Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Νηρεα, ειναι λογικο να μην τον αναφερει κατα τη γνωμη μου. Λογικο γιατι υποψιαζομαι οτι στα ματια του Λασκαριδη ισως ο Στριντζης να μη μετραει υπο την εννοια οτι προκειται για εναν εφοπλιστη/επιχειρηματια που πουλησε την εταιρεια του και κατεληξε υπαλληλος σε εναν ανταγωνιστη. Στον κοσμο των ανθρωπων αυτων το πρεστιζ μετραει τα μεγιστα, και στα δικα τους ματια πολυ πιθανον ο Στριντζης να εχει χασει το πρεστιζ που ειχε. Μπορει να τον θεωρει λοιπον καλο μανατζερ για την εταιρεια, αλλα δεν παυει να ειναι υπαλληλος του. Ισως ετσι καπως να εξηγειται.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αυτό που ξεχώρισα εγώ, είναι ότι δεν θέλει με τίποτα να φύγουν οι Μινωικές από το μετοχικό σχήμα γιατί δεν θέλει στην πραγματικότητα να γίνει ο απόλυτος κύρης της Ελλένικ και να υπάρχει πλέον κίνδυνος για την επένδυση του.

Θέλει με όχημα τις Μινωικές να προχωράει η εταιρία, και μαζι της ο Λασκαρίδης ως μέτοχος των υπαρχόντων ποσοστών εκ του ασφαλούς..

Βέβαια αγορά κάποιου μικρού ακόμα ποσοστού δεν αποκλείεται αλλά όχι για το πλειοψηφικό πακέτο..

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, δεν πιστεύω ότι το (ενδιαφέρον) δημοσίευμα έχει καμιά σχέση με αυτό το θέμα (HSW).

Είναι καθαρά προσωπική υπόθεση του Στρίντζη (απ' ότι γράφει) και δεν έχει καμιά σχέση με την εταιρεία.

Πολύ δε περισσότερο δεν προκύπτει το (αυθαίρετο) συμπέρασμα ότι: "αφού ο Στρίντζης αγοράζει κτήμα στον Κάμπο...άρα θα μείνει το Μύκονος!".

Τέλος, όσον αφορά το υπό ναυπήγηση...Νήσος Χίος, το αφεντικό (Λασκαρίδης) μίλησε και είπε...Νήσος Σάμος!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι ευσεβείς πόθοι, το άρθρο του Πολίτη ή αντίβαρο στην συνέντευξη Λασκαρίδη για να "θολώσει" τα νερά..

Ότι και να ναι, μετά το τέλος του καλοκαιριού θα κάνουνε ταμείο και θα δούνε αν θα συνεχίσουν στην γραμμή..

Αλλώστε..άβυσσος η ψυχή της HSW!

Υ.Γ.

Άσχετο βέβαια, αλλά τι γυρεύει στα μέρη μας ο Κεφαλονίτης Στρίντζης;

Η Κεφαλονιά δεν είναι τόσο πια κορεσμένη τουριστικά..!

Link to comment
Share on other sites

Στο site της εταιρίας ως χώρα κατασκευής του ΕΞΠΡΕΣ ΑΘΗΝΑ δίνεται η Ιταλία:D .

Ως γνωστών όμως η ΑΘΗΝΟΥΛΑ έχει κατασκευαστεί στο Βέλγιο.:rolleyes:

EDIT:Και για το ΑΦΡΟΔΙΤΗ είναι γραμμένο ότι έχει φτιααχτεί στην Γαλλία ενώ έχει φτιαχτεί στην Δανία.

Link to comment
Share on other sites

Διορθωθηκε το γαιομηλο:)(ελληνιστι πατατα) στο σαιτ της εταιρειας σχετικα με τις χωρες κατασκευης που λεγαμε παραπανω. Το επομενο βημα ειναι να μπει και φωτογραφια του Απολλων Ελλας, κι οχι του Ποσειδων που υπαρχει αντ' αυτου. Ευχαριστω.

Επισης αναρωτιεμαι γιατι δεν υπαροχυν φωτο του Αρτεμις και του Αιας. Δεν εχουνε, η προτιμουν να μην τα βλεπει εκ των προτερων το επιβατικο κοινο:P

Link to comment
Share on other sites

Και καλά το ΑΙΑΣ είναι μια απλή και συνηθισμένη παντόφλα.Το ΑΡΤΕΜΙΣ όμως είναι από τα καλύτερα και νεώτερα πλοία του Σαρωνικού ίσως το ταχύτερο και κατά την προσωπική μου άποψη το ομορφότερο του Σαρωνικού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χτίζει σχέσεις ή HSW με τοπικούς φορείς στη Λέσβο, όπου έχει και το μεγαλύτερο ανταγωνισμό από την ΝΕΛ λόγω τοπικισμού. 1,5 χρόνο πριν (αν και δεν πιστεύω ότι θα προλάβει το καλοκαίρι του 2007) η καλύτερη εταιρεία σε θέματα Branding για μένα έχει αρχίσει από τώρα την διαφήμιση του πλοίου και προετοιμάζει όσο καλύτερο το έδαφος.

Βέβαια σε 2 χρόνια πολλά μπορούν να αλλάξουν και ας κρατάμε μικρό καλάθι. Σχετικό άρθο από το Εμπροςnet

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον το συγκεκριμενο αρθρο κυριως στο σημειο που αναφερει για δρομολογησεις και προς Τουρκια.Ειναι οντως πολυ θετικο για την HSW οτι διατηρησε την υψηλη ταχυτητα ολο το χειμωνα δεδομενου και των υψηλων τιμων του πετρελαιου!Εκανε την καλυτερη διαφημηση του πλοιου της με αυτο των τροπο και ισως θελησε περα απ'αυτο να τονισει και την συνεπεια της ως προς τους χρονους ταξιδιου ανεξαρτητα εποχης/κινησης.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, γράφω εδώ ένα γεγονός που σχετίζεται με τα εισιτήρια της εταιρίας, γιατί δεν ήξερα που να το γράψω,

ας το τακτοποιήσει το admin :rolleyes: .

Το θέμα έχει ως εξής:

Πήγα σήμερα να βγάλω εισιτήριο για την επόμενη Παρασκευή (14/04), Πειραιά - Χανία, με το HS 5, από το πρακτορείο που βγάζω συνήθως εισιτήριο, και μου λέει η κοπέλα ότι δεν έχει θέσεις στην οικονομική, μόνο business. Αφού της εξήγησα ότι πριν δέκα λεπτά που έφυγα από το σπίτι το site της Hellenic Seaways μου έδινε θέσεις, πήρε τηλέφωνο στα κεντρικά γραφεία της εταιρίας, και της έδωσαν από εκεί μια θέση.

Θεωρώ αυτήν την τακτική της εταιρίας απαράδεκτη, προφανώς γίνεται για να εκμεταλλευτεί την κίνηση των εορτών, κόβοντας όσο πιο πολλά business μπορεί (αφού η οικονομική σίγουρα θα γεμίσει, ακόμα και την τελευταία ημέρα). Πριν από ένα μήνα, στο δρομολόγιο Πόρος - Πειραιάς, της ίδιας εταιρίας, πάλι είχα παρατηρήσει το ίδιο (ενώ στο site έδινε εισιτήρια, το πρακτορείο μου το έλεγε full) στο συμβατικό πλοίο, και αναγκάστηκα να βγάλω με το δελφίνι. Ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω αλλά το μόνο που μπορώ να πιθανολογείσω είναι ότι όταν μια θέση είναι γεμάτη στην προκειμένη περίπτωση οικονομική ή θέλει ελάχιστες θέσεις για να φουλάρει μέσα σε λίγα λεπτά το σκηνικό μπορεί να αλλάξει είτε από ακυρώσεις είτε από κρατήσεις που γινόνται μέσα σε ελάχιστο χρόνο.

Δηλαδή μπορεί τώρα να πας και να μην έχει οικονομική και σε δύο λεπτά να σου κάτσει ακύρωση και να παρείς εσύ την θέση ή το αντίθετο να έχει θέση και σε δυο λεπτά να την ή να τις έχουν προλάβει άλλοι.

Τέτοιες ημέρες που έχει πολύ κίνηση και τα βαπόρια φέυγουν πρωτόκολο ή κοντά σε αυτό μπορεί πολύ εύκολα να συμβει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι πιο απλή. Η εταιρεία όπως και οι κεντρικοί της πράκτορες έχουν το δικαίωμα να κρατάν θέσεις σε αντίθεση με τα υπόλοιπα πρακτορεία που είτε τους δίνετε η δυνατότητα να κρατήσουν μία θέση για 48 ώρες δηλαδή αν θέλει κάποιος να κάνει κράτηση για τον Αύγουστο θα του δώσουν προθεσμία 48 ώρες για να αγοράσει το εισιτήριο αλλιώς η κράτηση πέφτει, είτε αν η αναχώρηση είναι σε λίγότερο από 30 μέρες δεν του επιτρέπετε να κάνει κράτηση καθόλου.Αυτό σημαίνει ότι όλα τα κεντρικά της HSW μπορούν να κρατάν και να διαχειρίζονται θέσεις ενώ οι υπόλοιποι όχι. Φαντάζομαι πως έδωσαν στο πρακτορείο σου μία από τις κρατημένες θέσεις τους. Γι αυτό και στο site τους είχαν διαθεσιμότητα ενώ στο σύστημα του πρακτορείου όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ο Lefteris έχει τη σωστή απάντηση στην απορία σου.

Απορία δική μου: Γιατί δεν έκανες την κράτηση σου μέσω internet αφού ήσουν μπροστά στον υπολογιστή σου, αλλά σηκώθηκες να πας σε πρακτορείο??? ;)

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν το κλείνεις από το site??:D;)

To ίδιο έχω παρατηρήσει και εγώ πολλές φορές...ελπίζω να μην το κάνουν επίτηδες για να γεμίζουν πρώτα την business και την VIP.Γι'αυτό καλό είναι να ρίχνεις μια ματιά στο site πριν πάς να κλήσεις για να μην σε πιάσουν κότσο. Έχω ακούσει και το εξής ηλίθιο από πράκτορα: "Μην κοιτάς το site εκεί το ανανεώνουν κάθε χρόνο...":eek: ! Ε όταν άκουσα αυτό το πράγμα δεν ξαναπήγα απλά στον συγκεκριμένο!!

Και εγώ εχθές έμπαινα στο σύστημα κάθε 10 λεπτά και μου έβγαλε θέση για αυτοκίνητο για την επιστροφή μου από το Πάσχα και την τσίμπησα αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτός ο πράκτορας που είπε αυτό για το σάιτ πρέπει να είναι τυχάρπαστος για να μην πω κάτι βαρύτερο.

Αφού σε όλες τις εταιρίες που γίνονται κρατήσεις μέσω ιστοσελιδών είναι online πως γίνονται να ανανεώνται κάθε χρόνο?;)

Θα τρελαθούμε τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά :D. Βασικά από το site θα αγόραζα, αλλά η πιστωτική μου είναι λίγο πάνω από το όριο ;) Επιπλέον, επειδή ήταν λίγο πολύπλοκη η κράτηση, ήθελα να διαλέξω και θέσεις,ώστε άτομα που αναχωρούν σε διαφορετικές μέρες, να επιστρέψουν μαζί σε συνεχόμενες θέσεις, πράγμα που με το on-line δεν γίνεται (από όσο ξέρω). Πάντως, όταν είχα ζητήσει τηλεφωνικά από την Hellenic να μου κάνει κράτηση, μου είχαν πεί όχι, παρά μόνο απευθείας έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Hellenic Seaways: Αύξηση εσόδων και κέρδη παρά τη μείωση του στόλου

Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ

Πέμπτη, 6 Απριλίου 2006 07:00

ΣHMANTIKH αύξηση τζίρου και θεαματική αύξηση λειτουργικών κερδών θα δημοσιεύσει για τη χρήση 2005 η Hellenic Seaways, παρά το γεγονός ότι μείωσε περαιτέρω το στόλο της κατά 17 πλοία συνολικά.

Παράλληλα, η εταιρεία εμφανίζει κέρδη προ φόρων 2 εκατ. ευρώ, έναντι ζημιών 7 εκατ. ευρώ στη χρήση 2004.

Αναλυτικότερα, η Hellenic Seaways, στην οποία οι Μινωικές Γραμμές συμμετέχουν με 33,3%, έκλεισε τη χρήση 2005 με συνολικά έσοδα ύψους 141,4 εκατ. ευρώ, αυξημένα κατά 11,4% σε σύγκριση με τα 126,9 εκατ. ευρώ της χρήσης του 2004.

Τα EBITDA της εταιρείας ανήλθαν στα 16,8 εκατ. ευρώ, έναντι 9 εκατ. ευρώ το 2004, σημείωσαν δηλαδή μία αύξηση κατά 88%, ενώ τα κέρδη της εταιρείας ανήλθαν σε 2 εκατ. ευρώ, έναντι ζημιών 7 εκατ. ευρώ στη χρήση 2004.

Οπως σημειώνουν στελέχη της επιχείρησης, τα κέρδη θα ήταν υψηλότερα, ωστόσο αυξήθηκαν σημαντικά οι προβλέψεις στις οποίες συμπεριελήφθησαν οι τυχόν οικονομικές επιπτώσεις της επιχείρησης από όλα τα εκκρεμή νομικά θέματα (πρόστιμα Επιτροπής ανταγωνισμού κ.λπ.).

Αξίζει να σημειωθεί ότι τα προαναφερόμενα αποτελέσματα επιτεύχθηκαν, παρά τη σημαντική μείωση του στόλου της κατά 17 συνολικά πλοία, εκ των οποίων τα 5 είναι συμβατικά και τα 12 υδροπτέρυγα.

Επίσης, θα πρέπει να επισημανθεί ότι τα δύο νέα αποκτήματα της Ηellenic Seaways, το «Highspeed 5» και το «Νήσος Μύκονος», ξεκίνησαν δρομολόγια τον Αύγουστο και Σεπτέμβριο αντίστοιχα του 2005.

Η αύξηση του τζίρου ύστερα από τρία έτη συνεχούς μείωσης και με λιγότερα δρομολόγια σε σύγκριση με το 2004, αποτυπώνει την καλύτερη αξιοποίηση του στόλου και την αύξηση της πληρότητας των πλοίων, τονίζουν στελέχη της επιχείρησης.

Στο μεταξύ, σε οριακή αναθεώρηση της τιμής-στόχου για τη μετοχή των Μινωικών Γραμμών στα 3,91 ευρώ, από τα 3,80 ευρώ προηγουμένως, διατηρώντας τη σύσταση «outperform» προχώρησε η «Πειραιώς Securities», όπως αναφέρει σε σχετική της έκθεση. Η μετοχή των Μινωικών Γραμμών έκλεισε χθες στα 3,54 ευρώ.

Στην ίδια έκθεση, η οποία εκδόθηκε με αφορμή τη δημοσιοποίηση των αποτελεσμάτων της κρητικής εταιρείας, αναφέρεται ότι οι Μινωικές Γραμμές αναμένουν το 2006 τα EBITDA της Hellenic Seaways να φθάσουν τα 25 εκατ. ευρώ, ενώ ο κύκλος εργασιών θα ανέλθει στα 165 εκατ. ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα είναι ικανοποιητικά (συγκρίνοντας τα με τις υπόλοιπες εταιρίες του κλάδου) και εντυπωσιακά συγκρίνοντας τα με τα αποτελέσματα της προηγούμενης χρονιάς. Φαίνεται πως η αναδιάρθρωση του στόλου αρχίζει να φέρνει αποτελέσματα τα οποία είναι σημαντικά, παρά τη σημαντική αύξηση της τιμής των καυσίμων. Περισσότερα συμπεράσματα θα μπορούμε να έχουμε όταν δημοσιευθεί ο ισολογισμός της εταιρίας (οι μη εισηγμένες εταιρίες μπορούν να δημοσιεύσουν τα αποτελέσματα τους μέχρι το Μάιο).

Οι προοπτικές για τη φετινή χρονιά φαίνονται καλές καθώς θα είναι η πρώτη χρήση με πλήρη δραστηριοποίηση των: Νήσος Μύκονος, Highspeed 5 και Ocean.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φημολογειται οτι προθεση της εταιριας ειναι να δρομολογησει το Αφροδιτη στις Δυτικες Κυκλαδες και το Αθηνα παλι στη Ραφηνα.

Απολυτα λογικο σε σχεση με τις γραμμες που λεγανε να το βαλουνε.

Τις απιθανες και ατελειωτες απο πανω μεχρι κατω ολο το Αιγαιο. :)

Αλλωστε το Αφροδιτη περυσι στις Δυτικες αν και το χειμωνα με τους ντοπιους δεν τα πηγε καλα το καλοκαιρι πηρε το αιμα του πισω.

Οσο για το Αθηνα ειναι η καλυτερη λυση στη Ραφηνα.

Link to comment
Share on other sites

Για την ακριβεια...

Αρχικα ηταν το ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ και το ΑΘΗΝΑ να δρομολογηθουν Παροναξια..ετσι ειχαν ζητηθει...Το ΑΦΡΟΔΙΤΗ δηλωθηκε για Δυτικες...

Αυτα απερηφθησαν ομως απο το ΣΑΣ και ξεκινησε μια διαμαχη μεταξυ εταιρειας και ΥΕΝ στην οποια ενεπλακησαν εταιρειες, πρακτορες τοπικα ΜΜΕ...

Για την ιστορια αρχικα ουτε για τα Hιghspeed δινανε εγκριση....

Τελικα εγκριθηκε προς το παρον εκτακτως το ΠΗΓΑΣΟΣ, που ηταν πιο ετοιμο απο τα αλλα, λογω της μεγαλης κινησης να ταξιδευσει...

Για το δευτερο ακομα ειναι σε αναμονη αλλα τελικα θα δωθει..δεν μπορει να μη δωθει...Και μαλλον θα ειναι το ΑΘΗΝΑ..Μαλλον

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε συνεχεια αυτων που λεμε στο τοπικ του Αφροδιτη και κυριως αυτα που λεει ο Παναγια η εταιρια θελει να σπρωξει ολα τα συμβατικα.

Αλλα δεν τα πουλαει σε Ελληνα για να μην τα βρει απεναντι της. Οπως επαθε με το Αγιος Γεωργιος και με το Πηνελοπη που εκει που δραστηριοποιηθηκαν μετα απο λιγο αποχωρησε η HSW (Ραφηνα και Δυτικες) Αρα για να τα φοβαται σημαινει οτι δεν ειναι σιγουρη οτι η κινηση της ειναι σωστη. Τοτε γιατι τα σπρωχνει. Με το ζορι δηλαδη να μεινουμε μονο με ταχυπλοα; Και το χειμωνα που δε βγαινουν τα ταχυπλοα τι γινετε; Και γιατι να ειμαι εγω υποχρεωμενος που ο μισθος μου 10 χρονια ειναι ιδιος να πληρωνω διπλασιο++++ εισητηριο για να παω στην Παρο η στη Συρο...

Δε μου φτανουν ολα τ αλλα δηλαδη. Αλλα που ειναι ο Σουμακης και ο Σφηνιας τωρα; ΟΕΟ. Που λεγανε οτι θα πηγαινει η εταιρια σε καθε νησι εστω και για μια εφημεριδα.Οτι τα ταχυπλοα θα δουλευουνε συμπληρωματικα στα συμβατικα; Οταν τοτε ολος ο Πειραιας ετρεμε γιατι ηξερε τι θα ακολουθουσε. Και μεχρι το 2003 ητανε καλα. Απο κει και μετα ομως μας πηρε η μπαλα και μας σηκωσε. Και πολυ φοβαμαι οτι ακομα δεν εχουμε δει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστόν από σήμερα οι Ακτοπλόοι αποφάσισαν μονομερώς την απελευθέρωση της ακτοπλοϊας και είπαν ότι από αύριο θα διαμορφώνουν ελεύθερα τα ναύλα.

Και πριν από λίγο άκουσα στο δελτίο ειδήσεων του Ρ/Σ ΣΚΑΪ επί λέξει:

"...η HELLENIC SEAWAYS δια στόματος Γερ. Στρίντζη ανακοίνωσε από αύριο μείωση των ναύλων κατά 30%..."!!!!!

Δεν κάνω πλάκα το άκουσα με τα αυτάκια μου. :confused: Εκτός εάν μας κάνει πλάκα ο Στρίντζης ή ο ΣΚΑΪ...

Καλά αυτοί δεν ήταν που δεν έβγαιναν με τα πετρέλαια??? Τώρα με 30% εκπτώσεις θα έχουν υπερκέρδη???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...