Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 535
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δε νομίζω να τελείωσε το λίφτινγκ στα πλοία της ΑΝΕΚ, απλά ίσως το Λισσός να μην προβάρει τα καινούργια σινιάλα (Πριν αρχίσει σεναριολογια για πώληση, δεν έχω ακούσει τίποτα). Απλώς προσπαθώ να σκεφτώ γιατί δεν τα βάψανε και αυτό?? Μη μου πείτε δεν είχε χρόνο γιατί το Πρεβελης πάνω κάτω τις ίδιες μέρες έδεσε.

Link to comment
Share on other sites

Και χθες στο ΚΝΩΣΟΣ μπήκαν τα νέα σινιάλα από την αριστερή μεριά του φουγάρου στο Ηράκλειο. Η δεξιά έμεινε ως είχε. Αυτό που είδα ταξιδεύοντας είναι ότι τα γκρι σινιάλα που είχε μέχρι σήμερα δεν ήταν καν μπογιά. Ήταν κατι σαν αυτοκόλλητο αφού από τη δεξιά μεριά είχε ξεκολλήσει ένα πολύ μικρό κομμάτι και πέταγε:o Στην αρχή νόμιζα ότι τα βάλανε για να έχει ας πούμε όγκο το όλο πράμμα. Αλλά στη φωτο του Απόστολου δεν βλέπω να γίνεται το ίδιο και με το ΦΑΙΣΤΟΣ οπότε υποθέτω πως τα γκρι από κάτω θα την κάνουν σιγά σιγά. Σας βάζω τις δύο πλευρές του φουγάρου να τις δείτε από χθες το βράδυ.

post-17-1283269611_thumb.jpg

post-17-128326961103_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το νοημα μαλλον εχει να κανει με την τοποθετηση του Κληρονομου οτι η HSW πρεπει να απορροφηθει στις Μινωικες Γραμμες. Υπο αυτο το πρισμα πιστευω οτι γινεται προετοιμασια ωστε ο στολος να εχει ηδη καποια κοινα σημεια αναφορας.
σημερα το απογευμα παντως που εβλεπα το ευρωπη στο 16 εδειχνε κουκλι. το μονο παραταιρο στη νεο εταιρικο σημα ειναι η εμμονη να γραφουμε highspeed στο πλαϊ

εν πασει περιπτωσει το θεμα δεν θα ειχε σημασια αν δε συνδεοταν απο αρκετους με τη μετοχικη συνθεση της εταιρειας.

Αλλα ετσι οπως παμε προβλεπω τα καραβια και των δυο κρητικων εταιρειων να συμμετασχουν στις καρναβαλικες εκδηλωσεις τις Πατρας...:o
Για να δουμε τι θα δουμε στη συνεχεια αλλα με ολες τις αλλαξο-μετοχες που γινονται και την αδυναμια φαινομενικα της εταιριας να αποκρουσει τις οποιες ανηθικες προτασεις, μπορει αυτο που βλεπουμε σημερα στον Ικαρο, στο μελλον να φανταζει deja-vu(ντεζαβου, που λενε και οι μορφωμενοι).
τα παλια ηταν Αρχοντικα!

η αλλαγη και ανανεωση του εταιρικου σηματος ειναι παγια τακτικη ολων των μεγαλων εταιρειων. μας τα εχει πει και ο Nick παλιοτερα πιο αναλυτικα (εψαξα αλλα δεν μπορεσα να βρω το ποστ). ενδεικτικα να αναφερω απο την Pepsi και την British Airways, ως την Cosmote και την Εμπορικη Τραπεζα. Μεχρι και η Coca Cola μικρυνε το μπουκαλι της. Υπαρχουν βεβαια και περιπτωσεις αποτυχημενης αλλαγης εταιρικου σηματος, οπως το ουρανιο τοξο αντι της δαδας και ο κατσαρος πορτοκαλι ηλιος στις 2 Α.Ε. της πολιτικης μας ζωης.

Οπως φαινεται και απο τα ποστ που (ενδεικτικα) κανω quote το προβλημα με την ανανεωση του σινιαλου των Μινωικων, δεν ειναι αισθητικο, αλλα "παρασκηνιακο".

Προσωπικα πιστευω οτι το φωτεινο κοκκινο και το μπλε στο πλαι δενουν πολυ πιο ομορφα απο το σκουρο κοκκινο και το πρασινο καταστρωματος που ειχε πρωτα. Εχω ξαναπει οτι το πρασινο καπελο στην τσιμινιερα ηταν σα να μας τελειωσε το κοκκινο και βαλαμε οτι χρωμα ειχαμε. Αν καποιος εχει την τυχη να δει καποιο βαπορι των μινωικων εν πλω απο μακρια και με καθαρη ατμοσφαιρα θα δει οτι τα βαπορια δειχνουν πολυ πιο ομορφα και πιο αεροδυναμικα.

Οσο για τον πριγκηπα, ενταξει δεν ηταν και η πρωτη προτεραιοτητα να αλλαξει, αλλα δεν μπορω να πω οτι με χαλαει η αλουμινοκατασκευη. αντιθετως θα ελεγα οτι θα φαινεται πιο ωραια το βραδυ, ενω κολλα καλυτερα στις μεγαλες τσιμινιερες των Fossenακιων (Fossen Aki, οπως Moby Aki:D ).

η επιφυλαξη ολων (οπως εχουμε ξαναματαπει) πηγαζει απο αλλου. λογω της ομοιοτητας των χρωματων (κοκκινο/μπλε) στην Minoan & τη HSW, αλλα λογω και του παραπλησιου κοκκινου στις τσιμινιερες, πολλοι θεωρουν οτι η αλλαγη εμπορικου σηματος οφειλεται σε πιθανη συγχωνευση/αλλαξομετοχη κλπ με την δελφινομορφη κορη. αν ειναι να γινει καποια... συνευρεση με την κορη ή με την εταιρια του κυριου της πρεσβειρας του ευ αγωνιζεσθαι, αυτο δεν θα εξαρτηθει ουτε θα βοηθηθει απο τα χρωματα.

εμενα παντως μου αρεσει η φορερεσια των μινωικων οπως διαμορφωνεται μετα και τις αλλαγες στις τσιμινιερες και τη θεωρω πολυ πιο ευστοχη απο τη γιρλαντα Boca Juniors ή απο την κακογουστια της ΛΑΝΕ. οκ ωραιο το λανε με ελληνικα αλλα λιγο ντατσουν το καναμε το θεμα.

ΥΓ1 σβηστε ρε το HIGHSPEED απο τα παλατια

ΥΓ2 georgios express η συγκριση ειναι biased. τα παλια τα εχεις φωτεινα, ενω τα νεα μουντα και χωρις τα αλουμινενια gadgets

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον proud!Η αληθεια ειναι -κατα την προσωπικη μου αποψη- πως τα νεα σινιαλα των Μινωικων οπως διαμορφωθηκαν τελικα ειναι εξαιρετικα καλαισθητα.Η μοναδικη παραφωνεια ειναι οντως το 'highspeed' που επιτελους καποια στιγμη πρεπει να το βγαλουν.(οk ολοι ξερουμε πως ειναι γρηγορα τα παλατια).Επισης αν και το εχω ξαναπει προσωπικα αυτη η κοκκινη χοντρη γραμμη δε μου αρεσει,αλλα πλεον τη συνηθησε το ματι...Οσο για τον πριγκιπα μια χαρα φαινεται με την αλουμινοκατασκευη (μεγαλωσε κιολλας).Βγαζει κατι το συγχρονο.Ετσι λοιπον αναιρω το σχολιο μου περι καρναβαλιου τουλαχιστον για τις Μινωικες.(Καλα στην ΑΝΕΚ αναρωτιεμαι πως το σκεφτηκαν αυτο το πραγμα).Δεν ειναι κακο αυτη η αισθητικη ανανεωση που κανουν οι εταιρειες στα πλοια τους ,αρκει να ειναι προς το καλυτερο και να μην αγκιζει το κιτς.Και δυστηχως με τις διαφημησεις π.χ. το ελεεινο ροζ LG παλιοτερα στη ΝΕΛ ή τα cosmote ,vodafone κτλ πολλες φορες εχουμε δει τα καραβια μας σαν καρναβαλους...

Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστόν στην Αρχαία Αθήνα ο Πολίτης που δεν ελάμβανε θέση σε πολιτική διαμάχη, εκηρύσσετο "'άτιμος". Για να μην τύχω της αυτής τιμής, παραθέτω την άποψή μου για την αλλαγή των σινιάλων των Μινωϊκών. Θεωρώ λοιπόν ότι ελαφρώς παραφιλολογούμε όταν προσπαθούμε να συνδέσουμε το νέο corporate identity των Μινωϊκών με τις εξελίξεις στην HSW. Διάβαζα σήμερα, ότι ο Πέτρος Μολυβιάτης, ως διπλωματικός σύμβουλος του Κωνσταντίνου Καραμανλή, αρεσκόταν σε μια προσφιλή έκφραση, όταν οι δημοσιογράφοι τον ρωτούσαν για μια ανεξήγητη κίνηση ή πρωτοβουλία: «Γιατί δαιμονολογείτε ψάχνοντας τι κρύβεται από πίσω; Υπάρχει και η αγνή και άδολη μ.....α!». Αν θελήσουν οι Μινωϊκές να απορροφήσουν τη θυγατέρα, σιγά που θα κάτσουν να το σκεφθούν και να προετοιμάσουν τον κόσμο με σινιάλα που θα μοιάζουν, κλπ. Θα το κάνουν στεγνά-στεγνά και μύτη δεν θα ανοίξει. Η γνώμη μου είναι ότι οι Μινωϊκές ήθελαν να αλλάξουν χρώματα και εν μέρει σινιάλα, προφανώς επειδή πείσθηκαν από communication & PR experts :P, ότι τα παλιά είχαν "κουράσει". Ε, τα άλλαξαν βασισμένοι ασφαλώς σε αποτελέσματα αναλύσεων ερευνών σε focus groups, που τους έπεισαν :D ότι κόκκινο-μπλέ είναι πιό αναγνωρίσιμο/αποδεκτό από πράσινο/γκρενά.

Τώρα, αν είναι πιό ωραία? Νομίζω ότι οι τσιμινιέρες είναι καλύτερες αλλά η έλλειψη του πράσινου κάτι αφαιρεί από το concept Μινωϊκές. Τέλος πάντων, να μην γκρινιάζουμε, καλά είναι τα νέα σινιάλα. Σε είκοσι χρόνια που θα τα ξαναλλάξουν (αρκεί να ζούμε εμείς, να ζούν και οι Μινωκές) θα κλαίμε που χάνουμε τα κόκκινα/μπλέ. Τουλάχιστον απεφεύχθη η αρχοντοχωριάτικη αισθητική της πρώτης εξαδέλφης. Όσο για τα υπόλοιπα, έχω προτείνει τη λύση, η οποία μάλιστα έτυχε και θερμής υποδοχής.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δέν είναι ακριβώς κολητά. Φτιάξανε ένα εξωτερικό περίβλημα το οποίο είναι ανάγλυφο με το παλιό κολητό να είναι κατι σαν φόντο. Μπορώ να πώ πως είναι αρκετα high tech συνιάλο και πιθανολογώ ότι θα κάνουν και κάτι με τον φωτισμό του. Σχετική φώτο παρακάτω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βγάλε μας μια το βράδυ plzzz!

Ή οποιος άλλος έχει την καλοσύνη. Και μένα μου αρέσουν τα καινούργια σινιάλα. Είναι πιο μοντέρνα σε σχέση με τα παλιά.

Link to comment
Share on other sites

η επιθυμια σας διαταγη:confused:. για λιγα λεπτα γλυτωσα τη μπορα. με ψιλοβροχο την εβγαλα.

το ευρωπη παλι. η αποψινη ειναι στο 14 η χτεσινη στο 5-6.

απο κοντα δειχνει πιο ομορφο. στη φωτο δειχνει πιο "ασπρο" λογω του προβολεα και του της νμυχτερινης ληψης

post-13-128326961293_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η ΑΝΕΚ τι θα κάνει τα μισά πλοία της θα έχουν τα καινούργια σινιάλα και τα άλλα μισά οχι

Πάντως γενικότερα έχω την αίσθηση ότι πολλές εταιρίες τα έχουν κανει κουλουβάχατα με τα σινιάλα τους

Η ΝΕΛ έχει τα μισά καράβια της άσπρα και τα υπόλοιπα μπλέ και κόκκινα (άπρα κόκκινα κίτερινα μπλέ που λέει και το άσμα)

Η saos εβαλε στα μισά πλοία της νέα σινιάλα και κάποια τα άφησε με τα παλία χωρία η Κρυμνηνιώτισσα με το έντελως ξεκάρφοτο κοκκινο

Για τη Ηellenic δεν λέω τίποτα αυτή την έχει φάει η vodafone

Link to comment
Share on other sites

για την τελευταια ειχε κυκλοφορησει μια φημη οτι φετος ληγει η συμβαση με τη vodafone και δε θα ανανεωθει και τα ταχυπλοα θα γινουν και αυτα Sea Link. στην ανεκ δυο εξηγησεις υπαρχουν: ή μπηκε δοκιμαστικα σε καποια (πχ cosmoteλος) για να δουμε πως φαινεται ή οσα ειναι για να παρουν ποδι μενουν ως εχουν. αληθεια στην ελεψινα το spirit φορεσε τα καινουργια;

η ΝΕΛ ειναι υπο συγχωνευση:mad: και αναμενουμε μεχρι το καλοκαιρι. οσο για τη σαος στις ετησιες του 2006 αρχισαν να αλλαζουν χρωμα. το κρημνιωτισσα εχει να βαφτει απο τοτε που ηταν παναγια startrailer:D

Link to comment
Share on other sites

για την τελευταια ειχε κυκλοφορησει μια φημη οτι φετος ληγει η συμβαση με τη vodafone και δε θα ανανεωθει και τα ταχυπλοα θα γινουν και αυτα Sea Link.

Μακαρι γιατι ετσι οπως ειναι τα highspeed δεν βλεπονται

Link to comment
Share on other sites

:mad: Αν κρίνουμε ότι στα FC5-6 που δεν είχανε διαφήμηση της Vodafone βαφτήκανε και αυτά κόκκινα, τότε δε νομίζω να αλλάξουν χρώμα και τα υπόλοιπα στην περίπτωση που η Vodafone φύγει από "χορηγός":D ! Πάντως και να φύγει η Vodafone,αν και το βλέπω δύσκολο , να είστε σίγουροι ότι θα βρεθεί αντικαταστάτης...τα λευτά είναι πολλα:mad: !(by the way,,τα θεωρώ πιο όμορφα έτσι, παρά έτσι όπως ήταν επί Hfd άσπρα με μικρά γράμματα..ασχέτως με ιδεολογίες κλπ)
Link to comment
Share on other sites

Για να γινουν ασπρα ξανα αποκλειεται....Τωρα αν δεν βρεθει καποιος αλλος να "νοικιασει" τις παντες τους για διαφημηση το πιο πιθανο ειναι να παραμεινουν κοκκινα με το ονομα της εταιρειας με μεγαλα γραμματα πλεον στις παντες...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μείνουν κόκκινα δεν μπορούν δηλαδή να τα βάψουν με τα νέα χρώματα της εταιρείας.

Παντως για το θέμα της ΑΝΕΚ μου φαίνεται λίγο άκυρο όσα δεν έχουν φορέσει τα νέα σινιάλα είναι για σπρώξιμο,οκ για Λισσος Λατω ίσως άλλα και Κρητη 1,2 Σοφοκλής-ορη τι θα μείνει Βενιζέλος και Πρέβελη.Στο champion τα έχουν βάλει?

Link to comment
Share on other sites

....φετος ληγει η συμβαση με τη vodafone και δε θα ανανεωθει ...

Ε, λόγω ατυχών συγκυριών (:mad:) τα λεφτά τα χρειάζεται η Vodafone για αλλού και όχι να τα βλέπουν 3 μήνες οι ροφοί σε Αιγαίο και Αργοσαρωνικό και για 9 μήνες αυτοί που περιμένουν τα λεωφορεία στη στάση μπροστά στον Ηλεκτρικό :mad:.

Όσο για το αν βαφτούν με νέα χρώματα, πρώτον ο κος Μάκης σαφώς μπορεί να κάνει καλύτερες υποθέσεις από τις δικές μας, αλλά είναι λογική η προσέγγιση να διαφοροποιηθούν τα χρώματα του στόλου των ταχυπλόων (Ηighspeeds, Flyingcats), από εκείνου των συμβατικών και τα ταχύπλοα να μην γίνουν μπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...