Jump to content
Shipfriends

Αριάδνη (ΙΜΟ 9135262)


Recommended Posts

  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εμένα πάντως παίδες με απασχολεί πότε θα το δούμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να ταξιδεύει και να ομορφαίνει τα λιμάνια μας, παρά οι ...ραλιστικές του επιδόσεις :eek:.

Για να θυμηθούμε λίγο..... 2-1-2007

Έλεος πια, επισκευές, κατασκευές, μετασκευές, επεμβάσεις, παρεμβάσεις, ε ας ''βγει'' πια το ευλογημένο... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Παντως σε αυτο το υποθετικο σχολιο μου,τελικα δεν επεσα πολυ εξω..

Στο site της εταιριας,εψαξα λιγο στην ηλεκρονικη κρατηση εισητηριων κ βγαινουν τα εξης

ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΧΑΝΙΑ μεχρι 11/7 με το HIGHSPEED 5,για πιο μετα δεν υπαρχει δρομολογιο.

ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΧΙΟΣ-ΛΕΣΒΟΣ μεχρι 10/9 με το Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ,για πιο μετα δεν υπαρχει δρομολογιο.

ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΙΚΑΡΙΑ-ΣΑΜΟΣ μεχρι 10/9 με τον ΠΗΓΑΣΟ,για πιο μετα δεν υπαρχει δρομολογιο.

Συμπερασμα(υποθετω) 12/7 βγαινει το Ν.ΧΙΟΣ κ 11/9 η ΑΡΙΑΔΝΗ..:D

Ομως εκεινο που μου κανει εντυπωση ειναι,πως θυμαμαι τον Στριντζη,στα εγκαινια του Ν.ΧΙΟΣ,να λεει ''το ΑΡΙΑΔΝΗ θα ειναι ετοιμο σε 20μερες περιπου..''Αντιλαμβανομαι λοιπον πως ειτε το ειπε για να εντυπωσιασει το κοινο,ειτε η μετασκευη ξεφυγε τελειως απο τα χρονικα ορια που ειχαν βαλει...Μα κ τοσο πολυ ειναι υπερβολικο πια απο καθε αποψη.

Εκτος κ αν εχουν βολευτει τελειως με το Ν.ΧΙΟΣ στη γραμμη(μιας κ το να γεμιζει το ΑΡΙΑΔΝΗ,μετα πλεον κ τις αποφασεις της ΑΝΕΚ για την ελευση του CHAMPION,ειναι πολυ δυσκολο)οποτε καθυστερουν ηθελημενα γιατι ψαχνουν να βρουν αλλη γραμμη για την 'κουκλά'[π.χ Αδριατικη..]η την περιπτωση της ναυλωσης της....Ελπιζω αυτο το σεναριο βεβαια να μην ισχυει..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο. Στα Χάνια το ΑΡΙΑΔΝΗ έχει διαφημιστεί κι όχι το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ οπότε το περιμένουν έτσι κι αλλιώς.

Επίσης είμαι σίγουρος ότι και η εταιρία θα θέλει να βάλει εκεί το ΑΡΙΑΔΝΗ.

Μεγαλύτερη χωρητικότητα σε νταλίκες,πιο άνετο γκαράζ,περισσότερες μπαλαντέζες για τα φορτηγά ψυγεία, όλα αυτά μετράνε.

Πάντως αν θυμάμαι καλά ο κ.Στρίντζης δεν είχε αναφέρει στα εγκαίνια ότι σε 20 ημέρες θα είναι έτοιμο το ΑΡΙΑΔΝΗ.

Νομίζω ότι ο κ.Λασκαρίδης σε μια συνέντευξή του παραμονές των εγκαινίων του ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ είχε πει ότι θα είναι έτοιμο στις 20 Αυγούστου.

Αν ΄δεν είναι έτσι και θυμάται κάποιος καλύτερα ας μας ρίξει τα φώτα του.

Link to comment
Share on other sites

Eχω στα χερια μου φυλλαδιο του rainbow bell των ναυπηγειων mitsubishi και δινει μεγιστη ταχυτητα 27.51 και υπηρεσιακη 24.9 αρα με τη μετασκευη που υπεστει δεν νομιζω να εχει ταχυτητα πανω απο 24 κομβους

Link to comment
Share on other sites

Απόψε το AIS Greece δίνει για πρώτη φορά το πλοίο με μπλέ στίγμα (Passenger) αντί για πράσινο (Cargo vessel) που το έδινε τόσο καιρό.

Μιας και υποθέτω ότι αυτή η ρύθμιση στην συσκευή AIS του πλοίου, θα ήταν το τελευταίο που θα απασχολούσε την εταιρεία,

να υποθέσω και ότι ήρθε επιτέλους η στιγμή για την μεγάλη και ...ηρωική έξοδο; :D

Link to comment
Share on other sites

Προς τα τέλη της επόμενης εβδομάδας αναμένεται να ξεκινήσει το βαπόρι πιθανόν Πέμπτη-Παρασκευή.

Δευτέρα πάει δοκιμαστικό κι αν όλα πάνε καλά θα είναι έτοιμη η κούκλα.:D

Τελικα δεν πηγε δοκιμαστικο...;)

Θα παει μαλλον αυριο,αλλα μην το δεσουμε κιολας !

Link to comment
Share on other sites

Παιδία, εγώ λέω πως δεν υπάρχει καταλληλότερη ημέρα για να βγάλουν τον βαπόραρο για δοκιμαστικό μιας και σήμερα (18/9) είναι η ονομαστική εορτή του πλοίου ;), Αριάδνη γαρ. Ας του ευχηθούμε λοιπόν, όλοι μαζί:

Χρόνια Πολλά

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα 12.45 ξσεκίνησε δοκιμαστικά... όσοι πιστοι προσέλθετε aisgreece.com:D

Ευχαριστούμε για την πρόσκληση. Αυτή τη στιγμή κινείται σταθερά με 25,4kn.

Kαι για να μην το ξεχάσω να της ευχηθώ και χρόνια πολλά για την ονομαστική της εορτή που ήταν εχθές. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλή η πρόσκληση για το ais, αλλά όσοι βρίσκονται Πειραιά και έχουν έτοιμη τη φωτογραφική τους μηχανή, ας ετοιμαστούν για την πρώτη επίσημη είσοδο του πλοίου στο μεγάλο λιμάνι! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα προτιμούσα να λείπει η πάνω λωρίδα των παραθύρων και το μπλέ των σινιάλων να ανέβαινε ψηλότερα κάθως και τα γράμματα να γίνονταν άσπρα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αλλάξει τίποτα… το Σάββατο το βράδυ στα Χανιά, θα έχουμε μια μοναδική συνάντηση: Αριάδνη και Νήσος Χίος θα βρεθούν μαζί, το πρώτο για τα εγκαίνια του και το δεύτερο για ένα από τα τελευταία του δρομολόγια στην Κρήτη. :D

Link to comment
Share on other sites

Να δηλωσω και γω γοητευμενος εξωτερικα απο την Κα Αριαδνη. :D

Πολυ καλο βαπορι πολυ καλη μετασκευη οπτικα. Δεν κουραζει το ματι. Εχει ωραιες γωνιες και ωραιες καμπυλες.

Για το εσωτερικο δε μπορω να πω αλλα αυτοι που το φτιαξανε θα ξερουνε. Το καλο πραμα αργει να γινει και αν κρινω απο την καθυστερηση τοτε το Αριαδνη πρεπει να ειναι πολυ καλο πραμα.

Για να βγαλει το δρομολογιο του θελει μεση ταχυτητα γυρω στα 25. Αδειο μας εδειξε οτι παει μεχρι 25,5 εκτος και αν δε μας τα εδειξε ολα. :D

Σε καθε περιπτωση να ειναι καλοταξιδο και τυχερο και να ριζωσει στη γραμμη του. Ειδαμε ποσο καλο εκανε στη γραμμη των Χανιων η φημολογια για γρηγορο συμβατικο και αργοτερα η δρομολογηση του Νησος Χιος.

Link to comment
Share on other sites

Tο πλοίο αριάδνη είναι ξαδερφάκια με τα πλοία λευκα οροι και σοφοκλής βενιζέλος πολύ ωραία σκαριά και καλοτάξιδα πλοία και ένα ακόμα δεν τρώνε πολλά καύσιμα :D Σας έχω και μια φωτογραφία από το μπαλκόνι του σπιτιού μου, που φαίνεται η πλώρη του πλοίου ,αν και όχι τόσο καλή ποιότητα λόγο νύχτας :D

mw22uvnwmzri31mmhjjw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...