Jump to content
Shipfriends

European Express (IMO 7355272)


Recommended Posts

ΔΕ-ΤΕ-ΠΑ 1930 Από Μυτιλήνη

ΤΡ-ΠΕ-ΣΑ 1930 Από Πειραιά

11:30 ώρες το ταξίδακι;)

Αν μπορεσει και κρατησει τα ωραρια που εβαλε ο φιλος mytilene, η ταχυτητα του θα ειναι περιπου 19.5-20 μιλια.Λογικα θα εχει προσπερασει το ΛΙΣΣΟΣ μεχρι το Σουνιο κατι το οποιο καλο θα ηταν να το εκμεταλευτει η ΝΕΛ στη περιπτωση που θελησει να κανει διαφημηση στο πλοιο

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 802
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Με δεδομένη την μισή ώρα διαφορά αναχώρησης, την ταχύτητα του ΛΙΣΣΟΣ καπου στα 17.5, και την υποθετικη του EUROPEAN στα 20, η προσπέραση προκύπτει στα 70 μίλια απόσταση από τον Πειραιά, οπότε:

α) θα είναι νύχτα και δεν θα μπορείτε να βγάλετε φωτογραφίες

β) Το ΛΙΣΣΟΣ θα έχει περάσει την Γυάρο στο δρόμο για το Δύσβατο, ενώ το EUROPEAN θα κοντεύει στη Φάσσα. :D

Link to comment
Share on other sites

Αρα Κυριακή θα κάνει και δυανυκτέρευση στην Μυτιλήνη!!Τέλεια:)Όσο για τα μιλάκια 20-21 θα είναι μια χαρά να πηγαίνει για να κάνει την διαφορά με το Λισσός κάτω απο 20 δεν θα έχει κάποιο νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κατα τύχη το φωτογράφησε κανένας καθώς περνούσε τα φανάρια του Πειραιά για πρώτη φορά??

Χθες το βράδυ γύρω στις 21:30 το European Express πέρασε τα φανάρια του Πειραιά (για πρώτη φορά με τα χρώματα της NEL LINES, γιατί νομίζω ότι έχει ξαναρθεί στο Πειραιά κάπου το 2000) κάνοντας αριστερή στροφή με το άγρυπνο μάτι ενός ρυμουλκού, για να δέσει στα 200αρια δίπλα από το Μαρίνα (έκανε σχεδόν 30 λεπτά από την είσοδο μέχρι να δέσει)

Link to comment
Share on other sites

Το ρυμουλκο ειχε σχεση με την σημαια του πλοιου η το ειχε ζητησει η εταιρια να υπαρχει για καλο κ για κακο? Απο μανουβρα πως ειναι...?Τυπου ΛΙΣΣΟΣ να φανταστω...:D

Link to comment
Share on other sites

Το ρυμουλκό είναι λογω της σημαίας αλλά και επειδή το πλοίο δεν είναι ακόμα δρομολογημένο.

Εάν και είναι η πρώτη φορά που το βλέπω (και του πληρώματος όποτε ας κάνουμε λίγη υπομονή μέχρι να το μάθουν το πλοίο) μου φάνηκε η μανούβρα του πολύ αργή (30 λεπτά έκανε για δέσει από την ώρα που πέρασε τα φανάρια).

Link to comment
Share on other sites

Να τολμήσω να ρωτήσω κάτι; απ τη μια πάντα, στα δεξιά το...logo:rolleyes: της εταιρείας είναι πιο πίσω ή είναι δική μου ιδεα;κάτι δεν μου κολλάει σαν πολύ προς τα πίσω το βλέπω. Κάνουν πουλάκια τα μάτια μου;Εκτός βέβαια κι αν παίζει το ρόλο της η γωνία λήψης...:confused:

Edited by kyr1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ξεουμε αν το μπαλκονακι θα ειναι ανοιχτο?Οχι τιποτα αλλο αλλα πλεον τα πλοια με μπαλκονακι μετριουνται στα δαχτυλα του ενος χεριου

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι από τους πρώτους τυχερούς καραβολάτρες που θα ταξιδέψουν με τον βάπορα αναμένουμε πλήρη ανταπόκριση!!:D ακούς Μάνο;;;;;;;):D

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο πληκτρολόγιό μου είσαι, αυτό ακριβώς πήγαινα να γράψω τώρα γιατί κοιτούσα κι εγώ το σύστημα...:P

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Όντως έχετε δίκιο γιατί όταν ρώτησα το πρακτορείο μου είπαν οτί έχει δρομολόγιο την Πέμπτη αλλά ακόμα δεν μπορούν να κοπούν εισητήρια.Ενοείται οτί έχετε ρεπορτάζ δεν θα αφήσω παραπονεμένο κανέναν

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι τοσα πολλα που εχουμε ακουσει για το πλοιο απο τοσους υποστηρικτες της ΝΕΛ (το περιφημο λομπυ του Β. Αιγιαιου :D) ακομα και σε μας τους "αδιαφορους" εχει γινει εμμονη ιδεα πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο λοιπον να ξεκινησει και να εχει ενα καλο πρωτο ταξιδι.Εγω θα ειμαι στον φαρο της Μυτιληνης την Παρασκευη το πρωι νωρις και θα το περιμενω για βιντεο και φωτο απο την πρωτη αφιξη του στο νησι.Οποιος fan ειναι εδω ας συναντηθουμε να τα πουμε και απο κοντα...Δεν νομιζω εκεινη την ωρα να ειναι πολλοί με μηχανες εκει..χεχε (Φυσικα εαν ολα πανε καλα και κανει το δρομολογιο του κανονικα!)

Link to comment
Share on other sites

Έχουν κοπεί εισιτήρια για το σημερινό του δρομολόγιο; Αν δεν γίνει πως θα εξυπηρετηθούν οι επιβάτες τώρα που ΛΙΣΣΟΣ και ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ έχουν φύγει;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια σχετική ανακοίνωση από τη ΝΕΛ για τα αίτια της αναβολής αυτής? Γνωρίζει κανείς κάτι (που μπορεί να λεχθεί)?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...