Jump to content
Shipfriends

Φήμες αγοράς/πώλησης ΕΓ/ΟΓ


Recommended Posts

Κρητικη εταιρια με 4 κεφαλαια γραμματα που μας εχει συνηθισει σε μεγαλες μετασκευες μεγαλων γιαπωνεζικων βαποριων ετοιμαζεται να μας προσφερει αλλη μια.
Λογικα τα επιχειρηματα και των δυο αλλα μεσα επεσε ο Earl ;) Το πλοιο θα ερθει απο την Ανατολη και ισως να ειναι εδω και συντομα (πριν το καλοκαιρι)

Μήπως μετά την έντονη φημολογία των τελευταίων ημερών γύρω από το HELLENIC VOYAGER, το πλοίο για το οποίο μας είχε μιλήσει πριν λίγο καιρό ο φίλος Neptune μας έρθει τελικά από την ...Κόρινθο και ουχί από την Ανατολή ??? :D

Ούτως ή άλλως πάντως, και "Κρητική εταιρια με 4 κεφαλαία γράμματα" είναι η ΑΝΕΚ, και το VOYAGER γιαπωνέζικο βαπόρι..... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 705
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ναι η αληθεια ειναι οτι ακουσα για γιαπωνεζικο βαπορι και κακως μετεφερα οτι θα ερθει απο την Ανατολη ;) Δικο μου το λαθος αν και οταν ακουσα τη φημη τοτε δεν ανεφεραν ονομα πλοιου. Στη συνεχεια εγινε γνωστο.

Link to comment
Share on other sites

excusez moi:cool:. για τη stena o λογος. γινοταν και εκτενης αναφορα στα μεινοεκτηματα (ελιγμων και embarkation) που εχουν τα συγκεκριμενα κοκκινα και στα πολλα χρηματα που θα χρειασθει να επενδυθουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έχετε ακούσει τίποτε για το SEAFRANCE MANET? Ήταν να πουληθεί φέτος που θα αντικατασταθεί από το Jean Nicoli και ήδη η SEAFRANCE το έχει βγάλει από τον στόλο των επιβατηγών της (μάλλον ταξιδεύει σαν RoRo), αλλά δεν είδα να έχει πουληθεί κάπου συγκεκριμένα.
Μετά από σχεδόν 1 χρόνο παροπλισμού στη Δουνκέρκη...έφθασε η ώρα του να ξαναφορέσει τα σινιάλα της Stena...που αφού το φρεσκάρει λιγάκι...μάλλον θα το πάει Ιρλανδία (Stanraer-Larne)...παρέα με το HSS Stena Voyager (ή μήπως αντικαταστάτης του?). Πάντως, φτώχεια βλέπω και διεθνώς...επιστροφή στο παρελθόν...όπως Ελλάντα. Άμα η Stena πουλάει τα ταχύπλοα και ξαναγοράζει 25χρονα πλοία...πάρε και κατάλαβε...
Link to comment
Share on other sites

Άμα η Stena πουλάει τα ταχύπλοα και ξαναγοράζει 25χρονα πλοία...πάρε και κατάλαβε...

Δεν έχεις άδικο για τα περί φτώχειας, αλλά νομίζω η γραμμή που το δρομολογεί δεν είναι πολύ εμπορική κι η Stena ναυπηγεί ακόμη τα δυο μεγαλύτερα ferries, με χρονολογία παράδοσης το 2010.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δε ξερω αν αληθευει η παραπανω φημη. Μαλλον μιλαμε για σπασμενο τηλεφωνο. Γιατι εγω ακουσα οτι απο Ισπανια αγορασε ταχυπλοα η HSW. :confused:

Αλλα ειχε πολυ αερα, δεν ειχα και καλο σημα, τα ισπανικα τα χω παρατησει και πολλα χρονια.. :rolleyes: Δε ξερω τι να πρωτοπιστεψω απο τα πολλα απιστευτα που ακουω.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν αληθευει η παραπανω φημη. Μαλλον μιλαμε για σπασμενο τηλεφωνο. Γιατι εγω ακουσα οτι απο Ισπανια αγορασε ταχυπλοα η HSW. :confused:

Αλλα ειχε πολυ αερα, δεν ειχα και καλο σημα, τα ισπανικα τα χω παρατησει και πολλα χρονια.. :rolleyes: Δε ξερω τι να πρωτοπιστεψω απο τα πολλα απιστευτα που ακουω.

Ταχύπλοα τι?? Επιβατηγά σκέτα ή επιβατηγά οχηματαγωγά?? Γιατί έχει κυκλοφορήσει μια φήμη ότι η HSW έχει βρει 4 ταχύπλοα επιβατηγά των 200 επιβατών, για να αντικαταστήσουν κάποια δελφίνια.

Link to comment
Share on other sites

Χίλια συγνώμη αλλά επειδή εγώ δεν είμαι κουτσομπόλης σαν και σας :D:D:D

Μου είχε ξεφύγει το μήνυμα του Neptune...Για το ίδιο πράγμα μιλάμε....

Neptune είσαι καλύτερος κι απ τον Λουκυ Λουκ...Πιο γρήγορος κι από τη σκιά σου. Υποκλίνομαι πραγματικά μπροστά στην αξία σου...Παλιοκουτσομπόλη:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την αγορά ενός ακόμα ταχύπλοου προκειμένου να ενισχύσει τη θέση της στην αγορά των Κυκλάδων εξετάζει, σύμφωνα με πληροφορίες, η Hellenic SeaWays, μας ενημερωνει η ΗΜΕΡΗΣΙΑ.

Ίσως να πρόκειται για ένα ταχύπλοο καταμαράν στα μέγεθος του Highspeed 5, από τη γείτονα χωρά (Τουρκία). Γιατί όταν είχαν κλείσει το Viking, την ίδια περίοδο θα κοίταζαν άλλο ένα ταχύπλοο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Φιλολογικό-ξεφιλολογικό, οι Ιρλανδοί το πήραν το βαποράκι και τον Ιούνιο ξεκινάει δρομολόγια Swansea-Cork.
προχτες μετα απο 6 μηνες εφτασε στο Cork και θελει αρκετα μαζεματα ακομη

ΥΓ: το JULIA εννοουμε

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Κρητικη εταιρια με 4 κεφαλαια γραμματα που μας εχει συνηθισει σε μεγαλες μετασκευες μεγαλων γιαπωνεζικων βαποριων ετοιμαζεται να μας προσφερει αλλη μια. Συντομα περισσοτερα νεα φυσικα αποκλειστικα και μονο απο το shipfriends. :D Για να δουμε για να δουμε. Να αποκτησει ενδιαφερον ο επομενος χειμωνας... ;)

Αντε ρε Neptune κουραστηκαμε να περιμενουμε... Θα δικαιωθεις τελοσπαντων η να σε banαρω :D

Ας σοβαρευτουμε λιγο. 198 μετρα βαπορι (το πιθανοτερο απο Ιαπωνια)

Για ποιο χτυπαει η κουδουνα παλι? Δουλειες με φουντες εκει στη ζωνη μετασκευων. Και φυσικα η χαρα των μετασκευοφωτογραφων. Περισσοτερα προσεχως. Μην τα θελετε ολα στο πιατο :P

Link to comment
Share on other sites

Να βαλω εγω τρια sunflower(περιπου στα μετρα που μας λες)στο πιατο(ετσι κι αλλιως απο κει ψωνιζει ολο η κρητικη εταιρια):DAISETSU,SAPPORO,FURANO.Θα μπορουσε να παιξει και το αδερφακι της ΑΡΙΑΔΝΗΣ αλλα μαλλον οχι ε:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...