Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αυτό παρατήρησα κι εγώ...και μου έκανε εντύπωση ο ανοιχτός καταπέλτης....

Δυστυχώς, νωρίτερα το πρωί που το πέτυχα έξω απο το Κιάτο, δεν το παρατήρησα και ούτε μπόρεσα να σταματήσω για φωτογραφία με τα έργα που γίνονται στην εθνική οδό....

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το βράδυ πρίν φύγει , είχε πολλά άτομα εντός του γκαράζ μου ανέφεραν , για 40 μου είπαν...ακόμα και τόσα να μην ήταν θα ηταν τα μια...

Link to comment
Share on other sites

αν και νομιζω πως ειναι πλον ασχημο αισθητικα πρεπει να πουμε οτι ειναι το ταχυτερο πλοιο απο ολα στο ιονιο.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι πρεπει να δειξτε κατανοηση, οπως εδειξα και εγω. B):rolleyes:

 

γουστο ή εχεις ή δεν εχεις. δεν το μαθαινεις.

 

αν και η λογικη πρεπει να ηταν, βαψτε το ολο σκουρο μπλε, να μη φαινονται τα τρεξιματα μεχρι το 2017 που θα ξαναβαφτει. ;)

 

Μη λεμε και πολλα για το βαψιμο γιατι προβλεπω το επομενο (αν και οταν) να ειναι στα χρωματα και σχεδια του costa costa..

Link to comment
Share on other sites

το φρενο δεν ηταν τοσο... συνεργασιμο ;)

οταν φουνταρε στην κυλληνηκαι τις δυο μαζι, η αριστερη εφυγε, αλλα η δεξια φοβοταν το κρυο νερο.

την μαϊναρανε μετα απικο, αλλα εσκουζε η μπομπα σα φαλαινα, υποθετω απο τα φερμουιτ του φρενου.

 

οσο για τα χρωματα, ειναι πολυ ωραιο οταν το βλεπεις πισω απο τον κυματοθραυστη και φαινονται μονο τα αλμπουρα και η γεφυρα B)

 

anyway, οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος. κατα τη γνωμη μου, οτι και να γραψουν πανω απο σινιαλα κλπ, η αηδια αυτη δε μαζευεται.

 

nKefalonia dark@kyllini 04042015 e

 

nKefalonia @kyllini 270413 afternoon  c

 

nKefalonia dark@kyllini 04042015 c

 

nKefalonia @kyllini 21072014 b

 

και μια παλια χωρις σινιαλα για συγκριση

 

1_Kefalonia.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πλέον έχω πιστέψει οτι το κάνανε για να μείνει πλέον στο μυαλό τοων πολλών ως Νήσος και όχι ως σκέτο Κεφαλονιά...θα θυμάσαι δηλαδή οτι το σχεδόν όλο μπλέ πλοίο είναι το Νήσος Κεφαλονιά... για να ξεχωρίζει κανεις το παρελθόν..με το παρόν...Είναι η μόνη δικαιολογία για τον άρρωστο ...ε συγνώμη το βάψιμο αυτο που βλέπουν τα shipfriendly eyes της οικουμένης

Link to comment
Share on other sites

αν αυτο ειναι το σκεπτικο τους (προσωπικα πιστευω οτι μαλλον ειναι για τα τρεξιματα), δεν θα εχουν αποτελεσμα.

 

ειναι "κανονας" οτι πλοια που εχουν πολυετη παρουσια σε καποια νησια με συγκεκριμενο ονομα, με αυτο τα θυμαται ο κοσμος, ανεξαρτητα απο χρωμα ή μελλοντικες μετονομασιες.

 

ποσο μαλλον οταν μιλαμε για πλοια με θετικη παρουσια, που το ονομα τους αποτελει brand name απο μονο του. σε τετοιες περιπτωσεις ακομη και σε αλλαγες ιδιοκτησιας κρατανε το ονομα, περα απο οποιεσδηποτε εξωτερικες αλλαγες (Ιονις, superferry II, Ναϊας ΙΙ κλπ). στο superferry II δε, κρατησαν και το χρωματισμο και δε νομιζω οτι δεν θελουν να ακουστει το ονομα τους ή δεν τους νοιαζει να αφησουν το δικο τους στιγμα οι στεφανου.

 

ακομη ομως και σε πλοια με αρνητικη παρουσια, το μακροβιοτερο ονομα θυμουνται. πχ το αργοστολι που ολοι αργοστολι το θυμουνται ακομη και τωρα, παροτι αλλαξε απειρα χρωματα και παροτι ταξιδεψε και 4 χρονια ως μυρτος.

 

περα απο τα τοπικα ΜΜΕ και τους ανθρωπους του δημαρχου που λενε νησος και καποιους ξενους επιβατες, το καραβι ολοι κεφαλονια το λενε σε κεφαλονια και θιακι και ετσι θα το λενε γιατι ετσι το εμαθαν, ετσι το ταξιδευαν τοσα χρονια και μαλιστα στις εποχες της δοξας του.

 

η εταιρεια εχει καθε λογο να θελει να προβαλει τη δικη της εταιρικη ταυτοτητα και θα μπρουσε να το κανει με πολλους τροπους, πχ φαρδαινοντας λιγο το μπλε, γραφοντας το kefalonian lines στο λευκο με ενα εντονο χρωμα (πχ κοκκινο), αλλαζοντας το χρωματισμο στην τσιμινιερα, κλπ.

 

αυτο που εγινε ομως ειναι μια κακογουστια και ως κακογουστια εχει περασει στον κοσμο.

 

και οσοι το ειδαν και οσοι το ταξιδεψαν αυτες τις δυο μερες μονο αρνητικα εχουν πει και αυτο που ακουγεται δεν ειναι "επιτελους ανανεωθηκε" και αλλα παρομοια που λενε τα φερεφωνα, αλλα "κοιτα πως το κατηντησε ο * το κεφαλονια"

 

* αναφερουν και το παρατσουκλι με το οποιο ειναι γνωστο το αφεντικο.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώντας τις φωτογραφίες του αγαπητού Proud, μου γεννήθηκε μια απορία.

Το μπλε του φουγάρου, ήταν διαφορετικό από το μπλε της μπάντας; Ή, εγώ δε βλέπω καλά;

 

Υ.Γ.: Εννοώ, το αρχικό μπλε στη φωτογραφία με τα άσπρα του, όχι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

τωρα ειναι σαφεστατα διαφορετικο. απο τη μεσα πλευρα ειναι περισσοτερο εντονο.

στις τσιμινιερες λογω θερμοτητας, το χρωμα εκοβε πιο γρηγορα παντα. αν ειχε περασει και λιγος καιρος απο το βαψιμο, ειχε αλλο χρωμα η "αρχικη" τσιμινερα, απο οπου περνουν οι εξαγωγες και αλλο η τσοντα

Link to comment
Share on other sites

Με το συμπάθειο,αλλά έφριξα κι'εγώ μ'αυτό που είδα.

 

Τί τους πείραζε να κρατήσουν το βαπόρι με τα χρώματα που είχε;Τώρα έχει γίνει σάν καρβουνιάρικο...

 

Και ναί μέν μπορεί να πή κανείς ότι αυτό που έχει σημασία είναι οι υπηρεσίες που παρέχει (ταχύτητα,ακρίβεια ωραρίων,συνέπεια στα δρομολόγια κλπ) αλλά όσο να'ναι,η εξωτερική εικόνα τού πλοίου,το image που λέν και οι πολιτικοί,παίζει κι'αυτό τον ρόλο του.Φαντάζεστε να περιμένετε στο λιμάνι και να'ρχεται καταπάνω σας αυτός ο σκουρομπλέ όγκος,σάν πειρατικό ή τσιγαράδικο;Σού πλακώνει την ψυχή να σκέφτεσαι πως θα ταξιδέψης μ'αυτό το πράμα...

Link to comment
Share on other sites

μπορει να εχει χασει το ονομα του, μπορει να εχει χασει το χρωμα του (και τα αφεντικα του το γουστο τους <_< ), αλλα τουλαχιστον  θυμαται που και που την ταχυτητα του. :)

 

με 20.1 ανεβαινει για πορο.

 

post-1817-0-63895400-1428652736_thumb.pn

 

τα περισσοτερα ταξιδια ειναι λιγο πανω απο τους 19 κομβους, αλλα χαζευοντας το ιχνος του ειδα οτι προχτες το απογευμα ταξιδευε για ζαντε με ταχυτητες 20,5 - 20,8 :blink:

 

Link to comment
Share on other sites

Για Ζάντε έχει περισσότερο ανταγωνισμό. Στον Πόρο, άστα ... Οπότε, λογικό να δίνουν μεγαλύτερη σημασία στο Φιόρο του Λεβάντε ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μπορει να εχει χασει το ονομα του, μπορει να εχει χασει το χρωμα του (και τα αφεντικα του το γουστο τους <_< ), αλλα τουλαχιστον  θυμαται που και που την ταχυτητα του. :)

 

 

μπας και ξαναχανει το ονομα του; ^_^ ως nissos ke εκπεμπει στο AIS.

 

post-1817-0-05685500-1429817977_thumb.jp

 

απο ταχυτητες διολισθαινουμε σιγα σιγα. B)

Link to comment
Share on other sites

φωτο υπαρχουν σε κεφαλονιτικα froup στο fb και σε λογαριασμους... παραλιμανιων κεφαλονιτων. (απο το θιακι χτες, οποτε πρεπει να βαφτηκε και απο τη ζακυνθο).

 

παραμενει αθλιοτητα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο link με τα σινιάλα φορεμένα; Δεν μπορώ να βρω κάτι. Να δούμε κι αν αξίζει να κολυμπήσουμε στις παραλιάρες γύρω από Κυλλήνη το ΣΚ!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...