Jump to content
Shipfriends

Sardinia Vera (ΙΜΟ 7360617)


Recommended Posts

ΘΕΜΑ:19 Ετήσια δρομολόγηση Ε/Γ-Ο/Γ SARDINIA VERA απο 11/02/08 έως 10/02/09 στη γραμμή ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΙΚΑΡΙΑ-ΣΑΜΟΣ-(ΧΙΟΣ)

Δε θα προλάβει τελικά όπως πάει στις 11/2.Τα σωστικά τώρα πήγανε για έλεγχο,βάλε και τη δεξαμενή,βάλε και το σύστημα εισητηρίων = καλά κρασά.

Απο την αίτηση λείπει η Νάξος που μάλλον του την κόψανε;

Λείπουν οι Φούρνοι ή επειδή ανήκουν εντάσσονται στην λέξη Ικαρία;

Η Χίος σε παρένθεση;Εμεινε τελικά το όνομα,ούτε πρώην S.V, ούτε Αρμενιστής, ούτε ...Διαμαντής.Πρέπει να ανοίξει επίσημα τα δρομολόγια αλλοιώς απο την αίτηση δεν βγάζεις άκρη.

Για ενημέρωση: θα χρησιμοποιεί 2 ασανσέρ για τους επιβάτες και όχι ένα, όπως είχε γραφτεί.Θα υπάρχουν 2 κατηγορίες θέσεων: Τουριστική & διακεκριμένη στον καθρέφτη της πλώρης,με αριθμημένα καθίσματα απο τη μιά και σαλόνι απο την άλλη και 40 4κλινες καμπίνες,εσωτερικές και ορισμένες 2κλινες εξωτερικές;όλες με μπάνιο. Εστιατόριο-S.S-Bar τα πήρε νομίζω η ίδια εταιρεία που ήταν και στο C.E.THREE.Tέλος αναχώρηση απο την Ε1 για διευκόλυνση των φορτηγών.Των επιβατών; Αυτά τα λίγα για σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 414
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

to ploio apo oti xero se mia prosfath bolta sto peirea briskete sto molo tis drapetsonas ekei poy htan den exei paei gia dexamenh akoma to logo den ton xero,exei kanenas pio prosfates plirofories pote tha xekinhsh telika an einai pros to telos toy mhna opos lene kata tis 20alitheyei.eyxaristo :D

Link to comment
Share on other sites

Απο 3 Μαρτίου η έναρξη δρομολογίων,αλλά μπορεί ....και πριν το Πάσχα.

Αν είχαν βγάλει επίσημο δελτίο τύπου,τώρα δεν θα παίζαμε με τις ημερομηνίες. Γιατί τελικά παίζουμε 4 ολόκληρους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Να και η επιβεβαίωση απο τον πανθ' ορά Nick the Greek σήμερα και που βέβαια τον ευχαριστούμε ...εκ βαθέων.

Neos Molos of Drapetsona(Drapetsona dock):

SARDINIA VERA Preparing to enter service in March.

Δηλαδή Ελληνιστί, Καλαααααά κρασααααά.

.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω την επιμονή σου για το SARDINIA VERA .

Και εγω περιμένω κάποια στιγμή να το δω να ξεκινάει, αλλά δεν πρέπει εάν το θέλεις τόσο πολύ να χάνεις την υπομονή σου. Ξέρεις ότι το αφεντικό είναι Ικαριώτης και ως συνήθως οι Ικαριώτες δίχως να θέλω να τους προσβάλλω είναι λίγο "αργά τα ζά μου Παντελή".άλλοτε καλό και άλλοτε κακό. Για να επιμένει όμως σε αυτή την καθυστέρηση ο Ικαριώτης κάτι θα έχει βάλει στο μυαλό του. Αυτές τις ημέρες που ήμουν και στην Ικαρία για ¨"δουλειές ", στα καφενεία και στα δύο λιμάνια τον περιμένουν και αυτοί με ανυπομονησία , αλλά δεν τους είδα να το θέλουν εδώ και τώρα.

Και για να πούμε και την αλήθεια αυτό που κατάλαβα είναι το μεγάλο στοίχημα για τον "δικό" τους άνθρωπο που απο εδω και πέρα δεν πρόκειτε να αφήσει το νησί τους δίχως μια μέρα προσέγγισης --ερχεται-- λένε. Ειδικά ο Άγιος έχει το μεγαλύτερο πρόβλημα.

Βέβαια μην ξεχνάμε τις καθημερινές προσεγγίσεις του Νήσσος Μύκονος στον Εύδηλο.

Και για να λέμε τα πράγματα ως έχουν , γνωρίζωντας ο Ικαριώτης ότι τον Γενάρη και τον Φλεβάρη η κίνηση είναι κατα πολύ μειωμένη παντού όπως και στην Ικαροσαμία

(200-300 άτομα και 10-12 φορτηγά) για πές μου τί θα έκανε αυτούς τους δύο μήνες????

Link to comment
Share on other sites

Περνώντας απο έξω απο το πλοίο πριν μισή ώρα, είδα μεγάλη κινητικότητα.

Προσπάθησα να μιλήσω με κάποιους,αλλά δεν μπόρεσα λόγω του τρεξίματος. Τροφοδοσία σε καύσιμα - φαγώσημα και απο ότι μπόρεσα να δω λόγω ύψους κάτι εφτιαχναν στο αίθριο. Ένα πιτσιρικά που έβγαινε μόνο ρώτησα για τις εργασίες και μου είπε ότι αύριο το πλοίο τελειώνει απο συνεργεία επιτέλους.Μόνο δεξαμενισμό 3-4 μέρες θέλει.

Λέτε να το δούμε την άλλη εβδομάδα?????

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνει πρώτα δεξαμενισμό και μετά να ονειρεύεσε δρομολόγια.Γιατί η Χαλκίδα είναι κομπλέ μέχρι σήμερα.Βέβαια αύριο ξημερώνει άλλη μέρα και μπορεί να ξεκολλήσει απο το Ν.Μ.Δ. Εκτός και οι πιέσεις είναι πολλές απο την Ακτή Βασιλειάδη και ξεκινήσει δρομολόγια...άμεσα.Αυτό πήρε το αυτί μου το απόγευμα.Αλλά πώς θα φύγει κενό επιβατών;Πρέπει να ανοίξει το σύστημα,να φτιάξει την ιστοσελίδα.Καλό 3ήμερο που είναι ....την άλλη εβδομάδα και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την επιστροφη του απο το δοκιμαστικο εθεαθη, απο καφετερια της Πειραικης με απλετη θεα στο Σαρωνικο, εξω απο την κιτρινη να κανει σβουρες γυρω απο τον εαυτο του. Δυστυχως οι μπαταριες της φωτογραφικης ειχανε αργια σημερα και χασαμε ενα σπανιο βιντεακι :D

Link to comment
Share on other sites

Όντως έτσι ήταν συνάδελφοι. Επειδή αλλά τα ηλεκτρονικά μάτια και αλλά τα μάτια της Παναγίας Εκατονταπυλιανής:rolleyes::) (βοήθεια μας). Που για καλό κακό πάντα φορτίζει τις μπαταρίες της φωτογραφικής μηχανής πριν ξεκινήσει για τα πέριξ του λιμανιού.

Το Sardinia Vera βγήκε κατά τις 12:00 και επέστρεψε κατά τις 15:30 από το δοκιμαστικό:D

Link to comment
Share on other sites

Αναβολή του δεξαμενισμού στην Χαλκίδα για μετά το Πάσχα; και άμεση δρομολόγηση ανέφερε σε δηλώσεις του σε ρ/σ το Σάββατο 01/03 ο κ.Σπανός. Το σύστημα λογικά θα ανοίξει αρχές της εβδομάδας, με πιθανό πρώτο δρομολόγιο, την Παρασκευή 7 Μαρτίου.Η διαφορά,η ποιότητα και η ασφάλεια στο ταξίδι και στο ταξίδεμα θα είναι φανερή τόνισε,όπως και οι ευγενείς προθέσεις της εταιρείας, να εξυπηρετήσει τους Φούρνους αλλά και το Καρκινάγρι με μηδενική επιδότηση.Τους Φούρνους με 2+1=3 δρομολόγια εν των οποίων το 1 με το c.e 3 και το Καρκινάγρι με το ταχύπλοο.Προφανώς η προσέγγιση στους Φούρνους θα συνδυάζεται με Αγιο Κήρυκο 2 φορές και θα μείνει ο Εύδηλος με μία;ή ανάποδα;Δεν ήθελε να επεκταθεί.Εκείνο που άφησε να ενοηθεί ήταν ότι το πρόγραμμα συνεχίζεται με την έλευση και των άλλων πλοίων, εντός του 08 και οτι οι σχεδιασμοί της εταιρίας εξαρτώνται απο τις ανακατατάξεις στην ακτοπλοία που θα είναι ραγδαίες.Κάνουμε πράξη αυτό που υποσχεθήκαμε είπε:Να κάνουμε τα άγονα νησιά γόνιμα,ξεκινώντας απο τους Φούρνους και το Καρκινάγρι.Αυτά περιληπτικά, γιατί η συνέντευξη κράτησε ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν τον βλέπω να φέρνει κανένα άλλο για φέτος...

Πάντως ευτυχώς που υπάρχει και η καλλίστη και ανοίγει το μάτι μας, με λίγο κίτρινο... Τόσο μπλέ δα...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς πόσα μιλια είναι Πειραια-Ναξο, δε ξέρω Νηρέα. Αλλά έχω κάνει Πειραιά κατευθείαν Νάξο, το καλοκαίρι του 2000 με το Εξπρές Άρτεμις σε 5 ώρες και 10 ή 15 λεπτά. (από καταπέλτη σε καταπέλτη)

Link to comment
Share on other sites

Aν λαβουμε υποψη πως η Παρος ειναι καπου 94 μιλια και πριν το 1999 η αποσταση καλυπτονταν σε 5 ωρες απο Αγαπητους και σια για τη Ναξο θα διαρκει σιγουρα περισσοτερο καπου 5 και τεταρτο με μισαωρο, με ταχυτητες γυρω στα 18,5 μιλια

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς, εάν δεχθούμε ότι η αποσταση είναι π. 105 μίλια, το πλοίο θα πρέπει να πηγαίνει με μέση ταχύτητα 21 κόμβους. Σας φαίνεται λογικό ή έστω λογικοφανές? Εμένα όχι, όταν και με το Διαγόρα το έκανα κάτι λιγότερο από 5.30. Συνεπώς, καλό θα ήταν να μην μεταφέρουμε ασχολίαστα ό,τι ακούμε ή διαβάζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο ΜΥΚΗΝΑΙ η εταιρεία άνοιξε τα πλάνα της, και οι ώρες που δίνει για Νάξο είναι 5.50 (19.30-01.20)...απολύτως λογικές υπολογισμένες με μέση ταχύτητα 17-18 κόμβους. Τώρα αυτές τις 5 ώρες ποιός τις σκαρφίστηκε...άβυσσος η ψυχή...

Link to comment
Share on other sites

Το Σαρντινια Βερα με κατευθυνση νοτια αυτη τη στιγμη μαλλον για δοκιμαστικο. Αν ολα πανε καλα ισως ξεκινησει ακομα και σημερα οπως εχει αναφερθει και αλλου χωρις σιγουρια ομως.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...