Jump to content
Shipfriends

Γενικές Απορίες


Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς τίποτα για το παρακάτω απεικονιζόμενον συμπαθητικό πλοιάριον; :D

Το φωτογράφησα σήμερα το απόγευμα στο λιμάνι του Πειραιά, (η φώτο είναι τραβηγμένη από τα φανάρια), και μου έκανε εντύπωση η μόνιμη του κλίση προς τα αριστερά.

Έκανα search στο forum αλλά δεν βρήκα τίποτα σχετικό στο όνομα Αριστόβουλος.

post-929-128326968115_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 650
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

το καραβακι αυτο ειναι μοντελο 1997+- και αρχικα εκανε κρουαζιερες απο πηλιο για σποραδες για 1-2 χρονια.Η <μεγαλη> του καινοτομια ηταν η γαστρα τυπου καταμαραν :Dη οποια επετευχθει με την επαναστατικη μεθοδο τοποθετησης μεταλικου σωληνα στο μεσον της γαστρας !!! Αυτο ειναι εμφανες στα σχεδια του πλοιου στη γεφυρα .Αλλα απο οτι μου ειπαν απο μεσα αυτο το εκλεισαν γιατι δεν επιασε η επανασταση στηω γαστρα.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει να μας πει κανεις ποιας υπηρεσιας/πλοιου ηταν αυτη η ακατος?Μοιαζει να ανηκε παντως στο Π.Ν. σε γενικες γραμμες.Η φωτο ειναι του 2005 στην Κυνοσουρα Σαλαμινας οπου και βρισκοταν (τωρα δεν ξερω αν ειναι εκει και τι απεγινε,για ψαρεμα καλη ειναι :)).

post-76-128326968497_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει να μας πει κανεις ποιας υπηρεσιας/πλοιου ηταν αυτη η ακατος?Μοιαζει να ανηκε παντως στο Π.Ν. σε γενικες γραμμες.Η φωτο ειναι του 2005 στην Κυνοσουρα Σαλαμινας οπου και βρισκοταν (τωρα δεν ξερω αν ειναι εκει και τι απεγινε,για ψαρεμα καλη ειναι :)).

Από τον χρωματισμό της πρέπει με μεγάλη πιθανότητα να μην άνηκε σε κάποιο πλοίο αλλά σε κάποια διοίκηση για την μεταφορά ανώτερων αξ/κων.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τίποτα για το παρακάτω απεικονιζόμενον συμπαθητικό πλοιάριον; :)

Το φωτογράφησα σήμερα το απόγευμα στο λιμάνι του Πειραιά, (η φώτο είναι τραβηγμένη από τα φανάρια), και μου έκανε εντύπωση η μόνιμη του κλίση προς τα αριστερά.

Έκανα search στο forum αλλά δεν βρήκα τίποτα σχετικό στο όνομα Αριστόβουλος.

Νά συμπληρώσω στά λεγόμενα από τον miko mission οτι τό πλοιάριον τούτο κάνει το δρομολόγιο Πειραιάς-Σαλαμίνα.

Οσο γιά την μόνιμη πρός τά αριστερά κλίση του,υποθέτω οτι οφείλεται στην αποτυχία τής επανάστασης τής γάστρας-καταμαράν :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προφανως ειναι αδερφο ,τουλαχιστον αρχικα ,των δικων μας δεσποινα και αγιος γερασιμος τωρα αν το παρατησανε καπου και μετα το διωξανε για σκραπ ,που ειναι και το πιθανοτερο,δεν το γνωριζω

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος φίλος να μου υποδείξει πού μπορώ να βρώ φωτό του Illyria της Illyria Lines, του πλοίου που εκτελούσε γραμμή Brindisi-Αυλώνα, Bari-Δυρράχιο και περιστασιακά Ηγουμενίτσα-Αυλώνα; Εκτός απο το fakta που αλλού μπορεί να υπάρχει φωτογραφία; Το πλοίο έκανε για αρκετά χρόνια τις συγκεκριμένες γραμμές, τι στο καλό; Κάποιος δεν θα το φωτογράφισε...;

Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου είναι γιατί η Hellenic Seaways εκδίδει αναγγελίες καθυστερήσεων, τροποιήσης δρομολογίων για βλάβες, απαγορευτικά κλπ και όχι και οι άλλες? Η Blue Star ... (διάβασα έγιναν έκτροπα στη Πάρο)... έκανε κάτι ανάλογο? Εννοώ δημοσιεύσεις στον τύπο (π.χ. Ναυτεμπρική και Marine Νews). Η απορία μου είναι ότι μόνο από την HSW διαβάζω τέτοιες ανακοινώσεις στον τύπο και ενίοτε από τους ΗΑ (για τροποποιήσεις δρομολογίων). Οι ΝΕΛ, ΣΑΟΣ, GA Ferries κλπ κάνουν το ίδιο? Οι κρητικές?

Ξέρει να μου απαντήσει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην πρόσκληση του ΥΕΝ αναφέρει ότι η βαθμολογία του πλοίου αυξάνεται όταν αυτό διαθέτει και χρησιμοποιεί σύστημα απόσβεσης διατοιχισμών. Ξέρει κανείς τί θέλει να πει ο ποιητης

Link to comment
Share on other sites

Φίλε stathi ευχαριστούμε για το link είναι πολύ καλό,είναι δύσκολο να βρείς site με καλές φωτογραφίες πλοίων απο την Ιαπωνία ειδικά όταν δεν σε βοηθάνε και τα γιαπωνέζικα σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αλήθεια, έρχεται από Κωνσταντινούπολη μέσω Ισθμού, πιάνει Πάτρα ή και από Κάβο-Μαλιά να περάσει, η ρότα για Τεργέστη είναι από εκεί?
Πατρα δεν πιανει κανενα Un roro.

Oι πορειες εχουν ως εξης (πρεπει να το εχω ξανααναφερει οτν βαζω καμια φωτο απο ιθακη:eek:): οτι ερχεται απο κορινθιακο/πατραϊκο για βορεια (κερκυρα, αδριατικη, δ ιταλια) μετα τις οξειες στριβει ΒΒΔ περνα αναμεσα σε ιθακη ατοκο και λευκαδα και μετα το Δουκατο κατευθυνεται αναλογα. οτι ερχεται απο νοτια (πειραια χωρις ισθμο, κατακολο, Μ Ανατολη κλπ) για τους ιδιους προορισμους περνα αναμεσα σε κεφαλονια και ιθακη (αφου ταξιδεψει costa costa δυτικα ζακυνθου και κεφαλονιας). οτι παει απο πατραικο/ κορινθιακο για δυτικη μεσογειο περνα εναμεσα σε Ζαντε και Κεφαλονια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Απο την εγκυκλοπαίδεια Επιστήμη και Ζωή στο λήμμα ευστάθεια, υπάρχει η ακόλουθη φωτό με λεζάντα μισοβυθισμένο πλοίο στο λιμάνι του Πειραιά, χαρακτηριστική περίπτωση απώλειας της ευστάθειας. Υπάρχει περίπτωση να ταυτοποιήσουμε το πλοίο?

post-24-1283269715_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...