Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Από χθες εκπέμπει και ο ρουφιάνος του πλοίου, για να ελέγχουμε πλέον κάθε του κίνηση.

Πάντως γράφει και ένα ETA πάνω 24/08/2008, 21:30, τώρα τυχαία το έβαλαν, ξέρουν κάτι παραπάνω, θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 877
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σημερα βγηκε και το πρωτο του δοκιμαστικο το μεσημερακι και κατα τις 3 περιμενε πιλοτο για τον γνωστο του ντοκο στο Κερατσινι.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα ταξιδέψω τελικά με τον Έλυρο. Στο online σύστημα της ΑΝΕΚ μπήκε το LATO στη θέση του μέχρι και τις 4 Αυγούστου (μέχρι στιγμής).

Εγω που εχω κλεισει για τις 17 ακομα ελπιζω! :D

Link to comment
Share on other sites

Σημερα βγηκε και το πρωτο του δοκιμαστικο το μεσημερακι και κατα τις 3 περιμενε πιλοτο για τον γνωστο του ντοκο στο Κερατσινι.

Στο AIS είδα ταχύτητα έως 21,8 kn

B)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλαβω στελνουν προσλησεις για εγκαινια αλλα δεν γραφουν πανω ημερομηνια και ωρα αλλα αναφερουν αοριστα για εγκαινια:confused:

Link to comment
Share on other sites

Η νέα ημερομηνία που άκουσα ότι μπορεί να είναι έτοιμος ο Ελυρος, είναι τα μέσα Αυγούστου.:confused:

Κοιτάξτε οι αισιόδοξες προβλέψεις λένε ότι το πλοίο θα είναι έτοιμο στις 15 Αυγούστου. Οι πιο συγκρατημένες προβλέψεις μιλάνε για τέλος Αυγούστου.

Επίσης δε νομίζω ότι στέλνουν κιόλας τις προσκλήσεις απλώς ετοιμάζουν τις λίστες με τις προσκλήσεις. Όταν θα ξεκαθαρίσει η ακριβή ημερομηνία τότε θα αποσταλούν οι προσκλήσεις.

Όπως μπορείτε να

'> δείτε στο πλοίο

έχουν μπει κάποια τζαμιά, το ξενοδοχειακό είναι σε αρκετά προχωρημένο στάδιο, το μηχανοστάσιο είναι πιο καθαρό από ότι μια αίθουσα χειρουργείου, χθες βαφόταν το γκαράζ. Βέβαια υπάρχουν οι αστάθμητη παράγοντες που η εταιρεία δεν μπορεί να προβλέψει, όπως κάτι απεργίες τις τελευταίες ημέρες και κάποιες ημέρες που δουλεύουν μέχρι τις 12:00 λόγω του καύσωνα, παρόλο που λειτουργεί ο κλιματισμός του πλοίου.
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με ανακοίνωση της εταιρείας, οι αναχωρήσεις από Πειραιά για Χανιά του ΕΓ/ΟΓ ΛΑΤΩ στις 26.07.08 – 27.07.08 – 30.07.08 – 31.07.08 – 01.08.08 -02.08.08 – 03.08.08 θα πραγματοποιηθούν στις 23.30 ώρα αντί της αρχικής 22.30 με το ΕΓ/ΟΓ ΕΛΥΡΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με ανακοίνωση της εταιρείας, oι αναχωρήσεις από Πειραιά προς Χανιά του ΕΓ / ΟΓ ΛΑΤΩ από 30 / 7 μέχρι και 31 / 8 θα πραγματοποιούνται στις 23:30 ώρα, αντί της αναχώρησης με το ΕΓ / ΟΓ ΕΛΥΡΟΣ στις 22:30.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω μονο να μην βαλουν και την σημαια της ευρωπαικης ενωσης. Ειναι η μοναδικη εταιρεια που την εχει ακομα στα βαπορια της. Μακαρι να βαλουν την κυματιστη ριγα που εχουν το Πρεβελης και Βενιζελος. Θα του πηγαινει πολυ πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Από το με΄γεθος των γραμμάτων δεν βλέπω να γίνεται κάτι τετοιο...

Aκριβώς. Και δε βλέπω να μπήκε η λεπτεπίλεπτη γραμματοσειρά των διδύμων της Fosen.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω μονο να μην βαλουν και την σημαια της ευρωπαικης ενωσης. Ειναι η μοναδικη εταιρεια που την εχει ακομα στα βαπορια της.

Μακάρι να το γλυτώσει αλλά δεν το νομίζω. Σε λίγες μέρες θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται τεραστιο και πολυ επιβλητικο.
οντως. το ειδα σημερα απο μακρυα και "επαθα". δεν εχει καμια σχεση με το αμπασο ropax που ηρθε περσυ. τη γιαπωνεζικη καταγωγη την προδιδουν οι καταπελτες και τα μαγουλα της πρυμης. ειναι εντυπωσιακη παρουσια (ισως περισσοτερο και απο τα fossenakia) και θα αποτελεσει μεγαλη αναβαθμιση για τα χανια (αν τελικα μεινει εκει). ειναι ενα βαπορι 10 ετων μονο, με ολοκαινουργιο ξενοδοχειακο και πολλα χρονια δρασης μπροστα του.

τωρα που τελειωνει το project γνωριζουμε τελικο πρωτοκολλο και κρεββατια;

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να το γλυτώσει αλλά δεν το νομίζω. Σε λίγες μέρες θα δείξει.

Το μπλέ τετράγωνο το οποίο θα χρησιμεύσει ως φόντο για την σημαία της ΕΕ, έχει ήδη σχεδιασθεί δίπλα στο S της λέξεως Lines.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όπου αν εξαιρέσουμε την πρύμη, όλο το υπόλοιπο πλοίο λάμπει! Γλαράκι έχει γίνει και ομολογουμένως ο όγκος του και η όψη του είναι πραγματικά επιβλητικά. Τα σινιάλα της ΑΝΕΚ είναι γραμμένα με την κλασική γραμματοσειρά και το φουγάρο κατά τη γνώμη μου δένει άψογα με το όλο σύνολο. Νομίζω πως θα βγει μακράν το πιο θεαματικό πλοίο της ΑΝΕΚ μετά την μετασκευή.

Με το καλό να ξεκινήσει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θα βγει μακράν το πιο θεαματικό πλοίο της ΑΝΕΚ μετά την μετασκευή

Πιο θεαματικό από τα δίδυμα του Fossen, όμως, όχι. Κατ' εμένα είναι ένα συνονθύλευμα παλιών και νέων χαρακτηριστικών. Ιαπωνική πλώρη, κουτί-ευρωπαϊκή πρύμνη, άσχημη γραμματοσειρά κτλ. . Όχι ότι με χαλάει, αλλά δεν είναι και σαν την Αριάδνη που είχε από "γεννησιμιού" της σύγχρονα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...