Jump to content
Shipfriends

Blue Star 1 (IMO 9197105)


Recommended Posts

Εντάξει ας μην πηγαίνουμε από το ένα άκρο στο άλλο. Το πλοίο είναι πολύ καλό, γρήγορο, σύγχρονο με πολύ μεγάλη χωρητικότητα σε οχήματα. Οι καθυστερήσεις που συζητήσαμε δεν έχουν σχέση με την καταλληλότητα του πλοίου αλλά με τον προγραμματισμό των δρομολογίων. Επειδή πέφτει όλο το βάρος των φορτηγών πάνω του (ενώ πέρυσι έσπαγε το πράγμα με τα έκτακτα του Paros, Αριάδνη και του Blue Carrier) χρειάζεται περισσότερο χρόνο στα λιμάνια. Η παραμονή σε Πάρο και Νάξο είναι υπολογισμένη στα 30' ενώ στην πράξη θέλει περίπου 1 ώρα. Συνεπώς μιλάμε για 1 ώρα καθυστέρηση η οποία τις μέρες που έχει και Ανάφη (όπως χθες) δε μαζεύεται με την παραμονή στη Σαντορίνη. Νομίζω ότι εκεί εντοπίζεται το θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 884
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Οι πραγματικοί λόγοι της καθυστέρησης.

Ανάλογες καθυστερήσεις θα είχε και το Πάτμος πέρσι αν ο χρόνος παραμονής στα λιμάνια ήταν ίδιος με αυτόν του Νάξος.

Δε φταίνε πάντα τα λιμάνια.

Edited by polmyt
Quote
Link to comment
Share on other sites

Πρωτίστως πιστεύω ότι φταίει ότι δεν υπάρχουν αρκετοί τρακτορες για να αποβιβασουν πιο γρήγορα τις καροτσες!

Παρατήρηση  η blue star μπορεί να κάνει στις μεταφορικες;

Link to comment
Share on other sites

Εαν η καθε καροτσα ηταν καθαρη νταλικα τωρα δε θα μιλουσαμε...Οι μεταφορικες και αυτες το κερδος κοιτανε....Με 5 τρακτορες που λεει ο λογος θελουν να βγαζουν σεζον...Ενας απο τους λογους που το κλασσικο δρομολογιο της Ροδου( και οχι μονο) δε προκειται να φυγει ποτε στην ωρα του....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πλοίο μετά την αναχώρηση του από τη Πάρο έκανε μερικές στροφές έξω από το νησί με 10knots και τώρα συνέχισε προς Πειραιά. Κάποια διάσωση ίσως; 

Link to comment
Share on other sites

Έχει πρόβλημα το πλοίο με τον κλιματισμό του;

Πολλά αρνητικά σχόλια βλέπω στα sm (καραβολατρικά και μη), αλλά δεν έχω καταλήξει αν έχει ζημιά ή αν απλά τόσο αποδίδει.

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το κλιματισμό του, σε άλλα σημεία λειτουργεί σε άλλα οχι...

Απλώς έχει θέμα στην ώρα αναχώρησης. Περιμένουν μέχρι 5 και τέταρτο φορτηγά της Πάρου.. 

Ανεπίτρεπτο για εμένα.. 

Και από την άλλη βάζουν "φωνές" σε όσα ιχ έρχονται πιο αργά... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο κλιματισμος δουλευει σε ολο το πλοιο κανονικα!

ταλαιπωρημενο αρκετα στα εξωτερικα καταστρωματα με τα δαπεδα να μην ειναι στη καλυτερη κατασταση τα τα τζαμια θολα απο την αλμυρα κ σκουριες γενικα σε πολλα σημεια,σκαλες  παραθυρα κ σκεπαστρο.

Εσωτερικα σε καλη κατασταση καθαρο κ χωρις φθορες σε ολους τους χωρους.

Χαμος απο φορτηγα κ ι.χ. μεχρι καταπελτη κ 30λεπτη καθυστερηση στην αναχωρηση μας

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το σύστημα κρατήσεων, από την Τρίτη 12/9 αναλαμβάνει την γραμμή των Δωδεκανήσων. Κάθε Τρίτη, Πέμπτη & Κυριακή από τον Πειραιά (18:00) για Σάμο, Κω ,(Σύμη) & Ρόδο.

Link to comment
Share on other sites

Τραυματισμός ναυτικού στο Ε/Γ-Ο/Γ Blue Star 1 στη Νάξο

Quote

Ενημερώθηκε η Λιμενική Αρχή Νάξου, πρωινές ώρες σήμερα, από τον Πλοίαρχο Ε/Γ-Ο/Γ πλοίου, για τον τραυματισμό 43χρονου ημεδαπού, μέλους πληρώματος(ειδικότητας ναύτη), κατά τη διάρκεια του πλου από Ίο για Νάξο.

Με τον κατάπλου του πλοίου στον λιμένα Νάξου, ο ανωτέρω παρελήφθη από ασθενοφόρο όχημα του ΕΚΑΒ και μεταφέρθηκε στο Γενικό Νοσοκομείο-Κέντρο Υγείας Νάξου, για ιατρικές εξετάσεις, ενώ το πλοίο απέπλευσε για λιμένες Πάρου και Πειραιά.

Προανάκριση διενεργείται από την οικεία Λιμενική Αρχή.

 

Link to comment
Share on other sites

Δύο ωρίτσες πίσω η αναχώρηση από Πάρο σήμερα αφού περίμενε να φύγει το Δήλος. Άρα πάμε για καθυστέρηση και στο βραδυνο. Δεν ξέρω γιατί δεν πέφτει το Δήλος στις δυτικές σε τέτοια περίπτωση όπως και το Νάξος. 

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε. Δεν μπορουν να δεσουν δυο;

Κάθε μέρα βλεπω το νάξος να περιμενει το δηλος να αδειασει. Χάμος γινεται στην Πάρο. 

Edited by Nick the Greek
Quote
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Superfast VI said:

Δύο ωρίτσες πίσω η αναχώρηση από Πάρο σήμερα αφού περίμενε να φύγει το Δήλος. Άρα πάμε για καθυστέρηση και στο βραδυνο. Δεν ξέρω γιατί δεν πέφτει το Δήλος στις δυτικές σε τέτοια περίπτωση όπως και το Νάξος. 

 

Όσο έχω δεί στη webcam, όποτε έρχεται το Blue Star 1(και όχι μόνο), η δυτική προβλήτα γεμίζει με ΙΧ που είτε περιμένουν να φορτωθούν, είτε αναμένουν ταξιδιώτες. Ο κυρίως χώρος της παλιάς προβλήτας χρησιμοποιείται για τις νταλίκες.

 

Εγώ λέω καλά περιμένει απέξω, οι ανύπαρκτες υποδομές δεν δίνουν τη ρεαλιστική δυνατότητα για οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω υπόψη αυτό που λες. Από την άλλη θα μου πεις ότι θα το είχανε δοκιμάσει έστω μια φορά. Προφανώς το σύστημα φρακάρει και με τα δύο μαζί λόγω του μεγάλου αριθμού οχημάτων, γιατί Νάξος και Δήλος πχ πέφτουν μαζί (ενίοτε και με κάποιο ταχύπλοο) 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Superfast VI said:

Δύο ωρίτσες πίσω η αναχώρηση από Πάρο σήμερα αφού περίμενε να φύγει το Δήλος. Άρα πάμε για καθυστέρηση και στο βραδυνο. Δεν ξέρω γιατί δεν πέφτει το Δήλος στις δυτικές σε τέτοια περίπτωση όπως και το Νάξος. 

19.30 τελικά έφυγε….

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιες μέρες με τεράστια κίνηση και προβληματικες χερσαίες υποδομες ας μη περιμενουμε μεγάλη συνέπεια στα ωράρια. Παρασκευή μεσημέρι έκοβε βόλτες κανα 40λεπτο έξω από τη Παροικια γιατί με το Δήλος και το Νάξος μέσα θα γινόταν μπάχαλο στις φορτωεκφορτωσεις. Είχε προηγηθει το δρομολόγιο της Πέμπτης με Συρο και Ανάφη που μαζευει καθυστερήσεις. Συν ότι Πεμπτη μεσημέρι άργησε η πετρελευση στο Πειραιά που το ανάγκασε να περιμενει και τη μανουβρα κάποιου Κρητικου που έδενε. Απόψε στον Αθινιο θα σβήσει τη καθυστέρηση που κουβαλά. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...