Jump to content
Shipfriends

Θεόφιλος (ΙΜΟ 7362108)


Recommended Posts

Ανακριβής η πληροφορία ότι αναγκάστηκε σε παραίτηση,από τον Πλοίαρχο Σιδερή Μαμίδη,η Ανθυποπλοίαρχος του ΘΕΟΦΙΛΟΣ Φωτεινή Σαμπατάκου:D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κυριακη απογευμα στις 19.00 ξεκινα δρομολογια.Καλη αρχη.

δευτερα το πλοιο θα εχει αναχωρηση απο Μυτιληνη για Χιο-Πειραια, τη Τρίτη θα κανει διανυκτερευση στον Πειραια και Τεταρτη θα αναχωρησει για Χιο-Μυτιληνη.Θα μπει δηλαδη στα δρομολογια του "Μυτιληνη" για να δεσει το τελευταιο. να ευχηθω λοιπον και εγω καλη αρχη.

Link to comment
Share on other sites

το πλοίο εξωτερικά έγινε αγνώριστο.Η υδροβολή έπιασε τόπο σταρώθηκε όπου χρειαζόταν και έτσι πλέον το λευκό του πλοίου είναι πεντακάθαρο χωρίς ίχνος παλαιών κατεστραμένων μπογιών.

Τέτοια εξωτερική εμφάνιση δεν θυμάμαι να είχε τα τελευταία χρόνια ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι ακουσα οχι πολλα πραγματα, κατι κομματια φθαρμενης μοκετας εχουν αλλαχθει,ενω αν αληθευει αυτο που μου ειπαν οι καμπινες Β θεσεις που ηταν κατω απο το γκαραζ δεν θα πωλουνται πια αλλα οι ΑΒ καμπινες θα γινουν Β.

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι ακουσα οχι πολλα πραγματα, κατι κομματια φθαρμενης μοκετας εχουν αλλαχθει,ενω αν αληθευει αυτο που μου ειπαν οι καμπινες Β θεσεις που ηταν κατω απο το γκαραζ δεν θα πωλουνται πια αλλα οι ΑΒ καμπινες θα γινουν Β.

Το πιο λογικο ειναι να τις δινουν μονο το καλοκαιρι που υπαρχει η αναγκη για καμπινες και δεν βρισκεις ευκολα.Ακομα πιο λογικο ειναι αν δεν τις δινουν να τις καταργησουν και να υπαρχουν μονο ΑΒ οπως στον ΤΑΞΙΑΡΧΗ.Να υπαρχουν και να μην τις δινουν δυσκολο το βλεπω.Θα υπαρχει μειωση εσοδων

Link to comment
Share on other sites

Το να καταργηθουν οι Β και να μεινουν μονο οι ΑΒ που απο 44 θα πουλιουνται 52 λιγο δυσκολο μου φαινεται.Οι καμπινες που ειναι κατω απο το γκαραζ ειναι παρα πολλες ολη η β θεση και το πληρωμα,που κοιμαται ακομα πιο κατω στις καμπινες με τις κιτρινες πορτες νομιζω,Ισως αυτο που μπορει να γινει ειναι να χωριστουν οι ΑΒ και οι μισες να γινουν Β οπως και στο Μυτιληνη που ΑΒ4 και Β4 ειναι ακριβως ιδιες (γι αυτο γινεται μαχη ποιος θα τις πρωτοπαρει το καλοκαιρι),βεβαια αυτο θα μειωσει τις διαθεσιμες κλινες αλλα απο το να κοιμαται ακομα ο κοσμος κατω απο το γκαραζ:Dαλλα και το πληρωμα:D:mad:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ξεκινησε και ο Θεοφιλαρας. Αντε καλα ταξιδια να χει και μακρια απο κακοτοπιες. Ελπιζω φετος να γινει η αμμοβολη που ακουω απο περυσι για να γινουν τα 17,9 18,5 :D

post-23-128326960778_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι ιδιαιτερα για τα 17.9 μιλια που επιασε γιατι το καλοκαιρι που το ειδα απο το AIS του Μυτιληνη στους 13 με 13.5 κομβους μεσοπελαγα πιαστηκε η ψυχη μου.Αληθεια τα καταστρωματα βαφτηκαν ολα γαλαζια?

Link to comment
Share on other sites

Είχε Αγιο ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ χθες το βράδυ.

Μπαίνοντας στο λιμάνι της Χίου προερχόμενο από Μυτιλήνη, γύρισε το πλοίο όλο δεξιά προς το <<Μπούρτζι>> και με όλο ανάποδα κατάφερε να σταματήσει 1 μέτρο πριν τα βράχια του Βόρειου λιμενοβραχίονα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ασθένεια μέλος του πληρώματος

Πηγη ΥΕΝ

Έκτακτη προσέγγιση στο λιμένα Λαυρίου πραγματοποίησε το Σαββατο στις 22:00 ώρα, το Ε/Γ-ΟΓ «ΘΕΟΦΙΛΟΣ», Νηολ. Μυτιλήνης 35 κατά το δρομολόγιο του από Πειραιά για Χίο-Μυτιλήνη προκειμένου αποβιβάσει 20χρονη επίκουρο, μέλος πληρώματος του πλοίου, η οποία παρουσίασε έντονους πόνους στην κοιλιακή χώρα.

Η ανωτέρω μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ στο Κρατικό Νοσοκομείο Αθηνών, ενώ το πλοίο απέπλευσε την 22:30 για εκτέλεση δρομολογίου του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το θεοφιλι ειναι σε πολυ καλη κατασταση μετα την επισκυευη του,τα καταστρωματα βαφτηκαν ολα γαλαζια και επανω δεν υπαρχει ιχνος σκουριας η τσιμινιερα λαμπει και η αμμοβολη επιασε τοπο.Ωστοσο και μηχανικα πλεον πεταει αφου οπως ηδη ξερουμε πιανει ανετα τα 18 μιλακια

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε μικρες πινελιες μονο στο μηνυμα σου

Αμμοβολη δεν εγινε τωρα θα γινει τον Απριλη για να εχει αποτελεσματα μεσα στο καλοκαιρι (αυτη ειναι η ποιο λογικη δικαιολογια που μπορω να σκεφτω) Οσο για τα 18 ειναι αναλογα με τον καιρο και τα ρευματα τα οποια το επιρρεαζουν παρα πολυ. Ενω κατεβαινει στο Σουνιο με 17,5 μολις γυρισει για πανω κοβει ακομα και στα 15,5 και μετα την Ανδρο ανεβαζει παλι στα 17. Οταν κατεβαινει παλι εχουν δει και 19αρια αλλα για λιγο. Μεση ταχυτητα παντως πλεον ειναι 17-17,5. Ελπιζω μετα την αμμοβολη να το παρει το μιλι. Οσο για τα υπολοιπα που λες δεν τα εχω δει με τα ματια μου γιατι δεν εχει τυχει να ανεβω στο βαπορι αλλα ελπιζω να εχουνε διαρκεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλά δεν το είχε προσέξει κανένας? Ή το είχαμε ξαναγράψει κάπου και δεν το πήρα είδηση!

Τεσπα, φρέσκιες φρέσκιες οι φωτο, μόλις μου τις στείλαν :confused: Έχει γίνει όμορφος πάντος!

post-235-128326961232_thumb.jpg

post-235-128326961236_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα μουστάκια είναι σήμα κατατεθέν του Θεόφιλου, και ενα πολύ μεγάλο κομμάτι της ομορφίας του.

Απορώ πως τον αφήσανε τον καημένο έτσι τοσο καιρό.

Πρέπει να μπεί και το NEL LINES τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έτσι θα ολοκληρωθεί η ομορφιά του

Παντως το γεγονός ότι ξαναμπήκαν τα μουστάκια είναι πολύ ευχάριστο τη στιγμή μάλιστα που πίστευα ότι δεν θα ξαναδώ ποτέ το θεόφιλο έτσι όπως τον γνώρισα

Μια φωτο του ΘΕΟΦΙΛΟΥ δειτε και πειτε δεν ξανα εγινε κουκλι

post-323-128326961583_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εκτος απο μουστακια μηπως εβγαλε και φτερα;

που κυμαινεται η ταχυτητα του; ειναι ακομη 17,5-18 οπως οταν βγηκε απο την επισκευη ή εχουμε επανελθει στα 15-16 παλι;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...