Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Kαι αυτοί που είχαν εισιτήριο σήμερα από Πειραιά; Την κάτσανε την βάρκα. Και δεν έχουνε και άλλο για να σκατζάρουνε. Πάντως, η εταιρεία δεν έχει πει τίποτα επίσημα για το γεγονός. Στα δελτία τύπου της ο χρόνος σταμάτησε στην ίδρυση γραφείου τουρισμού. Μια απ' τα ίδια και στο site του ΥΕΝ (οι ανακοινώσεις βγαίνουν μέχρι το μεσημέρι)

Ενώ κατά τη 1:30 ήταν δεμένο στη γνωστή του θέση, μετά είχε φύγει από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Το πλοιο φαινεται εκτος δρομολογιων μεχρι της 28 Νοεμβριου,αυτο αραγε σημαινει οτι μεχρι τοτε θα εχει αποκατασταθει η βλαβη η τοτε θα αντικατασταθει απο το Θεοφιλος

Link to comment
Share on other sites

Καμια βδομαδα θα μεινει εξω ο Ταξιαρχης. Η ζημια ευτυχως ειναι πολυ μικροτερη απ οτι αρχικα υπολογιζανε. Για να ειμαι ειλικρινης μου ειπανε τι επαθε αλλα δε μπορω να σας το μεταφερω γιατι δεν το καταλαβα. Πρωτη φορα ακουγα αυτες τις ορολογιες και δεν τις συγκρατησα. Ζητω ταπεινα συγγνωμη και υποσχομαι να εχω μπλοκακι αλλη φορα να σημειωνω :confused:

Link to comment
Share on other sites

Pantos to openseas του δεινει δρομολογια απο 10 Δεκεμβριου κ μετα του ΤΑΞΙΑΡΧΗ.Μεχρι τότε...νέκρα!Μενει μοναχοβαπορο απο τη ΝΕΛ ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ αφου αποψε ειναι το τελευταιο δρομολογιο του ΜΥΤΙΛΗΝΗ πριν την ετησια που ξεκινα την Τεταρτη.

Link to comment
Share on other sites

Pantos to openseas του δεινει δρομολογια απο 10 Δεκεμβριου κ μετα του ΤΑΞΙΑΡΧΗ.Μεχρι τότε...νέκρα!Μενει μοναχοβαπορο απο τη ΝΕΛ ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ αφου αποψε ειναι το τελευταιο δρομολογιο του ΜΥΤΙΛΗΝΗ πριν την ετησια που ξεκινα την Τεταρτη.

Τη Κυριακη 3/12 τελικα η επιστροφη του Ταξιαρχη στα δρομολογια (ενημερωθηκε και το open seas),μια εβδομαδα νωριτερα απο το προγραμματισμενο παραγμα που σημαινει οτι η ζημια ευτηχως δεν ηταν πολυ μεγαλη. Επομενως θα μεινει ο Θεοφιλος μοναχοβαπορο μεχρι την Κυριακη.

Link to comment
Share on other sites

το γαρ πολυ του openseas γεννα παραφροσυνη. λιγο off topic, αλλα εχω απορια ποτε θα παρουν χαμπαρι ορισμενοι οτι το openseas το ενημερωνουν οι εταιρειες και σε περιπτωσεις βλαβων αυτο γινεται σχεδον παντα την τελευταια στιγμη. αν δεν κατεβει το συνεργειο να λυσει οτι πρεπει να λυσει και να δει τι ζημια υπαρχει πως θα ξερουν ποτε θα ξαναξεκινησει; πολλες φορες μονο αφου γινει δοκιμαστικο ξερουν για σιγουρα. αλλα οχι εμεις εκειειειει. λες και ο χριστιανος που εχει το openseas ειναι στο μηχανοστασιο του ταξιαρχη

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παει δοκιμαστικο. Αν ολα πανε καλα τοτε ξεκιναει δρομολογια διπλωνοντας το Θεοφιλο. Ευτυχως που η ζημια δεν ηταν τοσο σοβαρη οσο φαινοτανε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

βλαβη στο πλοιο.:eek:μυτιληνη-χιος σε 4,5 ωρες το πρωι και αλλες τοσες το απογευμα οποτε το σταματησε η επιθεωρηση στη χιο και αναχωρει για πειραια κενο επιβατων

Link to comment
Share on other sites

μάλλον έφυγε κανονικά για το δρομολόγιο του χθες το απόγευμα

Οχι μάλλον αγαπητέ μου. Κανονικότατα έφυγε το πλοίο χθες το απόγευμα. Μάλλον δεν ήτανε και τόσο σοβαρή η βλάβη και το πιθανότερο είναι να το στείλανε προληπτικά πίσω κενό επιβατών.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Το πλοιο παντως φαινεται να εχει ξεκινησει απο Μυτιληνη(κανονικα πιο αργα επρεπε να φυγει παντως)με εμφανως χαμηλη ταχυτητα=10 μιλια....Μου θυμιζει λιγο αυτο

Link to comment
Share on other sites

Ριχνοντας μια κλεφτη ματια στο AIS:p η βλαβη πρεπει να παρουσιαστικε στο υψος του αεροδρομιου της Μυτιληνης.Μεχρι τοτε η ταχυτητα του ηταν κανονικη.

Link to comment
Share on other sites

Μιάς και ο προηγούμενος άνοιξε τον δρόμο:rolleyes:...είπα να αμαρτήσω και εγώ με τη σειρά μου.:D

Απ' ό,τι δείχνει το AIS το πλοίο δεν πάει Χίο και έρχεται κατ' ευθείαν Πειραιά. Τώρα είναι ανάμεσα Ψαρά και Χίο και πηγαίνει συνεχώς με ταχύτητα 10-11 κόμβων. Οπότε θα πρέπει να έχει δίκιο ο orestis. Όσο για την ΝΕΛ, τι να πω? Είναι το 3ο πλοίο με πρόβλημα μέσα σε λίγες μέρες...μετά το Παναγία Τήνου και τον Θεόφιλο.

Link to comment
Share on other sites

Ας μιλησουν οι ειδικοι για την βλαβη που αναφερει το ΑΙΠΕ

Εν μέσω περιόδου αιχμής η ακτοπλοϊκή εξυπηρέτηση της Χίου σημειώνει μια ακόμη απώλεια, εκτός από αυτήν του επιβατηγού – οχηματαγωγού «ΘΕΟΦΙΛΟΣ». Πρόκειται για το πλοίο «ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ» -κι αυτό της Ναυτιλιακής Εταιρείας Λέσβου- το οποίο από χθες στις 10 το πρωί παραμένει στο λιμάνι της Μυτιλήνης λόγω προβλήματος που παρουσίασε σε 12 χιτώνια κυλίνδρων της μηχανής.
Link to comment
Share on other sites

12 Χιτώνια?? Τι έπαθαν όλα μαζί?? Το πιο συνηθισμένο είναι να αρπάξει ένα έμβολο σε ένα χιτώνιο (λόγω κακής κυκλοφορίας ύδατος στο χώρο ψύξεως του περιχιτωνίου). Αυτή η βλάβη συνήθως θέλει λιγότερο από μια ημέρα για την αποκατάσταση ενός κυλίνδρου.

Αλλά αυτή τη φορά είναι αρκετά πιο σοβαρά τα πράγματα. Εγώ έχω ακούσει ότι έχουν σπάσει αρκετά χιτώνια??

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία λέει 7-10 και βλέπουμε...

Αλήθεια στη γραμμή θα μείνουν με κανένα πλοίο. Στην ουσία για αυτή τη βδομάδα μένουν με ένα...

Το Θεοφιλος off επ αόριστο

Το Ταξιάρχης off για 10 μέρες

Το Λισσός χάνει 2 δρομολόγια για δεξαμενσιμό... (μήπως θα ήταν φρόνιμο να αναβάλουν για πολύ λίγο το δεξαμενισμό ώστε να επιστρέψει οτι Ταξιάρχης;)

Link to comment
Share on other sites

Αν αναλογιστούμε την ταχύτητα που έχει τελευταία το Μυτιλήνη, τα 17 μίλια του Λισσός στην ίδια κατηγορία είναι.

Οπότε όντως θα είχε νόημα να περιμένουν τον Ταξιάρχη, όπως λέει ο φίλος marioskef.

Αλλά θα είναι μόνο 10 ημέρες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μια συνηθισμενη βλαβη παντως. Απ οτι εμαθα ορισμενα κομματια τα βγαζουνε με το φαρασι απο τη μηχανη. Ενω καποια αλλα (3 εμβολα) τα ψαχνουν ακομα :eek:. (εγιναν σκονη)

Ποιο ευκολο ειναι να αλλαχτει η μηχανη παρα να επισκευαστει αυτη παντως. :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...