Jump to content
Shipfriends

Andros Queen (IMO 9166223)


Recommended Posts

Και σε αυτό και στο σουπερφερρυ η κατασκευή στο ντεκ είναι από αλουμίνιο που σημαίνει μικρότερο βαρος

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 642
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Προσωπικα δεν μου αρεσει η αντιγραφή του "κοψίματος" των Superspeed/Color Hybrid. 

Θεωρω οτι μενει πολυ ασπρο πρυμα. Ισως αν "εκοβε" το μπλε πιο ψηλα πρυμα, να ηταν καλυτερα.

Κατι αλλο που δεν μου αρεσει, οπως και στο superferry ειναι η λευκη.. φασα στις τσιμινιερες.

Ειναι που ειναι μικρες, τις κανει να δειχνουν μικροτερες

Ασχετο, εγινε καποια μεθορμιση σημερα;

Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2023 at 8:00 PM, valencay said:

Τωρα,το μόνο που θα προστεθεί είναι οι βάρκες..Θα περιμένουμε τα δοκιμαστικά, και τότε θα δούμε....

Είναι σίγουρο πως θα προστεθούν βάρκες;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν απο την μέση και πάνω αντιγράψουν το Κεφαλονιά… θα είναι το πιο όμορφο πλοίο στην Ραφήνα. Δηλαδή να τραβήξουν μαύρη γραμμή στα παράθυρα ίσως και στην γέφυρα. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα μου άρεσε ακόμη περισσότερο με το μπλε να τελειώνει ίσια πίσω και να μην κάνει αυτή την καμπύλη προς τα κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν μοιάζει με το Κεφαλονιά ;).

Μπορούν όμως να "δανειστούν" ένα trick που έχει γίνει στο κεφ. Να βάψουν τις τσιμινιέρες και πιο χαμηλά από το deck στο οποίο βρίσκονται οι απολήξεις.

Όπως είναι βαμμένες τώρα, δείχνει μια μπλε κουτσουλιά, σε μια απέραντη λευκή επιφάνεια.

Να θυμησω και μια παλιοτερη προταση του @Nick the Greek, απο την οποια εγινε ακριβως το αντιθετο:D.

On 4/23/2022 at 8:18 PM, Nick the Greek said:

Τους ρίχνω σαν ιδέα πάντως την πιθανότητα να κάνουν κάτι διαφορετικό από το αναμενόμενο ως πρός τον χρωματισμό. Δηλαδή το να βαφτεί το πλοίο μπλέ με τα γνωστά σινιάλα ως το ύψος του δευτέρου ντέκ οχημάτων. Πιστεύω υπάρχει εκμεταλλεύσιμη επιφάνεια και θα μπορούσαν να χρωματίσουν διαφορετικά όπως επί παραδείγματι έκανε η Toremar. Ένα μεγάλο αστέρι δηλαδή που να πιάνει και το πάνω ντέκ οχήμάτων, για παράδειγμα. Τέλος πάντων θα τα βρούν αυτοί αλλά σαν ιδέα ρίχνω κάτι πιο εναλλακτικό.

Επισης καλο ειναι να ξαναδουν το τελειωμα της πρυμης. Πολλη ασπριλα μαζευεται πρυμα.

Link to comment
Share on other sites

Περι ορεξεως... νομιζω θα βρουμε τοσες αποψεις οσες και τα μελη του φορουμε... πχ εγω θεωρω οτι το στη πρυμνη θα πρεπει να κατεβει το μπλε ακομη πιο χαμηλα και η καμπυλοτητα που εχει να μην σταματα στο Golden Star Ferries αλλα να συνεχιζει (ανεβαινοντας πιο ψηλα μεχρι να αρχισει να  κατεβαινει λιγο αργοτερα ωστε να φτασει πλωρα εκει που βρισκεται τωρα - ισως λιγο πιο αποτομα)...

Συμφωνω με τισ τσιμινιερες οτι εκει πασχει ο χρωματισμος ως εχει τωρα... Ισως να εχουν κατι στο μυαλο τους που δεν το εχουμε δει ακομη...

Σε καθε περιπτωση μου αρεσει η γενικη ιδεα που εχουν σκεφτει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποια υποχρέωση για πιστοποίηση στα λιμάνια του δρομολογίου του!! Εάν η εταιρεία του θελήσει να κάνει ταξίδι γνωριμίας του πλοίου για το κόσμο στα νησιά ή για να δοκιμάσει προσέγγιση σε λιμάνι για να δει πράγματα που θέλει η εταιρεία είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Η πιστοποίηση πλοίου και πληρώματος  στις θαλάσσιες διαδρομές και στα λιμάνια προσέγγισης αφορά τα ταχύπλοα πλοία και όχι τα συμβατικά 

Edited by Annivas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όντως, από μακριά οι τσιμινιέρες φαίνονται μια σταλιά σε σχέση με το υπόλοιπο καράβι! Θα μπορούσαν να τις έβαφαν μέχρι την βάση τους, στο ντεκ, να παίρνανε λίγο παραπάνω μέγεθος. 

Link to comment
Share on other sites

Καλά, και δεν μπορούν να το δουν σε υπολογιστή; Πρέπει να βάψουν διαφορετικά την άλλη πλευρά για να αποφασίσουν;

Βέβαια, θα μου πείτε ότι άλλο να το βλέπεις "ζωντανά" μπροστά σου και άλλο στην οθόνη ενός υπολογιστή, όσο και καλό να είναι το λογισμικό που χρησιμοποιείται. 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου έπρεπε το μπλε να τελείωνε ποιο χαμηλά ώστε να φαίνεται μεγαλύτερος ο βαπόραρος.Τον μικραίνει αυτή η εμφάνιση.

Αναμφισβήτητα το Andros Queen θα είναι η καλύτερη προσθήκη στην ακτοπλοΐα τα τελευταία χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Strofalos said:

Όντως, από μακριά οι τσιμινιέρες φαίνονται μια σταλιά σε σχέση με το υπόλοιπο καράβι! Θα μπορούσαν να τις έβαφαν μέχρι την βάση τους, στο ντεκ, να παίρνανε λίγο παραπάνω μέγεθος. 

 

Συμφωνώ απόλυτα, όπως είναι τώρα μου θυμίζουν τσιμινιέρες Μιλενο-Ντάλιανου την πρώτη τους χρονιά στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

On 3/10/2023 at 12:21 AM, proud_ionian said:

Προσωπικα δεν μου αρεσει η αντιγραφή του "κοψίματος" των Superspeed/Color Hybrid. 

Θεωρω οτι μενει πολυ ασπρο πρυμα. Ισως αν "εκοβε" το μπλε πιο ψηλα πρυμα, να ηταν καλυτερα.

Κατι αλλο που δεν μου αρεσει, οπως και στο superferry ειναι η λευκη.. φασα στις τσιμινιερες.

Ειναι που ειναι μικρες, τις κανει να δειχνουν μικροτερες.

 

On 3/12/2023 at 10:50 AM, proud_ionian said:

Προφανώς και δεν μοιάζει με το Κεφαλονιά ;).

Μπορούν όμως να "δανειστούν" ένα trick που έχει γίνει στο κεφ. Να βάψουν τις τσιμινιέρες και πιο χαμηλά από το deck στο οποίο βρίσκονται οι απολήξεις.

Όπως είναι βαμμένες τώρα, δείχνει μια μπλε κουτσουλιά, σε μια απέραντη λευκή επιφάνεια.

Να θυμησω και μια παλιοτερη προταση του @Nick the Greek, απο την οποια εγινε ακριβως το αντιθετο:D.

Επισης καλο ειναι να ξαναδουν το τελειωμα της πρυμης. Πολλη ασπριλα μαζευεται πρυμα.

Όπως είναι βαμμένο τώρα, είναι σαν να τους τελείωσε το μπλε χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...