Jump to content
Shipfriends

Παναγία Σουμελά (IMO 7400259)


Recommended Posts

  • Replies 335
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Να που γίνεται να μετασκευαστεί ένα Ε/Γ σε Ε/Γ-Ο/Γ χωρίς να καταστραφούν οι ναυπηγικές του γραμμές.

http://www.faktaomfartyg.com/leviathan_1963_b_4.htm

Δεν ξέρω αν μπορεί να πάρει φορτηγά αλλά το αποτέλεσμα είναι σαφώς πιο ανθρώπινο. Πάντως, θα συμφωνήσω και με τον harlek, το περίεργο αποτέλεσμα σε προκαλεί να το δείς από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Είδατε που φαγωθήκατε; Μια χαρά γραμμές έχει. Κι ούτε που φαίνεται να έχει προστεθεί τίποτα. Άριστη μετασκευή. Και παρέμεινε και μικρό για να λιμάνια μας! :P

Link to comment
Share on other sites

Μετά τη πλάκα ας μιλήσουμε και λίγο σοβαρά!:o

Άνθρωποι από την εταιρεία λένε ότι το πλοίο θα είναι έτοιμο σε 15 ημέρες?? Η προσωπική μου γνώμη είναι ούτε σε ένα μήνα δε θα είναι έτοιμο.

Και γενικά δε πιστεύω ότι κανένα από τα 3 πλοία (Παναγία Αγιάσου, Παναγία Σουμελα και ίσως το Θεσσαλονίκη) δε θα δρομολογηθεί πριν τη νέα δρομολογιακη περίοδο (Νοέμβριο). Κρατάω μια επιφύλαξη για το Θεσσαλονίκη μην δρομολογηθεί τον Αύγουστο για να εξυπηρετήσει τα φορτηγά που θα μένουν έξω επί μέρες στο Πειραιά για τα περισσότερα νησιά. Κάτι που έγινε πέρυσι με το Νικόλας Α (με προσωρινά πιστοποιητικά) αλλά και όλα τα Ro-Ro, που δρομολογήθηκαν με τις ευλογίες του ΥΕΝ!!

Link to comment
Share on other sites

Το πλοιο ηδη φοραει τα σιναλια της SAOS (στη δεξια τουλαχιστον μπαντα) εκτος απο την τσιμινιερα.Σε πρωτη οψη φαινεται σχεδον ετοιμο.Τωρα που ειναι βαμμενο σιγουρα φαινεται καλυτερο απο οτι τις περασμενες μερες, αλλα παλι εξακολουθει να μην κολλαει καλα στο ματι η πρυμνια προσθηκη.

Link to comment
Share on other sites

Για παρτε ματι το εργαλειο! Συμπαθητικο δεν ειναι? Το γκαραζ του φαινεται απ' οσο μπορεσα να διακρινω να μπορει να παρει 3-4 φορτηγα αλλα παραμεσα δειχνει να χαμηλωνει και να χωρα μονο ΙΧ. Με καθε επιφυλαξη τα παραπανω.

post-22-128326958735_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στη φωτογραφία του Απόστολου από το γνωστό site εδώ, παρατηρώ ότι δεξιά υπάρχει είσοδος για επιβάτες(?)

Υπάρχει ακόμα? Έχει μπει καταπέλτης σε αυτή την πόρτα?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με δαιμονιους ρεποτερ του λιμανιουB) το ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΟΥΜΕΛΑ πριν 5 λεπτα περασε εξω απο τα φαναρια του Πειραια.Με το σκεπτικο οτι τετοια ωρα ειναι αργα για δοκιμαστικο μαλλον προς Λαυριο θασ πηγαινει

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βλεπεται.Δεν ειναι κ τοσο χαλια.Τα μπλε του πανε.Να δουμε μονο που θα το στειλουν.καλα θα ηταν να παει Δυτικες...Στους τυφλους, βασιλευει ο μονοφθαλμος...!B)

Link to comment
Share on other sites

Ακουστηκε οτι θελει να το ναυλωσει η Aegean Speed Lines για αντικατασταση του Speedrunner 1 οσο θα μεινει δεμενο λογω επισκευης. Τους ειπανε μαλιστα απο τη Σαος οτι κανει και 21 μιλια :D

Δευτερη λυση το Παναγια Θαλασσινη.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια να λέτε και προβλέπω οι Εγγλέζοι να το ζητάνε πίσω το καραβάκι. Μπράβο πάντως το γλύψανε το καραβάκι... Α και σχετικά με τα 21 μίλια... το Speedrunner το συναντησα σήμερα με μέγιστη ταχύτητα 21,7 σε μπουνάτσα...

Link to comment
Share on other sites

Ας με συμπαθούν οι φίλοι καραβολάτρες αλλά μόλι το είδα το καραβάκι μόνο ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΟΥΜΕΛΑ δεν μου θυμίζει...κάτι σε ΠΑΝΑΓΙΑ ΒΟΗΘΑ και Α/Τ ΦΟΡΜΙΩΝ ανάμεσα μου έκανε...B)

Link to comment
Share on other sites

Παντως ειναι πιο χαμηλο απο οσο νομιζα και αυτη τη πλωρη τι βλεπω να βουταει μεσα μεχρι τερμα.Τα σινιαλα τα βρισκω υπερβολικα μεγαλα για το μεγεθος του γενικα προσωπικα δεν μου εκανε καμια εντυπωση οταν το ειδα απο κοντα.Μαλλον το ονομα που θα του τεριαζε καλυτερα ειναι Παναγια βοηθαμας παρα Παναγια Σουμελα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που το είδα χτές στο ΥΕΝ εξακολουθώ να λέω οτι παραμένει σούργελο.Σάν να έχουν κολλήσει την πρύμη τού Απόλλων Ελλάς στην πλώρη καραβιού της Μάγχης από τον μεσοπόλεμο είναι...

Αραγε το έχει δεί ο ναυπηγός που το σχεδίασε; (κι'άν το είδε,πώς τό γλύτωσε το εγκεφαλικό; )

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τη Ναυτεμπορική θα αναχωρεί απο Λαυριο για Βόρειο Αιγαίο και Καβάλα. Πιθανολογώ ότι θα κάνει το δρομολόγιο του Σαος 2. Το πότε ακριβώς δεν αναφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...