Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

2 ταξίδια από Άγιο Κωνσταντίνο για Σκιάθο έκανα με τον ΠΗΓΑΣΟ και στα δύο δεν ήταν συνεπής στα ωράριά του. Στο πρώτο του δρομολόγιο αναχώρησε μεν στην ώρα του από Άγιο, αλλά ενώ το ταξίδι μέχρι Σκιάθο το δίνουν 2:45, έκανε 3:10. Κάθε μέρα που το βλέπω το ταξίδι του ξεπερνάει το 3ωρο. Επίσης, όταν πιάνει Αγνώντα μαζεύεται κάπως η καθυστέρηση, ενώ όταν πηγαίνει Σκόπελο πηγαίνει κανένα 45λεπτο πίσω το δρομολόγιο. Τις τεάρτες 20 και 27 Ιουνίου άλλαξαν τα ωράρια για να μη συμπέσουν μαζί ΣΚΙΑΘΟΣ και ΠΗΓΑΣΟΣ στην Σκιάθο, μιας και έχει πρόβλημα ο προβλήτας και χρησιμοποιείται μόνοη μια ράμπα. Βέβαια το ωράριο δεν τηρήθηκε ποτέ από πλευράς ΠΗΓΑΣΟΥ και μάζεψε πάνω από μία ώρα καθυστέρηση. Ας υπολογίσουν τα ωράρια με max ταχύτητα τους 16 κόμβους και τους 18 ας τους αφήσουν για κανένα άλλο.

Και δύο (1,2) δημοσιεύματα για τις προσεγγίσεις του ΠΗΓΑΣΟΥ σε Αγνώντα και Σκόπελο. Αφου τα παιδία του ΠΗΓΑΣΟΥ παίζουν, ας ανέβουν τα εν λόγω παιδία να τον βάλουν στην Σκόπελο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 963
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 months later...

Πληροφοριακα εκει συμφωνα με τα οσα ειπε στο αρχιπελαγος ο πρωτος μηχανικος καιει περιπου ενα τονο την ωρα ενω στους 19,5 τρωει 1,6 τονους την ωρα...

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεμε Piraeus..εννοουμε ΝΜΔ η λιμανι??? Εχουμε και βιντεοσκοπικες/φωτογραφικες ανησυχιες...Οσο και αστειο να ακουστει..αν και το αγαπημενο μου πλοιο δεν το εχω βγαλει ποτε...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χαιρετώ την μεγάλη παρέα του shipfriends

Αν και είμαι μέλος πάνω από ένα έτος γραφώ τώρα το πρώτο μου μήνυμα θα, ήθελα να ρωτήσω αν το Πήγασος έχει καμπίνες μιας και στο σαιτ της εταιρείας του δεν αναφέρει κάτι τέτοιο και μου φαίνεται περίεργο για το μέγεθος του να μην έχει έστω τις <<στάνταρ>> των ημερόπλοιων.

Edited by ilias
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ψάξεις στο topic του πλοίου στις πίσω σελίδες να δείς αναλυτικά. Στο πλοίο ξηλώθηκαν οι καμπίνες στην σχετικά πρόσφατη ανακαίνιση του ξενοδοχειακού του.

Link to comment
Share on other sites

...πράξη που δεν ξέρω κατά πόσο ήταν σωστή τελικά, δεδομένου πως με καμπίνες θα μπορούσε να αποτελεί ιδανική λύση για Ικαροσαμία αλλά και άλλες άγονες γραμμές του Αιγαίου.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι οι καμπινες του Πηγασου δεν αφαιρεθηκαν τυχαια για να γινει απολυτως ημεροπλοιο.Ισως το βαπορι να μη μπορουσε να περασει επιθεωρησεις λογω οτι οι καμπινες δε τηρουσαν τις απαραιτητες προδιαγραφες(ακαυστα κτλ).Δε μπορει εναν τετοιο βαπορα ιδανικο για πολλες μακρυνες αγονες να τον 'αχρηστευεις' τοσο απλα.Κατι θα κρυβοταν πισω απο αυτη τη κινηση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ο γραφων ειναι υποψηφιος αγοραστης παντως..λατρευω το πηγασο...ειναι το αγαπημενο μου πλοιο!! : :wub: :wub: :wub: :wub:

Ειδικά αυτό με τις μετασκευές που έχει κάνει κ σίγουρα το έχουν βελτιώσει; Ή όλη την σειρά από την οποία ελληνόκτητα ήταν τα GRECIA κ VENEZIA.

Edited by ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Συμφωνα με το προγραμμα του ΟΛΠ το πλοιο επρεπε σημερα να ανεβει δεξαμενη αλλα μαλλον θα παει περιπατο τοπ προγραμμα μιας και ακομα ειναι στη δεξαμενη το ALBA

Link to comment
Share on other sites

αυριο μπαινει ...μιλησα τη Τεταρτη με καποιον απο την εταιρεια (γιατι μια αγαπη εχουμε Εξπρες Πηγασος το λενε) και μ πε πως μπαινουν "Σαββατο πρωι"

Link to comment
Share on other sites

Εχει καποιος δει που ειναι το πλοιο;Λογικα λογω της απεργιας και συμφωνα με το τελευταιο του στιγμα στο AIS δεν εχει ανεβει δεξαμενη.Απο την αλλη στο site του ΟΛΠ υποτιθεται οτι ειναι στη δεξαμενη απο το Σαββατο

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Σε συνεχη επικοινωνια που εχω με καποιον απο την εταιρεια,το μονο που μου λεει ο ανθρωπος ειναι οτι τους λενε ανα καθε 2 μερες..σε 2 μερες αναλογα με την απεργια! ανοιξε εχθες το πρωι αν θυμαμαι καλα το AIS του...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...