Jump to content
Shipfriends

Θεόφιλος (ΙΜΟ 7362108)


Recommended Posts

Συναδελφε μικρες πινελιες μονο στο μηνυμα σου

Αμμοβολη δεν εγινε τωρα θα γινει τον Απριλη για να εχει αποτελεσματα μεσα στο καλοκαιρι (αυτη ειναι η ποιο λογικη δικαιολογια που μπορω να σκεφτω) Οσο για τα 18 ειναι αναλογα με τον καιρο και τα ρευματα τα οποια το επιρρεαζουν παρα πολυ. Ενω κατεβαινει στο Σουνιο με 17,5 μολις γυρισει για πανω κοβει ακομα και στα 15,5 και μετα την Ανδρο ανεβαζει παλι στα 17. Οταν κατεβαινει παλι εχουν δει και 19αρια αλλα για λιγο. Μεση ταχυτητα παντως πλεον ειναι 17-17,5. Ελπιζω μετα την αμμοβολη να το παρει το μιλι. Οσο για τα υπολοιπα που λες δεν τα εχω δει με τα ματια μου γιατι δεν εχει τυχει να ανεβω στο βαπορι αλλα ελπιζω να εχουνε διαρκεια.

Η απάντηση είναι μάλλον εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

βαφτηκε και το "παραλληλογραμμο" που ειναι αναμεσα στα μουστακια της πλωρης.Τη φιρμα της εταιρειας τελικα θα την βαλουν στα πλευρα?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομε τον Steven με μια σκηνί δίπλα από το Θεόφιλος, όλη την μέρα και με αρκετές προμήθειες, κιάλια, μια φωτογραφική, laptop, γεννήτρια για ρεύμα και με το wi-fi του Πειραιά :confused: να παραμονεύει για την οποία αλλαγή :P

Αλλά τον καταλαβαίνω. Και μένα το πουλέν μου είναι. Άμα μπαίνεις σε ένα βαπόρι, προχωράς στους 80'ς style χώρους του και έχεις την αγωνία αν θα βγάλει πάνω από 17 και καμιά βλάβη από στιγμή σε στιγμή, είναι να μην το ερωτευτείς???

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο μεγαλύτερος έρωτας είναι ενα καραβάκι με μεγαλα μαγουλα και χαριτωμένες τσιμινιέρες που διπλώνει το θεόφιλος.Το θεόφιλος έρχεται δεύτερο:confused::P

Link to comment
Share on other sites

Σημερα που κοιταγα τον ΘΕΟΦΙΛΟ να μπαινει παρατηρησα οτι κλεινουν τα παραθυρα σε αυτη την αποθηκη που ειναι στην κοντρα γεφυρα του βαποριου.Οι εργασιες ειναι σε εξελιξη (προφανως τις κανουν στα λιμανια) και αυτη την στιγμη τα μισα παραθυρα ειναι πλεον κλειστα.Αναρωτιεμαι ποιος ο λογος της αλλαγης.Σκεφτηκα μηπως γινει κανα σαλονακι εκει πανω το οποιο θα ηταν ολα τα λεφτα αλλα δεν φαινεται κατι τετοιο εκτος και αν ανοιξουν νεα παραθυρα

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω ότι αυτά τα παραθυράκια το ομορφαίνουν το πλοίο μα το θεο δε καταλαβαινω γιατι τα κλεινουν τώρα νομίζω ότι η συγκεκριμένη αποθήκη για μπογίες δεν εχει μονιμο ενισχυμενο καταστρωμα απο πανω το ασπρο πρεπει να ειναι τεντα σαν αυτη που εχει το ΜΥΤΙΛΗΝΗ τερμα πανω.Λετε να πανε τη disco εκει πανω

Link to comment
Share on other sites

Που εν το μεταξύ είναι και παράνομη αποθήκη εκει... Πάντως εγώ που εχω ανέβει μερικές φορές εκεί έχει φανταστική θέα! Και το λέω γιατι καθώς έχω χρησιμοποιήσει πάμπολες φορές το σαλόνι αξιωματικών που βρίσκεται στο εκεί ντέκ έχει φοβερή θέα και καθόλου vibration. μακάρι να γίνει καμπίνες κάτι για τους επιβάτες γιατι πάει χαμένος τόσος πολύτιμος χώρος.. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θα κάνουν φασαρία με τα ποδοβολητά και θα ξυπνάνε οι αξιωματικοί της βάρδιας. Άλλωστε αυτός ήταν και ο λόγος που ποτέ δέν χρησιμοποιήθηκε ο εκεί ανοιχτός χώρος

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα, γιατί αυτά τα παράθυρα συνέβαλαν σημαντικά στην ομορφιά του πλοίου.

Ο χώρος μπορεί να ήταν απροσπέλαστος (όχι για έναν Shipfriend) αλλά του έδινε πάρα πολύ..

Να σημειώσω ότι στο δίδυμο ΦΑΙΔΡΑ όταν έκανε μιά χρονιά την γραμμή Χίου-Μυτιλήνης, πριν αρχίσει τις ναυλώσεις, επιτρεπόταν η παραμονή και όντως είχα ένα απολαυστικό απόγευμα εκεί πάνω..

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω οτιι στην ομορφια του πλοιου κατα τη γνωμη μου συμβαλει πολυ και το αυθαιρετο δινει μια αρμονια.Δειτε πχ το ΦΑΙΔΡΑ που δεν το εχει ποσο διαφορετικο δειχνει.Και μια λεπτομερεια η αποθηκη στο ΦΑΙΔΡΑ ειναι κολλημενη ακριβως επανω στο deck με το καρε των αξιωματικων ενω στον ΘΕΟΦΙΛΟ κανει ενα Γ και βγαινει προς τα εξω.

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι ρε steven! Τέτοια λατρεία για το πλοίο και με σκότωσες! Άμα μπορούσε το κακόμοιρο να διαβάσει αυτό που έγραψες θα αυτοβυθιζόταν!!! Εδώ μέχρι και η αδερφή μου είδε μια φωτο από πρύμα και λέει τι είναι αυτό το ατσούμπαλο πράμμα πίσω από το φουγάρο;

Link to comment
Share on other sites

Καλά George ήμουνα σίγουρος ότι αυτό που θα πω θα προκαλέσει αντιδράσεις άλλα το λέω και το εννοώ άμα δεις καμία αεροφωτο σαν αυτή που υπάρχει μεσά στο πλοίο στη reception η σαν αυτή που υπήρχε στο παλιό πρακτορείο της ΝΕΛ θα το κατάλάβεις το υψος της αποθήκης πρώρα αποσβαίνεται απο το ύψος του αυθαίρετου πρύμα αλλιώς το βαπόρι θα ήταν μια κατηφόρα όπως το ΦΑΙΔΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω οτιι στην ομορφια του πλοιου κατα τη γνωμη μου συμβαλει πολυ και το αυθαιρετο δινει μια αρμονια.
Αγαπητέ μου, θα σου επισημάνω, χωρίς καμιά διάθεση να σε πικράνω, ότι ο χαρακτηρισμός της προσθήκης ως "αυθαίρετο" (συ είπας:eek: )...δίνει και το μέτρο της αρμονίας της κατασκευής. :P
Link to comment
Share on other sites

η αισθητικη ειναι κατι υποκειμενικο και ο ερωτας ειναι τυφλος;) . θα συμφωνησω παντως με νηρεα και cpt chp. το γεγονος οτι μιλαμε για αυθαιρετο τα λεει ολα. γενικα παντως η Φαιδρα και πιο ομορφη ηταν (δεν ειχαν αλλοιωθει οι αρχικες γραμμες) και πιο γρηγορη (η χειροτερη φαιδρα ο καλυτερος θεοφιλος) και πιο καθαρη (οσο ανηκε στις μινωικες τουλαχιστον).

το μενου εχει, φαιδρα με αρετουσα (γυρω στο 1999) φαιδρα με λιγο απο θεοφιλο (τραβηγμενη απο το ροδος το 2001) και θεοφιλο στο νμδ

post-13-128326961722_thumb.jpg

post-13-128326961723_thumb.jpg

post-13-128326961724_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Proud με συγχωρείς κιόλας άλλα που έχουν αλλιωθεί οι γραμμές του ΘΕΟΦΙΛΟΥ σε σχέση με το ΦΑΙΔΡΑ η προσθήκη του κουτιού δεν αλλίωνει τις γαμμές οι όποιες είναι ίδιες

Link to comment
Share on other sites

και μονο που μιλαμε για κουτι, αρκει. αν χτισουμε δηλαδη μεσα στον παρθενωνα ενα 12οροφο ουρανοξυστη, χωρις ομως να πειραξουμε κιονες και αετωματα τις αλλοιωνουμε ή δεν τις αλλοιωνουμε τις γραμμες;)

κατανοω απολυτα τη συμπαθεια σου προς το πλοιο. τα πλοια που μας πανε στο νησι μας τα θεωρουμε σαν προεκταση αυτου και ειμαστε παντα πιο επιεικεις μαζι τους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω θα στηριξω το Steven 100% στο εν λογω debate. Οπως και να το κανεις το αυθαιρετο κολλαει στο ματι και το πλοιο που το φερει μενει ανεξιτυλο στις μνημες μας. Ειναι πιστευω χαρακτηριστικη περιπτωση αδελφων πλοιων που οταν πια μας αφησουν χρονους, ολοι θα θυμουνται(ειτε θετικα, ειτε αρνητικα) τον Θεοφιλο, ενω το Φαιδρα θα ειναι στο περιθωριο. Προσωπικα και οσον αφορα το σουλουπι και μονον(οχι εσωτερικους χωρους η επιδοσεις), για μενα ειναι βασιλοβαπορο ο Θεοφιλος.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι ασυζητητί μου άρεσε το ΦΑΙΔΡΑ.Από εκεί και πέρα πιο ξακουστό και πιο ανεξίτηλο στην ιστορία θα μείνει ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ όπως λέει ο Νίκ.

Ο λόγος πίστεύω δεν έχει να κάνει με το αν είναι πιο όμορφο ή όχι αλλά με το ότι ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ δραστηριοποιηθηκε σε μια μάχιμη γραμμή με μεγάλο στάνταρ μεταφορικό κοινό εν αντιθέση με το ΦΑΙΔΡΑ που δρατηριοποιήθηκε στο σύνολο σχεδόν της καριέρας του(εξαιρεση τα 2τελευταία του χρόνια επί hellas) σε μια απρόσωπη γραμμή όπως είναι αυτή της Αδριατικής.

Link to comment
Share on other sites

τα πλοια που μας πανε στο νησι μας τα θεωρουμε σαν προεκταση αυτου και ειμαστε παντα πιο επιεικεις μαζι τους.
Ειναι πιστευω χαρακτηριστικη περιπτωση αδελφων πλοιων που οταν πια μας αφησουν χρονους, ολοι θα θυμουνται(ειτε θετικα, ειτε αρνητικα) τον Θεοφιλο, ενω το Φαιδρα θα ειναι στο περιθωριο.
Ο λόγος πίστεύω δεν έχει να κάνει με το αν είναι πιο όμορφο ή όχι αλλά με το ότι ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ δραστηριοποιηθηκε σε μια μάχιμη γραμμή με μεγάλο στάνταρ μεταφορικό κοινό εν αντιθέση με το ΦΑΙΔΡΑ

παιδια δεν υπαρχει διαφωνια. το ιδιο πραμα λεμε. η δημοφιλια ενος καραβιου εχει περισσοτερο να κανει με τη γραμμη που εξυπηρετει. μακρα θητεια στην ιδια γραμμη συνεπαγεται και συναισθηματικο δεσιμο με τους τακτικους της γραμμης.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...