Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

.....Οταν βλέπεις όνειρα με μαύρη πανσέληνο και μάλιστα Σάββατο προς Κυριακή...βγαίνουν.

Είδα λοιπόν πως ο capt.Διαμαντής προσπαθούσε να βάλει το champion στο λιμάνι της Χίου και ίδρωνε,ήταν θυμωμένος και δόστου ανάποδα,και δόστου κράτει,μέχρι που έφτασε ένα κόκκινο ρ/κ και τούδοσε μιά σπρωξιά και τόβαλε το θηρίο στη γωνία.Μετά μου σφύριξε με 2 κοφτές μισές, όπως συνηθίζει να με χαιρετάει και εγώ ο άθλιος αντί να τον χαιρετήσω, του έδειξα 3 δάχτυλα,όσα γκόλ 'εφαγε η ομάδα του και χάθηκε.

Μετά βρέθηκα στο Μύκονος και θυμάμαι που τσακώθηκα, μάλλον στο γκαράζ ήτανε,με έναν του πληρώματος που με πέταξαν έξω,γιατί έκανα λέει λάθος επιλογή βαποριού.Αντί να μπώ στο Χίος για Ικαρία-Σάμο,μπήκα στο Μύκονος που φτάνει μέχρι τον Εύδηλο.Μετά με τόση ζέστη, ξημερώματα ήδη,με ξύπνησε η καδένα του Μύκονος.Σηκώθηκα το είδα να ορθοπλωρίζει,πρέπει νάτανε 2.30 το πρωί και πήγε η ψυχή μου στον τόπο της.

Τέτοια ζωντανά όνειρα δεν είδα ούτε όταν ήμουνα μικρός.

Σε καλό να μου βγεί.Μάλλον η απουσία μου 15 μέρες απο το forum θα φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Αν βέβαια ισχύσουν όλα αυτά και η τριήρης "χαθεί" αύτανδρη(κρίμα πραγματικά αλλά όποιος δεν έχει μυαλό έχει πόδια:mad:) και δεν έχουμε καμιά θεαματική αλλαγή επί τα βελτίω, ελπίζω να έρθει στη γραμμή και κανένα παπόρο κάτω των 30 ετών εε???καλά δεν θα μείνει και με 2 βαπόρια η γραμμή πιστεύω!άσχετο βέβαια αλλά λέμε τώρα...:)

Παπόρι κάτω των 30; Μακάρι αλλά από που; Τέτοιου είδους κενά ένας θα τρέξει να καλύψει (νιάου, νιάου). Από εκεί και πέρα για νεότερο πλοίο πέρα από το Χίος που θα φτάνει μέχρι Χίο από που μπορείς να ελπίζεις; Από ΑΝΕΚ ξέχνα το, εδώ είχε πόσα χρόνια την γραμμή τροφοδότη με Λισσός/Λατώ. HSW; Το Χίος είχε που έκανε Πειραιά – Χίο – Μυτιλήνη και τώρα το κόβει από Μυτιλήνη και θα φτάνει μέχρι Χίο. Γάτος; Κάτσε να δούμε τι θα γίνει με την G.A. από Σεπτέμβρη. SAOS;:rolleyes: Χωρίς Σχόλια. Μένει η MIG (Blue Star – Superfast) που με την ρευστότητα της θα μπορούσε άνετα να φέρει όχι ένα, αλλά δύο και τρία νεότευκτα. Θα θέλει όμως να ξεκινήσει κόντρα με τη Sea Star στη γραμμή μας; Για κανένα Διαγόρα, μπορεί, ίσως και Πήγασο. Και ύστερα μας μένουν η Endeavor, που μέχρι τώρα επικεντρώνεται στην Αδριατική (αλλά δεν έχει και κανένα κάτω των 30), η VSL που έχει μείνει με ένα πλοίο, η Agoudimos που και αυτή πέρα από την γραμμή της Ραφήνας έχει δώσει βάρος στην Αδριατική, η Fast Ferries, που ίσως να μπορούσε να κάνει κάτι –αλλα δεν το βλέπω- και τέλος η Kallisti Ferries που και πλοίο να φέρει αφ’ ενός μεν θα κάνει 10 μήνες να το δρομολογήσει, αφ’ ετέρου δε, θα είναι αντίστοιχο του Vera. Πάντως και εγώ ελπίζω να δούμε νέα όμορφα πλοία σε εναλλάξ νυχτερινά δρομολόγια στη γραμμή μας. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υποθετοντας πως τα 2 καινουργια SUPERFAST(I,II)θα πανε στο Μπαρι,σημαινει πως αποδεσμευονται απο την Αδριατικη 2 κοκκινα(μαλλον τα ΧΙ,ΧΙΙ).Αν προσθεσουμε και το BLUE STAR 1 που θα επιστρεψει σε λιγες μερες,η ATTIKA θα εχει 3 'σουπερ κανονια':p να απαντησει στον φημολογουμενο πολεμο που θα ξεκινησει η sea star....

Με βαση το μεγεθος των πλοιων παντως,τα βλεπω προς Κρητη μερια....και να δουμε τοτε ποιος θα το φυσαει και δεν θα κρυωνει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι σίγουρος ότι το πρώτο που θα αντικατασταθεί θα είναι το HORIZON και όχι τα κόκκινα. Εξελήξεις θα έχουμε σίγουρα και σε αυτά μιας και από ότι φαίνεται τα 3 ή ακόμα και τα 4 στην Αγκώνα είναι πολλά. Λογικά με την έλευση των καινούριων, το HORIZON μαζί με 2 κόκκινα θα αλλάξουν ρότες. Τώρα το που θα καταλήξουν (εννοώ αν θα μεταδρομολογηθούν ή αν θα πουληθούν) ένας Θεός το ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε υπ' όψη ότι στο "τρίγωνο της αμαρτίας":rolleyes: (Attica-Sea Star-Grimaldi/Minoan) είναι ανοικτά όλα τα ενδεχόμενα όσον αφορά την γραμμή του Ηρακλείου και όσον αφορά την HSW...πέρα από τα υπόλοιπα μέτωπα του Αιγαίου. Οπότε πιθανώς να υπάρξουν και τίποτε απρόσμενες "ανταλλαγές χωραφιών". Πχ "πάρε το Ηράκλειο και δώσε μου την Αγκώνα" ή "πάρε τo 1/3 της HSW και δώσε μου το Μπάρι". Πάντως, κοντά είμαστε στις τελικές διεργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο καλοκαίρι δέχθηκε πρόταση να πουλήσει την εταιρεία του και αρνήθηκε. Τώρα υποστηρίζει, off the record, ότι δέχεται υπόγειο ή για να ακριβολογώ, «υποβρύχιο» πόλεμο από τα συμφέροντα εκείνα στα οποία δεν πούλησε. Οψόμεθα.

πηγή:Marinews

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω σωστά αυτό που εννοείς…. είναι αλήθεια και το ανέφερα κάπως πιο “κομψά” από χθες…

...το ταμείο είναι τόσο μείον που ακόμα και ο εφοδιασμός των πλοίων με πετρέλαιο δεν γίνεται απρόσκοπτα.
Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω η ΕΚΟ ζήτησε να πληρώνετε με μετρητά αυθημερόν τη κάθε παραγγελία, που δίνει η εταιρεία για καύσιμα. Και όχι με μεταχρονολογημένες επιταγές, που γινόταν μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

μετα την προσεγγιση στην μηλο φημες ακουγονται απο ατομα μεσα στης μινωικες οτι τα ΠΑΛΛΑΣ θα μας εγκαταλειψουν για αλλες πολιτειες
οχι αλλα ο ιταλος δεν τα θελει στο ηρακλειο

Το Σαββατοκύριακο διάβαζα ένα άρθρο στο Κέρδος, με διαφορά σενάρια, οπού ανέφερε ότι το Κνωσός + Φαιστός μπορεί να πουληθούν στην ATTICA.

Άλλο είναι ότι τα 2 πλοία που θα αγοράσει οι Μινωικές θα τα ονομάσει «Πάτρα Παλλάς» και «Αγκώνα Παλλάς»

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω η ΕΚΟ ζήτησε να πληρώνετε με μετρητά αυθημερόν τη κάθε παραγγελία, που δίνει η εταιρεία για καύσιμα. Και όχι με μεταχρονολογημένες επιταγές, που γινόταν μέχρι τώρα.
Σε ποια εταιρία αναφέρεστε; :o
Στη GA Ferries όπως μπορείς να δεις και από το αρχικό μήνυμα.

Αρα εγω που ειμαι πονηρος και φυλαω καλα τα ρουχα μου για να εχω τα μισα θα πρεπει να πιστεψω τη φημη που λεει οτι ο επισης πονηρος και πανεξυπνος καπτα Μακης αφησε καταμεσις του καλοκαιριου να πλαναται η φημη περι πωλησης της εταιριας του ωστε να παρει παραταση στον τροπο που προμηθευεται και πληρωνει τα πετρελαια και απο Σεπτεμβρη βλεπουμε? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σενάρια για όλους από το emprosnet, για όλη την ακτοπλοία. Εκεί που μένει κανείς είναι στο ακόλουθο κομμάτι:

Η ανάληψη της θέσης του διευθύνοντος συμβούλου της Hellenic Seaways από τον κ. Βεντούρη, αν συμβεί, θα αποτελεί γεγονός πρώτου μεγέθους. Όσοι διαρρέουν αυτό το σενάριο, στο πίσω μέρος του μυαλού τους έχουν τα προ δεκαετία σενάρια, που ήθελαν τη ΝΕΛ να συγχωνεύεται με την Hellenic Seaways. Στη Λέσβο, πάντως έχει χυθεί πολύ μελάνι γι’ αυτό το σενάριο.

Δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι αυτό το σενάριο, θα πέσει πολύ γέλιο και κλάμα από πολλούς έτσι και επαληθευτεί.

Link to comment
Share on other sites

EΡΩΤΗΣΗ.ΤΟ ''ΛΑΤΩ'' ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΧΙΟ?

Μήπως σκεφτήκαν να βάλουν το Λατώ στη Χίο Μυτιλήνη στη θέση του Λισσος. Και το Λισσος να πάει στη θέση του Πρέβελης στη Παροναξια, όσο χρειαστεί για να αποκατασταθεί η βλάβη του Πρέβελης. Επειδή από την ήμερα που θα ξεκινήσει ο Ελυρος, θα περισσεύει το Λατώ.

Κάτσε μη σκεφτήκαν να βάλουν και το Λατώ στη Παροναξια.:P

Link to comment
Share on other sites

Στην Παροναξια χωραει το Λατω. :D Στη Χιο ομως δυσκολα το παιρνει (λογω ελικτικων δυνατοτητων, βυθισματος και μηκους) ;)

Καλα το πε μια ψυχη: "Αντε και το Λατω στο Καρλοβασι"

Link to comment
Share on other sites

Στη Πάρο και Σαντορίνη λογικα δε πρέπει να έχει πρόβλημα (με καλές συνθήκες), το μεγάλο πρόβλημα θα ήταν στη Νάξο, που θα μπορούσε να δέσει μόνο σε μια θέση στο κεφάλι του λιμανιού, εάν γυρνά έξω από το λιμάνι. Πως έδεσε το Κρήτη Ι φετος στη κρουαζιέρα του Άγιου Πνεύματος??

Link to comment
Share on other sites

Το Λατώ θα μπορούσε να δρομολογηθεί και στα Δωδεκάνησα(Κω Ρόδο) όπου θα είχε πιστεύω μεγάλη επιτυχία.Σε αυτή την περίπτωση η Ανέκ θα γινόταν "κυρίαρχος" στο Αιγαίο έχοντας το Λισσος στη Χίο Μυτιλήνη και το Πρέβελης στην Παροναξία.Δεν υπολογίζουμε βέβαια και τα στολίδια Αριάδνη και Έλυρος στα Χανια.

Link to comment
Share on other sites

σε μια ακρως κουτσομπολιστικη συζητηση στο λιμανι ακουσα πως η μπλου σταρ συζηταει να φτιαξει 2 πλοια σαν το χιος στη κορεα κ το σουπερφαστ 11 στο ηρακλειο απο νοεμβριο!ειδωμεν λοιπων...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το αρθρο ειναι σχετικα μικρο το βαζω ολοκληρο.Απο την εφημεριδα ΑΛΗΘΕΙΑ...:(

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 29 ΣΕΠTΕΜΒΡΙΟΥ... ΔΙΑΘΕΤEΙ Η HSW

Μόνο μ’ αυτόν τον τίτλο θα μπορούσε κανείς να περιγράψει το ακτοπλοϊκό μέλλον της γραμμής της Χίου με τον Πειραιά.

Μια ρότα σχεδόν προδιαγεγραμμένη τα τελευταία χρόνια και κυρίως από την άνοιξη και μετά, που επί της ουσίας οι ακτοπλοϊκοί συσχετισμοί δημιούργησαν ένα άτυπο «μονοπώλιο» ως προς την εξυπηρέτηση του νησιού από συγκεκριμένες εταιρείες (βλ. σχέσεις ΑΝΕΚ, HSW και ΝΕΛ).

Στο πλαίσιο αυτής της «θολότητας του τοπίου» εντάσσεται και το γεγονός ότι μέχρι και χθες, 19 Σεπτεμβρίου, όποιος ήθελε να κλείσει εισιτήριο με το «Νήσος Χίος» για να ταξιδέψει μετά από 10 ημέρες, εισέπραττε την απάντηση ότι ακόμη δεν έχουν βγει από την εταιρεία τα δρομολόγια, κάτι που όπως λένε κύκλοι της εταιρείας, ισχύει για όλες τις γραμμές που καλύπτει!

Κι ενώ από το τοπικό πρακτορείο μεταφέρουν την ενημέρωση που έχουν από τα κεντρικά, λέγοντας «επίκειται άμεσα να μπουν στο σύστημα τα δρομολόγια, ώστε να είναι εφικτή η έκδοση εισιτηρίων», οργιάζουν οι φήμες σε κύκλους που γνωρίζουν πρόσωπα και πράγματα στην ακτοπλοΐα, ότι τα πάντα είναι πιθανά, ακόμα και η αποδρομολόγηση του «Νήσος Χίος» από τη γραμμή μας. Οι ίδιοι κάνουν λόγο για δρομολόγησή του στην Κρήτη, με πιθανή αντικατάστασή του στο δρομολόγιο Χίος – Πειραιάς από άλλο πλοίο της εταιρείας, το οποίο ωστόσο δε θα είναι ανάλογων προδιαγραφών με το «Ν. Χίος».

Εμείς απλά να θυμίσουμε ότι η πιθανότητα δρομολόγησης του «Νήσος Χίος» στην Κρήτη, δεν ακούγεται για πρώτη φορά. Για πρώτη φορά η αναφορά έγινε στην «ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ» το Νοέμβριο του 2006. Τότε διαψεύστηκε, σήμερα θα γίνει το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Θυμάστε στη καθέλκυση του Νήσος Χίος, ότι ο κ. Στρίντζης ανακοίνωσε την απόκτηση του Αριαδνη. Λέτε και ο κ. Βαρδινογιάννης στα εγκαίνια του Ελυρος να μας ετοιμάζει καμία παρόμοια έκπληξη.:confused::rolleyes:

Δε ξέρω αλλά μου έχει καρφωθεί στο μυαλό.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...