Jump to content
Shipfriends

Sardinia Vera (ΙΜΟ 7360617)


Recommended Posts

  • Replies 415
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Προσωπικα πιστευω οτι το σαρντινια ειναι μια χαρα καραβι και ειναι και ομορφο!Ας ερθει με το καλο και οι κακοπροαιρετοι μπορουν να περιμενουν να δουνε τι θα γινει.Η ακτοπλοια ειναι ρουλετα,το αριαδνη επενδυση πολλων εκ ευρο και παει αδριατικη χωρις πισινες καζινο και με τον κοσμο να κοβει βολτες μεσα απο τα πουλμαν.Για να δουμε αν οι λογικες κινησεις αποδιδουν καλυτερα απο τις ολιγον μπαροκ!

Ο καθένας βλέπει τα πράγματα όμορφα ή άσχημα ανάλογα με την προσωπική του αισθητική, κι αυτό είναι θεμιτό. Επίσης, η έλλειψη της πισίνας από το Αριάδνη για τα ταξίδια της Ιτάλίας το Γενάρη και το Φλεβάρη, ενδεχομένως είναι ένα πρόβλημα, όπως πρόβλημα αποτελεί και η έλλειψη ρουλέτας και μπλακ τζακ. Αυτό όμως που είναι πραγματικά ανυπόφορο, είναι το στριμωξίδι στο Αριάδνη.

Βλέπετε, τίποτα δεν είναι όπως φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Το καράβι καλώς θα κάνει να έλθει. Όμορφο-άσχημο, αυτό είναι. Οι προτιμήσεις των επιβατών θα επικεντρωθούν σε άλλα χαρακτηριστικά, που μάλλον δεν έχει να κάνει με την προσωπική μας αισθητική και δεν μπορούμε να τους κατηγορήσουμε γι΄ αυτό.

Εκείνο που με κάνει να αισθάνομαι άβολα (αν υποτεθεί ότι ενδιαφέρει η άπαψή μου), είναι ο μεσσιανισμός που έχει καλλιεργηθεί εν σχέσει με την Kallisti Ferries και τα καράβια της. Δεν είναι δα και η πρώτη Εταιρεία που έρχεται στην ακτοπλοϊα μας, ούτε έρχονται οι κλώνοι των Minoan Palaces στην Σάμο.

Επειδή στο παρελθόν ήμουν επιφυλακτικός έως επικριτικός για πλοία και Εταιρείες που δραστηριοποιούνται ήδη στη γραμμή, δικαιούμαι νομίζω να πιστεύω, ότι η Kallisti και τα πλοία της πρέπει να δοκιμασθούν, να αποδείξουν ότι δεν είναι κομήτες, να προσφέρουν στα νησιά αυτά που οι ανταγωνιστές της πρόσφεραν επί δεκαετίες, και μετά αν όλα είναι ΟΚ, όλοι VERA...

ΥΓ. CEIII όχι, καθότι της παλαιάς σχολής :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ενσταση φίλε orestis.

Απο την συνημμένη airphoto και τα απόνερα που βγάζει,δεν είναι καθόλου αργό.Οταν βέβαια το δείς και απο μέσα,τότε θα αλλάξεις γνώμη.

Σίγουρα θα αλλάξει τα δεδομένα στην γραμμή μας.Και βέβαια ξεχνάς ότι απο τις αρχές του έτους,θα το αλλάξει με το SARDINIA REGINA με τα 500 κρεβάτια,το cinema,μπορεί και live music.Δεν κατηγόρησα ποτέ τον ΠΗΓΑΣΟ.

Αλλά εσωτερικά φίλε χάνει.Δεν φταίει ο μονοτίμονος βάπορας,η εταιρεία που τον παράτησε φταίει.Κι αν είναι αλήθεια τα σενάρια για πώληση,θα γίνει της αγίας και ενδόξου Αθηνάς,για λέω ψέμματα.

Υπομονή το 8 θα είναι και μεγαλύτερο και καλύτερο του 7.

post-878-128326969987_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο την συνημμένη airphoto και τα απόνερα που βγάζει,δεν είναι καθόλου αργό.
Απο τα trials στην Ιταλία,αποδείχθηκε απο τους 2 πλοιάρχους που πήγαν ότι το πλοίο δεν βγάζει παραπάνω απο 17,5 μίλια.

Τελικά, φίλε μου ΜΥΚΗΝΑΙ, τι από τα δύο ισχύει? Εκτός και εάν θεωρείς τα max 17,5 μίλια καλή ταχύτητα.

Εάν τα συγκρίνεις με τα πλοία της GA, ίσως έχεις δίκαιο. Με απόλυτα μεγέθη -και εν έτει 2007- δεν νομίζω ότι έχεις δίκαιο.

ΥΓ. Συμφωνώ απολύτως με τον georgios express ότι στην όλη υπόθεση εκείνο που ενοχλεί αφόρητα είναι "ο μεσσιανισμός που έχει καλλιεργηθεί". Και αυτός ο -προκλητικός- "μεσσιανισμός" είναι που δημιουργεί τις έντονες αντιδράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο κανενα 20 λεπτο ξεκινησε το πλοιο απο τη Σαβονα με προορισμο τον Πειραια. Αντε με το καλο να ερθει καλο ταξιδι να χει και να κανει χαρουμενους τους επιβατες της γραμμης.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μιμούνται τις αρχές τις Σαφάγκα διότι το βαπόρι ΄σίγουρα έχει ξεκινήσει κι αύριο πρωί με βάση ότι περίπου χρειαζεται 65 ώρες αναμένεται στα μέρη μας και πιθανότατα να δέσει στον νέο μόλο.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να καταλάβουμε οτι στο κατω-κατω είναι ενα πλοίο που θα εξυπυρετησει την γραμμή ωραίο-άσχημο και αυτά που γίνονται με τα πλοία που έρχονται απο εξωτερικό σε τελική ανάλυση βοηθάνε τα νησιά ας πούμε τον νησιώτη οτι ερχεται καράβι και θα δούμε την χαρά του, βέβαια το ξαναλέω βαπορίσιες γραμμές θα βλέπουμε 1 στις 10 και αυτό ειναι σημείο των καιρών.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ απο τα απονερα καταλαβες οτι τρεχει:Dμαλλον εχει σουελ και σκαει και πεταει πολλα απο δαυτα για αυτο μπερδευεσε:P

Μάλλον το ais..... μπερδεύτηκε απο το σουέλ που έχει ο αργολικός και τώρα δείχνει 18,5 μίλια.Τί να πώ,ευτυχώς που υπάρχουν και οι μάρτυρες.Ούτε στα νιάτα του δεν έβγαζε τόσα μίλια.Αλλο Ιταλός και άλλο Ελληναράς capt.Εκεί ειναι η διαφορά.The Samos and Ikaria Island's WELCOMES Capt.NICOS and you crew.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το ais..... μπερδεύτηκε απο το σουέλ που έχει ο αργολικός και τώρα δείχνει 18,5 μίλια.Τί να πώ,ευτυχώς που υπάρχουν και οι μάρτυρες.Ούτε στα νιάτα του δεν έβγαζε τόσα μίλια.Αλλο Ιταλός και άλλο Ελληναράς capt.Εκεί ειναι η διαφορά.The Samos and Ikaria Island's WELCOMES Capt.NICOS and you crew.

Name SARDINIA VERA

Callsign: IBWV

MMSI: 247392000

IMO: 7360617

Status: Underway

Dest: PIRAEUS

ETA: Nov13 06:00

Type: Passenger

Speed/Dir: 17.5 kts / 24

Size: 120m x 23m x 5.3m

Received: 2007-11-12 20:57:04UTC

Link to comment
Share on other sites

...Αλλο Ιταλός και άλλο Ελληναράς capt....

Φίλε Μυκήναι ''για όνομα....'', που θα έλεγε και ο Λαζόπουλος. :P

Φαντάζομαι θα αστειεύεσαι...

Δηλαδή τι κάνει ο Ελληναράς κάπτεν και πάει πιο γρήγορα το πλοίο ?

Πετάλι..... ??? :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τώρα το δίνει 17.7 knots. Κάπου εκεί νομίζω θα πηγαίνει

Φίλοι μου μην βιάζεστε για το πόσο θα πηγαίνει το βαπόρι.Συνήθως τα πλοία που έρχονται από παραλαβή στην Ελλάδα για λόγους οικονομίας πλέουν με συντηρητική κατανάλωση.

Από την άλλη βέβαια είναι τελείως ξεφόρτωτα.

Και φυσικά πρέπει να λάβουμε υπόψη μας ότι το βαπόρι δεν σκοτείζεται να φτάσει για να προλάβει κάποιο προγραμματισμένο δρομολόγιο απλά θα φτάσει ότι ώρα θέλουν εκείνοι και για να μπει στο λιμάνι ούτως ή αλλως νομίζω ότι θα χρειαστεί πλοηγό λόγω ξένης σημαίας και μη πιστοποίησης και επιθεώρησης ακόμα από τις Ελληνικές αρχές που αυτό θα γίνει το πρωί.

Άρα η ταχύτητα αυτή είναι τελείως στο περίπου και δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα.

Μπορεί και να πηγαίνει τόσο μπορεί και περισσότερο μπορεί και λιγότερο.Όταν με το καλό ξεκινήσει δρομολόγια θα έχουμε σαφή εικόνα.:P

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για ηρεμηστε λιγο και μην εχετε σαν ευαγγελιο το aisgreece. Οι ταχυτητες και τα στοιχεια του αν τα συγκρινω με το Aislive χανουν. Ελεος πια με το βαπορι. Αφηστε το με το καλο να ερθει να ξεκινησει και εχουμε ενα χειμωνα να λεμε αν μπαινει αν δε μπαινει αν παιρνει κοσμο αν δεν παιρνει αν τρεχει η αν ειναι αργο. Εγω δεν το εχω δει ακομα το βαπορι και με τοσα και τοσα που εχω διαβασει εδω μεσα αλλα σωστα και αλλα τελειως ακυρα το εχω σιχαθει ειλικρινα.

Πως ενα βαπορι που το βλεπω απο τη μερα που εφυγε απο τη Σαβονα να πηγαινει απο 17,2 μεχρι 17,9 που στα δοκιμαστικα που εκανε αδειο επιασε 18 να πηγαινει ξαφνικα με 19 με 20 και με 22 τι να πω. Μπραβο στο πληρωμα. Ας πει και σε μενα τι εκανε να μη βαζω μπροστα τη μηχανη στο καικι τωρα που το πετρελαιο ειναι στα υψη.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΣΑ ΤΗΝ ΑΦΙΞΗ ΤΟΥ ΠΛΟΙΟΥ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ. ΣΦΗΡΙΞΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟ CORSICA ΦΥΣΙΚΑ ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΛΟΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ...ΤΟ ΜΥΚΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΛΕΝΑ...

ΤΟ ΓΚΑΡΑΖ ΤΟΥ ΠΛΟΙΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΥΑΖΕΙ ΤΟΥΛ. 20 ΦΟΡΤΗΓΑ ΚΑΙ ΤΟΥΛ. 200 ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΔΙΟΤΙ ΕΧΕΙ 4 ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ ΓΚΑΡΑΖ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΒΑΖΕΙ ΣΤΑ ΔΥΟ Φ/Γ.

ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΑΔΙΚΕΙΤΑΙ ΣΤΙς ΦΩΤΟ. ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ.

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να λέτε,ομόρφυνε ο Πειραιάς.Σ όσους αρέσουμε ...που λέει και η Γαλάνη.Αλλωστε τόχω ξαναγράψει.Προσωρινή θα είναι η δρομολόγησή του.

Με το νέο έτος θα έχουμε αλλαγή βάρδιας με το ....κρουαζιερόπλοιο.Ευχαριστούμε stefanos για τη φωτό.

Link to comment
Share on other sites

:) Να πηγαίνει η Ρεγκίνα Ανατολικά και η Βέρα Δυτικά να μην την βλέπει ο Στέφανος και συγχίζεται... Παρόλω που δεν είναι ...μΠλέ .... δεν μπορεί να το χονέψει κι αυτό. Εγώ μια χαρά το βρίσκω και εύχομαι καλοτάξειδο!:P
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...