Jump to content
Shipfriends

Γενικές Απορίες


Recommended Posts

Ο όρος αυτός αναφέρεται σε ναύλωση πλοίου χωρίς καθόλου πλήρωμα από την πλοιοκτήτρια εταιρία (bareboat:γυμνό από πλήρωμα). Στην ουσία η Top Tankers πούλησε τα 13 δεξαμενόπλοια σε άλλο πλοιοκτήτη αλλά ταυτόχρονα τα ναύλωσε από αυτόν για τα επόμενα 5-7 χρόνια με δικό της πλήρωμα. Στη λειτουργία των πλοίων δεν άλλαξε τίποτα, απλά άλλαξε ο ιδιοκτήτης. Στις περισσότερες ναυλώσεις είθισται ο πλοιοκτήτης να διατηρεί έναν αριθμό πληρώματος (πλήρωμα γέφυρας και μηχανής) ώστε να εξασφαλίζει την ασφάλεια και την καλή λειτουργία του πλοίου του.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 650
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 5 weeks later...

Έχω μία απορία και ένα αίτημα:

Απορία: Θυμάται κανείς με ποιά πλοία έμενε η MARLINES τον χειμώνα στην Αδριατική??? Το ένα πρέπει να ήταν το BARONESS M.

Αίτημα: Έχει κανείς φωτογραφία του πλοίου IGOUMENITSA EXPRESS της A.K. Ventouris (έχω ξαναρωτήσει αλλά τότε δεν είχε κανείς)???

Link to comment
Share on other sites

Η μονη φωτο που θυμαμαι με το Ιγουμενιτσα Εξπρες και τα χρωματα του ΑΚ Βεντουρη ειναι σε ενα παλιο τευχος του Εφοπλιστη,οταν αλλαζε σινιαλα.Στο web και εγω δεν εχω βρει κατι σχετικο. :o

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω μία του πλοίου πάνω από το ΛΑΤΩ στην Ηγουμενίτσα το 1996 αλλά τότε ήμουν πολύ μικρός και η μηχανή αναλογική χωρίς ζουμ και τέτοιες πολυτέλειες. Αποτέλεσμα το πλοίο φαίνεται σαν ένα μικρό μυρμηγκάκι στο βάθος :o

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι άσχετο με αυτό που συζητάτε...εαν κάποιος κάνει κράτηση σε ταξιδιωτικό γραφείο εκτός Αθηνών,το εισητήριο μπορεί να το πάρει απο οποιοδήποτε πρακτορείο ταξιδίων ή μόνο απο αυτό που έγινε η κράτηση???Ευχαριστώ :o

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι κρατηση μηχανογραφημενη μπορεις να το παρεις και απο αλλου ,συνηθως ομως τα ταξιδιωτικα πρακτορεια οταν κανεις <<κρατηση>> στο εκδιδουν εκεινη την ωρα (βλεπουν αν εχει εισητηρια σου λενε το οκ και το εκδιδουν ταυτοχρονα)

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα άσχετη ερώτηση από μένα:

Όταν ένα πλοίο είναι φορτωμένο (π.χ. σχεδόν γεμάτο γκαράζ) αυτό έχει αισθητή επίπτωση στην απόκρισή του στις κινήσεις που κάνει ο καπετάνιος στα λιμάνια; Δηλαδή, το αισθάνεται πιο βαρύ και αργό στις αντιδράσεις του και το κουμαντάρει αναλόγως; ή το φορτίο του πλοίου είναι αμελητέο σε σχέση με το ίδιο του το βάρος, οπότε δεν υπάρχει αισθητή επίδραση στην συμπεριφορά του στη μανούβρα;

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειναι φορτωμενο σιγουρα και εχει διαφορετικη συμπεριφορα,αφου λογου του βαρους αυξανεται το βυθισμα,δηλαδη η βραχαμενη επιφανεια μεγαλωνει,η μαζα του πλοιου μεγαλωνει και οι αδρανειακες δυναμεις μεταβαλλονται κτλ

Link to comment
Share on other sites

ακουσα στις ειδησεις για καποιο ακυβερνητο σκαφος χωρις επιβατες, νοτια της τηνου, που εντοπιστηκε απο επιβατη του superferry II.

ξερει κανεις λεπτομερειες;

Link to comment
Share on other sites

Έεε…φτασεεε!!! :D

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΜΠΟΡΙΚΗΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ / Σάββατο, 15 Απριλίου 2006

Έρευνες για εντοπισμό ατόμου

Από την 15.15 ώρα σήμερα διενεργούνται έρευνες στην ευρύτερη θαλάσσια περιοχή ΝΑ της εισόδου του λιμένα Τήνου από περιπολικά σκάφη του Λιμενικού Σώματος, από ιδιωτικά σκάφη καθώς και από SUPER PUMA της Π.Α. με αρνητικά μέχρι στιγμής αποτελέσματα για τον εντοπισμό ατόμου στη θάλασσα, το οποίο έγινε αντιληπτό από επιβάτη του Ε/Γ-Ο/Γ ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΡΥ ΙΙ.

Συνέχεια ενημέρωσης

Την 19.15 σήμερα εντοπίστηκε από ιδιωτικό σκάφος, που συμμετείχε στις έρευνες, φουσκωτή λέμβος 4.5 μ. μήκους, χωρίς επιβαίνοντες, 5 ν.μ. νότια από το αρχικό σημείο ερευνών.

Η φουσκωτή λέμβος είναι ιδιοκτησίας 31χρονου Έλληνα, ο οποίος μέχρι στιγμής αγνοείται.

Οι έρευνες συνεχίζονται

.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρει κανείς τι γίνεται με το Παναγία Σπηλιανή?

Ξέρω ότι έκανε επιμήκυνση αλλά ακόμα δεν έχει κατέβει Νίσυρο για να ξεκινήσει τα επιδοτούμενα.

Σύμφωνα με φίλους του πλοιοκτήτη το πλοίο θα κατέβαινε από μέρα σε μέρα, αλλά εγώ δε το είδα στη Νίσυρο.

Μήπως υπάρχει και καμία φωτό από την επιμήκυνση?

Link to comment
Share on other sites

Και άλλη απορία...

Μου είπαν πως ένα κυπριακό καράβι, πριν 3-4 χρόνια συγκρούστηκε με τη νήσο Στρογγυλή, που είναι ανατολικά, προς την Τουρκία.

Αληθεύει? Και αν ναι, ποιο είναι το καράβι???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ποιό είναι το κρουαζιερόπλοιο "ΑΡΙΩΝ", που θα κάνει κρουαζιέρες τον Αύγουστο Επτάνησα, Δαλματικές Ακτές και Βενετία?

Συγκεκριμένα διαφημίζονται 3 7ήμερες κρουαζιέρες από Κόρινθο για Παξούς, Κορκούλα, Βενετία, Ζαντάρ, Κότορ, Φισκάρδο και επιστοφή Κόρινθο και

μία 6ήμερη από Κόρινθο για Παξούς, Κορκούλα, Βενετία, Ντουμπρόβνικ, Κέρκυρα και Κόρινθο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Oi prosfates vlaves stin aktoploia mu dimiurgisan mia aporia ke parakalo opios kseri as dosi mia apantisi. Iparxi kapia sigekrimeni diadikasia pu akolouthitai gia to pio plio tha antikatastisi kapio pu exi pathi vlavi otan i eteria tu den diatheti allo gia na to antikatastisi? Gia paradigma i vlavi tou Hisghspeed 3 kaliptetai me tin tropopoiisi ton dromologion kapion allon plion tis idias eterias opote ok. (Ex. Athina en prokeimeno). Stin periptosi tou Ag. Georgios omos pios apofasizi oti tha antikatastathi apo ton Taxiarchi i apo kapia plia tis GA? Isxii to opios ine eleftheros kalipti to keno i to ipourgio tropos tu legin anagazi tis eteries na kalipsun to keno. To roto afto giati an isxiei to deftero tote pos bori na liturgi kati tetio ipo to kathestos apeleftherosis opou i eteries apofasizun me vasi to simferon tus ke mono pos tha ekmetaleftun ta ploia tus? Gia paradigma an o Taxiarchis pai adios (ypothetika) stis Dyt Kyklades antikathistontas to Ag Georgios pios tha sikosi to kostos afto? I mipos to kratos dini kapiou idus epidotisi gai ta extra afta dromologia i gia ta parapano milia pu tha kani ena plio allazontas to kanoniko tu programma?Elpizo na mi sas berdepsa.

Link to comment
Share on other sites

συγκεκριμενη διαδικασια δε νομιζω πως υπαρχει. τυπικα ο πλοιοκτητης υποχρεουται να μεριμνα για την αντικατασταση του πλοιου του κατα την ακινησια και κατα τις βλαβες.

σε περιπτωσεις βλαβων ομως (ειδικα αν δεν εχει η εταιρεια αλλο διαθεσιμο βαπορι) συνηθως το ΥΕΝ ειναι που βγαινει στη γυρα. δεν εξαναγκαζει αλλα ως γνωστον η ζωη ειναι δουναι και λαβειν.

πχ κανεις γαργαρα τη βλαβη του δικου μου και σου στελνω ενα να καλυψεις το κενο στη γραμμη του αδερφου μου.

σε αλλες περιπτωσεις εχουμε ναυλωση απο τον πλοιοκτητη, πχ πηνελοπη α στις δυτικες για ενα δρομολογιο, ζακυνθος Ι στη θεση του νονα μαιρη κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις αυτον που ειχε τον Πανθηρωνιο καποτε οχι. Ειναι συγγενεις των γνωστον μας Βεντουραιων αλλα καμια σχεση με ακτοπλοια. Κατι μοτορσιπακια μικρα ειχε εκεινος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αλήθεια τι απέγινε εκείνη η Μηνιώτης Lines, παλιά Εταιρεία μέ έδρα τη Χίο που είχε τα καραβάκια Καπετάν-Σταμάτης κλπ, που έκανε τοπικά Χίου αλλά και Χίο-Σάμο-Ικαρία-Φούρνους για κάποιο διάστημα πριν 4-5 χρόνια; Αντιλαμβάνομαι ότι τα πλοία αποσύρθηκαν λόγω 35ετίας και είχα διαβάσει ότι σκόπευε να τα δρομολογήσει ως τουριστικά, αλλά έκτοτε σιγή. Υπάρχει άραγε ακόμα η Εταιρεία, υπάρχουν τα πλοία, σχεδιάζεται κάτι ή συνέβη κάτι πολύ κακό και η Εταιρεία δεν υπάρχει πλέον;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...