Jump to content
Shipfriends

Blue Star 2 (IMO 9203916)


Recommended Posts

σημερα το απογευμα που ημουν για τσαι με τον Daniel Speckhard:D, παρακολουθουσαμε το απογευματινο transmission του δορυφορου απο κεντρικο αιγαιο μεσω Langley:rolleyes: και παρατηρησα οτι κατι εχει αλλαξει μπροστα απο την τσιμινιερα του... μπλάου στερν τσβάιB).

εγινε σαν το αδερφακι του και αυτο;

Δεν έχω παρατηρήσει καμιά αλλαγή στο σημείο που αναφέρεις Proud Ionian. Το ανοικτό κατάστρωμα παραμένει όπως είχε και δεν έγινε καμπίνες όπως στο Blue Star 1. Κάτσε μην συμβεί το ανάποδο??B)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 509
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Για κάποια αλλαγή έμαθα ότι έγινε στο εσωτερικό του πλοίου. Κάποιος μου έλεγε ότι μπήκαν Flocafe και τα Goodys στο πλοίο στο χώρο του self service, περιορίζοντας έτσι το χώρο του self service. Κρίμα άμα έγινε γιατί η κουζίνα των μεγάλων Blue Star ήταν εξαιρετική όσες φόρες την έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δηλαδή έβαλαν Goodys στο πλοίο να κάνουν εσωτερικό ανταγωνισμό στο self service και το εστιατόριο;:confused:

Χωρίς να ξέρω, πιστεύω ότι λογικά το self service θα καταργήθηκε και στη θέση του θα είναι τώρα τα Goody's. Κρίμα όμως γιατί είχαν μεγάλη ποικιλία πιάτων αλλά και ήταν αρκετά καλά και γευστικά.

Έτσι πάντως καλύπτουν και όσους θέλουν να φάνε κάτι πρόχειρο και όσους θέλουν ένα πιο πλήρες γεύμα.

Νομίζω ότι δεν είμαι ο μόνος που δε του άρεσε αυτή η εξέλιξη :D

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αποβιβάστηκα από το Blue Star 2 και πρέπει να σας πω ότι στην θέση του self service υπάρχει πλεόν goody's και τα μπαρ του πλοίου είναι flocafe.

Εξακολουθεί να υπάρχει όπως και πριν το εξαιρετικό ala cart εστιατόριο.

Link to comment
Share on other sites

...Εξακολουθεί να υπάρχει όπως και πριν το εξαιρετικό ala cart εστιατόριο....

Ευτυχώς, γιατί θα το κάνανε όπως τα Blue Star Korea που οι επιλογές που έχεις είναι τα παραδοσιακά Ελληνικά πιάτα Caesar's Salad και Double burger :D.

Τέλος πάντων ορισμένοι ηρεμήσαμε, αλλά και πάλι το μαγαζί κερδισμένο θα είναι: όποιος δεν θέλει ketchup και μαγιονέζα, αναγκαστικά θα κατευθύνεται στο a la cart restaurant, όπου όμως οι τιμές όσο νά 'ναι διαφέρουν :rolleyes:.

Link to comment
Share on other sites

Αποτέλεσμα των συνεργειών της MIG...που θα έλεγε και ο orestis.;) Ελπίζω σε επόμενο στάδιο να μην δούμε στα καταστρώματα να βόσκουν γελάδες από τις φάρμες της ΔΕΛΤΑ και να καλλιεργούν αγκινάρες για τον Μπάρμπα Στάθη.:D Κρίμα, καθώς ήταν κάτι καλό που ξεχώριζε τα μεγάλα από τα μικρά BS. Λογικά, πιστεύω ότι έτσι θα γίνει και στο BS1 και στον Διαγόρα. Και το χειρότερο είναι ότι υποψιάζομαι ότι θα είναι συνέχεια ανοικτό και θα καταντήσει σαν τον χώρο των Goody's στα μικρά...άλλο ένα σαλόνι.:(

ΥΓ Οι "ορισμένοι":D καλό θα ήταν να μην χαίρονται...καθώς όσοι δεν θέλουν κέτσαπ...θα πηγαίνουν δίπλα και θα πρέπει να έχεις τον Βγενόπουλο κολλητό για να βρεις τραπέζι.;)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αποβιβάστηκα από το Blue Star 2 και πρέπει να σας πω ότι στην θέση του self service υπάρχει πλεόν goody's και τα μπαρ του πλοίου είναι flocafe.

Εξακολουθεί να υπάρχει όπως και πριν το εξαιρετικό ala cart εστιατόριο.

Δυστυχώς όπως το διαπίστωσα και εγώ το self service έχει αντικατασταθεί ολοκληρωτικά από τα Goodys. Οι μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ, που έγινε αυτή η αλλαγή, είναι για να περιορίσουν το προσωπικό στη κουζίνα, αλλά και γιατί ένα γεύμα στα Goodys είναι συνήθως φθηνότερο από ένα γεύμα στο self service, οπότε θα φάνε περισσότεροι (ζούμε και σε εποχές δύσκολες).

Ενώ από χθες στα θαλαμηπόλοι έπαιρναν παραγγελία από τα τραπέζια με το ηλεκτρονικό μηχάνημα, που συναντάμε στις καφετέριες. Δυστυχώς και στα bar που τοποθετηθήκαν τα Flocafe μάλλον δε μπήκαν για καλό!! Γιατί η ποικιλία των προϊόντων που είχε στα bar έχει περιοριστεί αρκετά (στα φαγώσιμα).

Link to comment
Share on other sites

...Γιατί η ποικιλία των προϊόντων που είχε στα bar έχει περιοριστεί αρκετά (στα φαγώσιμα).

Λογικό.....:P Αμα θες κύριε να φας υπάρχουν και τα Goodys, χαλάστρα θα τους κάνουμε ? ;)

Ξέχωρα από την πλάκα όμως, προσωπικά θεωρώ μεγάλη αναβάθμιση σε ένα πλοίο να υπάρχει Flocafe. Λατρεύω το service και τους καφέδες του, τους θεωρώ μακράν τους καλύτερους. Ξέρεις τι είναι να ταξιδεύεις, να απολαμβάνεις το πλοίο και την θάλασσα, πίνοντας τον αγαπημένο σου Espresso Fredo Caramel ??? :):):)

Εννοείται πως δεν έχω καμμία απολύτως πρόθεση να κάνω την οιαδήποτε διαφήμιση στον οιοδήποτε. Απλά θεωρώ πολύ καλό σε ένα ταξίδι (ειδικά δε πολύωρο), να υπάρχει ένα καλό ΚΑΦΕ.

Link to comment
Share on other sites

τι διαφερει αμα θα πιεις ενα φρεντο καραμελ αλλα μπλου σταρ με ενα φρεντο καραμελ της φλο καφε στα μλπου σταρ!το ιδιο πραγμα ειναι..απλα αμα ηθελε η εταιρια μπορουσε να διευρυνη την γκαμα του μπαρ απο το να μπουν τα φλοκα μεσα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Μέρα σχόλης σήμερα και ευκαιρία για ένα φρεσκάρισμα στους καταπέλτες και στο δάπεδο του γκαράζ. Βέβαια κοιτάζοντας παραδίπλα (Αγιάσου, Δημητρούλα, Ανθή Μαρίνα) σε πιάνει μαύρη απελπισία...από απόψεως φρεσκαρίσματος.:rolleyes:

Και πράγματι, Π100, είναι θλιβερό το θέαμα του πλοίου χωρίς ηλεκτρονικό πίνακα...αίσχος:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάνοντας περιοδεία σήμερα το μεσημέρι στο λιμάνι του Πειραιά, είπα να περάσω και από το ντόκ 3. Παρατηρώντας το ΜΠΛΟΥ ΣΤΑΡ 2 είδα ότι από την δεξιά πλευρά λίγο πάνω από το ζωνάρι έχει αρκετα γδαρσίματα. Έχει φύγει εντελώς η μπλε μπογιά. Να είναι από μπανκεράδικο άραγε;

Υ.Γ. Φωτο δεν υπάρχει, μιας και όταν έβγαλα το κινητό για να το φωτογραφίσω εμφανίστηκαν οι καουμπόυδες του λιμανιού, οποτε λέω ας το καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλά έβαλε ηλεκτρονικό πίνακα στη πρύμη το Blue Star 1 και έβγαλε το Blue Star 2 τον δικο του ηλεκτρονικό πίνακα??

Λέτε να βάλανε το πίνακα του Blue Star 2 στο Blue Star 1??

Πλέον ξανά τοποθετήθηκε ο παλιός ηλεκτρονικός πινακας στο Blue Star 2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δυστυχώς όπως το διαπίστωσα και εγώ το self service έχει αντικατασταθεί ολοκληρωτικά από τα Goodys.
Από δική μου αμέλεια παρέλειψα να διαψεύσω τον Π100.:rolleyes: Παράλληλα με τα τρισκατάρατα ταχυφαγεία υπάρχουν και κλασσικά φαγητά, όπως στο παλιό self service, αλλά πλέον με περιορισμένη ποικιλία. Από ποιότητα...αξιοπρεπή, αλλά πέραν τούτου ουδέν.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε αντιθεση με τον ΠΡΩΤΕΑ τα μεγαλα αστερια ειναι μακραν τα πιο αντικαραβολατρικα βαπορια που εχω ταξιδεψει.Απο οπου και να πας καποιο εμποδιο υπαρχει για να σου κοψει τη θεα.

Απο κει και περα εσωτερικα το πλοιο ειναι ομορφο οπως εχει αναφερθει και παλαιοτερα.Οπως ειπε και ο ΝΗΡΕΑΣ υπαρχει και εστιατοριο εκτος των goodys το οποιο καταλαμβανει ενα μικρο κοματι στο αριστερο μερος του πλρωριου σαλονιου ακριβως πισω απο το χωρο που ειναι η διακεκριμενη.Αυτο που δεν μου αρεσε ειανι οτι οι αεροπορικες ειναι αρκετα στριμωγμενες και οχι τοσο ανετες οπως στα ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ/ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ.Στο πισω μερος υπαρχει οθονη που δειχνει συνεχως τον ηλεκτονικο χαρτη του πλοιου με στοιχεια οπως η ταχυτητα κλπ ακριβως οπως και στη γεφυρα.Φυσικα η συγκεκριμενη οθονη ειναι πολος ελξης για τα πιτσιρικια.

Ενω το πλοιο ειναι μεσα πεντακαθαρο δεν μπορω να πω το ιδιο και για τους εξωτερικους χωρους του.Ειδικα στην πρυμνη αυτο το αντιολισθιτικο πατωμα που εχει θελει επειγωντος αλλαγμα.Η βρωμια εχει ποτισει και οσο και να εχει καποιος τη διαθεση να το καθαρισει δεν γινεται με τιποτα.Γενικοτερα ομως η κατασταση δεν ηταν και η καλυτερη.Ισως να φταιει βεβαια οτι παρα πολυς κοσμος συνοστιζεται σε μικρο κατα την αποψη μου χωρο.

Το πληρωμα ευγενικοτατο και βοηθουσε οποιον ειχε αναγκη.Μαλιστα μου εκανε εντυπωση οτι χρησιμοποιησαν τις κυλιομενες και στην αποβιβαση μας,Αυτο ειναι κατι που βλεπω για πρωτη φορα και αποδεικνυεται οτι αν υπαρχει ταξη δεν υπαρχει προβλημα στη χρηση τους.

Απο ταξιδεμα δεν μπορω να πω γιατι καιρο δεν συναντησαμε καθολου.Μια μικρη καθυστερηση ειχαμε μονο λογω της κινησης στα λιμανια

Υ.Γ Τα ιδια ισχυουν και για το BS1 σε γενικες γραμμες

Link to comment
Share on other sites

Εκδήλωση πυρκαγιάς σε ΙΧΕ όχημα εντός Ε/Γ-Ο/Γ ‘’BLUE STAR 2’’ στον Πειραιά

Πηγη: ΥΕΝ

Πυρκαγιά από άγνωστη αιτία, εκδηλώθηκε, απογευματινές ώρες χθες, σε ΙΧΕ όχημα, άνευ επιβατών, το οποίο είχε φορτωθεί στο Ε/Γ-Ο/Γ ‘’BLUE STAR 2’’ Ν.Π. 10764, που ήταν πρυμνοδετημένο στο λιμένα Πειραιά και επρόκειτο να αποπλεύσει για εκτέλεση προγραμματισμένου δρομολογίου, προς Σύρο – Πάτμο – Λέρο – Κω – Ρόδο.

Η φωτιά κατασβέστηκε άμεσα από μέλη του πληρώματος με φορητά μέσα πυρόσβεσης, χωρίς να αναφερθεί τραυματισμός και να προκληθούν φθορές σε άλλα οχήματα ή στο εσωτερικό του πλοίου, το οποίο απέπλευσε κανονικά, για τους επόμενους λιμένες προσέγγισης.

Το εν λόγω ΙΧΕ μεταφέρθηκε στη χερσαία ζώνη του λιμένα Πειραιά, ενώ, σύμφωνα με εκτίμηση κλιμακίου της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Πειραιά, που είχε κληθεί για συνδρομή, η πυρκαγιά πιθανότατα προκλήθηκε από βραχυκύκλωμα στο χώρο του κινητήρα.

Προανάκριση διενεργείται από το Α΄ Λιμενικό Τμήμα του Κεντρικού Λιμεναρχείου Πειραιά.

Link to comment
Share on other sites

Δύο Τούρκους ναυαγούς περισυνέλεξε ανοιχτά της Ρόδου το επιβατηγό πλοίο Blue Star 2, το οποίο εκτελούσε δρομολόγιο από Ρόδο προς Κω. Σύμφωνα με το υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας, οι δύο ναυαγοί είναι καλά στην υγεία τους και θα αποβιβασθούν στην Κω.

Ναυτεμπορική

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά έχω ταξιδέψει πολλές φορές με το εν λόγο πλοίο από Σύρο για Πειραιά στις 02:45 καθε ξημερώματα Δευτέρας. Το πλοίο είναι γρήγορο και συνεπέστατο στις ταχύτητες του..

ΑΛΛΑ:

Το καλοκαίρι και μερικές φορές τον Χειμώνα η κατάσταση είναι ανυπόφορη. Γεμάτο πάντα, αποπνικτική ατμόσφαιρα μέσα, και αναγκάζεσαι να κάτσεις μέσα στον χωρο του εστιατουρίου Goodys καθώς δεν υπάρχουν πουθενά θέσεις.

Επίσης το πλοίο πάντα βαράει καθυστέρηση όταν είναι να μπει μέσα στο λιμάνι του Πειραιά με την μόνιμη ποια δικιολογία της μεγάλης κίνησης. Μάλιστα μερικές φορές όπως έχω ακούσει καθυστρεί να μπει και σε άλλα λιμάνια. Και δεν μπορώ να δεχτώ την δικιολογία της μεγάλης κίνησης το καλοκαίρι, ας έχουν καλύτερη οργάνωση - συννενόηση.

Κάτι άλλο που κατά την γνώμη μου είναι πολύ τραγικό. Οι πόρτες για να βγουν οι επιβάτες ανοίγουν τελευταία στιγμή με αποτέλεσμα να δημιουργούνται απίστευτες ουρές και εκνευρισμός μεταξύ επιβατών. Ειδικά το καλοκαίρι η κατάσταση είναι απάλευτη πραγματικά. Πλέον σκέφτομαι σοβαρά να επιστρέφω με το Ροδάνθη, που ναι μεν ειναι ποιο αργό αλλά είναι τουλάχιστον ανθρώπινο. Έλεος.

Link to comment
Share on other sites

το πλοιο εχει προτοκολο 2000 ατομα και ειναι λογικο οταν το πλοιο εχει προτοκολο να ειναι λιγο ταλαιπορια το ταξιδη. οσο για της πορτες που ειναι κλειστες δηλαδη δεν εχεις προσβαση στης σκαλες αποεπιβηβασης γινεται για λογους ασφαλειας για να μην ειναι ο κοσμος στριμογμενος στης σκαλες κατα τη διαρκεια του ρεμεντζου.

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχει πρόβλημα όταν πλοία αυτού του μεγέθους είναι γεμάτα. Αλλά εάν δεν ήταν γεμάτα, δεν θα ήταν δρομολογημένα σε αυτή τη γραμμή. Το Blue Star 2 με την κίνηση της Ροδάνθης….απλώς δεν θα ήταν στην γραμμή. Και μη ξεχνάς ότι η Σύρος είναι τελευταίο λιμάνι μετά από Ρόδο-Κω-Λέρο-Πάτμο, οπότε το πλοίο είναι ήδη σχεδόν γεμάτο, από μια γραμμή όπου η εταιρεία είναι μονοπώλιο. Λογικό δεν είναι να μην έχει την άπλα του Ροδάνθη? Από εκεί και πέρα ο καθένας τα ζυγίζει και επιλέγει, σύμφωνα με τα δικά του κριτήρια. Πέρα όμως από αυτά που αναφέρεις, δεν θα πρέπει να παραβλέπουμε την ευκολία που προσφέρει στους Συριανούς αυτό το δρομολόγιο…έστω και εάν ορισμένες φορές είναι «στενάχωρο». Σου δίνει την δυνατότητα να έρθεις το πρωί στον Πειραιά, να κάνεις τις δουλειές σου και να ξαναφύγεις το απόγευμα, χωρίς να πρέπει να διανυκτερεύσεις. Συνεπώς, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα…και Blue Star 2…και βολικό δρομολόγιο….και κίνηση Ροδάνθης.

ΥΓ. Κάποτε στη Ρόδο είχα μπει πρώτος στο πλοίο, γιατί ήμουνα κουρασμένος και ήθελα να πάω στην καμπίνα μου. Φυσικά έβαλα και το αυτοκίνητο πρώτος στο G1 γκαράζ…ήτοι στα Τάρταρα. Λογικό δεν ήταν λοιπόν να βγω στον Πειραιά τελευταίος μετά από καμιά ώρα από τον «κάτω κόσμο»? Σίγουρα δεν μου ήταν ευχάριστο, αλλά ήταν λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Kανενα πλοιο της Blue Star δεν προσφερει ανεση!Ολα ειναι μαζεμενα σε ενα οροφο και δεν υπαρχει ουτε διαδρομος να περασει καποιος.Μην μου πει κανεις οτι επειδη εχει κινηνη συμβαινει αυτο, γιατι υπαρχουν πολλα πλοια νεας τεχνολογιας με αναλογη κινηση (Ελυρος,Παλατια), ωπου αυτο το χαλι δεν συμβαινει...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...