Jump to content
Shipfriends

Γενικές Απορίες


Recommended Posts

  • Replies 650
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tα πλοία υπάρχουν και σαπίζουν στην ιχθυόσκαλα της Χίου, βόρεια του λιμανιού προς τον Βροντάδο.

Δεν αποτελεί καθόλου όμορφο θέαμα..

Η εταιρία έχει εδώ και πολύ καιρό αναστήλει την λειτουργία της..

Βέβαια μετα την άρση της 35ετίας δεν αποκλείεται πλέον τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η ιχθυόσκαλα Στράτο, είναι η "υπό κατασκευή" μαρίνα της Χίου εδώ και 15 χρόνια. Τα πλοία είναι σε άσχημη κατάσταση. Το ΚΑΠΕΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣ έχει να ταξιδέψει από το 2004, οπότε ταξίδευε Χίο - Τσεσμέ. Αντίστοιχα το μικρό ΨΑΡΑ (43 ετών φέτος) έχει να ταξιδέψει από το 2003, ενώ το ΧΙΟΝΗ ενώ έκανε επισκευή το 2004, ποτέ δεν ξεκίνησε. Φήμες λένε ότι ο πλοιοκτήτης δεν επλήρωνε και γι'αυτό του τα δέσανε, αλλά δεν είμαστε και σίγουροι.

post-24-128326959202_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα μπορουσε καποιος εκ΄των λαγωνικων μας να μαθει αν χθες το Π.ΠΑΡΟΥ απο Ναξο προς Παρο Λαυριο επεστρεφε με προτοκολο ??

Θα με υποχρεωσετε παρα πολυ .....Θα εξηγησω το λογω που το ζηταω προς το βραδυ

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΠΛΑΝΟ ΓΕΝΙΚΗΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ (GENERAL ARRAGEMENT PLAN) ΤΟΥ ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΙ,

ΤΟΥ ΕΞΠΡΕΣ ΑΘΗΝΑ & ΤΟΥ ΕΞΠΡΕΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΥΧΟΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ", ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ, ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ξέρω αν είναι να δημοσιευθεί εδώ, απλά κάποιες ερωτήσεις έχω να κάνω.

Μήπως γνωρίζει κανείς στο πόσο % ιπποδύναμης δουλεύουν τις μηχανές τους τα Superfast και τα Blue Star? Επίσης τι τύπο καυσίμου χρησιμοποιούν RO, MGO, MDO.

Κάποιος φίλος κάνει μια εργασία σχετική και αν μπορώ να τον βοηθήσω.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν οι πισινες των Palace του Ηρακλειου χρησιμοποιουνται ποτε?Αλλα και γενικοτερα και των πλοιων της Ιταλιας.Τελος γιατι στα Ροδανθη,Μαρινα εχουν αχρηστευθει?Κυριως το καλοκαιρι και στα πολυωρα ταξιδια δεν ειναι και ασχημη ιδεα να λειτουργουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

αληθεια, τι σημαινουν τα αρχικα που υπαρχουν γυρω απο τη γραμμη φορτωσης των βαποριων;

εχει να κανει με το νηογνωμωνα ή με το flag state?

εβλεπα στα ελληνικα, κυριως στα ferries, να αναγραφεται Υ Ε Ν γυρω απο τη "μπαλλα".

σημερα ειδα στο hellenic spirit οτι, ενω το Υ Ε Ν υπαρχει αναγλυφο, εχει σβηστει και εχει γραφτει με χρωμα L R. εχει αυτο να κανει με το νηογνωμωνα; (Lloyd's Registry) εν προκειμενω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα, σε μία βόλτα μου στο "ιστορικό κέντρο" της Αθήνας, κοιτώντας ψηλά είδα σε μια σκονισμένη βιτρίνα κάποιου παλιού πρακτορείου υποθέτω, το παρακάτω μοντέλο...

Δε το έχω ψάξει, αλλά δε μου θυμίζει κάτι....Το μόνο που διακρίνεται είναι το σινιάλο της ΑΝΕΚ.

Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω?

post-46-128326963001_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θά προσπαθήσω μιά από αυτές τής μέρες να πάω από εκεί να το δώ από κοντά μήπως βγάλω άκρη.Ωστόσο,τά παλιά ταξιδιωτικά γραφεία δέν είχαν πάντα την δυνατότητα νά προμηθεύωνται μοντέλα ακριβείας (ήταν τότε και η τεχνολογία αυτή λιγώτερο ανεπτυγμένη) και κατέφευγαν σέ "αυτοσχεδιαστικές" κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Δεν υπαρχει γραμμη Σμυρνης - Ελευσινας αν αναφερεσαι σε κατι τετοιο, αλλα ειδικα την ανοιξη και το φθινοπωρο(πριν και μετα την καλοκαιρινη σεζον δηλαδη) μπορεις να βρεις διαφορα geared πλοια, ειδικα της Wagenborg, της Spliethoff και της Nordana Line να μεταφερουν γιωτ και κοτερα on deck και να τα ξεφορτωνουν κατ' ευθειαν στη θαλασσα. Αυτο γινεται ωστε οι ιδιοκτητες τους να τα μεταφερουν απο μερος σε μερος χωρις να ναυσιπλοουν μεχρι εκει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γνωριζει κανεις αν οι μεγαλες εταιρειες οταν ανανενωνουν τον ξενοδοχειακο εξοπλισμο των πλοιων τους, κανουν δωρεες "υλικου" σε δημοσιους οργανισμους;

προσφατα ειδα σε Δημοσιο Νοσοκομειο, σεντονι με αναγλυφο κεντητο ANEK LINES. καποτε το αναγλυφο πρεπει να ηταν και στα χρωματα τσι εταιρειας.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως, οι Κρητικοί να είναι ανοιχτοχέρηδες...εγώ πάντως (στο Μυτιλήνη ή στον Θεόφιλο, δεν θυμάμαι) έχω κοιμηθεί στα σεντόνια της αειμνήστου Σαπφούς:D

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν έχουν ξεκινήσει-ξεκινούν τα δρομολόγια για Επίδαυρο, που φεύγουν απόγευμα και γυρίζουν μετά την παράσταση-συναυλία κάθε φορά?

Το Γιώργης το κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...