Jump to content
Shipfriends

Νήσος Ρόδος (IMO 8704406)


Recommended Posts

Αναχώρησε για Κόρινθο σήμερα το μεσημεράκι αλλά θα κάνει τον γύρο λογικά λόγο μεγέθους. Να υποθέσω ότι πάει να κάνει τις ετήσιες των άλλων βαποριών ώστε να μετονομαστούν σιγά σιγά και αυτά ή θα μείνει στη γραμμή;

Και κάτι ακόμα: Ποιος είναι πλοίαρχος στο βαπόρι;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Στο βαπόρι από το ξεκίνημα του (εκτός από μια άδεια που έκανε ο καπτα Γιώργος Δουράνος) μέχρι και την επισκευή ήταν ο καπτα Λευτέρης Κατράνης.Τώρα στην επισκευή δεν ξέρω αν πήρε άδεια ή συνεχίζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι πάει να κάνει τις ετήσιες των άλλων βαποριών ώστε να μετονομαστούν σιγά σιγά και αυτά ή θα μείνει στη γραμμή;

Πολύ σωστά υποθέτεις George. Το πλοίο πάει στη Κόρινθο για να κάνει της ετήσιες των άλλων πλοίων. Μέχρι το Φεβρουάριο θα είναι εκεί, μετά ποιος ξέρει??

Τώρα στην επισκευή δεν ξέρω αν πήρε άδεια ή συνεχίζει κανονικά.

Earl Granville, ο καπτα Λεύτερης Κατρανης ήταν μέσα κατά τη διάρκεια της επισκευής.

Link to comment
Share on other sites

Από Κόρινθο τα δυο Ro-Ro της εταιρείας φεύγουν εναλλάξ κάθε Τρίτη, Πέμπτη και Σάββατο νομίζω στις 20:00 το βράδυ. Όποτε δε θα μπορέσεις να τα βγάλεις από τη γέφυρα λόγω της νύχτας.

Από Ιταλία όταν έρχονται Πέμπτη, Σάββατο και Δευτέρα φτάνουν στη Κόρινθο γύρω στις 08:00-09:00 (αυτό δεν σταθερό). Γιατί τα έχω δει να φτάνουν και στις 12:00. Αυτά τα ωράρια ίσχυαν όταν ήταν το Cielo & Nave Trailer, τώρα που είναι το Hellenic Voyager, που είναι πιο γρήγορα από τα αλλά δυο, δε ξέρω εάν τηρεί τα ίδια δρομολόγια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία φώτο και πολύ ωραίο είναι αυτό το καράβι, γενικότερα... Με τη γέφυρα πιο μπροστά, με νέα τσιμινιέρα τύπου Αριάδνη και μαύρες γραμμές (που απ΄ότι βλέπω έχει ήδη στο deck της γέφυρας) θα ήταν ακόμη πιο ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην minoan7 πολυ καλη η φωτο σου κ φαινεται σε ολο του το μεγαλειο,το χαρισμα της ομορφιας-αρχοντιας που εχει αυτο το βαπορι.Θα ελεγα πως προκαλει τον ιδιο εντυπωσιασμο που σου δημιουργει κ η ΑΡΙΑΔΝΗ(ισως να βοηθουν πολυ κ τα χρωματα:P).

Κατα δευτερο μ αρεσει πολυ η 'μετασκευη' σου voyager κ ειμαι κ εγω λατρης της σχολης που αναφερεις!Ελπιζω να την δει καποιος ναυπηγος που δουλευει για τη HSW κ να του μπουν ιδεες.

Μακαρι να ταξιδεψει καποτε στο αιγαιο!Εξαλλου η ΑΡΙΑΔΝΗ ψαχνει για γαμπρο....:D

Link to comment
Share on other sites

Για το 2006-2007:

Το ημερήσιο τίμημα της ναύλωσης του Ocean Trailer ανέρχεται στα 13,000 Ευρώ.

Ένας λόγος που μάλλον δεν ανανεώθηκε η ναύλωση του πλοίου από τον Grimaldi, πρέπει να είναι το αρκετά αυξημένο τίμημα (πάνω από 20%) σε σχέση με πέρυσι.;)

Εάν ισχύει αυτό το ποσοστό αύξησης, εμένα μου δείχνει ότι η εταιρεία πιθανόν να μην ήθελε να συνεχιστεί η ναύλωση του πλοίου, γιατί πιθανόν να ήθελε να το λειτουργήσει η ίδια ως Ro-Ro ή να το μετασκευάσει ως Ε/Γ-Ο/Γ όπως έχει γραφτεί από άλλους πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μάλλον αυτός που μας ανάφερε ο Jerry είναι πιθανό να πραγματοποιηθεί.

Kαι συνεχιζοντας την παραπληροφορηση ενας αξιοπιστος κατα τα αλλα κοκοβιος απο την ευρυτερη περιοχη του Περαματος, επιμενει οτι το νεο ονομα του βαπορα ειναι HELLENIC VOYAGER, μετασκευη επιπεδου ΑΡΙΑΔΝΗ, Grimaldi τελος, και απο την άνοιξη με τα σινιαλα της Hellenic βολτες ίσως στα Χανια;)

Γιατί όπως ακούγεται, το πλοίο θα ξαναέρθει στα μέρη μας το Φεβρουάριο, για να ξεκινήσει τη μετασκευή:confused:

Βεβαια είναι μια φήμη που έχω ακούσει, τώρα μπορεί να μη γίνει τίποτα και να παραμείνει το πλοίο ως Ro-Ro:confused:

Με τα μέχρι τώρα δεδομένα είχα ενθουσιαστεί για το μέλλον του βαποριού!

Με τα σημερινά απογοητεύτηκα:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι...,μακαρι αυτο τον βαποραρο να τον δουμε μετασκευασμενο στο Αιγαιο.Κι αν η μετασκευη της ΄νυφης΄ ΑΡΙΑΔΝΗΣ θεωρηθηκε επιτυχιμενη,τοτε το H.VOYAGER με ιδια σφηνα πλωρη κ τσιμινιερα θα αποτελεσει την the best conversion! Εγω τουλαχιστον θα βγαλω το καπελο μου κ στην HSW αλλα κ σε οποια τεχνικη εταιρια το ολοκληρωσει!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...
  • 2 weeks later...
Τη πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου το Hellenic Voyager λογικά θα έρθει για επισκευή και δεξαμενισμό στα μέρη μας.

Ο προφητης επαληθευτηκε :D, εχθες το πρωϊ την ειχε στησει εξω απο την κιτιρινη (η οποια παρεπιπτωντως λειπει καμια εβδομαδα μαλον για συντηρηση) και μετα ανηφορισε για τα ενδον. Ξερουμε που πηγε ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...