Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Μεσα στο χειμωνα θα δειται διαφορες εξελιξεις.Ειναι πολυ πιθανω να δειται να χτιστουν en block πλοια εμπορικα(bulk ή μικρα containers/ro-ro).Οσο για το BLUE KOUFAR ii θα δειται εξελιξεις απο Δεκεμβρη.Τα πραγματα εχουν ηδη δρομολογηθει.Τα projekt ειναι σημαντικα και ειναι αδυνατο να δουμε θεαματικες εξελιξεις αμμεσα ομως.Υπαρχουν πολλες και χρονοβορες διαδικασιες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μυστικοπάθεια δεν υπαρχει απλά οι διαβουλευσεις και οι διαπραγματεύσεις μεταξύ ναυπηγειων και εταιρίας συνεχίζονται οπότε δεν υπάρχει κάτι οριστικό ώστε να είναι ανακοινώσιμο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παντως σύμφωνα με τισ χθεσινές καταστάσεις που δημιουργηθήκαν στο Ναυπηγείο, τα πραγματα για το καημένο blue Koufar ii, είναι μάλλον χλωμά! ;)

Η τύχη του όμως είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την τύχη του Ναυπηγείου. Και βέβαια μια ερώτηση μου έχει γίνει εμμονή..Πώς θα εμπιστευθεί η Hellenic το Ναυπηγείο για το δεύτερο πλοίο της όταν η κατάσταση βρίσκεται σε τεντωμένο σχοινί? :D !!

Link to comment
Share on other sites

το βαπορι (ανταλλακτικα και ελασματα) ανηκει στην Hellenic και οχι στο ναυπηγειο.

η βουληση τις εταιριας να το κατασκευασει ειναι δεδομενη .

αν δεν γινεται στο σκαραμαγκα μπορει να γινει καπου αλλου. αλλωστε μεχρι το καλοκαιρι του 2007 υπαρχει χρονος ακομη και αν η αποπερατωση ξεκινησει απο γεναρη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μέχρι στιγμής κοιτάνε σε τρεις χώρες για τη ναυπήγηση του πλοίου!! Νορβηγία, Ιταλία και Ελλάδα!! Και από ότι ξέρω οι Νορβηγοί και οι Ιταλοί έχουν δώσει τιμή!! Ο Σκαραμαγκάς δεν έχει δώσει ακόμα!!! Η νορβηγική τιμή είναι καλύτερη μέχρι στιγμής!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Στην Ιταλία κατα πάσα πιθανότητα θα κατασκευαστεί το δεύτερο κουφάρι και μάλιστα το πιο πιθανόν είναι να μην το λένε ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ όπως πιθανολογούσαμε μκέχρι τώρα αλλά ΝΗΣΟΣ ΣΑΜΟΣ.

Το γιατί δεν είναι κι όλα δημοσιευσιμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Απ το χαμογελο του Ροναλντινιο που εχεις πιο πανω :D καταλαβαμε και τα μη δημοσιευσιμα...:D

Το θεμα ειναι που θα παει το Μυκονος.. Ας κατασκευαστει και το δευτερο με το καλο να τελειωσει και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Παντως Ηλια και Π100 συμφωνα με "σοβαρα" χειλη μεσα απο τα Ελληνικα Ναυπηγεια, οι ιθυνοντες τους εξακολουθουν να παραμενουν θετικοι και αισιοδοξοι οτι η κατασκευη του πλοιου θα καταληξει τελικα σε αυτους.

Link to comment
Share on other sites

Ηλία, για να "πακετάρουν" σημαίνει ότι έχει υπογραφεί το συμβόλαιο με το ναυπηγείο ή τουλάχιστον κάποιο προσύμφωνο.

Για ποιό συγκεκριμένο ναυπηγείο ακούγεται? Και ποιός είναι ο χρόνος παράδοσης?

Εκτός και εάν και αυτά είναι "μη δημοσιεύσιμα" :confused:

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν για Ιταλία για που συγκεκριμένα δεν μου είπαν ούτε ρώτησα κι εγώ να πω την αλήθεια αλλά επειδή ξέρω ότι ήταν σε συζητήσεις και με την fincantieri πολύ πιθανόν να κατέληξε εκεί η ναυπήγηση.

Ο χρόνος παράδοσης υπολογίζεται το Μαίο του 2007.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από δυο ώρες μίλησα με κάποια αστέρια του Ναυπηγείου και από αυτά που έμαθα, μάλλον το κουφαράκι την κάνει με αλαφρά πηδηματάκια!!

Πιθανολογείται να έρθει πλοίο και να φορτωθούν οι τομείς του. Αλλά για που??

Άγνωστο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι πηγες μου "διαρρηγνυουν τα ιματια τους" οτι απο το Σκαραμαγκα δεν εχει φυγει ουτε βιδα για την Ιταλια η οπουδηποτε αλλου. Τα ελασματα που εχουν ηδη κοπει βρισκονται κοντα στο χωρο οπου φτιαχνονται τα σιδηροδρομικα βαγονια ενω οι μηχανες του πλοιου βρισκονται ακομα μεσα στους χωρους αποθηκευσης του Σκαραμαγκα. Ηλια, καποιος απο τις πηγες μας ψευδεται :o...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάβασα στα αποτελέσματα ΣΑΣ, ότι η HSW ζητάει να δηλώσει το HULL 1702 (αδελφό του ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ) σε γραμμή (το αίτημα απορρίφθηκε). Υπάρχει ακόμη αυτό το υπό ναυπήγηση πλοίο και αν ναι, σκοπεύει η HSW να το τελειώσει? Τι γίνεται με αυτήν την ιστορία?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σημερα εμαθα οτι υπαρχει συμφωνια για μεταφορα των κομματιων του πλοιου απο το Σκαραμαγκα στην Ελευσινα οπου και θα ολοκληρωθει η κατασκευη εκει...

Μαλλον περιμενουν τις συμφωνιες για χρηματοδοτησεις κτλ και μετα ξεκιναει η μεταφορα. Αντε να το δουμε κι αυτο.

Λετε γι αυτο και οι φετινοι δεξαμενισμοι και η αμμοβολη του Σαντορινη να εγιναν Ελευσινα; Καθολου απιθανο.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι είχα μάθει στα μέσα Δεκέμβρη, λένε ότι θα ξεκινήσει η κατασκευή του μέχρι το τέλος το Φεβρουάριου στην Ελλάδα!! Αλλά η πηγή που μου το είπε, δεν είμαι σίγουρος για το αξιόπιστο της!! Όποτε το αναφέρω με κάθε επιφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

Ντινο, οι δεξαμενισμοι στην Ελευσινα νομιζω οτι εχουν σχεση περισσοτερο με στελεχος των Ναυπηγειων Ελευσινας με πολυ καλες επαφες με την εταιρεια, παρα με την κατασκευη του πλοιου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...