Jump to content
Shipfriends

Fundy Rose (ΙΜΟ 9203916)


Recommended Posts

  • Replies 675
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το όνομα του πλοίου έχει γραφτεί πλώρα στο παραπέτο με μπλε γράμματα CANADA2014 και πρύμα με λευκό χρώμα, κάτω από τα όκια και πιο ψηλά από το προηγούμενο όνομα CANADA2014 με λιμένα νηολόγησης OTTAWA.

Link to comment
Share on other sites

στο shipspotting  ανεβηκαν δυο φωτο με το ονομα γραμμενο πλωρα πρυμα, τους πρυμνιους καταπελτες κλειστους και ανοιχτο μονο το καταπελτακι πλωρα αριστερα

 

2144358.jpg

 

2144364.jpg

 

ΥΓ: διακρινεται στην ακρη και το σφραγισμενο φινιστρινι

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Στις 18:30 λύνει κάβους και αναχωρεί διά Καναδά. Πρώτος σταθμός, Αζόρες.

Καλό ταξίδι και να πάει με μπουνάτσα. Καλή επάνοδο στο πλήρωμα.

Edited by Nikos_Chania
Link to comment
Share on other sites

Και το έκανε με κάθε τιμή. Δεξιόστροφη στα λεμονάδικα, σημείο αφετηρίας τόσα και τόσα χρόνια, αριστερόστροφη στη λεκάνη και μία "στάση" στον κόκκινο, που τόσα χρόνια χαιρετούσε κάθε πρωί και βράδυ.

 

Ο Πειραιάς "σείστηκε" και όχι από το ρήγμα της Αταλάντης.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ημουν διπλα στο speedrunner ... κατεβαινα απο βλαχακου...ποσοι κορναρανε μεσα και απ  εξω αποτο λιμανι δεν λεγεται ..σε λιγο βιντεο αποοταν γυρναγε στη λεκανη

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να μην αναγνωρίσω την σταθερότητα στα δρομολογια του,την συνέπεια του χειμώνα καλοκαίρι οπως και την καθαριότητα του,και φυσικά και καποια στάνταρ που πληρούσε,οπως κανει σε ολα της τα πλοία η Blue Star.Απο εκει και πέρα ομως εχει καταντήσει γραφικό όλο αυτο που γινεται με την αποχώρηση του και εχει χαθεί το μέτρο.Φυγανε άλλοι και άλλοι βαπορες με πολυ περισσότερα χρονια και δεν εγινε ουτε το 10% απο ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να μην αναγνωρίσω την σταθερότητα στα δρομολογια του,την συνέπεια του χειμώνα καλοκαίρι οπως και την καθαριότητα του,και φυσικά και καποια στάνταρ που πληρούσε,οπως κανει σε ολα της τα πλοία η Blue Star.Απο εκει και πέρα ομως εχει καταντήσει γραφικό όλο αυτο που γινεται με την αποχώρηση του και εχει χαθεί το μέτρο.Φυγανε άλλοι και άλλοι βαπορες με πολυ περισσότερα χρονια και δεν εγινε ουτε το 10% απο ολα αυτα.

Σωστος σε ολα!Εγω περα απο τα δακρυα του πληρωματος δεν λαμβανω στα σοβαρα τα δακρυα κανενος αλλου

 

Ισως ολο αυτο που βλεπουμε αυτες τις μερες να πηγαζει υποσυνειδητα απο τη γενικευμενη απογοητευση που υπαρχει για την κατασταση του''κλαδου''και τη γενικοτερη αβεβαιοτητα που υπαρχει καθως εχουν φυγει τοσα πολλα πλοια τα τελευταια χρονια που πλεον δεν ξερουμε ποιο θα ειναι το επομενο.

Link to comment
Share on other sites

O καθένας τα πλοία τα λαμβάνει με διαφορετικό τρόπο.... και χωρις να το θέλω να το παίξω κάποιος...αμα έχεις δικα σου πλοία και τα έχεις πουλήσει ειτε με μεγάλο  κέρδος είτε με χασούρα,μετα κάθε πλοίο που το έχεις ζήσει ειτε σαν επιβάτης είτε το βλεπεις καθε μερα δένεσαι μαζι του. Οι λαμαρινες ειναι λαμαρινες...εγω στεναχωρήθηκα εχθές οπως ειχα στεναχωρεθεί και με το Νεφέλη που το ειχα λιώσει πραγματικά (δηλαδή δεν πέταγα απο τη χαρά μου που έφυγε)..αλλα  οχι και αυτά που κλαιγόντουσαν με emoticons στο facebook λες και ειχαν χασει κανενα συγγενη τους..

και οτι ειχαν σταματησει και αλλα 5-6 αυτοκινητα και μηχανακια και κορναρανε (φατσες που δεν εχω δει στο λιμανι) σημαινει πως πραγματι ειτε εισαι καραβολατρης ειτε οχι ,σα στιγμη ηταν συγκινητικη.

Το πληρωμα στα ακτοπλοικα ναι ,δενεται...μακαρι να συνεβαινε το ιδιο και στα φορτηγα..  B)  (βλεπε χασουρα)

Edited by Petros P
Link to comment
Share on other sites

Σωστος σε ολα!Εγω περα απο τα δακρυα του πληρωματος δεν λαμβανω στα σοβαρα τα δακρυα κανενος αλλου

 

Ισως ολο αυτο που βλεπουμε αυτες τις μερες να πηγαζει υποσυνειδητα απο τη γενικευμενη απογοητευση που υπαρχει για την κατασταση του''κλαδου''και τη γενικοτερη αβεβαιοτητα που υπαρχει καθως εχουν φυγει τοσα πολλα πλοια τα τελευταια χρονια που πλεον δεν ξερουμε ποιο θα ειναι το επομενο.

Σωστά.Τα περισσότερα-γιά να μήν πώ όλα-τα πλοία που είχαν φύγει ώς τώρα ήταν "παλιά",είχαν δηλαδή τα χρονάκια τους και ήταν αναμενόμενο πως κάποια στιγμή θα μάς άφηναν.Το Ιθάκη όμως ήταν από τα "καινούργια" πλοία,που είχαν ακόμη πολλά χρόνια μπροστά τους γιά να προσφέρουν στην Ελληνική ακτοπλοϊα.Και είναι λογικό η ενδόμυχη σκέψη πολλών να είναι ότι "γιά να φτάσουν οι ακτοπλόοι να πουλάνε και τα καινούργια βαπόρια τους,σκέψου τί ζόρια τραβάει η ακτοπλοϊα μας και πού θα καταντήσουμε ακόμη".

 

Πέραν δέ αυτού,το Ιθάκη είχε συνδεθεί με την γραμμή τών Κυκλάδων (δέν θυμάμαι να έκανε και καμμιά άλλη γραμμή) και η αποχώρησή του σίγουρα είναι "σημαδιακή".....

Link to comment
Share on other sites

το ιθακη ηταν το δευτερο σε μακροβιοτητα στη γραμμη συρου τηνου μυκονου, μετα απο το ναϊας ΙΙ. ηρθε νεοτευκτο, ανοιξε γραμμες και φευγει ακομη καινουργιο.

 

απολυτα κατανοητη η συγκινηση και του πληρωματος και των τακτικων επιβατων.

 

τα αλλα που φυγανε, εφυγαν στο "μη περαιτερω" οταν ειχαν αρχισει πλεον να ξεφτιλιζονται

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος το Παναγία Τήνου παρέμεινε στη γραμμή απο το 1979-1994 ημερολογιακά 15 έτη, κατα απόλυτο χρονικό διάστημα δεν ξέρω οπότε μπορεί να είναι τρίτο μακροβιότερο. Αυτό βέβαια δεν έχει σημασία. Το Παναγία έφυγε περήφανο σημαιοστολισμένο με κόσμο να το αποχαιρετά κτλ κτλ. Το Ναιάς δυστυχώς στο τέλος έφυγε νύχτα που λένε. Το Ιθάκη όμως ήταν σταθμός για την ακτοπλοία μας και η τεράστια προσφορά του θα φανεί στα επόμενα χρόνια.Καλά ταξίδια στο αγαπημένο της Σ-Τ-Μ και εύχομαι ολόψυχα να ξαναεπιστρέψει κάποια στιγμή.....

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Έτσι για την ιστορία , το Canadάτσι πλέει για πρώτη φορά Ατλαντικό εδώ και λίγες ώρες...Οσες φορές το έχω δει στον ρουφ,σταθερά 19 μιλάκια...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...