Jump to content
Shipfriends

Sardinia Vera (ΙΜΟ 7360617)


Recommended Posts

μετα απο τοσο διαβασμα σκεφτομαι να δωσω κατατακτηριες στη νομικη:).

πολυ χρησιμη η νομοθεσια που εγινε upload, αλλα ακομη εχουμε την απορια γιατι κρατηθηκε το πλοιο.

ζητηθηκαν καποιες τροποιησεις; βρεθηκαν καποιες ελλειψεις; ζητηθηκαν καποιες προσθηκες;

Λέω με το φτωχό μου το μυαλό και ίσως με διαφωτήσετε....

Είναι δυνατόν να ζητηθούν απο το Ελληνικό κράτος τροποποιήσεις ή προσθήκες κ.λ.π σε πλοίο με Ιταλική σημαία ?

Το μόνο πού γνωρίζω σίγουρα απο τον νόμο 3332.2/06 με παραπομπή στο 2932 2α κεφάλαιο βεβαίωσης περι Ελληνομάθιας του πληρώματος

και το πλοίο να φέρει τα πιστοποιητικά αξιοπλοίας του. ΤΙΠΟΤΙΣ ΑΛΛΟ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 414
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Γύρω στις 11.30 είχε ολοκληρωθεί η μεθόρμιση του πλοίου από το σημείο που βρισκόταν μέχρι τώρα, απέναντι ακριβώς, πλώρη με πλώρη με το Palace. Τώρα ειναι που είναι με τους sponsons έτσι έχει πλώρα το Palace και στα δεξιά απέναντι την Αριάδνη, καταλαβαίνετε ομορφιές :D

Έχασα κάτι? Γιατί στο συγκεκριμένο σημείο η προβλήτα μπροστά στον καταπέλτη είναι κλεισμένη με συρματόπλεγμα και σήμανση έργων?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στο ais το είδα αλλού μεθορμισμένο; στην άλλη γωνία της Ε2; ή τα μάτια μου γυαλίζουνε απο το έντονο κίτρινο και χάσανε τον προσανατολισμό;

Μάλλον το 2ο.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να γυρίσει όλες τις θέσεις του λιμανιού έχουμε καιρό ακόμα. Το ΜΥΤΙΛΗΝΗ δεν το είδες που είναι δεμένο δίπλα στη θέση του ΒΕΡΑ; Τελείωσαν οι εργασίες στο σημείο εκείνο και πήγαν παραπέρα. Επόμενη στάση........ΚΟΛΙΑΤΣΟΥ.

Edited by express skiathos
Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε πότε το σίριάλ ΒΕΡΑ η άσχημη θα πάρει τέλος,πραγματικά έχω κουραστεί ακομα και διαβάζοντας τα post για αυτό το πλοίο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η ΒΕΡΑ η όμορφη

μήπως υπερβάλεις λίγο φίλε captmimis?εγώ θα επιμείνω στο προσωνύμιο ΒΕΡΑ η άσχημη

Πάντως μακάρι να είναι η τελευταία στάση όπως προβλέπεις γιατί έχει κουράσει πολλους αυτή η ιστορία ακόμη και εκείνους που είναι απλοί παρατηρητές

Link to comment
Share on other sites

Το αν ειναι ωραια η ασχημη ειναι κατι υποκειμενικο. Κοιταξτε και τη Μαρια την ασχημη ποσο ομορφη εγινε ;):D Για την ακριβεια στο Ντοκ 3 εδεσε το καμαρι για να μην εμποδιζει τις θεσεις για Χιο-Μυτιληνη. Ας ξεκινησει με το καλο το ταχυπλοο και βλεπουμε και για τη Βερα.

Link to comment
Share on other sites

Ξανα-ανέβηκαν στην ιστοσελίδα πάλι,ψιλομειωμένα τα ναύλα του s.v.

Λέτε να ξεκινήσει;Πάντωσ πριν ,έμαθα, ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΜΜΕ απο inside πηγή.Ιδωμεν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτή η εβδομάδα θα είναι και η πιό μεγάλη για το vera.Η δρομολόγησή του όμως δεν θα αποτελέσει και γεγονός.Διότι ως γνωστόν,όταν αλλάζουν οι συμπεριφορές,κρυώνουν οι καρδιές.Ας δρομολογηθεί πρώτα και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγινε τσεκάρισμα των πιστοποιητικών του παρουσία του RINA,για να μη λείπει τίποτα όταν μπουκάρει το ΚΕΕΠ.Πάμε πάλι για την άλλη εβδομάδα.Αμα δε δώ τα δρομολόγια στο σύστημα "ΟΥ ΠΙΣΤΕΥΣΩ"

Link to comment
Share on other sites

Δρομολογια στο συστημα εχουμε δει αλλα το βαπορι παλι δε ξεκινησε. Εγω αμα δεν το δω να λυνει καβους φορτωμενο δεν προκειται να πιστεψω τιποτα, ουτε αν το δω στο συστημα, ουτε αν το δω στον υπνο μου ;)

Link to comment
Share on other sites

Μονο φιλε Neptune μην το δεις και φορτωμενο ακομα να γυρναει πισω με "βλαβη"...και μετα γελαμε ολοι μαζι...

Συγγνωμη αλλα εγω οχι φορτωμενο να το δω...Να πιανει Βαθυ και παλι με δυσκολια θα το πιστεψω

Link to comment
Share on other sites

Σε δηλώσεις του ο κ.Σπανός στον Ρ/Σ 2000FM της Σάμου στην εκπομπή οδηγίες προς ναυτιλομένους δήλωσε ότι το βαπόρι θα ξεκινήσει σύντομα και την ερχόμενη εβδομάδα θα ανακοινωθεί από την εταιρία η ακριβή ημερομηνία έναρξης των δρομολογίων.

Για να δούμε αν η δεύτερη προσπάθειά του να δρομολογηθεί θα είναι και η τυχερή τουB)

Edited by Earl Granville
Link to comment
Share on other sites

Εγώ άκουσα ότι θα κάνει και μία βόλτα πρώτα από Νέο μόλο για κάποιες αλλαγές(?)/προσθήκες(?)/τροποποιήσεις(?). Δεν ξέρω τίποτα συγκεκριμένο για τις εργασίες όμως και τον τομέα στον οποίο θα γίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Σε δηλώσεις του ο κ.Σπανός στον Ρ/Σ 2000FM της Σάμου στην εκπομπή οδηγίες προς ναυτιλομένους δήλωσε ότι το βαπόρι θα ξεκινήσει σύντομα και την ερχόμενη εβδομάδα θα ανακοινωθεί από την εταιρία η ακριβή ημερομηνία έναρξης των δρομολογίων.

Για να δούμε αν η δεύτερη προσπάθειά του να δρομολογηθεί θα είναι και η τυχερή τουB)

.....και ότι η καθυστέρηση δρομολόγησης τόσους μήνες.....οφείλεται στο ότι ο RINA το πιστοποιεί σύμφωνα με την eurosolas για second class γραμμές!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια αφελη ερωτηση θελω να κανω. Περνωντας απ εξω σημερα ειδα οτι ενω εχει σπονσονς δεν εχει πορτες στο γκαραζ. Αυτες που βαλανε ολα τα ακτοπλοικα φετος και μας πεισανε οτι περασανε Στοκχολμη και μπορουνε να ταξιδεψουν περαν της 35ετιας. Μηπως εχει σχεση με τα μπερδεματα της μη δρομολογησης του και αυτο? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι κι αυτό ένα θέμα και να μην φτάνει το ποσοστό του a/max που θέλει η επιθεώρηση σε περίπτωση κατακλυσμού του γκαράζ που γι αυτό όλα τα παλιά σσυμβατικά αναγκάαστηκαν να βάαλουν.

Βέβαια το όλο δικό μου μπέρδεμα δεν είναι μόνο στο τι δεν πληρεί και δεν ταξιδεύει το βαπόρι αλλά και στο που υπάγεται στην ελληνική ή στην ιταλική επιθεώρηση?

Link to comment
Share on other sites

Το ΣΑΡΔΗΝΙΑ ΒΕΡΑ έφυγε από το ντοκ 3 και έδεσε στο ΝΜΔ. Πίσω σε γνώριμα εδάφη...
Να υποθέσω ότι λύθηκαν όλα τα προβλήματα και όπου νάναι ξεκινάει?
Link to comment
Share on other sites

Για να πήγαν το βαπόρι στο ΝΜΔ το πιθανότερο είναι ότι χρειάζεται να γίνουν κάποιες εργασίες οι οποίες στο λιμάνι απαγορεύονται.

Πάντως ακόμα δεν έχουμε ξεκάθαρη ενημέρωση για το πότε πρόκειται να δρομολογηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Hθελε δεν ήθελε τις έβαλε τις πόρτες.Γιαυτό είναι στον Ν.Μ.Δ.

Συνεμορφώθη προς τας υποδείξεις .....κι ας φέρει την περίφημη Κοινοτική Σημαία.Αραγε θα ήθελαν οι κύριοι του ΥΕΝ, να πιάσουν οι Ιταλοί όλα τα Ελληνικά που προσεγγίζουν Ιταλικά λιμάνια και να τους επιβάλλουν "Ιταλική Στοκχόλμη", δηλαδή sponsons;Πολύ θα μου άρεσε.Αλλά έτσι ήθελε..το μεγάλο αφεντικό του Πειραιά.Δεν πειράζει.Αυτό είναι και το τελευταίο εμπόδιο.Το βαπόρι λογικά θα ξεκινήσει απο την άλλη εβδομάδα γι αυτό να έχουμε το νού μας στο σύστημα.Γιατί χωρίς σύστημα δρομολόγια ....ΓΙΟΚ.

Τώρα τί σόι αεροστεγείς πόρτες είναι αυτές και τί μάζα νερού μπορούν να κρατήσουν,ώ μοι γένοιτο,όταν κλείνουν με σύρτες,όπως σ 'όλα τα μέχρι σήμερα παλαιά πλοία,και γιατί τα ponsosns δεν κάνουν την ίδια δουλειά, ναυπηγός δεν είμαι.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...