Jump to content
Shipfriends

Νήσος Ρόδος (IMO 8704406)


Recommended Posts

Καλα αν δεν του βαλουν κυλιομενες,πως θα ανεβαινουν οι επιβατες 2ντεκ γκαραζια στο υπερσυγχρονο Ν.ΡΟΔΟΣ...εδω εχει το ΛΙΣΣΟΣ ρε παιδια:D,αποκλειεται να μην του βαλουν.Το πιο σημαντικο ομως,εσωτερικα σε τι κατασταση ειναι,τελειωνει η τσαμπα ονειρευεται ο ΝΗΡΕΑΣ τις διακοπες με αυτο:P?Και την ΑΡΙΑΔΝΗ Ιουνιο ηταν να την βγαλουν και τελικα ξεκινησε Σεπτεβριο...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

νομιζω οτι με βαση τους κανονισμους που ισχυουν, ολα τα ferries ανω των 100 μετρων πρεπει να εχουν κυλιομενες για τους επιβατες. αφορα νεες μετασκευες και κατασκευες, εξαιρουνται τα υπαρχοντα ferries (οσα μετασκευαστηκαν ή κατασκευαστηκαν πριν απο τον κανονισμο

Link to comment
Share on other sites

Εγω σαν τεπεινος shipfriend εχω μια απορια. Γιατι η εταιρια τρεχει και δεν φτανει τωρα που φτασαμε ενα βημα πριν την θερινη περιοδο ενω το καραβι ειναι στην συγκεκριμενη θεση ουτε και γω ξερω ποσο καιρο; Μηπως ειναι τακτικη της εταιριας να τα κανει ολα την τελευταια στιγμη;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι,οπως κ πολλα αλλα στην 'Κρητικη' HSW,αποφασιζονται αναλογα με το 'τι καιρο κανει σημερα' και οχι με προγραμμα.Το voyager ηταν στην αρχη να κανει μια λιτη μετασκευη,μετα ακουστηκε οτι θα δουλεψει μονο ως roro και τον τελευταιο μηνα προσπαθουν να κανουν τα γνωστα που ξερουμε...

Ξεκίνησε η διαδικασία της μετονομασίας του Hellenic Voyager σε Νήσος Ρόδος (ξηλώνονται τα ανάγλυφα γράμματα).

Μπαινουν καινουργια αναγλυφα γραμματα η απλα τα 'ζωγραφιζουν'? Γιατι ετσι,σε μια νυχτα,το ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ μπορει να γινει κ ΝΗΣΟΣ ΛΕΣΒΟΣ:D

Link to comment
Share on other sites

Το πλοιο εχει αλλαξει θεση και ειναι με την πλωρη προς τα μεσα ωστε να γινουν εργασιες αλλαγης ονοματος και στην αριστερη πλευρα.

Link to comment
Share on other sites

Από χθες το πλοίο και στο AIS ως NISSOS RHODES, ενώ παραμένει ο προσδιορισμός του ως φορτηγό.

Υ.Γ. Φήμες που φέρουν και τα άλλα δύο NISSOS να μετονομάζονται σε NISSOS CHIES και NISSOS MYKONES, κρίνονται ως ανακριβείς :D.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε NEPTUNE αν κα εχει κατεβει στο γηπεδο κα παιζει μπαλα οτι πιο δυναμικο και αποτελεαμAτικο διαθετει η εταιρεια σε ...ΑΚΗΣ, αν το πλοιο ειναι ετοιμο την 21 του μαη εγω θα κατεβαινω για ενα μηνα στον πειραια να το δενω μονοσ μου.

στο πλοιο ξαφνικα εμφανισθηκαν κυλιομενες σκαλες.

Link to comment
Share on other sites

Ήδη έχει γραφτεί το νεο όνομα του πλοιου στη πρύμη με Ελληνικά και στη πλώρη είναι γραμμένο κατά το ήμισυ. Μόνο το Nissos είναι τελειωμένο. Αλλά αυτή τη φορά είναι Ρόδος είναι γραμμένο στα Λατινικά δηλαδή RODOS και όχι στα Αγγλικά (Rhodes) όπως στη δεξιά πλευρά!!!

Αύριο το πλοίο λογικά θα αφήσει το μωλο της ΔΕΗ, γιατί θα μεθορμίσει στο Ν.Μ. Δραπετσώνας.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο το πλοίο λογικά θα αφήσει το μωλο της ΔΕΗ, γιατί θα μεθορμίσει στο Ν.Μ. Δραπετσώνας.

Οπότε η λογική λέει οτι οι πολύ "βαρίες" δουλειές τελείωσαν και εξωτερικά το πλοίο το βλέπω πανέτοιμο και απαστράπτων αρα θα είναι στην ώρα του έτοιμο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα οι πολυ βαριες δουλειες εσωτερικα δεν ξερουμε αν τελειωσαν...Επισης δεν θα πρεπει να περασει καποια επιθεωρηση το πλοιο(για τα σωστικα με τους καινουργιους χωρους π διαμορφωθηκαν/αλλαγη πρωτοκολλου κλπ),να κανει καποια δοκιμαστικα?

Π100 δεν μας ειπες για τις κυλιομενες.Σε ποια πλευρα ειναι,τι προοδος υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πότε εννοείς ότι θα είναι έτοιμο?? Η εταιρεία στα διαφημιστικά τις έλεγε 21 Μαΐου (δηλαδή τη Παρασκευή), που αποκλείεται να είναι έτοιμο:o. Όπως έχω πει και πιο πάνω μια πιθανή ημερομηνία μπορεί να είναι γύρω στις 20 Ιουνίου.

Υ.Γ: Οι κυλιόμενες είναι στη θέση τους στην αριστερή πλευρά του πλοίου

Link to comment
Share on other sites

Ήδη έχει γραφτεί το νεο όνομα του πλοιου στη πρύμη με Ελληνικά και στη πλώρη είναι γραμμένο κατά το ήμισυ. Μόνο το Nissos είναι τελειωμένο. Αλλά αυτή τη φορά είναι Ρόδος είναι γραμμένο στα Λατινικά δηλαδή RODOS και όχι στα Αγγλικά (Rhodes) όπως στη δεξιά πλευρά!!!

Μην σκας γιαυτο.

Και στην αλλη πλευρα πλεον αλλαζεται το ονομα και απο RHODES θα γινει RODOS.Ηδη εχουν ξηλωθει τα παλια γραμματα και εχουν μπει τα καινουρια

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πότε εννοείς ότι θα είναι έτοιμο?? Η εταιρεία στα διαφημιστικά τις έλεγε 21 Μαΐου (δηλαδή τη Παρασκευή), που αποκλείεται να είναι έτοιμο:o. Όπως έχω πει και πιο πάνω μια πιθανή ημερομηνία μπορεί να είναι γύρω στις 20 Ιουνίου.

Υ.Γ: Οι κυλιόμενες είναι στη θέση τους στην αριστερή πλευρά του πλοίου

Φαίνεται ότι το πλοίο προχώρησε αρκετά γρήγορα και πράγματι απεξω φαίνεται έτοιμο. Μενει να δουμε τι εχει γινει μεσα και πόσο γρήγορα θα περασει τις απαραιτητες επιθεωρησεις αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα ταξιδευσει πριν τον Ιουνη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε γελούν τα μάτια σου Neptune;)

Φαίνεται ότι το πλοίο προχώρησε αρκετά γρήγορα και πράγματι απεξω φαίνεται έτοιμο. Μενει να δουμε τι εχει γινει

Πριν κανένα μήνα τοποθετούσαν τις μονώσεις, τώρα όλα τα πανελια στις οροφές και οι επενδύσεις στους μπουλμεδες έχουν τοποθετηθεί. Έχουν αρχίσει να βάζουν μοκέτες ενώ υπάρχουν κάποια μεταλλικές κατασκευές που νομίζω ότι πρόκειται να τοποθετηθούν καναπέδες.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Τώρα εγώ άμα πω οτι σχεδιαστικά δε μου πολυαρέσει, θα είμαι κακός:confused:

Και επιτέλους, τι ΜΑΝΙΑ είναι αυτή να βάφουνε το πλοίο στο χρώμα των υφάλων απο το ύψος του ζωναριού και κάτω??? Το κάνουν και φαίνεται απαίσιο:mad:

Link to comment
Share on other sites

Κακο δεν θα σε πουμε αλλα το ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ εχει μακραν την πιο ομορφη πλωρη του Πειραια. Το ειδα και εγω σημερα στο ΝΜΔ και στο σημειο που εχει ελθει το βαπορι η εκφραση που μου ηλθε για τους ανθρωπους της ετιαρειας και των συνεργειων ηταν ΜΑΓΚΙΑ ΤΟΥΣ. Δεν το περιμενα οτι το πλοιο θα ηταν σημερα σε αυτην την κατασταση που το εχουν φερει. Ειναι σχεδον ετοιμο και θα μπορουσαμε να πουμε οτι ισως διεκδικει το πρωταθλημα για την πιο γρηγορη μετασκευη ποσταλιου στην ναυπηγοεπισκευαστικη ζωνη.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Εχουν τοποθετηθει και οι βασεις για τα βαρελακια.Επισης σημερα εξω απο το βαπορι ηταν κατι ποδηλατα γυμναστικης και ενα πιανο!!!:eek:!

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά το πλοίο πρέπει να έχει έρθει από την Ιαπωνία με ένα πιάνο σε κάποιο από τα σαλόνια του.

Ίσως πρόκειται για το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν τοποθετηθει και οι βασεις για τα βαρελακια.Επισης σημερα εξω απο το βαπορι ηταν κατι ποδηλατα γυμναστικης και ενα πιανο!!!:eek:!

επισης στο γκαραζ ηταν αεροπορικα καθισματα καινουργια σαν του μυκονος κ πολλα σωσιβια

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εγώ άμα πω οτι σχεδιαστικά δε μου πολυαρέσει, θα είμαι κακός:confused:

Και επιτέλους, τι ΜΑΝΙΑ είναι αυτή να βάφουνε το πλοίο στο χρώμα των υφάλων απο το ύψος του ζωναριού και κάτω??? Το κάνουν και φαίνεται απαίσιο:mad:

Γι αυτό άλλωστε υπάρχουν τόσοι τύποι και σχέδια πλοίων, για να είμαστε όλοι ικανοποιημένοι :). Σίγουρα είναι επιβλητικό (τουλάχιστον) καράβι, και τα είχαμε πει και παλαιότερα, ότι δηλαδή αδικούνταν κατάφωρα με το να χρησιμοποιείται ως "φορτηγό". Θα συμφωνήσω πάντως μαζί σου για το χρώμα των υφάλων σε τόσο μεγάλο ύψος. Θα μπορούσαν να το κατεβάσουν αισθητά.

Κακο δεν θα σε πουμε αλλα το ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ εχει μακραν την πιο ομορφη πλωρη του Πειραια..

Θα συμφωνήσω φίλε μου Παριανέ αν στην έκφραση "την πιο ομορφη πλωρη του Πειραια" προσθέσουμε και το "μαζί με το Αριάδνη" !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο μάλλον στο τέλος της εβδομάδας θα ξανά μεθορμίσει, αυτή τη φορά μάλλον θα έρθει στο Πειραιά για να αποπερατώσει τις εργασίες του.

Υ.Γ: Το άσπρο χρώμα σε μερικά αεροπορικά καθίσματα δε νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή, γιατί νομίζω ότι θα λερώνονται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ: Το άσπρο χρώμα σε μερικά αεροπορικά καθίσματα δε νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή, γιατί νομίζω ότι θα λερώνονται εύκολα.

Πως φαίνεται οτι αυτή η εταιρεία έχει συνέχεια στο χρόνο και μαθαίνει από τις μετασκευές/κατασκευές που κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...