Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 646
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

To proto emporiko dromologio tou Theologos P. ine gegonos. To ploio prepi na eftase peripu 21.15 ke edese 21.27 (ipame arxi ine akoma). Anaxorisi stis 21.45, apo oti katalava prepi na ixe kapia asinodefta trailers. An bori kapios na mas enimerosi gia tin kinisi tha ixe endiaferon.

post-40-128326963468_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στην Τήνο έβγαλε 50 περιπου επιβάτες 6 ΙΧ 5 ασυνοδευτα 5 λοιπα Φορτηγα . Καλή κινηση για πρωτο δρομολόγιο νομίζω.

ΥΓ. Ο καταπέλτης δεν πατάει καλά ,6 στρωμάτσες και η εκφώρτωση αργά και με δυσκολία. ;)

Link to comment
Share on other sites

Στα δρομολόγια πλέον εμφανίζεται κανονικά το όνομα του πλοίου και η εταιρία σαν ΚΥΚΛΑΔΕΣ FAST FERRIES. Το πλοίο σήμερα πρέπει να έπιασε στο έξω της Μυκόνου μιας και στο μέσα το ΑΚΟΥΑ έχει μοναξιές...

Link to comment
Share on other sites

Eβγαλες καμια φωτογραφια;

Οχι μονο φωτογραφια αλλα και βιντεο με την εξοδο του πλοιου απο το λιμανι...Αυτα ομως μετα το Πασχα να γυρισω με το καλο πισω...

Link to comment
Share on other sites

Την Μ. Παρασκευή είχα την τύχη να ταξιδέψω με το πλοίο προς Άνδρο στο μεσημεριανό του δρομολόγιο και πραγματικά μόνο θετικά λόγια μπορείς να γράψεις. Πολυτέλεια, ευρυχωρία, καθαριότητα για το εσωτερικό του, άψογο τεράστιο γκαράζ και ευγενικό μέχρι παρεξηγήσεως πλήρωμα. Εξωτερικά άθφονος χωρός να απλωθείς/ κάτσεις/ βολτάρεις με κορυφαίο σημείο (όπως έχει αναφερθεί και σε προηγούμενο post) το πλωρίο μπαλκονάκι ακριβώς κάτω από τη γέφυρα.

Η αίσθηση που διαμόρφωσα μετά και από κουβέντες με κόσμο στην Ανδρο είναι ότι όσοι κολημένος να είσαι με το SUPERFERRY και ΠΗΝΕΛΟΠΗ, μια δοκιμή θα σε πείσει ότι το μόνο πλεονέκτημά τους πλέον είναι μόνο οι ώρες αναχωρήσεών τους.

Link to comment
Share on other sites

Η αίσθηση που διαμόρφωσα μετά και από κουβέντες με κόσμο στην Ανδρο είναι ότι όσοι κολημένος να είσαι με το SUPERFERRY και ΠΗΝΕΛΟΠΗ, μια δοκιμή θα σε πείσει ότι το μόνο πλεονέκτημά τους πλέον είναι μόνο οι ώρες αναχωρήσεών τους.

Μιας και αυριο εχει αναχωριση απο Ραφηνα στις 07.00 ειπα να παω μια βολτα με τον Θεολογο , αναλυτικο ρεπορταζ , και φωτο , την Τριτη

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδιά, ωραίο το link με την αναχώρηση, βρείτε ένα ανάλογο και με πρόσδεση να θαυμάσουμε την Γιαπωνέζα να γυρνάει! Τα steady shot τα έχουμε απο παντού!

Link to comment
Share on other sites

Αστερι παιδια το βαπορι , εσωτερικα lux , ολοκαθαρο και αρκετα ευρυχωρο , δεν ξερω αν γινει χαμος απο κοσμο πως θα ειναι βεβαια ...

Το καταστρωμα του θεωρο λιγο <<κακο>> σε ενα επιπεδο ολο και ολο , πιστευω να βαλουν απο πανω κατι γιατι ο κοσμος θα ψηνεται κανονικα ..

Γρηγορη προσδεση σε ολα τα λιμανια , στη Μυκονο παει στο νεο λιμανι , Ραφ-Ανδ-Τηνο-Μυκ το εκανε σε 4.15 ακριβως (αναχ. 07.00 αφιξη 11.15)

Στη παρακατω φωτο θα δειτε το καταστρωμα και επισης κατι που μου εκανε εντυπωση , οι τζιμινιερες του , προσεξτε οτι στο ενα εχει φουγαρα εχει στο αλλο τιποτα .. Γιατι αραγε ??

post-41-128326963566_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Α Α Α , ξεχασα να πω ....

Απο Ανδρο ενας Κυριος ο οποιος καθησε διπλα μου στο Πηνελοπη , ειπε οτι δεν του ειπαν στο τηλ. (μαλλον) οτι ειχε προς Ραφηνα (19.00) τον Θεολογο και του ειπαν μονο (19.15) το Πηνελοπη (περασε στις 20.00) ..

Πολεμο κανουν στον Θεολογο ??????

Link to comment
Share on other sites

Α Α Α , ξεχασα να πω ....

Απο Ανδρο ενας Κυριος ο οποιος καθησε διπλα μου στο Πηνελοπη , ειπε οτι δεν του ειπαν στο τηλ. (μαλλον) οτι ειχε προς Ραφηνα (19.00) τον Θεολογο και του ειπαν μονο (19.15) το Πηνελοπη (περασε στις 20.00) ..

Πολεμο κανουν στον Θεολογο ??????

Ανοίγεις μεγάλο θέμα σχετικά με τα πρακτορεία και πως ανταγωνίζονται αθέμιτα το ένα το άλλο. Πληροφοριακά τα έγιναν και από Ραφήνα όλη την Μ. Εβδομάδα.

Για το θέμα του ανοικτού καταστρώματος του πλοίου ίσως μια κατασκευή με ανεμοθώρακες στο ύψος του ανοικτού μπαρ ίσως έλυνε το πρόβλημα της ζέστης και του αέρα τα καλοκαίρια

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα του ΘΕΟΛΟΓΟΥ είναι συνεχώς σταθερά πάνω από 20 μίλια.Την Άνδρο την κάνει 1:45 ενώ προχτές την Κυριακή έφυγε 10 το βράδυ και 2 την νύχτα ήταν δεμένος στην Τήνο και ξεφόρτωνε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ελπιζω ο,τι κι αν φερει να του κανει και μια πλωρη σε στιλ Ionian Star κι οχι αυτο το χαλι που εχει για πλωρη ο Θεολογος Π. Επισης αυτη τη φορα ας μην παραλειψουμε τους προσκρουστηρες πρυμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι προσκρουστηρες πρυμα εχουν μπει πρωτον,και δευτερον η πλωρη του δεν ειναι και χαλια...ετσι δεν ειναι;λιγη εμπαθεια διακρινω η κανω λαθος;:P

Link to comment
Share on other sites

Και στις περισσοτερες γυναικες δεν αρεσουν οι αντρες-κομοδινα στο υψος αλλα αυτο δεν ειναι εμπαθεια, ειναι διαφορα γουστου. Ετσι και με τις πλωρες και την εμφανιση των πλοιων, περι ορεξεως κολοκυθοπιττα. Η πλωρη του προσωπικα μου φαινεται αισχρη και για να γινω κατανοητος τη συγκρινω με του Ionian Star το οποιο για μενα ειναι εκπληκτικη μετασκευη, τουλαχιστον εξωτερικα. Απλως οι μεν ηταν μερακληδες, οι δε οχι. Αν εχεις δει και τα δυο στη δεξαμενη δε νομιζω οτι καν τιθεται θεμα συγκρισης.

Οσο για τους προσκρουστηρες, η επισυναπτομενη φωτο τραβηχτηκε πριν 15 μερες, αν τους βλεπεις πουθενα τοτε μαλλον εχεις καλυτερο οφθαλμιατρο απο μενα. Τωρα αν τοποθετηθηκαν εν τω μεταξυ, παω πασο.

post-22-128326964171_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχεις καιρο να δεις το βαπορι,πηγαινε μια βολτα δεν βλαπτει και μετα ξεκινα να λες αυτα που θελεις να πεις...πολλες φορες πρεπει να ενημερωνεσε πριν μιλησεις και εσυ μαλλον δεν το εχεις κανει...επισης για τις συγκρισεις και για να δεις οτι ολα ειναι σχετικα,το ΙΟΝΙΑΝ ΣΤΑΡ εκανε μετασκευη γιατι δεν ειχε πλωρη οποτε ηταν αγκαστηκη η μετασκευη του,ενω το ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π ειχε πλωρη και θα ηταν πολυ μεγαλο το κοστος για να αλλαξει ωστε να σου αρεσει εσενα.Πιθανον οι ανθρωποι εριξαν αλλου τα χρηματα που δεν περισευουν σε κανεναν,αλλα απο οτι καταλαβαινω δεν μπορεις να συγκρινεις τα εσωτερικα γιατι πιθανον να μην εχεις μπει μεσα ,αλλα ουτε και το ταξιδεμα του επισης.Τα υπολοιπα οτι το ειδες στην δεξαμενη και δεν σου αρεσε δεν μου λεει κατι...στο ταξιδεμα το ειδες η ακομα επαναπαυεσε με την εξωτερικη του εικονα;;Κανε λοιπον μια βολτα αν ειναι ετσι τα πραγματα ωστε να συγκρινεις και να δεις και τους προσκρουστηρες φιλε μου πριν πας στο οφθαλμιατρο γιατι το κοστος ειναι και μεγαλο.

Αυτα τα ολιγα και περιμενω να επιβεβαιωσεις συντομα αυτα που δεν εχεις δει....

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αυτα που γραφω ειναι ξεκαθαρα και σε καλα(θελω να πιστευω) ελληνικα. Εγω δε μιλησα πουθενα για ταξιδεμα και για εσωτερικους χωρους, εσυ τα εφερες μεσα στη συζητηση. Εξωτερικα το εχω δει, για το εξωτερικο του δικαιουμαι δια να ομιλω, το οποιο μου φαινεται ακαλαισθητο στην πλωρη. Κι εμενα δε μου λεει απολυτως τιποτα οτι σε αλλους αρεσει. Τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο. Αν μιλαγα για ταξιδεμα η εσωτερικους χωρους θα ημουν νουμερο απο τη στιγμη που δεν εχω μπει μεσα, οταν ταξιδεψω θα το κανω και αυτο χωρις φοβο και παθος.

Οσο για τους προσκρουστηρες και παλι αυτο που γραφω ειναι ξεκαθαρο. Τελευταια φορα που το ειδα πριν 15 μερες δεν υπηρχαν, και ομιλω με την ανωθεν επισυναπτομενη φωτογραφια και οχι σε φιλολογικο επιπεδο. Αν μπηκαν εν τω μεταξυ, τοτε κανω λαθος και θα αυτομαστιγωθω σα Φιλιππινεζος Καθολικος τη Μεγαλη Πεμπτη. Τι να κανω δηλαδη, να παιρνω τηλεφωνο καθε μερα το valencay στη Ραφηνα και να ρωταω αν βαλανε προσκρουστηρες?

Με το πλοιο η τους owners δεν εχω τιποτα, ισα-ισα που το θελω να μεινει στη γραμμη οντας αμεσα ενδιαφερομενος λογω εντοπιοτητας, μοιαζει δε καλος αντικαταστατης σε βαθος χρονου των γηραιων κυριων που εχουμε στη γραμμη αυτην τη στιγμη. Με φτιαχνει δε, παρα πολυ το γεγονος οτι εχει μπαλκονι στην πλωρη, κατι το οποιο στα καινουρια πλοια εχει εκλειψει. Αλλα αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να βαλω τη φωτογραφια του στα εικονισματα διπλα στον Αγιο Γεωργιο τον Τροπαιοφορο και να μη αναφερω επι ματαιω το ονομα του Παναγιωτακη. Μπορω να απαριθμησω εγω ο ιδιος πολλα αλλα πραγματα για τα οποια μπορει να με κατηγορησει κανεις στα πλαισια του καταστηματος τουτου, θελω να πιστευω ομως πως η εμπαθεια δεν ειναι μεσα σε αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ok φιλε μου, οποτε συμπερασματικα για εσενα παντα, η Fast Ferries ειναι μια εταιρια η οποια δεν έχει μερακληδες εφοπλιστες και αυτο γιατι αφησαν την πλωρη ως ειχε,χωρις βεβαια να εχεις ιδεα απο το υπολοιπο αποτελεσμα αφου δεν το εχεις δει...:P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...