Jump to content
Shipfriends

Sardinia Vera (ΙΜΟ 7360617)


Recommended Posts

κάποτε λέγαμε ότι σκοτώνονται οι Νελικοί του forum με τους Hellenicους,τώρα συμβαίνει κάτι παρόμοιο με τους καλλιστικούς και άλλα μέλη

Φίλε ΜΥΚΗΝΑΙ προσωπικά σε παραδέχομαι :) που είσαι υπέρ του πλοίου είναι ωραίο να υποστιρίζεις εμπράκτως αυτά που πιστεύεις,στο κάτω κάτω όπως σωστά λές σε όποιον αρέσετε

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 413
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Και για να χαλαρώσουμε λιγάκι, ας δούμε μια καταπληκτική και μοναδική φωτογραφία του πλοίου!

Η φωτό (22/6/2003) προέρχεται από εδώ και στη λεζάντα αναφέρει:

"Cross Channel ferry ‘Sardinia Vera’ awaits the tide to berth at Newhaven Harbour during a spectacular electrical storm."

ΥΓ. Έτσι, για να μη λένε μερικοί ότι είμαστε προκατειλημμένοι.:)

ΥΓ2 Η φωτό είναι καταπληκτική, γιατί το πλοίο μόλις που διακρίνεται.:P

post-31-128326970044_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχα την ευκαιρία να επισκεφτώ το πλοίο.Πρέπει να ξεκαθαρίσω ότι εξ'αρχής το βαπόρι μου ήταν συμπαθητικό κι ειδικά από πλώρα μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά.

Τώρα μέσα ξεκινώντας από κάτω το γκαράζ του πλοίου είναι πράγματι εντυπωσιακό κι αποτελεί το μεγάλο του ατού.

2 main garage για φορτηγά με ράμπα και ασανσέρ στα οποία πέφτουν καθ'ολο το μήκος τους πατάρια και ουσιαστικά γίνονται 4 γκαράζ για φουλ φόρτωση ΙΧ.

ΣΤο ξενοδοχείο η διακόσμηση και οι χρωματισμοί είναιλίγο old fashion εκτός από τις αεροπορικές που είναι καινούριες αλλά είναι καλόγουστο περιποιημένο στην εντέλεια και ξεφευγει απο τα τετριμένα.

Η γέφυρα πανέμορφη με κονσόλες στις βαρδιόλες και οι καμπίνες απλές και λιτές αλλα ιδιαίτερα ευρύχωρες και φωτεινές οι εξωτερικές.

Γενικά όπου έπεσε το μάατι μου σίγουρα δεν μου θύμισε βαπόρι 33 ετών τουναντίον μάλιστα.

Όλα τα λεφτά η ρεσπέντζα που είναι ολόιδια με αυτή του ΟΛΥΜΠΙΑ;);)

Σε 20 ημέρες χοντρικά υπολογίζεται να ξεκινήσει δρομολόγια.

Link to comment
Share on other sites

Στο νέο μώλο Δραπετσώνας το βαπόρι απο το απόγευμα,για εσωτερικές εργασίες,δίπλα στον ΠΗΓΑΣΟ & το ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ.

Και μιά φωτό της εντυπωσιακής πρύμης με τα 2 καταστρώματα γκαράζ,απο την ιστοσελίδα του Σουηδού,που καταχώρησε πλέον και την Kallisti Ferries.

post-878-128326970317_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας φωτογραφίες του απο το γνωστό site του Απόστολου κατά την χθεσινή του μεθόρμιση στην Δραπετσώνα θα σας πώ ότι εμένα μου αρέσει εξωτερικά και βρίσκω μάλλον άδικες τις απόψεις περί του ασχημότερου πλοίου κλπ. Καλή αρχή και καλοτάξιδο.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι το πιο όμορφο που πέρασε από τα λιμάνια μας, αλλά δεν είναι και τέρας! Από κοντά πάντως είναι αρκετά εντυπωσιακό σε όγκο, παρόλο που στις φωτογραφίες δεν του φαίνεται καθόλου...

Τώρα, για την κατάσταση του εσωτερικού προβληματίζομαι, αλλά από την άλλη (με την εξαίρεση του "Νήσος Μύκονος"), μάλλον μπορεί να κοντράρει στα ίσα τον υπόλοιπο ανταγωνισμό στη γραμμή ("Μαρίνα", "Μιλένα", "Εξπρές Πήγασος").

Link to comment
Share on other sites

<<Τώρα, για την κατάσταση του εσωτερικού προβληματίζομαι, αλλά από την άλλη (με την εξαίρεση του "Νήσος Μύκονος"), μάλλον μπορεί να κοντράρει στα ίσα τον υπόλοιπο ανταγωνισμό στη γραμμή ("Μαρίνα", "Μιλένα", "Εξπρές Πήγασος").>>

Απο τις φωτό που δημοσίευσε στην ιστοσελίδα του ο apostolosphotos.net

και τις είδα χθές,παρατήρησα ότι οι εσωτερικός διάκοσμος του πλοίου είναι καινούργιος,τα καθίσματα αεροπορικού τύπου εφάμιλλα του ΜΥΚΟΝΟΣ,τα δε σαλόνια,εστιατόρια κλπ.που φωτογράφισε ο άνθρωπος,δεν δείχνουν παραμελημένο πλοίο,τουναντίον δείχνουν σοβαρή προσπάθεια αναβάθμισης με σκοπό,τον ανταγωνισμό στα ίσια,που θα είναι μάλλον στις τιμές για τον μεν και στην ταχύτητα για τον δε.Εάν κάποιος έχει την άδεια να τις ανεβάσει ας το κάνει.Γιατί άλλο τα λόγια,άλλο οι φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν στο πλοιο σημεια κλειδια που προδιδουν την ηλικια του οπως καποιες οροφες καποια υλικα αλλης εποχης. ΑΛΛΑ... σε καμια περιπτωση δεν ειναι κατωτερο σε ογκο καθαριοτητα και ανεση. Τα αεροπορικα τοποθετηθηκαν αυτες τις μερες και ειναι τελειως απατητα. Επισης ειναι σε μεγαλη αποσταση και εχουνε υποποδιο για τρελες ξαπλες. Στους χωρους που ειναι τα πουλμαν θα μπουνε και τηλεορασεις προσεχως.

Για τα λεμε ομως ολα θα πουμε οτι το μεγαλο του κακο ειναι η ελλειψη δυνατοτητας επιβιβασης απο πρυμα. Αυτο ισως θα επρεπε να μελετηθει και να διορθωθει αμεσα αν και απαιτει καιρο. Αλλα δε θα ναι και το ποιο ευχαριστο βαπορι για παππουδες και γιαγιαδες να περνανε δηλαδη μεσα απο το γκαραζ και μετα να ανεβαινουνε 2 γκαραζ σκαλες.

Link to comment
Share on other sites

Ναί , αλλά να μήν ξεχνάτε και το ανσασέρ 10-15 ατόμων 10 sec.μόνο χρόνος, που σημαίνει 30 άτομα το λεπτό μπορεί να μεταφέρει στο deck, που εάν το αναλύσουμε σε μια ώρα =1.800 άτομα.... Περισσότερα από το πρωτόκολο.

Μακάρι το βαπόρι να παίρνει τόσα άτομα καθημερινώς και θα βρεθεί η λύση για το ανέβασμα. Όσο για το κατέβασμα δέν νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα.Δέν θα είναι όλοι παππούδες και γιαγιάδες, εκτός εάν το λές για τον ΜΥΚΗΝΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την αισθηση οτι το βαπορι θα δρομολογηθει τελικα με το νεο ετος και οχι πριν τις γιορτες. Μην ανταγωνιζεται και το CEIII που εκεινες τις μερες θα κανει δρομολογια. Ετσι ουτε πανω στο Νησος Μυκονος πεφτει. Μετα πανω στην αναμπουμπουλα γιατι και πως εφυγε το Μυκονος και γιατι μας στελνουν ξανα τον Πηγασο παρε και ενα Vera στην Ικαροσαμια... Σωστη φαινεται σαν σκεψη :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το VERA μάλλον δεν γίνεται ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ.Αυτά λέει το...φιδάκι ...ο Διαμαντής και ξεσηκώνει τον κόσμο.

Αυτές είναι ειδήσεις άλλων που το πρόλαβαν εδώ και ένα μήνα και θα μείνουν μ' αυτό.

WWW.ikaria.gr για να δείτε και τον ΑΡΜΕΝΙΣΤΗ,αφού ο Earl όλο λόγια είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για το βαπόρι δεν έχει ληφθεί ακόμα καμία απόφαση αν και πως θα μετονομαστεί.Πιθανότατα να μετονομαστεί αλλά όπως είπε κι ο ΜΥΚΗΝΑΙ σε καμία περίπτωση δεν είναι σίγουρο ότι θα βγει ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ.

Αυτό το όνομα είναι μια απλή υποψηφιότητα και μόνο ανάμεσα σε άλλα ονόματα (όπως για παράδειγμα θα μπορούσε να ήταν συνυποψήφιο με άλλα όνοματα όπως ΔΟΛΙΧΗ η αρχαία ονομασία της Ικαρίας,ΙΚΑΡΙΑ ΕΞΠΡΕΣ..και δεν ξέρω τι αλλο) και δεν είναι σίγουρο ακόμα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Έκτακτο Παράρτημα: Στον "Εφοπλιστή" Ιανουαρίου αναφέρει ότι δρομολογείται το πρώην Sardinia Vera από Πειραιά για Πάρο - Ικαρία - Σάμο με πλοίαρχο τον cpt Νίκο Χάλαρη. Καλά ταξίδια!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να δρομολογηθεί θα πρέπει πρώτα να δεξαμενισθεί.

Αυλίδα ή Νεώριο κληρώνουν αυτή την εβομάδα.

Μετά είναι τα 4 δρομολόγια απο Πειραιά για Ικαρία-Σάμο με:

1)Φούρνους δίς/εβδομάδα και χωρίς επιδότηση όπως θα διαβάσετε.

2)Πάρος ή Νάξος ή Σύρος το ένα νησί των Κυκλάδων.

3)Χίος δίς/εβδομάδα γιατί είς ίσον ουδείς.

Μέχρι το τέλος Γενάρη που θα δρομολογηθεί,θα έχουν λυθεί όλες οι απορίες μας.

Link to comment
Share on other sites

Ερχεται στην Ελλάδα και δρομολογείται απο 1-15 Οκτωβρίου 2007,το Ε/Γ-Ο/Γ SARDINIA VERA
Τώρα αν πέσαμε 1,5 μήνα έξω με την δρομολόγησή του,τί να κάνουμε,άλλοι είχαν ανεβάσει δρομολόγια απο την 1η Ιουλίου και ήρθαν στο τέλος Οκτωβρίου ,έπεσαν έξω μόλις 4 μήνες.
Μέχρι το τέλος Γενάρη που θα δρομολογηθεί,θα έχουν λυθεί όλες οι απορίες μας.
Και βέβαια ξεχνάς ότι απο τις αρχές του έτους,θα το αλλάξει με το SARDINIA REGINA

Τελικά φαίνεται πως όλα τα “νέα” πλοία στη γραμμή δρομολογούνται με 4 μήνες καθυστέρηση… :D

Καλό είναι πάντως που δρομολογούνται και χαλάλι η καθυστέρηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με νεότερες πληροφορίες, οι οποίες είναι το ίδιο αξιόπιστες με τις προηγούμενες :D, το πλοίο αναμένεται να ξεκινήσει δρομολόγια προς το τέλος Φεβρουαρίου. Και μάλλον με το τωρινό του όνομα. Δεν προβλέπεται μετονομασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απο 11/02/08 ξεκινούν τα δρομολόγια του Sardinia Vera που κατατέθηκαν για έγκριση μόλις την Πρασκευή 25 Ιανουαρίου.

Θα είναι 3/εβδομάδα κάθε Δ/Τ/Π απο Πειραιά 17.00 ή 18.00 για ΝΑΞΟ-ΑΓΙΟ ΚΗΡΥΚΟ(1)/ΕΥΔΗΛΟ(2)-ΦΟΥΡΝΟΙ(2)-ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ-ΒΑΘΥ-ΧΙΟΣ(1) και κάθε Τ/Π/Κ απο ΣΑΜΟ νομίζω την ίδια ώρα.

Τώρα για την μεγάλη καθυστέρηση,φίλε ORESTIS, δεν φταίω εγώ που η εταιρεία θεώρησε σκόπιμο να ξαναφτιάξει το βαπόρι απο την αρχή αλλάζοντας σχεδόν όλες τις ενδιαιτήσεις.Το πλοίο απο τα λεγόμενα του κ.Σπανού τότε, θα εδρομολογείτο ΑΜΕΣΑ.Τώρα αν η μαμά του ήθελε να του φορέσει καινούργια ρούχα και παπούτσια, τί να κάνουμε;

Αλλο είναι το πρόβλημα.Τρείς εταιρείες δρομολογούν 3 πλοία,δηλαδή 12 δρομολόγια την εβδομάδα κι όμως ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΡΑΒΙ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΠΟ ΣΑΜΟ και ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΙΑ.Δεν το λέω εγώ, το φωνάζουν εκατοντάδες υπάλληλοι,καθηγητές,φοιτητές,που θέλουν να μετακινηθούν αυστηρά την Παρασκευή και να γυρίσουν την Δευτέρα το πρωί να πάνε στη δουλειά τους.Το πρόβλημα θα λυθεί βέβαια το Πάσχα που θα ξαναπιάσει δουλειά το ταχύπλοο.Αλλά μέχρι τότε;

Δεξαμενισμός,μάλλον στο Πέραμα σε κανά δυό μέρες.Ιδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...