Jump to content
Shipfriends

Γενικές Απορίες


Recommended Posts

Τα νούμερα αν και μεγάλα πρέπει να είναι λογικά ανα κυκλικό δρομολόγιο...

Βέβαια για αν βγουν τα έξοδα αυτά, μαζί με τα δάνεια κλπ σημαίνει οτι σε κάθε One way διαδρομή θα πρέπει να έχει περίπου 1000 επιβάτες κατάστρωμα χωρίς κανενα ΙΧ νταλίκα και χωρίς όλοι αυτοί να ξοδέψουν τίποτα...

Ή σε μια πιο ρεαλιστή αναλογία 500 επιβάτες κατάστρωμα με 5 ευρώ κατανάλωση on board περίπου 60 ΙΧ και 30 νταλίκες...

Και αν τα νούμερα αυτά του γκαράζ είναι κάπως οριακά, νομίζω οτι σχετικά απλά φτάνει τους 500 επιβάτες καταστρώματος κατά μέσο όρο...

Κι όλα τα υπόλοιπα καθαρό κέρδος

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 650
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλησπέρα σας, μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει εμπορικό λιμάνι στο Carabane της Σενεγάλης. Και αν ναι αν ξέρει κάποιος τον ρυθμό εκφόρτωσης για άνθρακα.

Ευχαριστώ vagelis10

Στον broker σου απευθυνσου καλυτερα φιλε, η ακομα πιο σωστα στη Bimco. Και να σου πω οτι εχει κι οτι το rate ειναι 2,000ΜΤ SHEX, δεν μπορεις να βασιστεις σε μενα η στον οποιονδηποτε εδω μεσα για να κανεις το voyage estimation σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

αυτα πως μας ξεφυγαν;

superferry 17 και superferry 18. γιαπωνεζικα του 88 μετασκευαστηκαν στις φιλιππινες, εχουν την πλωρη του διαγορα και τον καθρεπτη του ionian sky και συμφωνα με το Ferries Of Southern Europe ενα απο τα δυο παει στην Iscomar της ισπανιας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας... Είχα βρει στο net κάποιο νορβηγικό , αν θυμάμαι καλά , site με καράβια εταιρείες κτλ. Δυστυχώς έχασα την διεύθυνσή του και δεν μπορώ να την βρω.Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος??

Link to comment
Share on other sites

Το GUIDE 08 ειναι μια εκδοση της shippax μιας εκδοτικης εταιριας απο τη Σουηδια και εχει στοιχεια για ολα τα ferries τα cruise και για τα roro. Μπορεις να το βρεις στην ιστοσελιδα τους που ειναι www.shippax.se

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Από το Πέραμα έχουν απομακρυνθεί τα δελφίνια της Vasilopoulos Flying Dolphins (Samos Flying Dolphin III & IV). Και από ότι έχω μάθει δραστηριοποιούνται στις γραμμές των Κυκλάδων.

Το ένα στη γραμμή Νάξο Πάρο (Πίσω Λιβάδι) Ιό Θήρα & το άλλο Νάξο Ηρακλεια Σχοινούσα Κουφονησι.

Μήπως ξέρει κανείς, με ποια σινιαλα (πλοιοκτήτης) δραστηριοποιείται??

Link to comment
Share on other sites

Από το Πέραμα έχουν απομακρυνθεί τα δελφίνια της Vasilopoulos Flying Dolphins (Samos Flying Dolphin III & IV). Και από ότι έχω μάθει δραστηριοποιούνται στις γραμμές των Κυκλάδων.

Το ένα βρίσκεται σίγουρα στην αλάνα του μώλου της ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά? Ένας φίλος μου εργάζεται σε ναυτιλιακό γραφείο όπου φυσικά διαθέτει και VHF. Μου έλεγε λοιπόν οτι απο το VHF (marine) δεν μπορεί να ακούσει όλα τα καράβια όταν μιλάνε μεταξύ τους (πχ στον κατάπλου του πλοίου και γενικά στην ενδοεπικοινωνία τους). Για παράδειγμα μπορεί να ακούσει ένα πλοίο της Endeavor (το ELLI T. ας πούμε) ενώ δεν μπορεί να ακούσει το SUPERFAST XII. Υπάρχει περίπτωση δηλαδή κάποια πλοία να μιλάνε σε διαφορετική μπάντα συχνοτήτων? Όλα τα πλοία απ' οσο ξέρω μιλάνε στην μπάντα των marine.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας για κάτι άσχετο με πλοία, έπεσα σε αυτό εδώ.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, βρήκα σε άλλο site και την παρακάτω ανακοίνωση "Κυριακή, 15 Ιουνίου 2008 ... 2. Opening party: Jojo Flores + Dino @ M/V Anna Marou (Πύλη Ε1, Πειραιάς)"

Τί γίνεται?

edit: Τελικά η απορία μου λύνεται εδώ.

Βιάστηκα λιγάκι :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αληθεια,τα BLUE STAR 1&2,οπου το πανω τους γκαραζ εχει ανοιγματα,μπορει να μεταφερουν βυτια η αλλα οχηματα που ταξιδευουν μονο με ro-ro στην ακτοπλοια μας?? Η μηπως η νομοθεσια λεει ''επιβατες και επικινδυνα φορτια'' δεν ταξιδευουν μαζι....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια ειμαι καινουργιος στο forum,και καθως εψαχνα στα θεματα ειδα αυτο

με τις αποριες.Για να γινει καποιος καπετανιος σε ιπταμενο δελφινι χρειαζεται

καποια εκπαιδευση παραπανω?Θελω να πω χρειαζεται καποιο διπλωμα?

Αν ναι που μπορεις να το αποκτησεις???

Αν ξερετε οτιδηποτε για αυτο το θεμα παρακαλω απαντηστε.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σε καλοσορισουμε στο φορουμ

Στην απορια σου τωρα νομιζω οτι το μονο που χρειαζεται ειναι να εχεις διπλωμα καπετανιου.Δεν νομιζω οτι θελει κατι ιδιαιτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το καλοσορισμα φιλε μου polmyt και για την απαντηση.

Οταν λες την αποκτας σαν εκπαιδευομενος πλοιαρχος σε ταχυπλοο υπαρχει

περιπτωση να πας σε καποιο δελφινι??? ή κατι μεγαλυτερο????

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αφου γινεις ανθυποπλοιαρχος υποπλοιαρχος υπαρχος και παρεις το διπλωμα του πλοιαρχου με το καλο τοτε σε πιστοποιει το αρμοδιο κλιμακιο στον τυπο πλοιου που θα πλοιαρχησεις.

Link to comment
Share on other sites

Kαι για να ακριβολογουμε πιστοποιηση σε καθε ειδος ταχυπλοου δινεται για καθε αξιωματικο γεφυρας ή μηχανης αναλογα με το βαθμο του, αλλα και για καθε συγκεκριμενο πλοιο και γραμμη. Δηλαδη για να πας απο το HS 2 στο 3 που ειναι αδελφα και κανουν το ιδιο δρομολογιο πρεπει να ξαναπιστοποιηθεις :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
...Για την ιστορια τα τζαμια του Ελυρου ειχανε 4 μηνες αναμονη και παραδωθηκαν τελος του 5ου μηνα απο την ημερα παραγγελιας...

Ενδιαφέρουσα παρατήρηση. Τι χαρακτηριστικά έχουν τα κρύσταλλα/τζάμια ποιός/που κατασκευάζονται και γιατί καθυστερεί τόσο η παράδοση? Thank U.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Τρελλη απορια για γαυρους...και οχι μονο...Συζητοντας χτες με ενα φιλο μου Πειραιωτη και Ολυμπιακο μεχρι το κοκκαλο:D,μου ειπε οτι το 94 ειχε κατεβει στο μεγαλο λιμανι να συμμετασχει στην αναχωρηση των φιλαθλων για το final four στο Tel Aviv!Θυμαμαι και εγω τα πλανα απο την τηλεοραση με πανο να κρεμονται απο πλοια γεματα φιλαθλους και χαιρετουρες με απειρα καπνογονα.Θυμαται κανεις,ποια πλοια τοτε,ειχαν κανει την ΄εκδρομη΄ στο Ισραηλ??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...