Jump to content
Shipfriends

Θεόφιλος (ΙΜΟ 7362108)


Recommended Posts

Ένα σχόλειο για το ΦΑΙΔΡΑ έκανα,δεν ήθελα να ξεκινήσω αντιπαράθεση!;)

Πάντως για να βάλω και εγώ το λιθαράκι μου.. η μπλε γραμμή στο αυθαίρετο του Θεόφιλου προστέθηκε μόνο και μόνο για να σπάσει αύτη η μονοκόματη επιφάνεια στο μάτι.

Τώρα όσον αφορά την δημοφιλία τους, η ΦΑΙΔΡΑ είχε το κοινό της στην Αδριατική, και εδώ είμαστε τόσο "κολημένοι" για τους δικούς μας λόγους με την εσωτερική ακτοπλοία που έχουμε μνήμες και ταξίδια σαφώς υπέρ του ΘΕΟΦΙΛΟΥ.

Βεβαίως η Φαίδρα ήταν αρκέτα πιο γρήγορη αλλά ο Θεόφιλος μύριζε..ΝΕΛ!

Είχε την τρίηρη, σημαντική διαφορά!

Αν με ρωτήσετε, και εγώ έχω μεγαλύτερο δέσιμο με τον ΘΕΟΦΙΛΟ λόγω γραμμής και με έχει πάει στο νησί μου και ν φορές.

Μιά φίλη μου ειδικά, γνώρισε τον έρωτα της ζωής της μέσα στον Θεόφιλο,τον οποίο και παντρεύτηκε τελικά..!

Για εκείνη λοιπόν,είναι "το πλοίο της αγάπης" και άντε να της μιλήσω τώρα εγώ για αυθαίρετα..!:D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σήμερα ο θέοφιλος είχε αναχώρηση σύμφωνα με το openseas 08.00 απο Χίο με προγραμματιζόμενη ώρα άφιξης 18.00 αλλα μας την έκανε και έφτασε αρκετά νωρίτερα χώρις να προλάβουμε να το φωτογραφίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σύντομο ταξιδάκι χτες με τον Θεόφιλο από Μυτιλήνη για Χίο. Στην αναχώριση από Μυτιλήνη πρέπει να υπήρχε κάποιο προβληματάκι καθώς παρέμεινε επί ένα 20λεπτο μέσα στο λιμάνι με λυμένες κάδους ακίνιτο. Πιθανόν κάτι με την άγκυρα αν και άκουστηκαν κάποιες φιλοφρονήσεις μεταξύ πρύμνης και πλώρης :o (το άκουσαν όλοι όσοι ήταν στην πρύμνη, δεν ήταν κάτι κρυφό γιαυτό και το αναφέρω). Τλκ πέρασε φανάρια στις 18:24

Στα καταστρώματα έχει κάνει την επανεμφάνιση της σκουριά σε αρκετά σημεία παρόλο το πρόσφατο βάσιμο. Στο ξενοδοχειακό κάνουμε οικονομίες :D μιας και το μπαρ κεντρικά (μπροστά από τα πούλμαν) και το ρεστοράν είναι κλειστά.

Από ταχύτητα αρκετά καλά, φανάρι με φανάρι 3 ώρες και 10 λεπτά παρόλο τον δυνατό νοτιά. Επίσης Πειραιά - Μυτιλήνη το έκανε σε 13 ώρες και 20 λεπτά!

Στη στροφή για να μπει Χίο νόμιζα πως θα βρίσκαμε στο φαρό καθώς για πρώτη φορά βλέπω πλοίο της ΝΕΛ μπαίνοντας στο λιμάνι να στρίβει ακόμα και όχι κάθετα που μπαίνουν συνήθως. Έδεσε σε 6 λεπτά :D:eek: με μια μανούβρα αλά Ν. Μύκονος με Δούρανο φέρνοντας το ακριβώς στο γαμά παίζοντας με τα εκατοστά :D . Ποίημα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τα λεγομενα του Polman λοιπον μπορουμε να δωσουμε και μια απαντηση στην απορια του proud σχετικα με την ταχυτητα του πλοιου.

13 ώρες και 20 λεπτά ολο το δρομολογιο σημαινει 9 και 20 το Χιος-Πειραιας.Αν κανουμε τωρα την διαιρεση με τα μιλια βρισκουμε την εκπληκτικη ταχυτητα των 16.3 μιλιων περιπου,πραγμα που σημαινει οτι ξαναγυρισαμε στα γνωστα που ξεραμε τοσα χρονια:D:eek:

Θα ηθελα πραγματικα να δω που θα φτασει η κατασταση ειδικα αν δεν γινει η περιβοητη αμμοβολη

Link to comment
Share on other sites

Αμ δε θα το δεις τελικα Αποστολε.

Σκαραμαγκα θα αμμοβολιστει το παπορι

Παρασκευη πρωι ανεβαινει και οι εργασιες θα διαρκεσουν περιπου μια βδομαδα και κατι ψιλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω κατι νευρα τωρα αλλο πραμα...

Χθες μου ειπαν στο βαπορι οτι θα πανε Σκαραμαγκα ενω η πηγη μου επιμενει οτι το βαπορι θα παει Συρο και οτι ποτε δεν επαιξε ο Σκαραμαγκας. Βγαλτε συμπερασματα εσεις τωρα και αποφασιστε που θελετε να παει το βαπορι ;):P

Εγω επειδη η πηγη μου δε με εχει εκθεσει ποτε ξαναπονταρω στη Συρο και συγγνωμη για την ανακατωσουρα που προκαλεσα.

Link to comment
Share on other sites

καλά δεν τρέχει και τίποτα να δώσεις και μια λάθος πληροφορία ρε φίλε! ξέρεις πόσα λάθη ακούγονται εδώ μέσα;πολλά τα καταλαβαίνουμε άλλα όχι.. άρα δεν χρειάζεται να τρελαίνεσαι!B)

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις πόσα λάθη ακούγονται εδώ μέσα;πολλά τα καταλαβαίνουμε άλλα όχι..
Αυτό δα έλειπε να μην λέγονται και εδώ λάθος πληροφορίες! Εδώ σε έγκυρα, έντυπα και ηλεκτρονικά, ΜΜΕ και από ακριβοπληρωμένους γραφιάδες και παραθυράκηδες λέγονται και γράφονται κάτι ξεγυρισμένες ανακρίβειες κατά λάθος ή ακόμα και κατ' εντολήν!B)

Φαντάσου τι γίνεται εδώ...που είμαστε ερασιτέχνες και δεν ξέρεις ποτέ τι ρόλο παίζει ο καθένας και τι γράφει και γιατί το γράφει!:)

Αλλά ευτυχώς ό,τι γράφεται εδώ υπόκειται σε αντίλογο...και έτσι τα καραμπινάτα λάθη διορθώνονται. Οπότε καλό θα ήταν και εσύ να διορθώνεις όποιο λάθος επισημαίνεις και όχι να πλήττεις γενικά και αόριστα την αξιοπιστία όλων των εδώ γραφομένων:D

Link to comment
Share on other sites

Υποτονική κίνηση βλέπω στο εν λόγω Thread. Μία ολόκληρη εβδομάδα και ούτε ένα ποστ...:P Έπεσε η ομάδα...

Αφού κανένας από τους αρρωστημένους οπαδούς του πλοίου δεν βρέθηκε στη Σύρο, βρέθηκε ένας ουδέτερος shipfriend. Γίνεται δουλειά, αυτό είναι προφανές. Τα αποτελέσματα θα τα δούμε σύντομα. Όμως το πλοίο είναι στην από μέσα δεξαμενή με αποτέλεσμα να μην φαίνεται σχεδόν τίποτα.

Κορίτσια, ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ...;)

post-17-12832696252_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία εντυπωσιακη μανούβρα είδαμε σήμερα στο Θεόφιλο. Γύρισε τούμπαλίν και έπεσε με την πλώρη πρός το ντόκο λές και θα φόρτωνε με την πλώρη (δέν θα ήταν και άσχημα, όπως είδα μία χαρά φτάνει ο καταπέλτης). Είναι διαφορετικό να βλέπεις κάτι τόσο διαφορετικό απο τα συνηθισμένα

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εγινε για να γραψουν το NEL LINES?

Αυριο παει δοκιμαστικο με την επιθεωρηση μεσα και μεσα στη βδομαδα αναμενεται να καθαριστουν τα πολυπαθα turbo. Τελος της βδομαδας ξεκιναει παλι δρομολογια

Link to comment
Share on other sites

Βασιλοβαπορο ο Θεοφιλος, γερο σκαρι αλλα κατι που μου δεν μ' αρεσει καθολου και ειναι ανεπιτρεπτο, ειναι οτι οι καμπινες του πληρωματος ειναι πολυ κατω!πιο κατω δεν παει!!!και επισης μικρες!πιο μικρες δεν γινεται!!! και κατι ακομα, υπαρχουν 3 reception (χρησιμοποιουνται οι 2) αλλα σε καμμια απο αυτες δεν βρισκονται τα κλειδια των καμπινων!!!

Link to comment
Share on other sites

Για το πλήρωμα έχεις δικιό έξαλλου αυτός ήταν ο λόγος κατασκευής του κουτιού που κάποιοι απευχθάνονται.Τα κλειδιά των καμπινών δεν βρίσκονται στις reception του πλοίου αλλά σε ένα μικρό κίοσκι θα το πω έτσι γιατί δεν βρίσκω άλλο όρο που βρίσκεται ανάμεσα στιις δυο reception στο deck με τις καμπίνες

Link to comment
Share on other sites

Χθες εκανε ενα δοκιμαστικο ακομα και σημερα ξεκιναει. Απο ταχυτητα πηγε πολυ καλα ισως ειχε και 10 χρονια να παει τοσο. Βεβαια ηταν ξεφορτωτο. Δε λεω ποσα πηγε γιατι με εχει εκθεσει πολλες φορες αυτο το βαπορι και δεν του εχω εμπιστοσυνη. Μακαρι να κρατησει αυτη τη φορα το δρομο του.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...