Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

2 hours ago, SuperRunner said:

Κάποιοι ψάχνετε αφορμή να βγάλετε άχρηστο το βαπόρι 

Ποιος ο λόγος να βγάλουμε άχρηστο το πλοίο και την εταιρεία του ενώ στις Σποράδες έχει αναβαθμίσει κατά πολύ τις υπηρεσίες? Απλά δεν είναι όλες οι γραμμές για όλα τα πλοία...(δεν μιλάω για το σημερινό)

2 hours ago, SuperRunner said:

 Στη Σαμοθράκη αν θυμάστε καλά, γιατί κάποιοι έχετε κοντή μνήμη, λόγω του μεγέθους του, δε μπόρεσε να δέσει και γύρισε Αλεξανδρούπολη. 

Και εγώ θυμίζω ότι έμπαινε και το παρόμοιου μεγέθους νήσος Λήμνος σε εκείνο το λιμάνι 

2 minutes ago, Petros P said:

Καπετάνιος και πλήρωμα είναι οι ίδιοι με όταν ήταν Σποραδες;

Το πλήρωμα πρέπει να είναι το ίδιο με άλλον όμως πλοίαρχο 

Στην τελική,και να μην φταίει πουθενά σε όλο αυτό το πλοίο, αυτή την εντύπωση δίνει στο επιβατικό κοινό ..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Petros P said:

Καπετάνιος και πλήρωμα είναι οι ίδιοι με όταν ήταν Σποραδες;

Καπετάνιος όχι. Στις Σποράδες το (οποιοδήποτε) συμβατικό της Σητζετς το πάει ο κ. Μάρκος Βλάμης.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, margaritis24 said:

Πως βρηκε στη μπαντα σε υφαλο;;

Φευγοντας απο Συρο αν βρεις αριστερα παιζει να την γλυτωσεις....οπως το bs paros αναλογα με το ποσο κοντα περνας απο δεξια η περνας η βρισκεις μπαντα (βαθενει αποτομα)...στην μεση ανετα καθεσαι πανω. Ειναι παντως "υπουλη" ξερα στο σημειο που ειναι χωρις να αποτελει δικσιολογια για αυτα που εχουν συμβει.

Link to comment
Share on other sites

Το βαπόρι δεν φταίει. Μηχανή είναι, όπως την διαχειρίζονται, έτσι θα πάει. Κακιά ώρα πάλι δεν είναι. Αλλιώς ας αναλάβουν να κουμαντάρουν τα καράβια ξεματιάστρες. Κάποιος (και αυτός δεν είναι αναγκαστικά ο πλοίαρχος) έκανε λάθος. Συγγνωστό* μεν, αλλά λάθος. Το ότι θα επωμισθεί το λάθος ο πλοίαρχος είναι δεδομένο-that's life (γνωμικό Φίλωνος και Πουρή γωνία). Ύπουλες ή υστερόβουλες ξέρες δεν υπάρχουν. Ο χάρτης είναι εκεί, τα ναυτιλιακά βοηθήματα είναι μάλλον πολύ εξελιγμένα, οπότε οι δικαιολογίες περισσεύουν. 

* Συγγνωστό=όχι από πρόθεση αλλά από αμέλεια, κάτι που συγχωρείται. 

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα το βαπόρι διότι όπως είπα και στο προηγούμενο Ποστ μου είναι άψογο και λάθη γίνονται ευτυχώς δεν είναι κάτι μοιραίο….Είναι γενικώς μεγάλη κούραση τα ενδοκυκλαδικά.. Και επίσης το πρώτο πλάνο ήταν να αλλαχτεί από το Aqua την Δευτέρα που μας πέρασε αλλά μετά το κάνανε για τέλος του μήνα τελικά απ’ ότι φαίνεται πήγε με το πρώτο πλάνο …. Κρίμα για το καράβι γιατί μαρεσεις πολυ και πιο κρίμα βέβαια εμάς τους νησιώτες…

Ευτυχώς Έπαθαν ζημιά μόνο οι λαμαρίνες…

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί μηχανικά να είναι τέλειο. Τι γίνεται όμως με το σύστημα πηδαλιουχίας;;; Πόσο γρήγορα ανταποκρίνεται στις εντολές;; Δεν γίνεται και τις δύο πρόσφατες φορές να είναι τυχαίο ( και επάνω στη δεξαμενή και τώρα;;). 

Link to comment
Share on other sites

Η γραμμή που το έβαλαν δεν είναι καθόλου εύκολη. Χρειάζεται πολύ προσοχή καθώς οι Κυκλάδες είναι γεμάτες υφάλους, ρηχά και λιμάνια που απαιτούν ζογκλερικα. Μήπως να κάνανε τράμπα με το Superstar και να ξανάβλεπαμε το 2ο στα αγαπημένα του λιμάνια; Χωρίς να έχω υπάρξει πλήρωμα στο SPORADES έχω την εντύπωση ότι δεν έχει την ευελιξία του Superstar.. Επίσης προσωπικά ως 100% shipfriend το  superferry II μου έχει λήψει πάρα πολύ.. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πράγμα στην Ελλάδα με την κακιά την ώρα. Δεν ήταν η κακιά η ώρα, κάτι συνέβη και κάποιος έχει ευθύνες μη τα ισοπεδώνουμε όλα! Τι συνέβη δεν ξέρουμε και δεν είναι δουλειά μας να μάθουμε. Θα μάθουμε όταν και αν έρθει η στιγμή 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πρόκειται περι ανθρώπινου λάθους, αλλά δεν νομίζω ότι θα μαθουμε ποτέ, όπως δεν μάθαμε και για το Blue Star Patmos τότε που τα ξύρισε όλα από κατω.

Link to comment
Share on other sites

Για το τι πραγματικά συνέβη εκείνη τη χρονική περίοδο,δεν θα το μάθουμε ποτε,γιατί απλούστατα δεν μας νοιάζει τι παίχτηκε εκείνη την στιγμή!!!δεν μας πέφτει λόγος !!! Απλά τα πράγματα!!! 

Για το αν πρόκειται σίγουρα περί ανθρώπινου λάθους πως μπορούμε να το ξέρουμε αυτο; Ή απλά εικασίες ;

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, jim said:

Η γραμμή που το έβαλαν δεν είναι καθόλου εύκολη. Χρειάζεται πολύ προσοχή καθώς οι Κυκλάδες είναι γεμάτες υφάλους, ρηχά και λιμάνια που απαιτούν ζογκλερικα. Μήπως να κάνανε τράμπα με το Superstar και να ξανάβλεπαμε το 2ο στα αγαπημένα του λιμάνια; Χωρίς να έχω υπάρξει πλήρωμα στο SPORADES έχω την εντύπωση ότι δεν έχει την ευελιξία του Superstar.. Επίσης προσωπικά ως 100% shipfriend το  superferry II μου έχει λήψει πάρα πολύ.. 

Τα πλοία της ακτοπλοΐας δεν είναι jet ski να κάνουν ζογκλερικα. Σίγουρα να κάνουν ελιγμούς για αυτό έχουν και το κατάλληλο εξοπλισμό. Εφ όσον όμως τόσο κοντά στην ακτογραμμή καί στο λιμάνι υπάρχουν παγίδες θα έπρεπε το λιμεναρχείο να τους έχει υποχρεωτική πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και χάρτες ;)

On 8/23/2023 at 11:21 AM, nomikos said:

Σε χαρτογραφημένη ξέρα έπεσε..

Όσο για το ότι "δεν μας αφορά", ασφαλώς και μας αφορά. Κάθε ναυτικό ατύχημα μας αφορά, προκειμένου να εντοπισθούν τα αίτια και να ληφθούν, αν χρειάζεται, όλα τα μέτρα που είναι απαραίτητα ώστε να μην επαναληφθεί. Οι περισσότερες αλλαγές στο θεσμικό πλαίσιο "ασφάλειας της ζωής" στη θάλασσα, έχουν έρθει μετά από ατυχήματα.

Ειδικότερα το συγκεκριμένο συμβάν, μας αφορά ακόμη περισσότερο. Επιβατηγό πλοίο, που εκτελεί επιδοτούμενη γραμμή, εμπλέκεται σε σοβαρό ατύχημα δύο φορές μέσα σε δύο εβδομάδες. Είτε είναι τεχνικό πρόβλημα, είτε ανθρώπινο λάθος, πρέπει να διερευνηθεί και να δημοσιοποιηθεί το πόρισμα.

"Κάκια ώρα", "δεν μας αφορά" και άλλα παρόμοια, στρώνουν χαλί στη συγκάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως το το συγκεκριμένο ατύχημα δεν είναι κάποιο λάθος,κακή εκτίμηση ή άλλος παράγοντας.

Δείχνει έλλειψη ΠΟΛΥ βασικών γνώσεων.Και το αφήνω εδώ.

Σε καμία περίπτωση και ποτέ δε θα κατηγορούσα ναυτικούς.Απλά στεναχωριέμαι όταν γίνονται τέτοια περιστατικά.

Edited by nomikos
Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Τα σχολιάσαμε στο Πάτμος, τα σχολιάσαμε στο Πήγασος, τα σχολιάζουμε στο Σποράδες. Τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια. Τόσο γεγονότα, όσο και αίτια. Εγώ προσωπικά δεν θα σχολιάσω γιατί θα καταντήσουμε γραφικοί στο τέλος αναμοχλεύοντας κάθε φορά τα ίδια πράγματα. Από το κράτος φυσικά και δεν περιμένω τίποτα, απλά ευχομαι να μην πνίξουμε κόσμο την επόμενη φορά. 

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι πιστεύω ότι ειναι μια αρκετά σοβαρή κατάσταση ώστε να ειναι επιβεβλημένη η αποφυγή εξαγωγής συμπερασμάτων από το πληκτρολόγιο περί έλλειψης βασικών γνώσεων κλπ. για το θεό δηλαδή. 

επίσης γιατί σε όλα μπλέκουμε απαραίτητα το κράτος ; αν, υποθετικά,  προέκυψε μια βλάβη εν πλω ή κάτι άλλο ξαφνικό τι σχέση θα μπορούσε να έχει με αυτό το κράτος ; 

η εταιρεία δεν εχει καποια ευθύνη και φτάσαμε απευθείας στο κράτος ; 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...