Jump to content
Shipfriends

Αίολος Κεντέρης (IMO 9244350)


Recommended Posts

  • Replies 605
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μακάρι για το βαπόρι, να μην κάθεται. Βέβαια η πρώτη σκέψη είναι πως θα απεμπλακεί το πλοίο από την εταιρεία με τα φέσια ή κατασχέσεις και θα κάνει οποιαδήποτε κίνηση ελεύθερο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήξω κάτι; Για να κουνηθεί το οποιοδήποτε κατασχεμένο πλοίο, πολύ δε περισσότερο για να ναυλωθεί σε τρίτους, δεν θα πρέπει οι έχοντες κάνει την κατάσχεση να έχουν πάρει με κάποιο τρόπο τα λεφτά τους;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν είναι απόλυτο αυτό!! Μπορεί να έρθουν σε μια συμφωνία για να παιρνουν χρήματα σε περίπτωση ναύλωσης ή πώλησης του πλοίου από την εταιρεία του για την αποπληρωμή των οφειλών τους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά και πάλι θα πρέπει να έχει προηγηθεί άρση της κατάσχεσης, από όοοοολους τους εμπλεκόμενους (κι εδώ δεν πρέπει να είναι μόνο ο ΟΛΠ) κάτι το οποίο νομίζω ότι θέλει δικαστική απόφαση. Και επίσης μου κάνει εντύπωση που του επιτρέπουν να πάει και στο εξωτερικό. Άμα κρατηθεί πχ στην Ιταλία για τον χ,ψ λόγο, άντε ξέμπλεξε μετά. Θα τα δούμε στην πράξη όλα. Μπορεί και όντως να έχουν τακτοποιηθεί.

Και για να επιστρέψουμε, το βαπόρι έφυγε ή είναι ακόμα εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Τα Χρήστος 10 , 19 και 24 φαινεται στο ais να σέρνουν κάτι....

 

Το 2010 η ΝΕΛ ήθελε να πουλήσει στην SNCM το μεγάλο Κεντέρη και να αγοράσει το CORSE. Να που 6 χρονια μετά ήρθε στην Ελλάδα το CORSE και φεύγει ο Κεντέρης :P 

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταια 5 χρονια πρεπει να ναι η πρωτη ειδηση που δεν αντιγραφουν απο μας και επιβεβαιωνεται. Και εις ανωτερα  :)

Link to comment
Share on other sites

Λες και βλέπουμε την επιχείρηση απεγκλωβισμού της Λιβύης σε σύγχρονη έκδοση, θυμίζει ο συνωστισμός τόσων ελληνικών πλοίων στην περιοχή του Μαρόκο!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που το είχα σιγουράκι για το φιδέμπορα 2016  :P

Ξέρουμε για πόσα χρόνια θα είναι η ναύλωση ή είναι πολύ νωρίς??Φαντάζομαι απλά πρέπει να κάνουμε υπομονή!

Edited by SeajetSpyros
Link to comment
Share on other sites

Λιγο υπομονη..Θα γινει επισημη ανακοινωση συντομα απο την ΝΕΛ. Ειναι μια νεα σελιδα για το πλοιο και της εν λογω εταιριας...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ειναι κινηση της Νελ κ δεν ειναι της πειραιως το ολο εγχειρημα???κ πως η νελ στελνει το ταχυπλοο σε ξενα μερη για επισκευη κ τους εμπιστευεται???εκτος αν το σχεδιο ειναι να μας το φτιαξουν κ αν οχι να ζητησουμε κ τα ρεστα!!!

Παντως πολλα πλοια στελνει η πειραιως εκει κατω

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση που μιλάνε για ναύλωση. Να το αγόρασε κάποιος για σκραπ, το καταλαβαίνω. Να το αγόρασε κάποιος σε τιμή σκραπ και εάν και όποτε το φτιάξει, πάλι το καταλαβαίνω. Αλλά ναύλωση? Συνήθως ναυλώνει κάποιος ένα πλοίο για να καλύψει κάποιες συγκεκριμένες του ανάγκες και έχει συγκεκριμένες απαιτήσεις προδιαγραφών και χρονικών περιθωρίων. Ποιός άραγε θα διάλεγε να ναυλώσει ένα πλοίο τόσα χρόνια παροπλισμένο, που δεν ξέρει εάν και πότε θα είναι έτοιμο και με ποιό κόστος? 

 

Όσον αφορά την Intershipping, που είπε ο Πέτρος, δε νομίζω ότι ήταν και τόσο πολύ επιτυχημένη η ναύλωση των δύο ταχύπλοων Παναγιών, ώστε να λιμπίστηκε και τον Κεντέρη.

 

Όπως και νάχει, ενδιαφέρουσα εξέλιξη που θα ανεβάσει κατακόρυφα την λίμπιντο των απανταχού καραβολατρών :D

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι δεν θα γυρισει ποτε πισω γιατι καπου θα κολησει το θεμα κ θα το κρατησουν εκει κ ετσι θα κλεισει η ολη ιστορια του πιοναποτυχημενου νελοπλοιου

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν είναι απόλυτο αυτό!! Μπορεί να έρθουν σε μια συμφωνία για να παιρνουν χρήματα σε περίπτωση ναύλωσης ή πώλησης του πλοίου από την εταιρεία του για την αποπληρωμή των οφειλών τους.

 

 

Ναι αλλά και πάλι θα πρέπει να έχει προηγηθεί άρση της κατάσχεσης, από όοοοολους τους εμπλεκόμενους (κι εδώ δεν πρέπει να είναι μόνο ο ΟΛΠ) κάτι το οποίο νομίζω ότι θέλει δικαστική απόφαση. Και επίσης μου κάνει εντύπωση που του επιτρέπουν να πάει και στο εξωτερικό. Άμα κρατηθεί πχ στην Ιταλία για τον χ,ψ λόγο, άντε ξέμπλεξε μετά. Θα τα δούμε στην πράξη όλα. Μπορεί και όντως να έχουν τακτοποιηθεί.

Και για να επιστρέψουμε, το βαπόρι έφυγε ή είναι ακόμα εδώ;

 

Νομίζω πως ο George έχει ένα καλό point εδώ. Για να μετακινηθεί χωροταξικά -πόσω μάλλον να το εκμεταλλευθεί κάποιος εμπορικά- ένα κατασχεμένο πλοίο, πρέπει οι πιστωτές να συναινέσουν και να επικονωνήσουν τη συναίνεσή τους στο δικαστήριο που έχει εγκρίνει εξ' αρχής την κατάσχεση. Αυτά εφαρμόζονται ακόμα και σε ριζοσπαστικές και προοδευτικές χώρες όπως η δική μας :D. Το οποίον, που λέει κι ο Τσιφόρος, σημαίνει πως οι έχοντες κατασχέσει το πλοίο, είτε εξοφλήθησαν, είτε πήραν έναντι, είτε απεδέχθησαν κάποια υπόσχεση πληρωμής με βάση μελλοντικά έσοδα, όπως είπε κι ο φίλος μου ο Madonna Centoporte :D. Κάτι από όλα αυτά έχει γίνει ώστε να μπορέσει το πλοίο να φύγει. Αν δεν ήταν έτσι, θα μπορούσε ο καθένας να στήσει μια εταιρεία στο εξωτερικό(στην Αίγυπτο για παράδειγμα :ph34r:) και να ναυλώνει εικονικά τα πλοία του ώστε να διαφεύγει των εκάστοτε πιστωτών.  

Link to comment
Share on other sites

 

To Euro2day αποκαλύπτει, σήμερα, την προς δικαστική επικύρωση συμφωνία μεταξύ της ΝΕΛ και της πλειοψηφίας των πιστωτών της.

Συμφωνία που ενώ, θεωρητικά, είναι το μεγαλύτερο οικειοθελές «κούρεμα» δανείων και απαιτήσεων στην Ελλάδα, πρακτικά αφήνει χωρίς πλοία τη ΝΕΛ και στον «άσσο» τους προμηθευτές της, αλλά διασώζει τις πιστώτριες τράπεζές της. Και αυτό διότι τους παρέχει τη δυνατότητα, διαγράφοντας τα δάνεια, να πάρουν τα πλοία της ΝΕΛ στο book value και επομένως να μεταθέσουν την εγγραφή της ζημίας στο προσεχές μέλλον.

 

Τα δεδομένα της υπόθεσης (και της νομικής κατάστασης των πλοίων) δεν μου είναι γνωστά. Επιπροσθέτως δεν είμαι νομικός οπότε δεν έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα τα γραφόμενά μου. Απλά κάποιες σκέψεις και -παρακινδυνευμένες- εικασίες κάνω.

- Η πρώτη σκέψη είναι αν το πλοίο ήταν όντως σε καθεστώς συντηρητικής κατάσχεσης (και από ποιόν ή ποιούς).

- Η δεύτερη ερώτηση αφορά την πλοιοκτησία του πλοίου (είναι της ΝΕΛ ή άλλης εταιρείας και απλά η ΝΕΛ είχε την διαχείρηση)

- Αν το πλοίο ήταν της ΝΕΛ και μεταβιβάστηκε κατά την συμφωνία συνδιαλλαγής (θεωρόντας ότι δεν τηρήθηκε η συμφωνία -οπότε λογικά είναι άκυρη) ισχύει η μεταβίβαση της κυριότητας?

- Αν υπήρχαν ασφαλιστικά μέτρα έχω την εντύπωση ότι το δικαστήριο έχει την δικαιοδοσία να επιτρέψει την εκμετάλλευση του πλοίου (λόγω μεγάλης αξίας και κόστους της αργίας) με εγγυητική της οποίας την αξία θα κρίνει ικανοποιητική.

- Χωρίς να γνωρίζω δεν θεωρώ απίθανο το συγκεκριμένο πλοίο (καιρό παροπλισμένο) να μην είχε σοβαρές οικονομικές εκκρεμότητες -το ίδιο- πέραν των δανείων του (αν δεν ήταν πλοιοκτησίας ΝΕΛ ίσως να μην υπήρχε η δυνατότητα κρατήσεώς του).

- Παρότι μπορεί νομικά να διαφέρει η περίπτωση του Kalli P. (υπάρχουν διαφοροποιήσεις από χώρα σε χώρα) υπάρχει και αυτό το προηγούμενο.

Κούρασα ίσως και το χειρότερο είναι ότι αν περιμένετε τώρα το "δια ταύτα" θα σας απογοητεύσω τελείως.

Link to comment
Share on other sites

οταν ειχε ανακοινωθει το σχεδιο διασωσης της ΝΕΛ, ειχαμε πολλοι αναρωτηθει σε ποιον θα ανηκουν τα πλοια της (δειτε ολη τη συζητηση στο τοπικ της νελ απο το προηγουμενο ποστ και κατω).

 

στην ουσια υπηρχε... κοφτης :P , ωστε μολις η ΝΕΛ σταματουσε να τηρει τη συμφωνια, της περναν τα πλοια αμεσως.

 

συμφωνω με οσα λεει ο pathfinder. οι μονες εκκρεμοτητες που μπορει να ειχε ο κεντερης ειναι ΝΑΤ (που ειχε εξαιρεθει απο το σχεδιο διασωσης/κουρεματος) και λιμανιατικα (ειχε γραφτει οτι εχουν γινει κατασχεσεις απο τον ΟΛΠ). εκει οντως μπορει να υπηρξε καποιος διακανονισμος μεταξυ του νυν πλοιοκτητη (πιθανοτατα η πειραιως ή η εθνικη αν υπηρχαν δανεια απο την fbb) και ΟΛΠ/ΝΑΤ

 

edit/ΥΓ: οπως φαινεται και απο τις αντιδρασεις, ειναι αμφιβολο αν το ΝΑΤ μπορουσε να εγειρει αξιωσεις για απαιτησεις που υπηρχαν προ της συμφωνιας, ενω με τοσα χρονια που ειναι παροπλισμενο το πλοιο, αποκλειεται να εχουν δημιουργηθει νεες.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Ακουσα οτι μετα την Ιταλια το πλοιο θα παει και αυτο στο Μαροκο

Αυτό που έχω ακούσει εγώ είναι ότι ο Αίολος Κεντερης ναυλώθηκε από Ιταλό εφοπλιστή που δεν έχει σχέση με την γειτονική ακτοπλοΐα (έχει στη κατοχή του πλοία φορτηγά και γκαζάδικα). Αυτό που ακούγεται είναι ότι θέλει να δρομολογήσει ανάμεσα στη Σικελία-Μάλτα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...