Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 877
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αν τελικά δεν βγει το ΕΛΥΡΟΣ στις 25/7, θα υπάρξει πρόβλημα με τα ημερήσια δρομολόγια, τα οποία αποκλείεται να προλαβαίνει το ΛΑΤΩ. Αποτέλεσμα, η καθυστέρηση θα μετακυλίεται στη βραδυνή αναχώρηση.

Μάλιστα φέτος, οι πρωινές αναχωρήσεις φεύγουν στις 14:00, σε αντίθεση με τις προηγούμενες χρονιές που έφευγαν το πρωί (09:00). Φυσικά δεν μπορούν πια να αλλάξουν την ώρα σε νωρίτερη, γιατί πως θα ενημερωθεί ο κόσμος που έχει ήδη βγάλει εισητήρια;

Επίσης άλλο πρόβλημα θα δημιουργηθεί με τις καμπίνες και την αντιστοίχηση των διαφόρων τύπων στα 2 πλοία.

Εγώ πάντως ταξιδεύω Παρασκευή 1 Αυγούστου και έχω βγάλει Α4 με το βραδυνό του ΕΛΥΡΟΣ...θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Το ξενοδοχειακό του ακομα δεν εχει ξεκινησει

και μεσα στην εβδομαδα περιμενουν τους

ξυλουργους για να πιασουν δουλεια.

Αιτια των καθηστερησεων η μετατόπιση της γεφυρας.

δεν ξερω αν αιτια ειναι η μετατοπιση της γεφυρας (δεν πηρε δα και πολυ χρονο), αλλα ειναι αληθεια οτι οι εργασιες στο εσωτερικο ειναι αρκετα πισω. για να μην μπαινουμε σε λεπτομερειες, σκεφτειτε σε τι κατασταση ηταν το αριαδνη περσυ τετοια εποχη και ποτε ξεκινησε και συγκρινετε με την προοδο των εργαδιων στον ελυρο. τελικα η πιο ρεαλιστικη εκτιμηση για το ξεκινημα του, γινοταν στις ανακοινωσεις της ΑΝΕΚ οταν αγοραστηκε, που μιλουσαν για δρομολογηση το χειμωνα 2008-2009.
Link to comment
Share on other sites

Για τα ξυλουργικά κ.λ.π. εσωτερικά, ο χρόνος κατασκευής τους εξαρτάται από το πόσα συνεργεία θα μπουν μέσα να δουλέψουν.

Πάντως αν δεν είναι έτοιμη η ΕΛΥΡΟΣ στις 25/7 θα υπάρξει πρόβλημα με τις μεγάλες καθιστερήσεις. Ειδικά στις 6 Αυγούστου η ΑΝΕΚ έχει για 5 συνεχόμενες ημέρες ημερήσια και βραδυνά δρομολόγια. Αν αντί για την ΕΛΥΡΟ είναι το ΛΑΤΩ, και καθιστερεί έστω και λίγο σε κάθε δρομολόγιο, στο τέλος οι καθιστερήσεις θα είναι σημαντικές.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα, μα κανενα προβλημα δεν θα υπαρξει. Η εταιρεια θα βγαλει τις σχετικες ανακοινωσεις για αλλαγη ωρας αναχωρησης/τροποποιηση δρομολογιων κλπ οπως προβλεπεται απο το ΥΕΝ και οπως κανει και η HSW σε καθε καθυστερηση/βλαβη που την πληττει. Και κανεις δεν θα μπορει να της πει τιποτα διοτι ολα θα εχουν γινει συννομα.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν ανακοίνωση δεν θα χρειαστεί να βγάλει, αφού και το Λατώ να κάνει το δρομολόγιο, θα φτάσει κάτω κατά τις 20:30 (αντί για 19:15) και θα έχει δύο ώρες για φορτοεκφόρτωση (σύμφωνα με τα δρομολόγια η αναχώρηση από Χανιά είναι 22:30).

Συνεπώς δεν βλέπω να δημιουργείται κανένα πρόβλημα, τα ίδια δρομολόγια έγιναν και πέρσι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο κόσμος θα διαμαρτυρηθεί και θα χάσει η ΑΝΕΚ στο επίπεδο των δημοσίων σχέσεων. Αλλά και τι έγινε θα μου πείτε... μονοπώλειο έχει.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έμαθα στο βαπόρι εργάζονται 300 άτομα νυχθημερόν για να προλάβουν να το βγάλουν στην ώρα του.

Δεν ξέρω αν είναι εφικτή η 30η Ιουλίου αλλά δεν νομίζω αν είναι έτσι τα πράγματα να καθυστερήσει και πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Earl Granville ........Δεν ξέρω αν είναι εφικτή η 30η Ιουλίου αλλά δεν νομίζω αν είναι έτσι τα πράγματα να καθυστερήσει και πολύ.

25 Ιουλίου είναι προγραμματισμένο να ξεκινήσει τα δρομολόγια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η μετασκευη προχωραει και εχω την εντυπωση οτι το μονο που απομενει για να ολοκληρωθει εξωτερικα ειναι να κατασκευαστει το νεο φουγαρο, το οποιο εχει ξεκινησει να διαμοφωνεται οπως φαινεται και στην σημερινη φωτο

Φυσικα θεωρω αδυνατο να ειναι ετοιμο στις 25 Ιουλιου και νομιζω οτι αν ειναι να παμε για μεσα Αυγουστου τοτε ισως προτιμηθει να καθυστερησει κι αλλο ωστε να βγει πανετοιμο απο Σεπτεμβρη παρα ημιτελες.

Αλλωστε οπως δειχνουν τα πραγματα η σεζον χαμενη ειναι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να κανω μια χαζη ερωτηση με αφορμη την παραπανω φωτο; στην πρυμη θα μπουν καινουργιοι καταπελτες ή οι μεχρι περσυ πλευρικοι (πλωρα πρυμα) γινονται πρυμνιαιοι; οπως το βλεπω, μαλλον το δευτερο.

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα το δευτερο. Απο τη στιγμη που υπηρχαν ετοιμοι πιστοποιημενοι και σε καλη κατασταση ποιος ο λογος να κατασκευασουν αλλους.

Link to comment
Share on other sites

Ο αριστερός καταπέλτης είναι σίγουρα, κάποιος από τους παλιούς όπως μπορείτε να δείτε εδώ.

Το Σάββατο το πλοίο ήταν μισό μιναρισμένο από την αριστερή πλευρά και μέσα σε 4 ημέρες μπορείτε να δείτε την εξωτερική διάφορα της αριστερής πλευράς του πλοίου

Ενώ από πλωρα το Ελυρος δε δείχνει κάποια αξιοσημείωτη διάφορα.

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται τεραστιο και πολυ επιβλητικο. Η πρυμνη του μου θυμιζει λιγο τo La Superba και ολα τα υπολοιπα του Grimaldi απο πισω ετσι οπως κλεινουν οι καταπελτες, ενω αμα το δεις απο πλαγια στην πρυμνη στην καμπυλη που κανει φερνει λιγο τα Daewoo της Moby. Ο καθτεφτης ειναι απλα copy paste τα Νορβηγικα ομοσταυλα του και μαλλον θα αποκτησει και μια απομιμιση της τσιμινιερας τους. Γενικα το πλοιο εχασε σχεδον καθε σημαδι της Γιαπωνεζικης προελευσης του. Αισθητικα φερνει σε πιο Ευρωπαικο σχεδιασμο (με οτι αυτο συνεπαγεται). Προσωπικα μου αρεσει αλλα με την Αριαδναρα και την πλωρακλα της δε συγκρινεται.

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα το πρωί βρίσκεται στα ναυπηγεία ελευσίνας για δεξαμενισμό.

Αν και αρχικά πιστευα πως η μεταφορά του καθρεφτη πλώρα θα το χάλαγε τελικά μάλλον δείχνει καλύτερο αφού με την επεκταση της υπερκατασκευης πρύμα είναι πιο συμμετρικό, σε αντιθεση με το Αριαδνη που φαίνεται λιγο "υπερφορτωμένο" πρύμα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως το πλοίο είναι από χθές το μεσημέρι Ελευσίνα. Ο αρχικός προγραμματισμός λέει 15 μέρες στη δεξαμενή και μετά τελευταία συμμαζέματα για να ξεκινήσει. Λέτε να γίνει το θαύμα και να ταξιδέψω τελικά?

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Αν κατσει 15 μερες δεξαμενη μιλαμε χοντρικα για τελος Ιουλιου.Τωρα ποσο θα κρατησουν τα τελευταια συμαζεματα ειναι ενα θεμα.

Οι δικες μου πληροφοριες παντως λενε οτι στην ΑΝΕΚ παλευουν να βγει το δυνατον συντομοτερα αλλα μαλλον δεν θα προλαβει να ειναι ετοιμο πριν τα μεσα Αυγουστου

Μακαρι να διαψευστουν παντως και να ταξιδεψεις και εσυ και ολοι οσοι εχουν βγαλει εισητηριο

Link to comment
Share on other sites

Δε θα ταξιδέψω τελικά με τον Έλυρο. Στο online σύστημα της ΑΝΕΚ μπήκε το LATO στη θέση του μέχρι και τις 4 Αυγούστου (μέχρι στιγμής).

Το βαπόρι πάντως έφυγε πριν λίγο από τη δεξαμενή και γυρνάει στη θέση του (ΔΕΗ) για να συνεχιστούν οι εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...