Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 927
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Nick the Greek changed the title to Λευκά Όρη (IMO 8616336)

Το λογικό ναι αυτό θα ήταν το όνομα αυτό να το πάρει το Galaxy(και εμένα δεν μου κάθεται τόσο καλά)αλλά όπως είπε και ο φίλος ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ οι εταιρείες δεν σκέφτονται όπως εμείς.Νομιζω ότι έγινε καθαρά και μόνο για να το δεχτεί καλύτερα ο κόσμος λόγο του συμβάντος της δολοφονίας(λες και φταίνε οι λαμαρίνες για αυτό).Από καιρό έψαχναν λύση για αυτό το θέμα, υπήρχε και σαν σκέψη μήπος το πλοίο πάει και εξωτερικό.Τελικα του έδωσαν ένα κρητικό όνομα σε λίγο καιρό θα βάλει και τα σινιάλα της ΑΝΕΚ και κάπως έτσι θα συνεχίσει το πλοίο την καριέρα του

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, nomikos said:

Μήπως το νέο του όνομα προσδιορίζει και τη νέα του γραμμή;Λέω εγώ τώρα.

Πειραιάς Χανιά!

Μη λες γιατι το πλοιο αυτο δεν κανει για να σηκωνει την κινηση των Χανιων τις μερες αιχμης.

Link to comment
Share on other sites

To να βλέπεις την Horizonαρα στα λευκά και με όνομα "Λευκά Όρη", είναι σαν να παρακολουθείς τη γνωστή αμφιλεγόμενη διαφήμιση, εταιρίας παραγωγής καλλυντικών κομμωτικής.B)

24 χρονια (blue) horizon το ξερουμε και horizonαρα θα το λεμε. Άλλα ήταν τα "Λευκά Όρη";).

Αντιλαμβάνομαι τους λόγους που γίνεται αυτή η αλλαγή (λίγο η πρόθεση να ενισχυθεί το σινιάλο της ΑΝΕΚ στην Κρήτη, λίγο η ανάγκη να ξεπλυθεί η Attica από την αρνητική δημοσίοτητα της δολοφονίας), αλλά δεν τους συμμερίζομαι.

 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως  επειδή όλα τα χρόνια το μάτι το είχε συνηθίσει βαμμένο στα μπλε , σαν ολόλευκο που είναι τώρα μου θυμίζει πλωτό νοσοκομείο . Ελπίζω η αναγραφή των σινιάλων της εταιρείας του να βελτιώσει την εξωτερική του εμφάνιση .

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα από την αρχή δεν μου καθόταν καλά στα λευκά ως σουλούπι, εν αντιθέσει με το Galaxy 

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάτι που το έχει συνηθίσει το μάτι, όταν αλλάζει, η πρώτη αντίδραση είναι συνήθως ότι δεν αρέσει. 

Όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση του Ορίζοντα πιστεύω πραγματικά πως δεν του πάει το τόσο πολύ άσπρο. Είναι συμπαθητικό βαπόρι αλλά δεν έχει τις γραμμές του παλιού Λευκά Όρη τωρινού Μπλου Γκάλαξυ. Σε αυτό πήγαιναν και τα δύο, γιατί είναι ένα πανέμορφο σκαρί.

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία φράση τα λέει όλα. Αν οι γραμμές του πλοίου είναι όμορφες όπως και να το βάψεις (δεν μιλάω για ακραίες καταστάσεις) θα συνεχίσουν να είναι όμορφες.

Στο πρώην HORIZON είναι θέμα "όγκου". Είναι διαφορετικό να βλέπεις ολόκληρο το πλοίο σε ένα λευκό χρώμα, και διαφορετικό (πιό όμορφο) που πριν ο όγκος του "έσπαγε στο μάτι" σε δύο επίπεδα, άσπρο - μπλε. 

Κάτι αντίστοιχο (αλλά αντίστροφα) είδαμε πρόσφατα με το ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ). Όπου κι αν διάβασα, μόνο θετικά σχόλια υπήρξαν για το νέο του βάψιμο σε δύο επίπεδα, άσπρο και μπλε. 

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να σκεφτούν μια ρίγα/καμπύλη όπως παλιά στα Βενιζέλος και Πρέβελης για να σπάσει αυτή η μονοτονία 

Η οποία γίνεται και χειρότερη με την μαύρη γραμμή των παραθύρων 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι χρειάζονται οι γυρλαντες για να σπάσει η μονοτονία απλά να επιστρέψουν τα σινιάλα στις διαστάσεις που ήταν στα 90'-00' με τις κίτρινες μπλε ρίγες στο πλάι να πάνε μέχρι επάνω 

Edited by Nick the Greek
Quote
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...