Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

To πλοιο είναι μέσα στους χρόνους του προς το παρον και πολλοι λένε οτι ισως ειναι και νωριτερα ετοιμο.Μιλαμε για ανθρωπους που το χτιζουν παντα,αλλα αυτο θα το δουμε διοτι καμια φορα δεν ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Φοβερό το βιντεάκι.Ετσι για να θυμομάστε ότι οι ναυπηγικές εγκαταστάσεις της χώρας μας αν και μικροτερες δεν υστερούν απο αυτές του εξωτερικού,όπως επίσης δεν υστερεί η τεχνογνωσία και οι ικανοί άνθρωποι

Με αυτό το βίντεο δεν νομίζω να υπάρχει πια αμφιβολία ότι το πλοίο θα πάει Χίο-Μυτιλήνη

Μόνο στεναχωριέμαι που τώρα με τη κατάληψη θα αργήσουμε να πάμε με τη σχολή στην Ελευσίνα και ίσως να μην προλάβω να καμαρώσω το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ υπο κατασκευή

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το Υ.Ε.Ν ,μετα το συμβούλιο της 12/02/07 για τις ακτοπλοικες συγκοινωνίες εγκρίθηκε η ετήσια δρομολόγηση του ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ για την γραμμή ΠΕΙΡΑΙΑ-ΧΙΟΣ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ.

ΘΕΜΑ 35 στο http://www.yen.gr/media/30648/sasian2007.pd f

Link to comment
Share on other sites

Είδα και εγώ το βιντεάκι…και απογοητεύθηκα…σφόδρα!

Όσον αφορά για το ίδιο το πλοίο, μας είπε βέβαια ότι θα πάει Χίο-Μυτιλήνη και ότι θα μεταφέρει 1800 επιβάτες, αλλά πρόσεξα ότι απέφυγε διακριτικά να αναφέρει πόσες καμπίνες ή κρεβάτια θα έχει.

Και πάμε τώρα στο ίδιο το βίντεο: εάν εξαιρέσει κανείς τις καλές λήψεις από το ελικόπτερο (και οι οποίες ούτως ή άλλως είναι από την φύση τους εντυπωσιακές)…τα υπόλοιπα είναι σκέτη απογοήτευση. Τα επίγεια πλάνα της καθέλκυσης του πλοίου είναι εντελώς στατικά και αδιάφορα, ενώ η τελετή καλύφθηκε με την λογική μιας κοσμικής συγκέντρωσης. Ακόμα, έλειπε και το σημαντικότερο γεγονός της ονοματοδοσίας, το σπάσιμο της σαμπάνιας από την κα Αλογοσκούφη. Από εκεί και πέρα, ξεκίνησε με κλασσική μουσική –αταίριαστη με την εικόνα- για να συνεχίσει με εμβατήρια (!!!) και τελείωσε πάλι με κλασσική μουσική…και μάλιστα με σπηκάζ και φράσεις που παρέπεμπαν στα επίκαιρα γύρω στο 1970…«στη πανηγυρική τελετή παραβρέθηκαν εκπρόσωποι της πολιτικής ηγεσίας και της Εκκλησίας…»…«παρακολούθησαν με ενθουσιασμό το πλοίο να συναντάει για πρώτη φορά τα ήρεμα νερά της Ελευσίνας»…«συμβάλλοντας έτσι με τον καλύτερο τρόπο στην προώθηση του τουρισμού της χώρας μας και στην εξυπηρέτηση των νησιών». Αφού κάποια στιγμή νόμισα ότι θα εμφανισθούν τίποτε τσολιάδες και θα αρχίσουν τα τσάμικα! Σκέτο ναυάγιο!!!

Ειλικρινά, πιστεύω ότι αυτό το βίντεο αδικεί την εταιρεία, η οποία θέλει -και προσπαθεί συνεχώς- να παρουσιάζει ένα σύγχρονο εταιρικό προφίλ. Το προφίλ μιας εταιρείας που ετοιμάζεται να εισαχθεί στο χρηματιστήριο, που ανοίγει «seaways» με τα υπερσύγχρονα Highspeed, μιάς εταιρείας που επενδύει στις μεθόδους του συγχρονου management και marketing, μιας εταιρείας του 21ου αιώνα…δεν ταιριάζει με εμβατήρια και αισθητική περασμένων δεκαετιών. Κρίμα!

ΥΓ Να διευκρινήσω ότι όχι μόνο δεν είμαι εχθρός των εμβατηρίων, αλλά αντιθέτως είμαι εμβατηριάκιας ;) …μου αρέσουν να ακούω ορισμένα απ’ αυτά που και που, έχουν και αυτά το μουσικό κάτιτί τους. Αλλά δεν είναι μουσική που μπορεί να ταιριάξει με οποιοδήποτε γεγονός. Και για όσους είναι ομοιοπαθείς…περισσότερα εμβατήρια εδώ ;)

Link to comment
Share on other sites

ξεκινα ως διαφημιστικο της καμερατας με χορηγο τη Eurobank (η ιδια μουσικη ειναι) και καταληγει σαν προπαγανδιστικο φιλμακι της επταετιας. βασικα πασχει στη μουσικη επενδυση και στο κειμενο της αφηγησης. περαν της σαμπανιας που δεν εδειξε (must σε μια καθελκυση) ηθελε περισσοτερο βαπορι (ισως και λιγο animation του εσωτερικου) και λιγοτερους παπαδες και κηφηνες.

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή διευκρίνιση: το εμβατήριο που ακούγεται δεν αποτελεί μουσική επένδυση. Ακούγεται από την μπάντα τη στιγμή της προσέλευσης των επισήμων (που φαίνεται στο video) και τη στιγμή που σπάει η σαμπάνια (και αυτή η στιγμή φαίνεται στο video, σε λήψη από το ελικόπτερο).

Από εκεί και πέρα, περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα! :D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο 1:30:00 νομίζω ότι έστω και από "αεροπλανικό" πλάνο δείχνει την σαμπάνια...!:D ! Σίγουρα ποτέ δεν είναι κάτι τέλειο αλλά είναι πρωτοποριακό από μια εταιρεία στην Ελλάδα να ανεβάζει τέτοια videaκια....!! Ας γίνει το καράβι στην ώρα του και ας εξυπηρετεί τα νησιά μας και ας το videaκι είναι χάλια!:D ! Καμία φώτο δεν παίζει πιο καινούργια??

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή διευκρίνιση: το εμβατήριο που ακούγεται δεν αποτελεί μουσική επένδυση. Ακούγεται από την μπάντα τη στιγμή της προσέλευσης των επισήμων (που φαίνεται στο video) και τη στιγμή που σπάει η σαμπάνια (και αυτή η στιγμή φαίνεται στο video, σε λήψη από το ελικόπτερο).

Από εκεί και πέρα, περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα! :D

Ορέστη, μη τρελαθούμε κιόλας! Στο βίντεο το εμβατήριο παίζει διαρκώς (και χωρίς ασυνέχειες), ενώ η εικόνα είναι μονταρισμένη ... έρχονται οι επίσημοι...όρθιοι οι επίσημοι...καθισμένοι οι επίσημοι...ψέλνει ο Χίου κλπ...δηλ κανένα μισάωρο (και βάλε) πραγματικής λήψης. άσε που για να βγάλεις τέτοια εγγραφή ήχου σε φυσικό περιβάλλον...χρειάζεσαι όλη την MGM και την Paramount!

Όσον αφορά την σαμπάνια θα μπορούσε μπεί και καμιά εικόνα από δορυφόρο...όλο και κάποιος θα πέρναγε από πάνω.

Για την κολοκυθόπιτα...έχεις απόλυτο δίκαιο! Εάν αρέσει στους ανθρώπους της εταιρείας...εμάς μας περισσεύει.

Αλλά εξακολουθεί να μην μας αρέσει καθόλου...μα καθόλου!

Και δεν είμαστε λίγοι αυτοί που τα κριτήρια μας υπερβαίνουν το "πλοίο να δείχνει και άστα τα υπόλοιπα".

ΥΓ Μήπως παραδίπλα έπαιζε και η Φιλαρμονική της Βιέννης?

Link to comment
Share on other sites

Να πώ και εγώ με την σειρά μου ότι ενώ οι εικόνες που βλέπουμε είναι ενδιαφέρουσες, η μουσική επένδυση είναι πράγματι απαρχαιωμένη!

Μάλον χώρις να ξέρω, και να θέλω να κατηγορήσω, φαίνεται σαν να το αναθέσαν σε ανθρώπους σαν αυτούς που γυρνάνε τα βιντεάκια με τα σωσίβια και τους μακρόσυρτους ήχους στον απόπλου των πλοίων, που είναι τόσο βαρετά που κανένας επιβάτης εν τέλει δεν τα προσέχει..:D

Link to comment
Share on other sites

Και το προπέρσινο διαφημιστικό έλεγε το Νήσος Μύκονος από τον Ιούνιο του 2005 στη Ραφήνα Άνδρο Τήνο Μύκονο:P :P

Ότι θα έχει 250 κρεβάτια και θα πάει στη Χίο Μυτιλήνη το έχουμε όλοι σίγουρο. Για την ημερομηνία όλοι αμφιβάλουμε:rolleyes:;)

Link to comment
Share on other sites

Απ το site του ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ,ακομα μια φωτο του Ν.ΧΙΟΣ,πιο προσφατη.

http://apostolossphotos.fotopic.net/p38688525.html

Φαινονται αμυδρα οι γερανοι(στην προηγουμενοι φαινονται πολυ καλα)που εχουν τοποθετηθει αριστερα για τις λεμβους,στο πισω εξωτερικο καταστρωμα να εχει ολοκληρωθει ο σκελετος του προστατευτικου για τον αερα κ τελος η γεφυρα να εχει κλεισει απο τζαμια.Προχωραει....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Στην ηλεκτονικη εφημεριδα της Χιου,http://www.politis-chios.gr/new/default.asp,αναφερεται στους τιτλους ειδησεων το εξης ''Στη γραμμή με μικρή καθυστέρηση το «Νήσος Χίος»;''

Επειδη χρειαζεται συνδρομη για να διαβασεις τα διαφορα αρθρα,μηπως υπαρχει καποιος πατριωτης η μη,που διαβασε το κανονικο εντυπο η ξερει κατι περισσοτερο??

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βέβαια,παλιό φουγάρο δέν είχε το πλοίο,ώστε να μιλάμε γιά "καινούργιο".Οσο γιά την "ομορφιά" του.....χμμ επιτρέψτε μου να έχω επιφυλάξεις :)

Αυτό που συμπεραίνω εγώ πάντως είναι οτι η κατασκευή του προχωρά γρήγορα και δέν αποκλείω νά σκάση μύτη στον Πειραιά κατά Ιούνιο μήνα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα είναι μεγάλο <<ξενέρωμα>> για τους Χιώτες που περιμένουν το πλοίο πως και πως,, να δρομολογηθεί πρώτα στα Χανιά.

Θα είναι μεγάλο λάθος για την HELLENIC και θα δημιουργήσει άσχημες εντυπώσεις στους πιο φανατικούς (Χιώτες) επιβάτες της...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

2 μερες πριν το Νησος Χιος στην Ελευσινα. Ανεβηκε δεξαμενη για αξονες τιμονια προπελες προπελακια και stabilisers. Αντε απο 21 Ιουνιου στον Πειραια οπως λεει και ο κυριος Στριντζης. Με το καλο.

post-23-128326964421_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 μερες πριν το Νησος Χιος στην Ελευσινα. Ανεβηκε δεξαμενη για αξονες τιμονια προπελες προπελακια και stabilisers.

Μα αυτά δεν είχαν τοποθετηθεί ήδη απ' όταν έγινε η καθέλκυση; Στις φωτογραφίες φαινόντουσαν καθαρά...;)

Link to comment
Share on other sites

Στις φωτογραφίες που έχω δει από την καθέλκυση ξεχώρισα μόνο τα δαχτυλίδια που πιάνουν οι άξονες.Τιμόνια άξονες και προπέλες δεν υπήρχαν.Για τα σταμπιλάιζερς δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...