Jump to content
Shipfriends

Seajets


Recommended Posts

Από τότε έχουν αλλάξει πολλά!! Πρώτα από όλα απόσυραν το Paros Jet από τη Ραφήνα και το Highspeed Jet από τη γραμμή Πάρο Νάξο Κουφονησι Κατάπολα όπως είδαμε στα θέματα του τελευταίου ΣΑΣ. Επιπλέον το Tera Jet δεν έχει ενεργό ρόλο στα δρομολόγια της Seajets. Επιπλέον δεν πιστεύω ότι θα γίνει τελικά η δρομολόγηση του Naxos Jet από τη Ραφήνα για το Β.Α Αιγαίο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πιθανόν το Champion Jet 1 να μείνει Ηράκλειο λόγω του ανταγωνισμού με το Highspeed 7.Το Paros Jet η λογική λέει να πάει δυτικές και το δρομολόγιο του Τera που ξεκινάει στις 22 για Πάρο Ιο και Σαντορίνη να το κάνει το Μaster jet.Το super jet λογικά από Ραφήνα.Νομίζω αυτά θα είναι τα δρομολόγια γιατι είναι πιο ολοκληρωμένα χωρίς να ξέρω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το Σ.Α.Σ που θα γίνει στις 27 Μαίου στη Νάξο πρέπει να είναι το τελευταίο πριν το καλοκαίρι οπότε θα μας λυθούν όλες οι απορίες για τις γραμμές της SEA JETS.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είδαμε τις δρομολογίσεις τις εταιρείας από το Σ.Α.Σ για την καλοκαιρινή περίοδο μπορεί να μας γράψει κάποιος αν μπορεί όλα τα δρομολόγια συγκεντρομένα;Επίσης το Tera δεν δήλωσε αποδρομολόγηση.

Edited by Champion Jet_2
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να ξέρουν και οι ίδιοι,2-3 φίλοι ταξιδιώτικοι πράκτορες , είναι απηυδυσμένοι,γιατι δεν είναι σιγουρο αν αυτο που κλείνουν θα ειναι και αυτο με το οποίο οι πελάτες τους...

Link to comment
Share on other sites

Με τα τώρα δεδομένα έχουμε.

 

Sea jet 2: Πειραιά - Σέριφο - Σίφνο - Μήλο - Φολέγανδρο - Σαντορίνη - Αμοργό - Κουφονήσι - Νάξο - Μύκονο

Super Jet: Σαντορίνη - Ίο - Φολέγανδρο - Κίμωλο - Μήλο - Σίφνο - Σέριφο - Πειραιά

Champion Jet 1: Ηράκλειο - Σαντορίνη - ίο - Νάξο - Πάρο - Μύκονο

Champion Jet 2: Πειραιά - Μύκονο - Νάξο - Σαντορίνη

Master Jet: Σαντορίνη - Ίο - Νάξο - Πάρο - Μύκονο - Τήνο - Ραφήνα

Mega Jet: Ρέθυμνο - Σαντορίνη

 

Όλα τα υπόλοιπα δρομολόγια ακυρώνονται.... άγνωστο ακόμα αν θα δρομολογηθεί κάπου το Paros Jet

Link to comment
Share on other sites

Αφού το Paros Jet δεν δρομολογήθηκε στις δυτικές η λογική λέει από Πειραιά για Πάρο Ίο και Σαντορίνη, αφού δεν υπάρχει κάποια άλλη γραμμή για αυτό.

Edited by Champion Jet_2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλα ρε παιδια. Ολο το χειμωνα καθεται. Επιτρεπεται να ξεκιναει ετσι και να βγαζει ζημια? Εγω αν ημουν Ηλιοπουλος θα ειχα κρεμασει κοσμο. Εκτος βεβαια αν και αυτος δεν αφηνει τον κοσμο να κανει τη δουλεια του. Δε ξερω τι γινεται εκει αλλα καποια πραγματα δεν επιτρεπονται απλα.

Ακριβώς! Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος η ίδια ιστορία. Η εταιρεία έχει μαζέψει ένα καρο ταχύπλοα αλλά στο θέμα των δρομολογίων πρέπει κάποιος να το δει στο φλυτζάνι για να ξέρει τι του ξημερώνει.. Και όλα αυτά ενώ οι επιβάτες πληρώνουν τιμές ταχύπλοου..

Link to comment
Share on other sites

Στην Seajets επιτρέπεται η παραμονή των επιβατών στους εξωτερικούς χώρους σε όλα της τα ταχύπλοα(εκτός sj2-superjet) καθόλη τη διάρκεια του ταξιδιού, σε αντίθεση με την HSW που επιτρέπει μόνο στα λιμάνια. 

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι είναι απόλυτο αυτό. Πέρσι το καλοκαίρι που πήρα το TERAJET και προσπάθησα να βγω έξω, με σταμάτησε ένας του πληρώμτος και μου είπε πως δεν επιτρέπεται επειδή το πλοίο είναι highspeed κι είναι επικίνδυνο. Και δεδομένου ότι η θάλασσα ήταν λάδι, έτσι?? Δε φύσαγε καθόλου. Τώρα για τα υπόλοιπα ταχύπλοα του Ηλιόπουλου δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι πήγα με το Champion jet 2 και η παραμονή στα καταστρώματα του πλοίου κατα την διάρκεια του ταξιδιού επιτρεπόταν παρόλο το γεμάτο 7αρι βοριά.Νομίζω πέρυσι ήταν στην κρίση του πλοιάρχου αλλά φέτος νομίζω ότι επιτρέπονται σε όλα εκτός των δύο μικρών.

Edited by Champion Jet_2
Link to comment
Share on other sites

Γκαντεμιά δλδ που πήγα πέρσι...?? Έπρεπε φέτος να το πάρω. Αν και δε θα δουλέψει Κυκλάδες φέτος. Πάντως γενικά προσπαθώ να αποφεύγω τον Ηλιόπουλο λόγω της ασυνέπειας που έχει σε δρομολόγια και πλοία. Αλλά ήθελα να μπω στο TERAJET γι'αυτό το πήρα πέρσι. Στα CHAMPIONS έχω ακούσει κι εγώ ότι είναι ανοιχτοί οι εξωτερικοί χώροι, δεν το έχω επιβεβαιώσει όμως. Δεν ξέρω στο MASTER και στο MEGA τι ισχύει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Με δύο πλοία ενεργά αλλά εκτός δρομολογίων, η εταιρεία φέτος κατάφερε να ανταποκριθεί καλύτερα σε περιπτώσεις βλαβών και απαγορευτικών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σύμφωνα με τον Ε η εταιρεία σκοπεύει να αγοράσει δύο ταχύπλοα από Μεσόγειο και συγκεκριμένα monohull.Ίσως να αγοράσει τα αδελφάκια του Paros Jet;;

Εγώ πάντως θα προτιμούσα catamaran.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...