Jump to content
Shipfriends

Φήμες αγοράς/πώλησης ΕΓ/ΟΓ


Recommended Posts

Δυστυχώς η παγκόσμια κρίση που επικρατεί, έχει επηρεάσει και την ελληνική ακτοπλοία, με αποτέλεσμα αρκετοί εφοπλιστές να οδηγούνται σε πωλήσεις των πλοίων τους:(

Μερικές απο τις πιο αξιόλογες είναι :

Speed cat 1 (πρώην Πανορμίτης) 2,700,000Εuro

Μαρμάρι Εξπρές 6,400,000Ε

Ε/Γ-Τ/Ρ Γιωργής 1,100,000Ε περίπου

Κεραυνός 300,000Ε λόγω βλάβης στη Δεξιά μηχανή του

Ένα από τα προαναφερθεντα μάλλον έχει ήδη πουληθεί.;)

Μήπως είναι το Κεραυνός ΙΙ που πουλήθηκε και για αυτό γίνονται εργασίες στο πλοίο??

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 705
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μήπως είναι το Κεραυνός ΙΙ που πουλήθηκε και για αυτό γίνονται εργασίες στο πλοίο??

Σωστά φίλε Π100! Γι αυτό γίνονται και οι εργασίες. Τώρα βέβαια δεν ξέρω αν θα ξαναπωληθεί-σε καλύτερη τιμή!!

Link to comment
Share on other sites

Φήμες που γίνοντε κάθε μέρα περισσότερες, θέλουν να ξανάβγάζει προς πώληση ο καπτα-Μάκης το ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ στην ίδια τιμή.

Επίσης φήμες ακούγονται και για πώληση 2 πλοίων της HSW.Πρόκειτε για τον ΠΗΓΑΣΟ και για ένα HIGHSPEED (απ'τα μεγάλα):confused:

Εν καιρώ,θα δούμε αν οι φήμες θα επιβεβαιωθούν ή θα παραμείνουν απλές φήμες του μεγάλου λιμανιούB)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φωτιά έχουν πάρει διάφορα ξενόγλωσσα φόρουμ για επικείμενη πώληση κάποιου ελληνικού πλοίου στην SNCM για το οποίο μάλιστα, όπως γράφεται, τον επόμενο μήνα θα έρθει και το πλήρωμα για την παραλαβή και το νέο του όνομα θα είναι ... JEAN NICOLI!!! Μάλιστα έχουν φτάσει σε σημείο να θεωρούν βέβαιο ότι πρόκειται για ένα εκ των BLUE STAR 1 ή ΠΑΣΙΦΑΗ ΠΑΛΑΣ! :eek::eek: Επειδή το θεωρώ λίγο ράδιο αρβίλα το όλο σκηνικό (όχι του ενδιαφέροντος των γάλλων αλλά των δύο βαποριών) και δεν ξέρω με ποιο σκεπτικό κατέληξαν στα δύο υποψήφια, ειδικά αν σκεφτούμε και την τύχη του προηγούμενου JEAN NICOLI, μήπως έχουμε κάποια παραπάνω πληροφορία για τις προθέσεις των γάλλων;

Εγώ προσωπικά όταν το διάβασα πιο πιθανό βρήκα να πάρουν το EUROSTAR BARCELONA (το οποίο έτσι κι αλλιώς έχει τεθεί προς πώληση) αλλά και ψίλοι μου μπήκαν για το ΣΟΥΠΕΡΦΑΣΤ 6 το οποίο για κάποιο λόγο κοντεύει να βγάλει ρίζες στο Νεώρειο στη Σύρο. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για το BS1 θεωρώ παράλογη ακόμα και την σκέψη για πώλησή του, τουλάχιστον για το άμεσο μέλλον.

Λογική φαίνεται η σκέψη για το SF VI, αλλά δεν έρχεται λιγάκι σε αντίθεση με αυτό?

Τέλος για την Πασιφάη ή για άλλο πλοίο των Μινωικών όλα είναι πιθανά, καθώς η εταιρεία βρίσκεται σε μεταβατικό στάδιο και ο Grimaldi έχει τονίσει την ανάγκη ανανέωσης του στόλου.

Link to comment
Share on other sites

Στις αρχές Νοέμβριου με είχε ρωτήσει κάποιος γνωστός μου εάν έχω ακούσει τίποτα σενάρια για πώληση του Blue Star 1. Και του είχα πει όχι και δε πίστευα ότι έπαιζε ένα τέτοιο σενάριο. Λέτε μετά από αυτά που αναφέρουν στα ξένα forum να μας αποχαιρετήσει το Blue Star 1??:confused::eek:

Link to comment
Share on other sites

Kύριοι,2 είναι τα υποψήφια πλοία. Το Blue star και το Superfast! Ακόμα δεν έχει αποφασιστεί ποιο είναι το καταλληλότερο!!

Αν θυμάσται καλά, πριν λίγο καιρό στο θέμα: Πωλήσεις Ελληνικών Ε/Γ-Ο/Γ πλοίων, σας είχα βγάλει ως είδηση για την πώληση του ΒS!;)

Μέχρι την επόμενη εβδομάδα-πιστεύω-θα έχουμε μάθει

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάσται καλά, πριν λίγο καιρό στο θέμα: Πωλήσεις Ελληνικών Ε/Γ-Ο/Γ πλοίων, σας είχα βγάλει ως είδηση για την πώληση του ΒS!;)
νομιζω τοτε μιλουσαμε για το blue horizon (και για καποιο highspeed).

παντως και γω πιστευω οτι για τα λιμανια που το θελουν πιο καταλληλο ειναι το bs1. ermenegildo το superfast που δοκιμασαν ηταν λιγουλακι διαφορετικο απο τα sfV ή sfVI που ειναι τωρα υποψηφια.

Link to comment
Share on other sites

Kαι το πλοίο αυτό ακούει στο όνομα BLUE HORIZON!!!! Ναι, είναι γεγονός Και η τιμή πώλησής του περίπου 30,000,000 Εuro!

Όποιος επιθυμεί μια καλή δόση εκπλήξεως, ας ανατρέξει στο site : ships4ever.com όπου εκτός απο το ανωτερω πλοίο, θα δει και κάποια άλλα πλοία που ήταν έτοιμα να πουληθούν (το ένα σίγουρα) της ιδίας εταιρείας, αλλά αποσύρθηκαν!

Απάντηση με παράθεση

Η συνέχεια απο την είδηση που έλεγα για το BLUE HORIZON τότε, στο ίδιο παράθυρο!!

Απλώς,συγχωρέστε με,αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω να βγαίνει με παραθυρο!

Και μάλιστα είχε σχολιαστεί απο κάποιους η πώληση των Βlue Star:cool:

Edited by PERIHGHTHS
Ολόκληρη Απάντηση με παράθεση
Link to comment
Share on other sites

παντως και γω πιστευω οτι για τα λιμανια που το θελουν πιο καταλληλο ειναι το bs1.
...αυτά από την πλευρά του αγοραστή. Από την πλευρά του πωλητή, τι γίνεται? Με ποιό πλοίο θα το αντικαταστήσει? Η εταιρεία έχει βγάλει δρομολόγια για φέτος με το BS1...τί θα κάνει? Θα πει συγνώμη, αλλά βρήκα καλή τιμή και άκυρα τα δρομολόγια? Δεν νομίζω ότι γίνονται αυτά. Να ήταν άλλη εταιρεία, ίσως. Αλλά η BSF δεν μας έχει συνηθίσει σε τέτοιες συμπεριφορές.
Link to comment
Share on other sites

ασφαλως και μας εχει συνηθησει, θυμιζω την πωληση του blue bridge και την αποχωρηση απο το brindisi (για να γινει αβαντα στον μιμμη που ειχε παρει το sky και ηθελε να το παει πανω), το μπαχαλο στο bari το για εναμισυ χρονο οταν πουληθηκαν τα 2 πρωτα κοκκινα, την εσπευσμενη εγκαταλειψη της βενετιας για να παει το horizon στο bari και το blue sky να κανει την ετησια του bridge, το κοψιμο της σαντορινης μολις πηραν τις αγονες, κατι απροειδοποιητα κοψιματα βραδυνων δρομολογιων για μυκονο απο ραφηνα, την εγκαταλειψη των χανιων λιγες μονο μερες μετα τις διαβεβαιωσεις οτι η εταιρεια δε φευγει απο εκει κλπ κλπ.

3 πλοια στα δωδεκανησα ειναι πολλα. θα ηταν πολλα και για μια καλη περιοδο, ποσο μαλλον για μια περιοδο υφεσης, με συρικνωση του μεταφορικου εργου και μειωση του τουριστικου ρευματος. αν βρεθει καποιος και σου χωσει (με το συμπαθειο) €90εκ δε λες οχι. οσες επιδοτησεις να παρει ο διαγορας και οσα φορτηγα να βαλει η σαντορινη δεν τα βγαζεις.

εν πασει περιπτωσει μην το βλεπουμε μονο εστιασμενο στα δωδεκανησα (για τη blue star) ή στο ηρακλειο (για τις μινωικες) κοκ. απο καθαρα συναισθηματικης και καραβολατρικης πλευρας ειναι σιγουρα απωλεια. φευγουν ομορφα και καινουργια πλοια. απο την πλευρα των εταιριων ισως ειναι απαραιτητες θυσιες, για να αντεξουν σε μια δυσκολη περιοδο.

οι περισσοτετοι κατα καιρους εχουμε πει εδω μεσα οτι το 2009 θα δουμε πολλες αλλαγες. οι αλλαγες στα σχηματα και τις εταιρειες θα φερουν (ισως και να προυποθετουν) ξεφορτωμα πλεοναζοντος τοναζ.

Link to comment
Share on other sites

απο την πλευρα των εταιριων ισως ειναι απαραιτητες θυσιες, για να αντεξουν σε μια δυσκολη περιοδο.

οι περισσοτετοι κατα καιρους εχουμε πει εδω μεσα οτι το 2009 θα δουμε πολλες αλλαγες. οι αλλαγες στα σχηματα και τις εταιρειες θα φερουν (ισως και να προυποθετουν) ξεφορτωμα πλεοναζοντος τοναζ.

Δεν διαφωνώ, αλλά είναι λογικό το "ξεφόρτωμα" να αρχίσει από ένα πλοίο που μπορεί να πάει στο μισό Αιγαίο και να κρατάς άλλα που μπορούν να πάνε σε 1-2 γραμμές? Και σε εποχή μάλιστα που το παιχνίδι παίζεται στο Αιγαίο? Θα μου πεις, άμα σου ζητάνε συγκεκριμένα μόνο αυτό...είναι λογικό.
Link to comment
Share on other sites

ενα εκ των blue star 1 ή pasiphae palace ειναι συμφωνα με το ferries of southern europe και το shipsspotting ο διαδοχος του napoleon bonaparte (πωλειται) για την sncm
Να και ένα σχετικό δημοσίευμα από το συνήθως καλά ενημερωμένο Mer et Marine. Δεν ξέρω εάν είναι ανεξάρτητες οι πηγές ή ανακυκλώνεται η ίδια φημολογία. Πάντως, μιλάει για αντικατάσταση του Monte Cinto και όχι του Νapoleon Βonaparte.

ΥΓ Εγώ πάντως, τους προτείνω την Πασιφάη...είναι πολύ καλό πλοίο...πάρτε το με κλειστά μάτια...:D

Link to comment
Share on other sites

υποθετω οτι προκειται για την ιδια φημη. στα ξενα φορουμ προχτες μιλαγαν για αμεση αντικατασταση του monte cinto (υπαρχει καποιος περιορισμος ηλικιας) και για επικειμενη πωληση του N.B. μεσα στο 2009 γιατι ειναι περισσοτερο cruise ferry και λιγοτερο ro pax. οποτε παιζει το ενδεχομενο να χρειαστει και αλλο βαπορι.

Link to comment
Share on other sites

Προς αναζήτηση αγοραστών στη διεθνή αγορά απο τις αρχές του χρόνου τα ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ και ΧΟΖΟΒΙΩΤΙΣΣΑ!

Επίσης έχει βγεί δειλά-δειλά στην αγορά (μόλις 1 εβδομάδα) κάποιο πλοίο του Αργοσαρωνικού-που δεν το περιμένει κανείς!!:confused:

Υ.Γ.: ΔΕΝ είναι το ΦΟΙΒΟΣ, προς αποφυγή αναβρασμού;)B)

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι είδα, η φημολογία για την αγορά της Πασιφάης από την SNCM, υπάρχει εδώ και ένα μήνα, λίγο μετά την ολοκλήρωση της δημόσιας προσφοράς των Μινωικών. Η αναφορά και στο BS1 άρχισε πριν από λίγες μέρες. Μάλιστα ορισμένοι άρχισαν και πρόβες στο κουστουμάκι.;)

Ομολογώ, ότι η Πασιφάη είναι καταπληκτική στα μπλε, είναι μούρλια, είναι τρέλα...

σε αντίθεση με το BS1 στα μπλε που είναι μια σκέτη αηδία.:D

ΥΓ Πάντως, εγώ δεν πιστεύω ότι θα πωληθεί το BS1 και δε πα να λέει ο proud για εμμονές.:D

ΥΓ1 Βοήθα Παναγιά των Καθαρών να πάρουν την Πασιφάη και εγώ θα φτιάξω στο Θιάκι ένα άγαλμα του Οδυσσέα...ίσα με το μπόι του proud.:P

post-31-128326978112_thumb.jpg

post-31-128326978114_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχει βγεί δειλά-δειλά στην αγορά (μόλις 1 εβδομάδα) κάποιο πλοίο του Αργοσαρωνικού-που δεν το περιμένει κανείς!!:confused:

Υ.Γ.: ΔΕΝ είναι το ΦΟΙΒΟΣ, προς αποφυγή αναβρασμού;)B)

Εάν είναι Ε/Γ-Ο/Γ, υποψιάζομαι ότι αναφέρεσαι στο Νεφέλη. Γιατί νομίζω ότι χρειάζεται πολλές εργασίες για να συμμορφωθεί με τους νέους κανονισμούς μέχρι το 2010

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχει βγεί δειλά-δειλά στην αγορά (μόλις 1 εβδομάδα) κάποιο πλοίο του Αργοσαρωνικού-που δεν το περιμένει κανείς!!

Aυτό το "δεν το περιμένει κανείς", μήπως υποννοεί ότι πρόκειται περί πλοίου ...φρεσκοπουληθέντος (πριν ένα σχεδόν χρόνο) και άρα δύσκολα θα πάει εκεί το μυαλό μας ?

Μήπως λοιπόν περί του Αγίου Νεκταρίου ο λόγος ? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν είναι το Νεφέλη (αυτό δε θα περίμενε κανένας), τότε είναι ένα από το Απόλλων Ελλάς, που έχει ψιλό μεγαλώσει σε ηλικία (έφτασε αισίως τα 19 έτη) και η ταχύτητα είναι πεσμένη σε σύγκριση με τα ομόσταυλα του ή αλλιώς το Άρτεμις (που φέτος νομίζω ήταν τελευταίο σε κίνηση στη γραμμή).:confused:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...