Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 591
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Περίμενα αρκετο καιρό μέχρι να συμπέσουν οι χρόνοι μας και να βρεθούμε ταυτόχρονα με το βαπόρι στο λιμάνι του Αθηνιού.

31/08 λοιπόν γύρω στις 16:00 και άφιξη στον Αθηνιο. 

Ας το απολαύσετε και εσείς όπως και εγώ σε ένα ολιγόλεπτο βίντεο, με ταχύτητα χ2 και μουσική επιλογή μια επανεκτέλεση από τους younotus "Narcotic".

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2023 at 8:15 AM, KARAVI said:

Ανεκτέλεστα τα δρομολόγια στις 7-12-13/9 για ποιο λόγω γνωρίζει κάποιος;;

Χθες το πλοίο πραγματοποίησε ένα μίνι δοκιμαστικό, οπότε πιθανολογω ότι αυτά τα ανεκτελεστα δρομολόγια θα έχουν σχέση με την ολοκλήρωση των εργασιών για την αλλαγή καυσίμου.

Link to comment
Share on other sites

Στην επισκευή έγινε η εγκατάσταση των συστημάτων που χρειαζόταν για να γίνει η μετατροπή του καυσίμου, γιατί δεν υπήρχε από κατασκευής κάτι. Τώρα έγινε η δοκιμή ότι δουλεύουν σωστά για να καίει το HFO.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως γύρω από το πλοίο υπάρχει μια έντονη μυρωδιά από τα καυσαέρια τελευταία που δεν την είχα ξαναπετυχει παλιότερα, δεν ξέρω αν έχει σχέση με αυτό η απλά έτυχε..... 

Link to comment
Share on other sites

Ταξίδεψα με το πλοίο και η εντυπώσεις μου είναι θετικές, σε υποδέχεται ένα πλήρωμα ευγενέστατο, το γκαράζ άνετο όπως και οι χώροι μεγάλη και καθαροί. Πολλά μπαρ και σαλόνια, και η ταχύτητα του ικανοποιητική. Φημολογείται για ακινησία Νοεμβρίο μέχρι της πρώτες ημέρες του Δεκεμβρίου και για βελτίωσης όπως και συνεχίσει κάποιων εργασιών που δεν ολοκληρώθηκαν. Ο όμιλος Ευγενίδη έφερε ένα πλοίο όμορφο και κατάφερε να μην «φαίνεται» η ηλικία του. 
Καλοταξιδο 

Link to comment
Share on other sites

On 9/16/2023 at 1:29 AM, giorgos_249 said:

Πάντως γύρω από το πλοίο υπάρχει μια έντονη μυρωδιά από τα καυσαέρια τελευταία που δεν την είχα ξαναπετυχει παλιότερα, δεν ξέρω αν έχει σχέση με αυτό η απλά έτυχε..... 

Αυτή η μυρωδιά δυστυχώς επικρατεί και στο πρυμνιο σαλόνι των αεροπορικών και κυρίως στα πρυμνια κλιμακοστάσια και είναι αρκετά έντονη. Ελπίζω να διορθωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ROSELLA FAN CLUB και τυχαίνει να γνωρίζω την πιο φανατική μέλος του απο μέσα η οποία ήρθε το καλοκαιρι.  Και αν και ηταν να ταξιδέψουμε μαζί εγω επειδη ήμουν θετικός στον covid  .. εκανε το ταξίδι μόνη της .. Οι εντυπώσεις της; Με γνόμωνα οτι η ίδια ειναι ναυτικός σε μια απο τις καλύτερες εταιρείες της Ευρώπης απο την οποια μάλιστα εχουμε πρόσφατα φέρει 2 πλοία της κιόλας είπε την εξής ατάκα " δεν περίμενα ποτέ οτι ενα τόσο καλό πλοίο θα το έβλεπα μετα aπο λίγους μήνες τόσο αλλαγμένο και τόσο αναβαθμισμένο στο εσωτερικό του. Είμαι ευγνώμων που το πιο αγαπημένο μου πλοίο έπεσε σε τόσο καλά χέρια " !!!! Και είπε και πολλά άλλα κανένα στο ελαχιστο αρνητικό. Ας δούμε μια απο τις πρωτες του αναχωρήσεις απο τον Πειραιά 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ταξιδακι πριν λιγες μερες με το πλοιο για γνωριμια και ικανοποιηση περιεργειας.

Το καραβι ειναι απιστευτα ευρυχωρο, με πολλους και ανετους χωρους. Ειναι οβερ για τη γραμμη, αλλα αυτο δεν χαλασε ποτε κανεναν. επισης εχει και ανετα καταστρωματα, αν και θα ηθελε ενα ακομα ντεκ ανοιχτο για το καλοκαιρι, να μαζευεται ο κοσμος εξω πιο ανετα. Μεσα λοιπον, οσοι χωροι εχουν ανακαινιστει ειναι πολυ ομορφοι, ανετοι με ωραια χρωματα, ξεκουραστα στο ματι και το ταξιδι περναει πολυ ευχαριστα, ξεχνας οτι ειναι 40 ετων γριουλα (αν το ξερεις απο πριν)

Οι χωροι των καμπινων δεν εχουν πειραχτει, και σε εκεινο το ντεκ ειναι λες και εισαι σε αλλο καραβι. εχει μια μυρωδια 90s γενικα εκει. (χωρις να μυριζει ομως) 😂

Το γκαραζ του βλεποντας ολο το βαπορι επ εξω, περιμενεις οτι θα ειναι τεραστιο, αλλα τελικα μου αφησε μια εντυπωση οτι ειναι μικρο. Σε καθε περιπτωση φτανει για τη γραμμη.

Δεν επεσα σε καιρο, ενα 4-5 στη μασκα ειχε που πηγαινε ακουνητο και χωρις vibration. Στην ωρα του στο δρομολογιο και γρηγορο στα λιμανια. Δε ξερω πως θα ειναι με αερηδες το χειμωνα, παντως φαινεται να εχει κουραγια να τους παλεψει απο θεμα ελικτικων ικανοτητων.

Το πληρωμα συνεχιζει την παραδοση της εταιριας απο τα ταχυπλοα, και παραμενει ευγενεστατο και εξυπηρετικο σε ολες τις επιστασιες.

Απο κει και περα, η κινηση δεν ηταν πολυ καλη, και φαινεται οτι ακομα δεν εχει κερδισει την εμπιστοσυνη του κοσμου και κυριως των φορτηγων. Το βαπορι με μια ταχυτητα κοντα στα 18, μπορει να πιασει καλες ωρες στο δρομολογιο Σεριφο-Σιφνο-Μηλο, και να ξαναφερει τον κοσμο του ΠΣΚ που τελευταια το χειμωνα εχει εκλειψει λογω αβολων δρομολογιων. Εγω αν το ειχα εκει θα στοχευα για να μπορεσω να παλεψω το δυσκολο χειμωνα.

Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2023 at 12:52 PM, Neptune said:

 

Το πληρωμα συνεχιζει την παραδοση της εταιριας απο τα ταχυπλοα, και παραμενει ευγενεστατο και εξυπηρετικο σε ολες τις επιστασιες.

 

Εγώ επειδή ξέρω τον όμιλο από τα φορτηγά τους θα μου επιτρέψεις να πω ότι συνεχίζει την παράδοση  γενικότερα

Edited by ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνοντας τον @Neptune, θα έλεγα ότι είναι πλοίο για... συλλέκτες και λάτρες;):D. Αξίζει να το ταξιδέψει κανείς, μόνο και μόνο για το μπροστινό του μπαλκόνι και τις γρήγορες μανούβρες του. Όσοι σκοπεύετε να το κάνετε, τρέξτε. Τέλος του μήνα δένει και θεωρητικά θα ξαναβγεί πριν τις γιορτές.

Είναι ένα πλοίο που δείχνει ότι είναι άλλης εποχής. Καλοσυντηρημμένο, καθαρό, αλλά κάποιος που έχει ξαναμπεί σε καράβι, καταλαβαίνει ότι... έχει κάψει πάρα πολλούς κουβάδες πετρέλαιο. Νησίδες "νεότητας", τα σημεία που ανακαινίστηκαν στην Ελλάδα (embarkation, reception, vip & νέος χώρος αεροπορικών).

Αν είχε έρθει στα νερά μας αρχές με μέσα των 90s, θα μπορούσε να είχε κάνει καριέρα σαν night ferry, σε αρκετές γραμμές είτε στο Αιγαίο, είτε συνδέοντας τη Νότια Ιταλία με την Ηγουμενίτσα. Για τη γραμμή που έχει έρθει είναι μεγάλο (στη χωρητικότητα αναφέρομαι) και αργό. Το έχετε δει όλοι άλλωστε στο marine traffic ότι μπορεί να φτάνει τα 18 αλλά δεν το κρατάει για πολύ, συνήθως ταξιδεύει με λιγότερο. Όποιος και αν είναι ο λόγος, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Τι θα γίνει από εδώ και πέρα; Δεν ξέρω. Αν ήταν δικό μου πάντως, άντε να το έβγαζα 3 βδομάδες στις γιορτές για αρπαχτή και θα το ξαναέδενα. Τι νόημα έχει να πηγαινοέρχεται άδειο, για να μεταφέρει 5 Σιφνιούς και 10 από τη Μήλο που θέλουν να κάνουν ΣΚ στο χωριό. Πως να σταθείς χωρίς φορτηγά και όταν έχεις απέναντι το Σολωμό με την επιδότηση. Άσε που ο χειμώνας είναι απαιτητικός στα λιμάνια. Δεν αρκεί να είναι ευέλικτο.

On 10/10/2023 at 12:52 PM, Neptune said:

Το πληρωμα συνεχιζει την παραδοση της εταιριας απο τα ταχυπλοα, και παραμενει ευγενεστατο και εξυπηρετικο σε ολες τις επιστασιες.

Συμφωνώ και τους αδικεί το ότι το πλοίο δεν έχει αποδόσει τα προσδοκώμενα.

On 10/10/2023 at 12:52 PM, Neptune said:

ακομα δεν εχει κερδισει την εμπιστοσυνη του κοσμου και κυριως των φορτηγων.

Είπαμε και αλλού, για να έρθουν τα φορτηγά, πρέπει να ξέρουν ότι θα είσαι συνέχεια εκεί.

 

Link to comment
Share on other sites

Δύο φωτό από το πρόσφατο ταξίδι μου.

Η πλώρη

και η θέα από ψηλά

Στη gallery, ο φίλος @genesis_jnr έχει βάλει αρκετές εσωτερικές φωτό, από πρόσφατο ταξίδι του, οι οποίες δίνουν μια αρκετά αντιπροσωπευτική εικόνα του πλοίου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σύμφωνα με όσα ακούγονται ακόμη βέβαια δεν είναι σίγουρο το πλοίο μετά την επισκευή του θα πάει για λίγο καιρό στην εμπόλεμη ζώνη

 

https://www.efsyn.gr/ellada/koinonia/410432_epta-ellinoktita-epibatiga-ploia-etoimazontai-gia-israil-kai-gaza

Edited by proud_ionian
2 σε 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...