Jump to content
Shipfriends

Νήσος Ρόδος (IMO 8704406)


Recommended Posts

νομιζω οτι το ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ ειναι εξαιρετικα επιτυχημενη επιλογη για το πλοιο και την γραμμη που θα δρομολογηθει.

μονο με το ονομα ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ θα πουλησει πολυ!νομιζω ειναι μια καλη κινηση!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πετάει το εργαλείο!

Αυτή την ώρα (1850) δοκιμαστικό στον Σαρωνικό με 22,7 knots.

εφτασε και 22,8 αλλα για πολυ λιγο, πριν κοψει για να παρει τη στροφη της επιστροφης

Link to comment
Share on other sites

Kαι εφόσον λήφθηκε η απόφαση ,να δρομολογηθεί γιά κω-ρόδο φυσιολογικό θεωρείται να ονομαστεί ''νήσος ρόδος'' ακολουθόντας τήν σειρά τών νήσος τής hellenic στό αιγαίο. Σάν ''hellenic voyager'' μάλον για β. ευρώπη η' αζόρες θα ταίριαζε καλύτερα .

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε εμένα η αλλαγή του ονόματος του πλοίου σε ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ, δείχνει ότι η HSW έρχεται στην γραμμή για να μείνει. Κάπως δύσκολο μου φαίνεται (όχι βέβαια και απίθανο, τόσα έχουμε δει) να πρόκειται για μία κίνηση "κάτσε να δούμε πως θα πάει, και μετά βλέπουμε...".

Και πολύ καλή η επιλογή βέβαια του ονόματος. Αφού μέχρι τώρα δεν την σκέφτηκε ή δεν θέλησε να την κάνει η BLUE STAR.

...Καιρός είναι μάλιστα τα 1 και 2 να μετονομαστούν σε BLUE STAR ΡΟΔΟΣ και BLUE STAR ΚΩΣ :).
...Παρεμπιπτόντως, και τα μεγάλα "Σταράκια" θα έπρεπε να έχουν μετονομαστεί. Θεωρώ σε Blue Star Rhodos & Blue Star Kos.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Σείριε όντως με αυτά που βλέπουμε τελευταία δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι.

Ενα ζωντανό παράδειγμα είναι το Blue star Ithaki, με την λογική μας θα έπρεπε να είχε πάει τουλάχιστον μία φορά στο νησί όπου έχει το ίδιο όνομα να κάνει έστω ένα δρομολόγιο αλλά δεν.:P

Πιστεύω οτι όπως είναι ξεκάθαρο η εταιρία το κάνει για λόγους μάρκετινγ και μπράβο της εφόσον δε το έκανε η blue star τόσο καιρό. Με τη λογική οτι στη συγκεκριμένη γραμμή το να ακούς το όνομα του νησιού σου στο πλοίο που θα σε πηγαινοφέρνει στο νησί είναι κάτι διαφορετικό απο το να ακούς blue star 1 για παράδειγμα... Καλοτάξιδο να είναι να έχει πάντα ασφαλή και ήρεμα ταξίδια και να είμαστε καλά να το θαυμάζουμε στη νέα του γραμμή!!

Link to comment
Share on other sites

Καθημερινός οργασμός εργασιών στο πλοίο και το τελικό αποτέλεσμα νομίζω πως θα αποτελεί μια ευχάριστη έκπληξη. Μπορεί τα χρονικά περιθώρια να είναι ιδιαίτερα περιορισμένα, αλλά θα έχει ενδιαφέρον δούμε τι θα προκύψει από τη συνεργασία των ανθρώπων που μετασκεύασαν το Αριάδνη με αυτούς που μετασκεύασαν το Έλυρος :)

Link to comment
Share on other sites

Η μετασκευή που θα γίνει είναι απαραίτητη προκειμένου να αυξηθεί το πρωτόκολλο του πλοίου και να συμμορφωθεί σε κάποιες προδιαγραφές που αφορούν τα επιβατηγά.

Ξεφυγαν δηλαδη απο τα 'απαραιτητα' και πανε να κανουν καλη μετασκευη εσωτερικα?Τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω οταν λες για συνεργεια απο ΕΛΥΡΟ-ΑΡΙΑΔΝΗ(φανταζομαι δεν τους φωναξαν μονο για να βαλουν τις 4 βαρκες:D).

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές πως τα σχέδια της εταιρείας σχετικά με την εκμετάλλευσης του πλοίου δεν είναι αυτά που ήταν το Σεπτέμβριο, συνεπώς και οι εργασίες που γίνονται αυτό τον καιρό στο Νήσος Ρόδος δεν έχουν καμία σχέση με αυτές που γινόντουσαν το Φθινόπωρο.

Η συγκεκριμένη μετασκευή δεν συγκρίνεται βέβαια με κανένα τρόπο με τις δύο προηγούμενες (που άλλαξαν συθέμελα τα πλοία), αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω, νομίζω (και σαν καλός shipfriend ελπίζω), πως θα μας ξαφνιάσει ευχάριστα.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να γίνει κάτι καλό, ώστε να πιάσουν τόπο και τα λεφτά της Comarit:rolleyes:...και ο κόσμος να πειστεί ότι δεν πρόκειται για προχειροδουλειά.;)

ΥΓ Οι εισερχόμενοι στο πλοίο παραδίδουν στην είσοδο τα κινητά και τις φωτογραφικές τους μηχανές?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το καραβι αρχιζει να διαμορφωνεται σε ενα ομορφο επιβατηγο πλοιο. Πραγματικά τις τελευταιες μερες φαινεται να γινεται πιο εντατικη και οργανωμενα η μετασκευη του πλοιου.

Μακαρι να είναι ετοιμο να ταξιδεψει τον Ιουνιο για να λειτουργησει επιτελους ο ανταγωνισμος προς οφελος των ταξιδιωτων και στα Δωδεκάνησα.

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πλέον έχουν τοποθετηθεί οι σωστικές λέμβοι και από τις δυο πλευρές του Hellenic Voyager. Σήμερα Κυριακή τα συνεργεία δούλευαν εντατικά για να προχωρήσουν οι εργασίες. Έχουν αρχίσει να μπαίνουν οι μονώσεις του πλοίου, αλλά στο επίπεδο του ξενοδοχειακού ακόμα δεν έχει τοποθετηθεί σχεδόν τίποτα. Πολύ φοβάμαι ότι το πλοίο θα φάει στο τέλος όλο τον Ιούνιο!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποιοι ειναι οι κανονες που επιβαλουν την μια βαρκα μεγαλυτερη η μικροτερη απο την αλλη....αλλα δυστυχως τουλαχιστον αισθητικα χτυπαει πολυ ασχημα στο ματιB) Για την μετασκευη,μηπως να λεμε για τελη Αυγουστου:P

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανονας. Αναλογα τη χωρητικοτητα που χρειαζεσαι ειναι και το μεγεθος της βαρκας. Και προφανως οταν θελεις βαρκες για 1000 ατομα δε βαζεις βαρκες για 1800 μονο και μονο για να ειναι ιδιες και ας μην αρεσουν του Νησος Χιος. :D Δεν το χουνε για Χιο Μυτιληνη το βαπορι. :P Οι ροδιτες δεν εχουν τετοια κολληματα.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να καθυστερησουν.Νομιζω οτι θα κανουν τα αδυνατα δυνατα το πλοιο το πολυ μεχρι το πρωτο 10ημερο του Ιουνιου να εχει βγει.Αλλωστε το θεμα ειναι να προλαβουν τη σεζον απο την αρχη της.Αν ειναι καινουριο πλοιο στη γραμμη να βγει τον Ιουλιο χαιρετσιματα στην εξουσια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξεκίνησε η διαδικασία της μετονομασίας του Hellenic Voyager σε Νήσος Ρόδος (ξηλώνονται τα ανάγλυφα γράμματα).

Παρότι η μετασκευή του πλοιου τον τελευταιο μηνα φαινεται να τρεχει πιο οργανωμένα και με πολυ γρηγοορυς ρυθμούς δυσκολα θα είναι ετοιμο το πρωτο δεκαημερο του Ιουνη. Και βεβαια ενα ερωτημα ειναι θα βαλουν κυλιόμενες σκαλες?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε NEPTUNE αν κα εχει κατεβει στο γηπεδο κα παιζει μπαλα οτι πιο δυναμικο και αποτελεαμAτικο διαθετει η εταιρεια σε ...ΑΚΗΣ, αν το πλοιο ειναι ετοιμο την 21 του μαη εγω θα κατεβαινω για ενα μηνα στον πειραια να το δενω μονοσ μου.

Edited by Neptune
αφαιρεση quote
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δε θα μπεις στον κοπο ;)

Συμφωνω οτι πολυ δυσκολα θα ειναι το πλοιο ετοιμο τον Ιουνιο οχι τελος Μαιου που το υπολογιζουν..

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια αίσθηση έχω και εγώ .

Και βεβαια ενα ερωτημα ειναι θα βαλουν κυλιόμενες σκαλες?

Από ότι έχω προσέξει στην αριστερή πλευρά του γκαράζ δημιουργείται ένας χώρος, που ταιριάζει για να γίνει το κλιμακοστάσιο της εισόδου των επιβατών. Όποτε θα διακινδυνεύσω να πω ότι μάλλον θα βάλει.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Madonnna Centoporte, (Π100 στα ιταλικά:D:D), αν δεν βάλει τελικά θα σε κατακεραυνώσω, μη διακινδυνεύεις τέτοιες προβλέψεις. Εγώ απο σένα περιμένω να μάθω για τον ηλεκτρονικό πίνακα πρύμα.:D:D

Link to comment
Share on other sites

Για τον ηλεκτρονικό πινάκα θα σε ενημερώσω άμεσα μόλις πέσει στην αντίληψη μου;). Κανονικά θα πρέπει να φτιάξουν ένα καταπελτών ξεχωριστό για τους επιβάτες, γιατί πριν καιρό είχα ακούσει ότι με τους καινούργιους κανονισμούς είναι υποχρέωση των πλοίων να έχουν ξεχωριστή είσοδο επιβατών

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...