Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 647
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κι όμως φίλε Superfast VI όσο κι αν συμφωνώ ότι το θέμα είναι κουφό μεν, γελοίο δε, εισιτήρια κόβονται κανονικότατα και με το νόμο. Γνωστοί μου έχουν κόψει ήδη εισιτήρια για τη μεγάλη εβδομάδα τα οποία τουλάχιστον στο openseas δεν φαίνονται πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Στο ww.ferries.gr τα δρομολόγια φαίνονται κανονικά, αλλά δεν είναι ενεργοποιημέη η επιλογή της κράτησης. Για τους ενδιαφερόμενους για την Μ. Εβδομάδα τα δρομολόγια του είναι 17:30 το απόγευμα ενώ την Μ. Πέμπτη στις 13:00 (υποθέτω τοπικό) και στις 18:00, ενώ την Μ. Παρασκευή 07:00 (υποθέτω πάλι τοπικό για Άνδρο) και τις 13:30.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα τελικά στα εγκαίνια του πλοίου.

Οι εντυπώσεις μου πολύ θετικές, το πλοίο μέσα είναι πολύ ωραίο και προσεγμένο.

Τελικά οι φόβοι μου ότι θα είναι σκοτεινό δεν επιβεβαιώθηκαν και το πλοίο είναι αρκετά φωτεινό. Η αίσθηση ότι όλα είναι στο ίδιο deck δεν είναι εμφανής, αφού το μάτι δε χάνεται σε αχανείς χώρους.Μένει βέβαια να δούμε πώς θα είναι το πλοίο όταν θα έχει πρωτόκολλο...

Τέλος να πω ότι είναι αρκετά ψηλοτάβανο για ιαπωνέζικο πλοίο.

Παρακάτω είναι και μία φωτό από ένα σαλόνι του...

post-46-128326963161_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι, όλο το πλοίο είναι ενιαίο, εκτός από ένα μικρό σαλονάκι πλώρα δεξια που αν κατάλαβα καλά θα είναι VIP, αλλά δεν είμαι απολύτως σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να περασω κι εγω να μπανισω το πλοιο αποψε αλλα δυστυχως λογω δουλειας αυτο κατεστη δυνατον μολις γυρω στις 1840. Δυστυχως εφαγα πορτα διοτι ειχε σχολασει ο γαμος, αλλα τουλαχιστον ηταν ισως η ευγενεστατη πορτα που εχω φαει ποτεB). Οποτε δινω ηδη καποιους ποντους. Τα υπολοιπα επι της οθονης.

Link to comment
Share on other sites

Το πλοιο σε γενικες γραμμες ειναι πολυ προσεγμενο και ομορφο.Οι εσωτερικοι του χωροι ομορφα επενδυμενοι με ποικιλια χρωματων ωστε να μην κουραζουν το ματι του επιβατη.Οπως λεει και ο giorgosz δεν ξερω τι θα γινεται στην περιπτωση που αγγιξει το πρωτοκολλο,γιατι τα σαλονια μου φανηκαν μεγαλα αλλα οχι και τεραστια.

Αυτο ομως που με εντυπωσιασε ειναι το τεραστιο γκαραζ του πλοιου(πανω και κατω),που παραπεμπει καπως σε γραμμες Ελλαδας-Ιταλιας.Νετο γκαραζ με μικρα κολωνακια στο κεντρο μονο.Επισης η ραμπα για το πανω γκαραζ πρωτοτυπη,αφου μπορει να κλινει ειτε πλωρα ειτε πρυμα,αναλογα με το πως πεφτει το βαπορι στο ντοκο.(τωρα δεν εχει νοημα αφου καταργησανε το visor).

Η γεφυρα πολυ ''ζεστη'' και λειτουργικη,με κλειστες βαρδιολες αλλα με χειριστηρια σε αυτες καθως επισης και απο ενα σε καθε μια μικρο σαλονακι για τους φιλους και επισκεπτες της γεφυρας!Τελος το ανοιχτο καταστρωμα ειναι πολυ ανετο αφου εκμεταλλευεται ολο το πλατος του πλοιου με αρκετα καθισματα και χωρο πρυμα για αεροδιακομιδη.Σαν λεπτομερεια,η ΑΡ ψευτικη τσιμινιερα αξιοποιηθηκε ως χωρος για τουαλετες.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που απέξω δεν φαινόταν με ακρίβεια για το αν έχει πολλά ντεκ τελικά μεγάλη άπλα και πολλά καθίσματα στα ανοιχτά καταστρώματα ενώ έχει και ένα εξαιρετικό μπαλκονάκι στον καθρέφτη κάτω από την γέφυρα.

Link to comment
Share on other sites

ένα εξαιρετικό μπαλκονάκι στον καθρέφτη κάτω από την γέφυρα.

Πολυ σωστη επισημανση του earl για το μπαλκονακι.Το καλο μαλιστα ειναι οτι ειναι προσβασιμο μονο απο τη δεξια πλευρα και απο το πανω deck,οποτε φανταζομαι να μην συγκεντρωνει πολυ κοσμο (καλο αυτο) πλην των "ψαγμενων" shipfriends:D .

Link to comment
Share on other sites

14:50 πέρασε για πρώτη φορά τα φανάρια του παλιού λιμανιού της Μυκόνου. Κι έδεσε στη θέση 2. Με μια αργή βέβαια μανούβρα αλλά αρχή είναι ακόμα.

15:50 αναχώρησε για το νησί της Μεγαλόχαρης...

Άντε καλοτάξιδο το παπόρο και αντάξιο των εξαγγελιών...

Υ.Γ.: Από τον Πειραιά πρέπει να αναχώρησε γύρω στις 09:30...

post-17-12832696317_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό εσωτερικά , κανένα ;) καθισμα αεροπορικού τύπου .

Ενα προβλημα με τον καταπέλτη ,δεν πατούσε καλά στην Δυτική της Τήνου που έπεσε , το καράβι έπρεπε να είναι παρα πολύ μακριά απο την προβλήτα (στο οριο ) .Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι ,γιατί το καράβι ήταν άδειο και όταν είναι φορτωμένο , θα είναι χειρότερα.B)

post-484-128326963175_thumb.jpg

post-484-128326963178_thumb.jpg

post-484-128326963181_thumb.jpg

post-484-128326963183_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μήν έχει τα γρήγορα ρεμέτζα λόγω εσωστρεφών προπελών (για να μήν αρχίσουμε συγκρίσεις μεταξυ Πλοιάρχων) αλλα σε ποιότητα απέχει πολύ απο τον ανταγωνισμό!

Link to comment
Share on other sites

1st April mode/ON

Στο πρώτο του ταξίδι πάντως τα 23 μίλια τα είχε χαλαρά, απ'ότι έμαθα έπιασε μεχρι και 23,7.

Γι'αυτο και στην πράξη κανει πιο λιγο απο 3,30 για Τήνο

1st April mode/OFF

Link to comment
Share on other sites

Οπότε σαφώς υπερέχει και σε εσωτερικούς χώρους και σε ταχύτητα.Γιατί δλδ να μη το προτιμήσει ο κόσμος τόσο πορώμενοι με τα υπάρχοντα πλοία της Ραφήνας είναι οι επιβάτες της Ανδρου σκέψου να είχαν και καμίά εταιρία λαικής βάσης τι θα γινόταν

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το πλοίο θα κερδίσει αρκετούς.

Νομίζω ότι μόνο η εξωτερική του εμφάνισει ξενίζει.

Αυτό που ελπίζω να κερδίσει όμως, είναι τον σεβασμό των επιβατών. Γιατί δε θα ήθελα να δω τις γνωστές εικόνες επιβατών να ξαπλώνουν στους καναπέδες για να πιάσουν 5-6 θέσεις, να κάνουν "πικ-νικ" πάνω στη μοκέτα, να ρίχνουν ότι σκουπίδι έχουν κάτω κτλ...

Επιτέλους ας γίνουμε άνθρωποι!

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο του ταξίδι πάντως τα 23 μίλια τα είχε χαλαρά, απ'ότι έμαθα έπιασε μεχρι και 23,7.

Γι'αυτο και στην πράξη κανει πιο λιγο απο 3,30 για Τήνο

Εισαι σιγουρος για αυτη την ταχυτητα οτι την επιασε;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αναχώρησε απο τον Πειραιά στις 09,45 και είχα την τύχη να δω όλη την πανηγυρική έξοδο του απο το λιμάνι μια και εκείνη την ώρα για χάρη του καθυστερούσε ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ με τον οποίο ταξίδευα στο έκτακτο...

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο του ταξίδι πάντως τα 23 μίλια τα είχε χαλαρά, απ'ότι έμαθα έπιασε μεχρι και 23,7.
Εισαι σιγουρος για αυτη την ταχυτητα οτι την επιασε;

δεν ξερω ο gpan, παντως εγω ειμαι 100%B)

καθε χρονο την 1η Απριλιου, ο Θεολογος θα πιανει 23,7. τις υπολοιπες 364 μερες θα πηγαινει με 19;) .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...