Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

1 minute ago, Blue Star Delos said:

Το Blue Star Delos στη θέση του Blue Star Patmos από 24/6 μέχρι και 29/6. Στη θέση του στην Παροναξία το Blue Star 1.

Το πλοίο φαίνεται πλέον να επιστρέφει στα δρομολόγια του από 30/6.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Μέχρι τώρα δεν έχει ξεπεράσει τους 17,5 κόμβους, και αυτό για λίγο. Αυτό δείχνει οτι μάλλον ρυθμίζουν κάτι στις μηχανές. Ας ελπίσουμε να στρώσει η κατάσταση και να το δούμε και πάλι με 25!

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμια...ειναι αδειο τελειως και σιγουρα μετα απο εκτεταμενη επισκευη μηχανης χρειαζεται ρονταρισμα για καποιες ωρες λειτουργιας...Βεβαια οι μηχανικοι της εταιρειας προφανως και ξερουν καλυτερα...

Edited by polmyt
quote
Link to comment
Share on other sites

Με 26,3 πραγματικά πετάει. Ταχύτητες που νομίζαμε είχαν περασει ανεπιστρεπτί μετά την εγκατάσταση των scrubbers.

Edited by polmyt
quote
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια και στο Δελτίο Μυκόνου γίνεται συζήτηση για τη χρήση του καταπέλτη επιβατών στο πλοίο, να πω, με βάση τα πολλά ταξίδια που έχω κάνει μαζί του, ότι ως "Νήσος Μύκονος" ο καταπέλτης χρησιμοποιούνταν τακτικότατα, με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Ως "Blue Star Myconos" μπορώ να πω ότι αυτό έχει αλλάξει και, τουλάχιστον στα ταξίδια που εγώ έχω κάνει, στις περισσότερες περιπτώσεις στα ενδιάμεσα λιμάνια, όντως δεν χρησιμοποιείται. 

Προφανώς, δεν είμαι σε θέση να εξηγήσω αν είναι θέμα πλοιάρχου ή εταιρείας και μου έχει κάνει εντύπωση αυτή η αλλαγή, με δεδομένο ότι ο πιο "σταθερός" πλοίαρχός του, ήταν πλοίαρχος τόσο επί Hellenic, όσο και τώρα, επί Blue Star.

Δεν κρίνω τη δουλειά των πληρωμάτων, ξέρω ότι η πίεση και η κίνηση είναι πολύ μεγάλη τώρα το καλοκαίρι, απλώς μεταφέρω τη δική μου εμπειρία από τα ταξίδια που έχω κάνει με το πλοίο. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω κάνει 3 ταξίδια με το πλοίο απ’οταν βγήκε από την επισκευή του. Σε γενικές γραμμές το πλοίο κρατιέται πολύ καλα, είναι καθαρό και δεν έχει ιδιαίτερες φθορές. Εντύπωση επίσης μου έκανε ο καφές ο οποίος για πλοίο ήταν ιδιαίτερα καλός. Άψογο σε ταχύτητα, παλιό καλό Μύκονος, φτάσαμε στο νησί των Ανέμων και 10’ νωρίτερα από την προγραμματισμένη άφιξη μας. Στο δεύτερο ταξίδι που πραγματοποιήθηκε στις 2/8 το πλοίο πρέπει να είχε κάποια βλάβη καθώς σε όλο το σκέλος του ταξιδιού δεν ξεπέρασε τους 23 κόμβους, πράγμα που όμως είχε λυθεί στο ταξίδι της επιστροφής στις 3/8 που το πλοίο δούλευε στις γνωστές του ταχύτητες. Σε όλα τα ταξίδια το πλοίο ήταν γεμάτο από κόσμο, όποτε προτείνω σε όσους το ταξιδέψουν να κλείσουν αεροπορικό κάθισμα καθώς οι ελεύθερες εντός θέσεις είναι πολύ περιορισμένες. Εύσημα επίσης στο φαγητό στο self service που σταθερά εδώ και χρόνια παραμένει πολύ καλό, και στο ευγενικό πλήρωμα του πλοιου. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...