Jump to content
Shipfriends

Θεόφιλος (ΙΜΟ 7362108)


Recommended Posts

Σε απολογία κλήθηκαν από τις Λιμενικές Αρχές οι υπεύθυνοι της πλοιοκτήτριας εταιρείας του Ε/Γ-Ο/Γ πλοίου «Θεόφιλος» Ν. Μυτιλήνης 35, σύμφωνα με τη διαδικασία για την επιβολή των προβλεπόμενων από το νόμο ποινών, για έλλειψη ενημέρωσης του επιβατικού κοινού και καθυστέρηση εκτέλεσης του προγραμματισμένου δρομολογίου του πλοίου, την Κυριακή 13/8/2006 από Θεσσαλονίκη για Λήμνο - Μυτιλήνη - Χίο - Πειραιά.

Υπενθυμίζεται ότι το πρόστιμο για πλημμελή ενημέρωση επιβατικού κοινού και άλλες παραβάσεις κανονισμού λιμένων ανέρχεται στα 37.455 ευρώ.

Ναυτεμπορική

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Με αφορμη ταξιδι μου με το Θεοφιλο τη προηγουμενη εβδομαδα απο Μυτιληνη Πειραια εχω να σημειωσω τα εξης που παρατηρησα

Απο τη στιγμη που βγηκε απο το λιμανι και μεχρι τη Χιο δεν πρεπει να πηγαινε πανω απο δεκα μιλια τα απονερα ηταν πολυ υποτονικα και ειδικα στα πλαγια ανυπαρκτα

Εντυπωση μου εκανε οτι στη μυτιληνη το πλοιο μεχρι να περασει απο τις ανεμογεννητριες εξυνε τη στερια, σε ταξιδι το χειμωνα με το Μυτιληνη ειχα παρατηρησει οτι κατευθηνθηκε πολυ μεσα προς τα χωρικα υδατα και μετα ισιωσε για Χιο

Εσωτερικα το πλοιο εχει καποιες αλλαγες αν και αυτο το δαπεδο που μοιαζει σαν παρκε και εχει αντικαταστησει τη μοκετα σε καποια σημεια δεν νομιζω πως ειναι καλης ποιοτητας και ειδη εχει αρχισει να χαλαει. Τα εξωτερικα καταστρωματα θα μπορουσαν να ειναι σε καλυτερη κατασταση επισης η τσιμινιερα μου φαινεται οτι εχει αρχισει να ξανασαπιζει.(μετα την επισκευη του Χειμωνα εννοω

Ακομα να πω οτι δεν συμφωνω καθολου με τη πωληση των καμπινων που βρισκονται κατω απο το γκαραζ βεβαια ολες οι καμπινες Β θεσεως βρισκονται εκει και εκ των πραγματων δεν μπορει να γινει αλλιως.Επισης εντυπωση μου εκανε οτι το πλοιο ταξιδευει με ανοιχτες υδατοστεγης.οσοι γνωριζουν το καραβι θα εχουν παρατηρησει οτι στο deck της reception υπαρχουν καποιες μεγαλες σκαλες αν θυμαμαι καλα οχτω που οδηγουν στο γκαραζ και μετα στα υπογεια στεγανα διαμερισματα στα οποια υπαρχουν οι καμπινες αυτες οι σκαλες υπαρχουν για την επικοινωνια των διαμερισματων αυτων με το υπολειπο πλοιο και αν καποιος θελει να παει απο το ενα διαμερισμα στο αλλο πρεπει να ανεβει απο τη πλησιεστερη σκαλα επανω κια μετα να ξανα κατεβει και οχι να περναει απευθειας απο τις ανοιχτες πορτες.Δυστυχως ομως η πραγματικοτητα στην Ελλαδα ειναι αυτη.

Τελος παντων παρασυρθηκα βαζω τελεια λεγοντας οτι το ταξιδι διηρκησε συνολικα 15 ωρες τα σχολια δικα σας.

Link to comment
Share on other sites

Από 4/9 μέχρι 7/9 δεν υπάρχουν δρομολόγια του Θεόφιλος στο openseas. Μήπως προγραμματίστικε κανένας δεξαμενισμός για να συμαζέψουν τπτ?

Link to comment
Share on other sites

Ήμαρτον με αυτούς τους δεξαμενισμούς! Το βαπόρι θέλει μηχανές όχι δεξαμενή. Σε ένα χρόνο 3 φορές? Αν είναι δηνατόν! Και εμένα μου αρέσει να βλέπω να καραβάκια ξεγυμνωμένα αλλα μην θεωρούμε κάθε μή προγραμματισμό δρομολογίων οτι σημαίνει και επισκευή...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν εκφράστηκα καλά, ήταν και βράδυ :D . Εννοώ να γίνουν τπτ μερεμέτια στις μηχανές τα οποία προυποθέτουν διακοπές στα δρομολόγια.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι πηρε το αφτι μου ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ θα φτασει σημερα Πειραια στις 15.00 το μεσημερι.Το βαπορι της τελευταιες εβδομαδες παει το πολυ με 13 μιλια τη στιγμη που το Μυτιληνη παει με 19 εδω οφειλονται και οι καθυστερησεις.Παντως 03/09 βγαινει για επισκευη το προβλημα ομως ειναι οτι ηδη εχουν πουληθει εισητηρια μεχρι και 10/09 αρα οσοι εχουν εισητηρια ταξιδευουν με το Ταξιαρχη

Link to comment
Share on other sites

Από 4/9 μέχρι 7/9 δεν υπάρχουν δρομολόγια του Θεόφιλος στο openseas. Μήπως προγραμματίστικε κανένας δεξαμενισμός για να συμαζέψουν τπτ?

Μάλλον το πρόβλημα του Θεόφιλος σχετίζεται με τη δεξαμενή, κάποιο πρόβλημα με κάποια προπέλα ίσως να είναι η αιτία.:(

Link to comment
Share on other sites

φταει η δεξαμενη; φταιει η προπελα; φταει η μηχανη;. προσωπικα πιστευω οτι φταιει η αποστασια του 1965. καποια στιγμη ο επιτιμος πρεπει να εχει ταξιδεψει με το πλοιο.

τα απονερα στη φωτο ειναι απο το προηγουμενο σαββατοκυριακο. η δεξια προπελα κανει απονερα επιπεδου bowthruster χοζωβιοτισσας.

δεν εχει νοημα να επιβεβαιωσω οσα ειπαν οι προηγουμενοι. το πλοιο σερνεται εμφανεστατα. περαν του μηχανικου μερους το πλοιο δινει μια εικονα εγκαταλειψης. αβαφα καταστρωματα (με εξαιρεση το αυθαιρετο και καμια δυο σκαλες), φθαρμενες μοκετες (η επενδυση απο λεπτα φυλα ξυλου σε ορισμενα σημεια απλα τονιζει το προβλημα στο υπολοιπο βαπορι).

το πλοιο μου εδωσε την εικονα οτι ηταν ναυλωμενο να μεταφερει προσκυνητες στη μεκκα, γυρισε και αφου εκατσε ενα χειμωνα καναμε ενα σκουπισμα και λιγο αζαξ και το βαλαμε να ταξιδευει.

μπορει το πλοιο να ειναι εναρμονισμενο με solas και στοκχολμη αλλα αρκει μονο αυτο; και ο ανταγωνιστης του στη γραμμη ειναι μονο που εχει διπλασια ταχυτητα και εχει πεσει και καμια πινελια μπογια πανω του (οχι μια πολλες).

τι εκανε περσυ 3 μηνες στο νεο μωλο; μονο τα sprinklers? αν ανεβει δεξαμενη το σεπτεμβρη θα ειναι η τεταρτη φορα σε 15 μηνες. μονο το sea angel το ξεπερνα.

ΥΓ Ο ιστος της σημαιας του θεοφιλου ειναι αριστεροτερα του διαμηκη αξονα. ο proud ειναι ακριβως στη μεση

post-13-128326959156_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χτες (22/8) πέρασε τα φανάρια στις 21:55 στη Χίο...

Πάντως τα ρεμέτζα του ήταν αρκετά γρήγορα! Δλδ μέσα σε 8-9 λεπτά είχε δέσει. Περίεργο πάντως μιας και παλαιότερα όταν πήγαινε με 16-17 μιλιά έκανε και 15 λεπτά. Για περισσότερα δείτε στο πειραιάς - χίος - μυτιλήνη...

Link to comment
Share on other sites

Το βλέπω κάθε μέρα και όσο πάει και χειροτερεύει!! Σήμερα (25/8)πέρασε τα φανάρια στις 22:25 στη Χίο σπάζοντας κάθε αρνητικό ρεκόρ...

Η εταιρεία πλέον έχει αλλάξει και μερικές από τις επίσημες ώρες ταξειδιού του, όχι και πολύ πετυχημένα... Το Χίος - Πειραιάς το κάνει σε 9 ώρες και το Πειραιάς - Χίος σε 10,5. Ενώ Θεσσαλονική φτάνει σύμφωνα με την εταιρεία 3:30 τα ξημερώματα Κυριακής, ενώ φτάνει στις 6:30 (τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάποιο διάστημα που ταξίδεψα με το πλοίο πέρα από το ότι είμαι απόλυτα σύμφωνος με αυτά που λέει ο περίφανος ιόνιος :D παραπάνω, το πλοίο έφυγε από Πειραιά 19:05 κι έφτασε Χίο 06:05. 11 ώρες για Χίο. Αφού πολλοί επιβάτες νόμιζαν ότι έβλεπαν τη Μυτιλήνη αλλά ήταν η Χίος:D Καμένο χαρτί!;)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην το θάβω μόνο ;), βελτιώσε κάπως την ταχύτητα και πλέον πάει με 15 (μπακαλίστικη μέτρηση). Συγκεκριμένα στη Χίο τα ξημερώματα Σαββάτου πέρασε τα φανάρια στις 4:55 ενώ Θεσσαλονίκη έφτασε 3:30 στα ξημερώματα Κυριακής. Δυστυχώς σήμερα δεν μπόρεσα να κατέβω για να δω. Τουλάχιστον μετά την (μερική) αναθεώρηση των δρομολογίων του πέφτει μέσα και ο κόσμος δεν περιμένει.

Link to comment
Share on other sites

Ατάκα αγανακτισμένης επιβάτισας του ΘΕΟΦΙΛΟΥ τη δευτέρα το πρωί / μεσημέρι που έφτασε στον Πειραιά:

"Ντροπή και αίσχος! Ούτε στους καναπέδες δεν μας άφηναν να ξαπλώσουμε":eek: :eek: :P

Ο καθένας έχει τα προβλήματά του ομολογουμένως. Άλλοι χάσανε τις δουλειές τους και η κυρία τον ύπνο της.:mad:

Υ.Γ.: Μου άρεσε τόσο πολύ αυτή η ατάκα που θα την κάνω υπογραφή.:D

Link to comment
Share on other sites

Ατάκα αγανακτισμένης επιβάτισας του ΘΕΟΦΙΛΟΥ τη δευτέρα το πρωί / μεσημέρι που έφτασε στον Πειραιά:

"Ντροπή και αίσχος! Ούτε στους καναπέδες δεν μας άφηναν να ξαπλώσουμε"

Ο καθένας έχει τα προβλήματά του ομολογουμένως. Άλλοι χάσανε τις δουλειές τους και η κυρία τον ύπνο της.:mad:

To αστειο της υποθεσης ειναι οτι το βαπορι δεν εχει καναπεδες παρα μονο εναν κυκλικο μπροστα απο την κεντρικη reception :D :D

Link to comment
Share on other sites

η δεξια προπελα κανει απονερα επιπεδου bowthruster χοζωβιοτισσας.

Η αριστερή πάει εμφανέστατα με περισσότερες στροφές από τη δεξιά, άρα μάλλον επιβεβαιώνoνται τα λεγόμενα του proud.

Σήμερα κάναμε 11 ώρες και 45 λεπτά φανάρι με φανάρι. Μια ανακοίνωση στον κόσμο ότι δεν θα φτάσουμε στις 7 αλλά στις 11 το πρωί δεν θα έβλαπτε. Τα παράπονα τα τραβάνε άδικα οι θαλαμηπόλοι ενώ οι αξιωματικοί είναι κλειδωμένοι πίσω από έναν κώδικα ISPS και άντε να τους έβρεις.

Υ.Γ. Πριν από 6 χρόνια με το ΑΛΚΑΙΟΣ Χίος - Πειραιάς 11 ώρες.

post-24-128326959239_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν τη φωτο την εβαλες ετσι η για να μας δειξεις κατι.

Παντως δε βλεπω στροφομετρα. Μονο τα οργανακια του Pitch βλεπω

και συμπεραινω οτι η κομμενη μηχανη ειναι η αριστερη εκτος και αν δε δουλευει σωστα το οργανο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι της γέφυρας ούτε μπορώ να βλέπω τι μετράει το κάθε όργανο. Η εντύπωσή μου είναι ότι αυτά που βλέπουμε είναι τα στροφόμετρα της μηχανής και γι' αυτό έκανα το Post να επιβεβαιώσω τον proud.

Aν πάλι κάνω λάθος, ζητώ συγνώμη από την εταιρεία και το πλοίο για την δυσφήμιση που υπέστησαν από εμένα, λόγω του παραπάνω post.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...