Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 591
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

12 minutes ago, Hengist_1972 said:

Ακούστηκε οτι ο ΑΝΕΜΟΣ έχει Αμίαντο και τον βγάζουν.

Και τόσα χρόνια στη Σκανδιναβία ταξίδευε με αμίαντο? Εντύπωση μου κάνει!!!! Btw, η επίσημη ανακοίνωση για τον Πρεβελη που αναρτήθηκε?

Link to comment
Share on other sites

Η Πληροφορίες μου λένε ότι γίνεται μια πολύ ωραία ανακαίνηση του πλοίου σε όλο σχεδόν το ξενοδοχειακό όπως και ευρεία συντήρηση στο μηχανοστάσιο. Η γραμμή των Δυτικών θα έχει πλέον ένα όμορφο και καράβι και ελπίζω και ποιό γρήγορο, όπου τόσα χρόνια αυτό ήθελαν, και μαζί με τον ακούραστο Διονύσιο Σολωμό θα αναβαθμίσουν την συγκοινωνία για όλο το χρόνο. Με το καλό να ξεκινήσει και η αποψή μου είναι περισσότερα σινιάλα στην ακτοπλοία είνα σε συμφέρον και των ναυτικών και των νησιωτών.

Link to comment
Share on other sites

On 6/27/2023 at 3:26 PM, KARAVI said:

Έγινε προέκταση και στους δυο καταπέλτες περίπου στα 2 μέτρα ο καθένας.

Πιο σημαντικη κινηση απ οτι ανακαινιση και αν του κανουν. Και λιγο ηταν τα δυο μετρα. Αλλο να φερνεις την πρυμη με ρεστια στα 2 μετρα απο το ντοκο και αλλο στα 4. Και μαλιστα μια πρυμη φαρδια σαν του Ανεμου. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τώρα που έφυγαν όλα τα πλοία από δίπλα του μπορούμε να δούμε το Άνεμος σε καλύτερες φωτογραφίες από τη μπάντα και από πλώρα. Στο ανοικτό κατάστρωμα τοποθετήθηκαν σκίαστρα και σιγά σιγά οι χοντρές δουλειές των συνεργείων ολοκληρώνονται, οπότε θα μπορούν να επικεντρωθούν οι εργασίες στο ξενοδοχειακό του. Μάλλον τη Τρίτη 11 Ιουλίου θα πραγματοποιήσει δοκιμαστικό

Link to comment
Share on other sites

αυτό θα γίνει μετά την τουριστική σεζον

οταν το έφεραν, είδαν ότι δεν προλαβαινουν γι αυτό η αλλαγή του χρώματος θα γίνει με το που θα τελειώσει το καλοκαίρι 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε βέβαια η μη αλλαγή χρώματος θα είχε νόημα αν το πλοίο ερχόταν Δευτέρα και έπιανε δουλειά Πέμπτη και λες οκ δεν προλαβαίνουν (βλέπε Speedrunner Jet 2). Εδώ έχει χάσει το μισό καλοκαίρι. Όσο ήταν δεξαμενή πχ δεν προλάβαινε; 

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομίζω ότι αν ήταν να αλλάξουν χρώμα στο βαπόρι θα το είχαν αλλάξει . Έμεινε τόσες ημέρες δεξαμενή όπου έβαλε σιλικόνη , εάν υπήρχε τέτοια πρόθεση θα είχε γινει η αλλαγή . 
Προσωπικά ο χρωματισμός δεν με χαλάει , αυτό τον χρωματισμό έφερε όλα τα χρόνια στο βαπόρι , νομίζω το αναδεικνύει και σίγουρα θα ξεχωρίζει ανάμεσα στα υπόλοιπα του Πειραια . 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω την εντύπωση ότι αν ήταν να αλλάξει ο χρωματισμός, θα είχε ήδη γίνει. Το κόκκινο ταιριάζει υπέροχα στο πλοίο και κατά τη γνώμη μου θα ήταν μεγάλο λάθος η αλλαγή. Ήδη η φωτογραφία που έβαλαν στο εκδοτήριο στην πύλη ε4 είναι με τον υπάρχοντα χρωματισμό.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Annivas said:

Εγω νομίζω ότι αν ήταν να αλλάξουν χρώμα στο βαπόρι θα το είχαν αλλάξει . Έμεινε τόσες ημέρες δεξαμενή όπου έβαλε σιλικόνη , εάν υπήρχε τέτοια πρόθεση θα είχε γινει η αλλαγή . 
Προσωπικά ο χρωματισμός δεν με χαλάει , αυτό τον χρωματισμό έφερε όλα τα χρόνια στο βαπόρι , νομίζω το αναδεικνύει και σίγουρα θα ξεχωρίζει ανάμεσα στα υπόλοιπα του Πειραια . 

Άσε που δεν ταιριάζει το κόκκινο με το μπλε του σινιάλου στο φουγάρο αλλά κ το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ της ΝΕΧ τη πρώτη χρονιά τη φορεσιά της Viking Line κ μετά βάφτηκε άσπρο Λείπουν τα άσπρα βαπόρια από την ακτοπλοϊα του σήμερα.

21 hours ago, ΕΥΔΟΞΟΣ said:

Και εγώ έχω την εντύπωση ότι αν ήταν να αλλάξει ο χρωματισμός, θα είχε ήδη γίνει. Το κόκκινο ταιριάζει υπέροχα στο πλοίο και κατά τη γνώμη μου θα ήταν μεγάλο λάθος η αλλαγή. Ήδη η φωτογραφία που έβαλαν στο εκδοτήριο στην πύλη ε4 είναι με τον υπάρχοντα χρωματισμό.

Φίλε μου μιλάω γιά την παράδοση της εταιρείας,αν έχεις ζήσει τότε που το λιμάνι ήταν γεμάτο από τα πάλλευκα βαπόρια του Ευγενίδη Το ότι μπήκε φωτο στο εκδοτήριο δεν λέει κάτι,του χρόνου μπορεί να είναι άλλη.

5 hours ago, gtogias said:

Για ποιον λόγο να το "μπερδεύουν"; Τι θα εξυπηρετούσε κάτι τέτοιο;

Κ γιατί να το μπερδεύουν με ένα αντικειμενικά κατώτερο βαπόρι

Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2023 at 9:59 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

Μάλλον τη Τρίτη 11 Ιουλίου θα πραγματοποιήσει δοκιμαστικό

Με ένδειξη στο ais δοκιμαστικού πλού ετοιμάζεται μάλλον .

Edited by proud_ionian
long quote short
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...