Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Εμένα μου άρεσε αρκετά.

Απλώς η φωτό ήταν σε λίγο περίεργη θέση.

Το φαντάζομαι στο ανοιχτό πέλαγος ,όπως στη προηγούμενη

φωτό σου Στέφανε που ήταν ακόμη στα άσπρα ,πολύ πιο ωραίο.:D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 535
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Βλεποντας και την φωτο του Στεφανου με το Μυτιληνη μπλε , εαν αλλαξει καποια στιγμη η κυβερνηση και γινει πρασινη , ολα τα βαπορια θα γινουν πρασινα ?? , αν βγει το ΚΚΕ (Earl για την Ικαρια μιλαω :D) θα τα βαψουμε κοκκινα και αν βγει ο ΣΥΡΙΖΑ ολα πορτοκαλια (μονο το Καλυμνος εχει εναρμονιστει στα χρωματα του ΣΥΡΙΖΑ :D ) , ασε βεβαια το ΛΑΟΣ , που δεν θελω ουτε καν να το σκευτω , με το συμπαθειο κιολας - Μαυρα και αραχνα :P :P ......

Θελω να πιστευω οτι το τι μας κυβερνα δεν εχει σχεση με αυτο που βλεπουμε στα βαπορια μας - αληγορικα ομως ...........

Ασπρα καραβια τα ονειρα μας ...................... Το ονειρο του λευκου πλοιου , που λεει ο στιχουργος σε αυτο τραγουδι μηπως ειναι προφητικος :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Stefanos

Για να ακούσω γνώμες!

Εμένα μου αρέσει... του πάει το navy blue, όπως πάει και στο Κεφαλονιά το μπλέ που υμνείται από τους Ionians.... Έχω πεί κι άλλες φορές ότι αυτό που με χαλάει είναι το "γιατί όλα (όλες όι εταιρείες) μπλέ" :D

Παναγιώτη Κ

Ασπρα καραβια τα ονειρα μας ......................
Το παραπάνω σχόλιο του Παναγιώτη Κ πάντως είναι εύστοχο και ουσιαστικό! :P
Link to comment
Share on other sites

Για να ακούσω γνώμες!

ακομα μια παρατηρηση για το μπλε :D Μυτιληνη

Τοσα φραγκα για τα βαψιματα δινει ο Βεντουρης , κανα πινακα ηλεκτρονικο δεν βαζει στα βαπορια της ΝΕΛ :confused: (τα συμβατικα)....

(Μεχρι και το Καλυμνακι εβαλε :D )

Link to comment
Share on other sites

Μα τι λές Παναγιώτη!.. εδώ δεν έχει ο Ελ. Βενιζέλος ....κοντζαμ μπαούλο και πρώτο-κλασάτη κομπανία. Το ναυλώνει κιόλας ... πάει και έξω...... ενώ τέτοιες έχει και η κουτσή Μαρία (π.χ. Βουλκανιζατέρ και άλλα μαγαζιά)... Οικονομίαααααα τα καύσιμα είναι ακριβάαααα!!!:(

Link to comment
Share on other sites

Mήπως κάποιος ξέρει τι σινιάλα είχε το ΙΟΝΙΣ στα πρώτα του χρόνια όταν ταξίδευε για την Επτανησιακή ΝΕ του Βλασόπουλου?

Κάποια σχετική φωτο μήπως?

Link to comment
Share on other sites

Αν μείνουν μόνο στο βάψιμο μικρό το κακό.....

Άλλο φοβάμαι εγώ:

Το "χαμόγελο του fido-dido" το βάλανε στις μπαντες ή ακόμα..... :P

Όχι ακόμα Alcaeos. Αυτό που έχουν προσθέσει τουλάχιστον στο Ταξιάρχη είναι το site της εταιρείας (www.nel.gr) κάτω από το όνομα του πλοίου πρίμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υπήρχαν νομίζω δύο λύσεις που θα ήταν πολύ πιο ευχάριστες στο μάτι (δεν ξέρω βέβαια στην πρύμη τι γίνεται).

Νο1: Το μπλε να ήταν μέχρι τα όκια.

Νο2: Το μπλε να τελείωνε ανάμεσα στο όνομα και στους εξαερισμούς που έχει.

Και στα δύο η γραμμή θα ήταν ενιαία. Τι καραγκιοζιλίκι είν' τούτο;

Υ.Γ.1: Ελπίζω στον δεξαμενισμό το ζωνάρι να γίνει σαν το ΜΥΤΙΛΗΝΗ και να μη μείνει και δεύτερος τόνος του μπλε.

Υ.Γ.2: Ότι και να λέμε υπάρχουν βαπόρια που τους πάει και βαπόρια που δεν τους πάει. Και ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ άσπρος, με το ΝΕL LINES γραμμένο και τα μουστάκια μπροστά ήταν κούκλα. Τώρα έγινε πανούκλα!;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σας λέω ότι όλα είναι συνήθεια!! Σε λίγο καιρό θα αρέσουν όλα σε όσους άρεσαν και πρίν... Θα τα συνηθίσετε, χλαρώστε.... δείτε το σαν νέα εμπειρία, φωτογραφίστε τα για το αρχείο σας.... και του χρόνου με το καλό

κίτρινα, πράσινα, πορτοκαλί κ.λ.π....;)

Link to comment
Share on other sites

Πριν το ρίξω και εγώ με τη σείρα στα ηρεμιστικά ας πω πως χειρότερο βάψιμο δεν θα μπορούσαν να κάνουν κρίμα γιατί στο Μυτιληνη κάτι έγινε τώρα ο θεόιφιλος εκτός απο το καραγκοιζιλίκι που θα έχει πάνω του έχει μια προτοπορία είναι το πρώτο βαπόρι που βάφτηκε μπλέ μέχρι και πάνω απο τα παράθυρα.Μπράβο!! Μπράβο!! και εις χειρότερα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι κατα του μπλε στα πλοια αλλα ειμαι κατα της μοδας που αντιγραφουν ο ενας τον αλλον;)Το μυτιληνη πιστευω οτι εγινε πιο αριστοκρατικο ,το θεοφιλος δεν με ενθουσιαζει ,αλλα τι προτιμαμε να τα βλεπουμε μπλε η να μην τα βλεπουμε καθολου?Δεν υπαρχουν και πολλα για να γκρινιαζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα εδώ είανι ότι πλέον όλα είναι μπλε...Blue Star ,HSW, GA (και μην επιτε πως δεν θεωρειται βαψιμο μπλε αυτο...ξερει αυτος για τον οποιο παει:confused:) ΝΕΛ, Ventouris Ferries, Alpha..ουφ κουραστηκα...Αντε με το καλο και η ΑΝΕΚ και η ΜΙΝΟΑΝ....

ΠΛεον δεν υπάρχει καμία μα καμία διαφορά...Και αυτό είναι που εκνευρίζει....Γιατί έστω και...πράσινο που λέει και ο Leo και ωραίο να μη ήταν θα είχε κάτι δικό του επάνω του... Και φίλε Stefanos αυτό το "εις χειρότερα" ελπίζω να μη μας βγει γιατί το χειρότερο που θα μπορούσε να γίνει είναι δούμε και καμιά Ποπάρα στα μπλε;):o:o ( έχει και δικαιολογία εκί ο κυρ Μίμη λόγω των παμπάλαιων σινιάλων του Καπετάν Αλέξανδρος)...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει βέβαια και η λύση σε κάτι του στυλ Rainbow Star και να αφήσει το κάθε πλοίο στο χρώμα του,ένα αστέρι του βάζει μόνο!και οικονομική λύση!!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ειναι λιγο "καπως" παντως βαπορια που επι 20ετια τα εχεις συνηθησει με μια συγκεκριμενη φορεσια, να τα βλεπεις τελειως αλλαγμενα. ειναι σα να εχουν πουληθει σε αλλη εταιρεια. φανταζεστε πχ το superferryII ασπρο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αρκετα δυσαναλογα θα ελεγα.Λιγο πιο μεγαλα θα μπορουσαν να ειναι:PΕπισης στο ζουμ της φωτο,φαινεται πως ακομα δεν εχουν ολοκληρωσει το τελειωμα του μπλε προς τα πανω...Ειναι το χαρακτηριστικο ΄βαμμενο απο βουρτσα΄:DΚαι κατι που φαινεται πως θα μεινει,ειναι το γαλαζιο αναμεσα στο μπλε και το πορτοκαλι της γαστρας:PΕκτος αν στο δεξαμενισμο το βαψουν.

Μια ερωτηση...Αυτη η πορτα που ειναι ανοιχτη στο πλωριο μπαλκονι δεν ειναι παντα κλειστη?Κριμα και η θεα απο εκει πρεπει να ειναι ολα τα λεφτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Πραγματικη αποτυχια η τσιμινιερα του Αριαδνη.

Η κακογουστια σε ολο το μεγαλειο.

Ενα τετοιο κακουργημα εχουν κανει και στο Ελ.Βενιζελος.

elvenizelosdr8.jpg ---> elvenizelos198418up8.jpg

Edited by proud_ionian
move post
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...