Jump to content
Shipfriends

Eπισκευές, συντηρήσεις, δεξαμενισμοί

Recommended Posts

Το κακό είναι ότι δεν είναι πάντα άμμος.. Ανάλογα με τη μέθοδο που χρησιμοποιεί ο καθένας θα δεις από πολύ ψιλή άμμο μέχρι silica (τοξικό..). Αυτά που έχω δει εγώ δεν είδα ποτέ να μαζεύουν το υλικό για ανακύκλωση μόνο καθάρισμα του χώρου. Βέβαια σε κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις  είχα δει παλιά που έβαζαν ένα πανί κάτω από το σημείο που δούλευαν αλλά δεν ξέρω αν ήταν για καθαριότητα η ανακύκλωση του υλικού.

Ξέχασα να αναφέρω ότι υπάρχουν δύο είδη άμμοβολης. Το πρώτο χρησιμοποιεί μόνο αέρα και λέγετε ξηρή άμμοβολη και το δεύτερο είναι συνδυασμός νερού και άμμου κλπ. 

Στη Σύρο όταν κάνουν άμμοβολη και έχει άπνοια η ανατολικό άνεμο οι κάτοικοι κράζουν απότι ξέρω.. 

Τέλος έχει τύχει να κάνουμε άμμοβολη και βάψιμο κυτους κ υφαλων(ως ένα σημείο φυσικά) στο μολο της ΔΕΗ..Εν πλω!! Όσοι γνωρίζουν σίγουρα καταλαβαίνουν ποιο παιδί με Lamborghini μας το έκανε στη ζουλα😁

• 1 year later...
On 3/26/2021 at 2:24 PM, George...f said:

Συμφωνώ πως το 1 θα φέρει σαφώς πιο καθαρό χρημα χωρίς λοιπά έξοδα και υπολογισμούς όπως αναφέρει ο @Nikos_Chania αλλά διαφωνώ ως προς την μεταχείριση για το 2. Δηλαδή οι ΒορειοΕυρωπαιοι είναι άξιοι και εμείς πολίτες Β’ κατηγορίας;

Νομίζω η πρσέγγισή σου είναι λάθος. Τα κριτήρια δεν είναι βάσει "κατηγορίας πολιτών" αλλά οικονομικά (και ανταγωνισμού).

1- Εφόσον έχεις πετύχει μια καλή ναύλωση θέλεις το πλοίο σου να "διατηρήσει το καλό του όνομα" άρα επιβάτες και ναυλωτές να είναι ικανοποιημένοι. Αυτό θα σου δώσει και την δυνατότητα παράτασης (αν είναι επιθυμητό) της ναύλωσης.

2- Το πλοίο θα είναι μακριά άρα θέλεις όσο το δυνατό λιγότερα προβλήματα λόγω μεγαλύτερης δυσκολίας και υψηλότερου κόστους εργασιών. Δεν το έχεις δίπλα σου, όπου τα όποια προβλήματα αντιμετωπίζονται ευκολότερα. Επίσης δεν θέλεις καθόλου -ει δυνατόν- μηχανικά προβλήματα. Για παράδειγμα σε δική σου γραμμή αν για κάποιο λόγο αναγκαστείς να "κόψεις" και έχεις μια-δυό ώρες καθυστέρηση το καλύπτεις, εκεί (καιρικών συνθηκών εξαιρουμένων) πιθανόν να σου κόψουν ναύλο. Και άλλα πολλά.

Άρα είναι απόλυτα λογικό να στείλεις το πλοίο όσο πιο προσεγμένο γίνεται. Αν και δεν έχω πρόσφατη εικόνα, πιστεύω ότι το BS2 είναι σε καλή κατάσταση απλά εκεί δεν κάνεις το "κάτι παραπάνω".

On 2/17/2020 at 1:12 AM, Nereus said:

Το κακό είναι ότι δεν είναι πάντα άμμος.. Ανάλογα με τη μέθοδο που χρησιμοποιεί ο καθένας θα δεις από πολύ ψιλή άμμο μέχρι silica (τοξικό..). Αυτά που έχω δει εγώ δεν είδα ποτέ να μαζεύουν το υλικό για ανακύκλωση μόνο καθάρισμα του χώρου. Βέβαια σε κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις  είχα δει παλιά που έβαζαν ένα πανί κάτω από το σημείο που δούλευαν αλλά δεν ξέρω αν ήταν για καθαριότητα η ανακύκλωση του υλικού.

Ξέχασα να αναφέρω ότι υπάρχουν δύο είδη άμμοβολης. Το πρώτο χρησιμοποιεί μόνο αέρα και λέγετε ξηρή άμμοβολη και το δεύτερο είναι συνδυασμός νερού και άμμου κλπ. 

Στη Σύρο όταν κάνουν άμμοβολη και έχει άπνοια η ανατολικό άνεμο οι κάτοικοι κράζουν απότι ξέρω.. 

Τέλος έχει τύχει να κάνουμε άμμοβολη και βάψιμο κυτους κ υφαλων(ως ένα σημείο φυσικά) στο μολο της ΔΕΗ..Εν πλω!! Όσοι γνωρίζουν σίγουρα καταλαβαίνουν ποιο παιδί με Lamborghini μας το έκανε στη ζουλα😁

Από αυτά που θυμάμαι που μου είχε πει ο παλιός μου διευθυντής στην προηγούμενή μου δουλειά ( ο Θεός ας τον συγχωρέσει, ωραίο το φέσι που μου έβαλε) όταν έκαναν αμμοβολές τα κατάλοιπα θεωρούνταν σαν απόβλητα μετά. Για το λόγο αυτό είχαν προτείνει και δοκιμάσει (δεν ξέρω αν πρόλαβαν να κάνουν ευρεία χρήση) ένα σύστημα "παγοβολής" που ήταν ακριβώς αυτό που καταλαβαίνετε. Σύμφωνα με τα λεγόμενά του ήταν πιο αποδοτικό από την αμμοβολή και επιπλέον δεν άφηνε κατάλοιπα παρά μόνο νερό καθώς ο πάγος όπως έπεφτε στην επιφάνεια έκαιγε το υλικό (μπογιές κλπ).

• 1 month later...
Posted (edited)

Ναι χρησιμοποιεί ξηρό πάγο αυτό το σύστημα αλλά δεν τράβηξε λόγω δυσκολίας στα logistics και κόστους. Παρόλα αυτά το χρησιμοποιούν σε καθαρισμους αυτοκινήτων. Ψάξε στο YouTube και θα δεις πολλά ενδιαφέροντα βίντεο. 

Edited by proud_ionian