Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Από Πειραιά είναι αρκετά νωρίς το δρομολόγιο και από Χίο αρκετά αργά... Αν φεύγει 12:30, πρέπει κάποιος να είναι μέσα στις 12:00 , και να ξεκινήσει από το σπίτι από τις 11:00, άρα να μην έχει καμμία δουλειά εκείνη την ημέρα στην Αθήνα. Οι φοιτητές, για παράδειγμα,πρίν τις 15:00 δεν μπορούν να είναι στο πλοίο την Παρασκευή.

Από Χίο τώρα, ποιος θα φύγει μεσάνυχτα, πληρώνοντας +20%, και δεν θα προτιμήσει τη ΝΕΛ με κανονικό εισιτήριο και την ίδια ώρα άφιξης. Το χειμώνα ότι και να γίνει (εκτός τριημέρων, 28/10) βρίσκεις τρίτη θέση να κάτσεις και να ξαπλώσεις και στο πάτωμα. Όσο για τους αθίγγανους, προτιμούν το ΘΕΟΦΙΛΟ από το ΜΥΤΙΛΗΝΗ, επειδή έχει άνετους εσωτερικούς χώρους (πλατύσκαλα) για να απλώσουν όλο το τσαντίρι και τα κουτσούβελα.Στον ΚΕΝΤΕΡΗ έχω τύχει να προσπαθεί ο καμαρότος να εξηγήσει στους συμπαθείς μελαμψούς συμπολίτες μας ότι σε αυτό το πλοίο δεν ξαπλώνουμε κάτω, απλά καθόμαστε στα καθίσματα και δεν ανεβάξουμε τα πόδια μας πάνω στην πλάτη του μπροστινού καθίσματος...

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχει δίκιο ο ΕΛάντα. Αν και για τα Χανιά τα ίδια λέγανε ότι δεν ταιριάζουν οι ώρες κλπ για το Highspeed και μια χαρά απ'ότι φαίνεται πάει. Και αν δεν πιάσει υπάρχει και η Ραφήνα :);) !!

Link to comment
Share on other sites

Στου Πασχάλη το αυτί? :D:DB)

Εγώ πιστεύω ότι το βαπόρι θα πάρει κόσμο και θα πάει μια χαρά στην γραμμή από επιβατικό κοινό.

Με τις νταλίκες δεν ξέρω τι θα γίνει που είναι και οι αιμοδότες των βαποριών το χειμώνα.

Είναι τα ro/ro θα χτυπήσει λογικα και η ΝΕΛ τις τιμές όπως έκανε η ΑΝΕΚ(με εκπτώσεις και κόψιμο λιγότερων μέτρων,πολύ περισσότερο αν διατηρήσει η ΕΛΛΕΝΙΚ την πολιτική της με την αυστηρή τήρηση των μέτρων.Ακόμα και την μεζούρα βγάζουν να τα μετρήσουν) όπότε μην την πάθει όπως η ΜΠΛΟΥ ΣΤΑΡ στα Χανιά.

Link to comment
Share on other sites

Παλι για δοκιμαστικο το Νησος Μυκονος.. Ισως μαλιστα σημερα να ερθει και Πειραια... 28 πηγε σημερα το εργαλειο... Και μαλλον Δευτερα 12 του μηνου που λεμε και στην Νεα Μεροπη:mad: τα εγκαινια του

Link to comment
Share on other sites

Είναι κούκλα, είναι τρέλα, τρεχτε κόσμε να το δείτε :mad:

Να πω κ κατι που μου έκανε εντύπωση?

-Πες το.

Ολα τα εξωτερικα τζάμια στα παράθυρα εχουν το δικό τους μπεκ ψεκασμού γλυκού νερού, μα στα σαλόνια, μα στις καμπίνες, όλα λέμε!

Ωραία ιδέα για να μην υπάρχει πρόβλημα ορατότητας ούτε στα σαλόνια B)

Link to comment
Share on other sites

Κούκλα, κούκλα μετά από 2,5 χρόνια που το είδα και πάλι από κοντά. Κορυφαίος ο βατσιμάνης που απαγόρευσε την φωτογράφηση επειδή δεν είναι ακόμα έτοιμο, αλλά εμείς δεν μασάμε.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που κατά τη γνώμη μου θα ήταν καλό να προσθέσουν στο πλοίο πρίν ξεκινήσει δρομολόγια είναι το όνομα κάτω από τον ηλεκτρονικό πίνακα στην πρύμνη του πλοίου. Υπάρχει χώρος πίσω από τα δόντια του καταπέλτη.

Link to comment
Share on other sites

Ο ηλεκτρονικός πίνακας θα έχει το όνομα φευγάτο και από πίσω το δρομολόγιο. Το σταθερό όνομα πάει στον χώρο που λέω γιατί είναι κενός. Εξάλλου μισό κουτάκι μπογιά είναι, πόσο να κοστίζει πιά.

Link to comment
Share on other sites

Oντως το βαπόρι είναι κούκλα.Το είδα σήμερα αμα τη αφιξή μου από την Ικαρία και είναι πολύ όμορφο.

Σύντομα θα μπω μέσα να το δω έχω μεγάλη περιέργεια. :P

Λογικά και μέσα θα είναι ωραίο. Αν δεν απατώμαι τα εσωτερικά τα έχει αναλάβει η ΑΜΚ του Μιχάλη Κατζουράκη, η οποία έχει κάνει τα εσωτερικά σε πάμπολλα κρουαζιερόπλοια (εδώ και έξω).

Οπότε...εγγύηση!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να υπάρχουν ακόμη εκρεμότητες με τα χαρτιά του και για αυτό να μην το βάζουν στα δρομολόγια.

Μην την πάθουν όπως με τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ.

Ούτως ή άλλως το πρώτο δρομολόγιο κάθε βαποριού σε νέα γραμμή πάει υπερ πίστεως αγιασμών,ευχών, καλεσμένων και πιστοποιήσεων.

Χώρια που ο κόσμος δεν πολυπρολαβαίνει να το μάθει για το πρώτο δρομολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ποιος μεταφράζει το όνομα της πρύμης στα Αγγλικά της πλώρης, και με ποια κριτήρια? ΝΗΣΟΣ->NISSOS? Δεν είναι φυσικά το πρώτο πλοίο που γράφεται αυτό αλλά είναι σπαστικό.

Link to comment
Share on other sites

Mε την απλή λογική ότι το S λέγεται ως Ζ, και τα 2 S ως Σ ....!! Και εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει, θα προτιμούσα να έγραφε Mykonos Island αλλά μάλλον δεν γίνεται. Εϊναι όπως στο τρένο που μεταφράζουν το Άγιος ώς Aghios .... ;) ! To είδα και εγώ σήεμερα στο Πειραιά, πανέμορφο...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...