Jump to content
Shipfriends

Λισσός (IMO 7220269)


Recommended Posts

δηλαδη φιλε μου προτιμας τον θεοφιλο και το πηνελοπη(το λεω εγω που ο θεοφιλος ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου πλοια).

Όχι ειλικρινά κανένα από τα δύο με τέτοιο χάλι που έχουν πλεόν!!

Π100:

Αν θέλουν πάση θυσία το Λισσός να το δραστηριοποιήσουν Ελλάδα και δεν έχουν σκοπό να το στείλουν για σκράπ ας το στείλουν στην Κρήτη γιατί πάλι να το στείλουν σε μας εδώ πάνω ??Τι ήμαστε εμείς δεν το κατάλαβα και ότι περρίσεμα και παλιο κυκλοφορεί εδώ πάνω να μας το στέλνουν ???Δεν πρέπει να ανανεωθούν τα βαπόρια και οι ποιότητα του ταξιδιου και στο βόρειο αιγαίο?Ας μας στέίλουν τον Έλυρο και ας πανε το Λισσός Χανιά να δείτε πώς θα αντιδράσουν οι Χανιώτες εκεί θα δώ την μαγκιά της εταιρείας ,ενω εμάς μας βρήκαν αρνάκια και κουνελάκια που δεν αντιδράμε και μένουμε απαθείς και μας κάνουν μια ζωή ότι θέλουν και μας εκμεταλεύονται!!!

Edited by opelmanos
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 532
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

...Διότι πιστεύει ότι το πλοίο ακόμα μπορεί να σταθεί σε αξιοπρεπώς σε κάποια γραμμή....

Αγνοώ πόσοι από τους σφοδρούς επικριτές του έχουν ταξιδέψει έστω και άπαξ με το Λισσός. Όμως να άρει τις αμαρτίες όλης της ακτοπλοϊας είναι υπερβολικό. Αργό είναι, τα προπελάκια του είναι σαν ανεμιστήρες, καπνίζει στο ανάποδα (μόνο αυτό, κανένα άλλο ;)), ΑΛΛΑ είναι πεντακάθαρο, κάνει καλό ταξίδεμα, έχει service εξαιρετικό και πληρώματα εξαίρετα, όπου του είπαν να μπεί, μπήκε χωρίς να κοροϊδέψει κανέναν, καίει σαν γκαζιέρα: Ας προσδιορίσουμε λοιπόν το cost/benefit ratio άνευ ιδεοληψιών.

PS: Φίλτατε opelmanos, συμφωνώ να αναβαθμισθούν τα πάντα και να απαλειφθούν τα περισσεύματα και οι σαβούρες από το Βόρειο, το Κεντρικό, το Νότιο Αιγαίο, την θάλασσα Ρόδου, το Καρπάθιο και το Πεδίο Βολής Ψαθούρας. Αλλά αυτά ξέρεις κοστίζουν και έστω και αν οργανωθεί και εδώ κίνημα "δεν πληρώνω", Grimaldi, MIG, ΑΝΕΚ, ΝΕΛ και λοιπές ακτοπλοϊκές δυνάμεις δεν θα κάτσουν να βλέπουν όπως στο Μετρό να τους διαλύουν τα ακυρωτικά. Έχει να πέσει κλωτσιά, αλύπητη :lol:

Edited by georgios express
Link to comment
Share on other sites

...As a side effect, το Λισσός δεν θα ξανανεβεί στο Β. Αιγαίο στον αιώνα τον άπαντα. Απούσης της Blue Star, ετοιμάζεται για νέα καριέρα στα Χανιά :P ).

Φίλοι μας του B. Αιγαίου enough is enough. Οινοπνεύματα και πνεύματα έχετε άφθονα και αρίστης ποιότητος, χαλαρώστε.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι αλλά θα έχει πρόβλημα με τα ακατάληλα λιμάνια και λόγω της δυσκινησίας και του βυθισματος του .Δεν νομίζω ότι είναι το κατάληλο και οτι κάνει για τέτοιου είδους αποστολές και όποιος πλοίαρχος το αναλάβει να το καπετανεψει θα πρέπει να κάνει 24 ώρες το 24 ωρο το σταυρό του και να κοιμάται από το άγχος του στην γέφυρα αν δηλ θα έχει την ηρεμία και το κουράγιο να κοιμάται ο άνθρωπος :rolleyes:

Edited by opelmanos
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι μονο στο Καρλοβασι υπαρχει ερωτηματικο απο αποψη βυθισματος,στα υπολοιπα λιμανια(Καβαλα,Βαθυ,Αγ.Κηρυκο)δεν πρεπει να εχει προβλημα.Παντως οσο καιρο ηταν σε μας,μαζι με τις προσεγγισεις στην Λημνο,το πλοιο δεν ακουστηκε μια φορα οτι αντιμετωπισε προβλημα σε καποιο λιμανι,αρα υπαρχει ηδη η 'σωστη συνταγη'.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να πρέπει όλες οι γραμμές να έχουν 15 πλοία OASIS :blink: ... Έχετε στας Χίας και στας Λέσβους Νήσος Χίος και Αραπιαν... Το σχόλιο για το Έλυρος, μόνο ώς κακόγουστο αστείο το δέχομαι... και εν τέλει, το ΛΙΣΣΟΣ πληροφορώ ότι είναι ένα πάρα πολύ καλό πλοίο, εσωτερικό-υπηρεσίες, με τα μειονέκτηματα που αναφέρθηκαν παραπάνω, αλλά μια χαρά μπορεί να μπει ξανά στο Αιγαίο... Τελευταία βέβαια παρατηρώ μία κινητικότητα για να στείλουμε Θεόφιλους και Λισσά :P στην Αδριατική... Είπαμε, εύκολη λύση αλλά όχι και τόσα πολλά πλοία...

Εγώ θα προτιμούσα να συνεχίσει ΒΑ Αιγαίο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πέρασε και τόσος καιρός από τη παρουσία του στο Βόρειο Αιγαίο για να το ξεχάσαμε κιόλας. Καθαρό ναι, μεγάλο και με χώρους ναι. Καλοτάξιδο όμως? Είστε σίγουροι? Κάθε φορά που είχε καιρό υπέφερε πολύ παραπάνω από τα άλλα της γραμμής. Μη το αγιοποιούμε κιόλας.

Σίγουρα η εταιρεία του θα μπορούσε να του βρει κάποιο ρόλο. Αλλά προς θεού ας μην είναι στο Βόρειο Αιγαίο. Τόσοι και τόσοι το λατρεύουν, ας το ζητήσουν για τα νησιά τους.

Link to comment
Share on other sites

εν τέλει, το ΛΙΣΣΟΣ πληροφορώ ότι είναι ένα πάρα πολύ καλό πλοίο, εσωτερικό-υπηρεσίες, με τα μειονέκτηματα που αναφέρθηκαν παραπάνω, αλλά μια χαρά μπορεί να μπει ξανά στο Αιγαίο... Εγώ θα προτιμούσα να συνεχίσει ΒΑ Αιγαίο...

Αγαπητέ ndimitr93:Αφού τόσο το αγαπάς και το πονάς αυτό το πλοίο γιατί δεν εύχεσαι να σου έρθει εκεί κάτω στα Χανιά να το βλέπεις και να μην το χορταίνεις και να είσαι ο μόνος που θα ταξιδέυει παρά μόνο θές να μας το ξαναστείλεις εδώ πάνω? εεεεεε?Αυτό δηλ που λες εσύ δεν είναι κακόγουστο αστείο ??Και ναι ας έρθει ο Έλυρος Χίο-Μυτιλήνη και το Λισσός Πειραιά -Χανιά αφού το θεωρείς ότι είναι μια χαρά ,!!Αλλά ασ όψεται το ατύχημα του Θεόφιλου που βρήκε μια ανέπλιστη καριέρα στο βόρειο Αιγαίο γιατί αλλιώς τώρα θα το βλέπαμε μόνο από το αρχείο του Selim San!!

Edited by opelmanos
Link to comment
Share on other sites

Kαι στον Άγιο Κήρυκο ενδεχομένως να έχει πρόβλημα με το βυθισμά του και γενικότερα με όλους τους καιρούς ότι είναι ισχυροί.

Πάντως δεν ξέρω μπορεί να είναι οικονομικό βαπόρι για μια γραμμή όπως ήταν η Χίος κι η Μυτιλήνη αλλά από πλευράς εξόδων δεν νομίζω να είναι ιδανικό για άγονη.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψετε κι εμένα δυό λογάκια, όχι τόσο για το πλοίο, αλλά για την μανία που σας έχει πιάσει με το Λισσός. Εντάξει, μπορεί μεν να είναι άσχημο, αργό, ολίγον κουνιστό και έχει τα χρονάκια του, αλλά όπως είπε και ο g.e. δεν φταίει και για όλες τις αμαρτίες τις ακτοπλοϊας. Και έχει και μεγάλα και φθηνά σάντουιτς... Από εκεί και πέρα, από την στιγμή που υπάρχουν και άλλα πλοία στη γραμμή, ο καθένας επιλέγει σύμφωνα με τα γούστα και τις απαιτήσεις του. Τα έχουμε πει όλα, και τα υπέρ και τα κατά του κάθε πλοίου. Κανένας δεν ταξιδεύει υποχρεωτικά με το Λισσός. Προσωπικά με αφήνει αδιάφορο εάν θα ξαναδρομολογηθεί στο ΒΑ Αιγαίο, από την στιγμή που υπάρχει στη γραμμή το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ, κι ας έχει ακριβά σάντουιτς.

Προσωπικά, την άποψή μου για την γραμμή την έχω πει και δεν βλέπω τον λόγο να βρίζουμε το Λισσός καθημερινά (και Σαββατοκύριακα και αργίες) ακόμα και τώρα που είναι αποδρομολογημένο. Εντάξει, κάνουμε καμιά πλάκα με τον NHSOS XIOS, αλλά όχι και να αγχωνόμαστε και να βλέπουμε εφιάλτες στον ύπνο μας ότι ξαναγύρισε το Λισσός στη Μυτιλήνη…και να πεταγόμαστε κάθιδροι. Ας αφήσουν λοιπόν στην ησυχία του το βασιλοβάπορο της ΑΝΕΚ, κι ας ασχοληθούν με τα βασιλοβάπορα της «ναυτιλιακής τους». Ιδιαίτερα όσοι θεωρούν τον Θεόφιλο ως ιδανική λύση για το Ρέθυμνο.

ΥΓ1 Δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με το Λισσός, ούτε και πρόκειται. Συνεπώς δεν έχω γνώμη για το εσωτερικό και το σέρβις του πλοίο.

ΥΓ2 Είμαι φανατικός υποστηρικτής της 35ετίας, μηδέ της Σουπερφεράκλας εξαιρουμένης.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως η μόνη γραμμή που ταιριάζει το Λισσος με τις τωρινές συνθήκες είναι Ηράκλειο Θεσσαλονίκη με ενδιάμεσες προσεγίσεις Θήρα Πάρο;Σύρο Μύκονο Τήνο και Σκιάθο; με αμφιβολίες βέβαια σε πια νησιά θα έμπαινε.Το πλοίο έχει πολύ καλό ξενοδοχειακό και για να ταξίδευε μέχρι πρόσφατα θα βρίσκεται σε σχετική καλή κατάσταση.

Πάντως φίλοι μου από το Β Αιγαίο μην διαμαρτύρεστε για την ακτοπλοική σας σύνδεση.Εχετε το Νήσος Χίος το στολίδι του Αιγαίου ενώ European και Μυτιληνάρα(όταν ήρθε ήταν το καλύτερο όλων) στέκονται μια χαρά.Τόσα χρόνια είχατε και τον Θεόφιλο και γενικά είχατε πολύ καλύτερα βαπόρια από εμάς τους Κυκλαδίτες.

Σαν Σαντορινιός θα ήθελα το Λισσός να πιάνει στο νησί μου ότι δρομολόγιο και να κάνει.Και σίγουρα το Λισσός αν δρομολογηθεί σε νησιά των Κυκλάδων θα εντυπωσιάσει με τον όγκο του την άπλα και το εσωτερικό του.Οι Κυκλαδίτες έχουν συνηθίσει να βλέπουν αεροπορικά καθίσματα σε Blue stars και Highspeeds η σαλονάκια των γνωστών ποσταλιών(Εξπρες Απόλλων,Superferry 2κτλ).Αν μπουν στο Λισσός και με τις εξαιρετικές υπηρεσίες που προσφέρει η ΑΝΕΚ τότε τι θα λένε;

Υγ:Το να ανεβάσει η ΑΝΕΚ την ναυαρχίδα της Ελυρος στο ΒΑ Αιγαίο μου φαντάζει εντελώς παράλογο και εκτός όχι μόνο πραγματικότητας αλλά και φαντασίας.

Edited by ΝΟΜΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Λίγο off topic μιας και εδώ γράφουμε για το Λισσός και όχι για τη γραμμή του Βορείου Αιγαίου. Προσωπικά δε παραπονιέμαι για την τωρινή κατάσταση της γραμμής αφού καλύπτεται αρκετά ικανοποιητικά για τα οικονομικά της δεδομένα. Δε ξέρω αν θα ήθελα το (την) Έλυρος ή και το όποιο ανάλογα πολυτελές. Η γραμμή χρειάζεται τα κλασσικά βραδυνά της ΝΕΛ και κάτι εναλλακτικό, σήμερα το Νήσος Χίος, για να βολευόμαστε και οι Χιώτες.

Το Λισσός (για να μην ξεχνιόματε) καλό και σούπερ στα νιάτα του αλλά πλέον όχι. Το ίδιο φυσικά και όλα τα ανάλογα της ΝΕΛ και όχι μόνο. Παρόλα αυτά και το Μυτιλήνη και το Γιουρόπα είναι πιο καλοτάξιδα από το Λισσός, τουλάχιστο σήμερα, όχι 30 χρόνια πριν. Φυσικά και δεν το συγκρίνω με τον Ταξίαρχο, τον Θεόφιλο, την Πηνελοπάρα (τη σκέτη) ή την Ακουαμαρία.

Ούτε βέβαια μου φταίει το προσωπικό του πλοίου. Με ενοχλεί μόνο η απαξιωτική και αυτοκρατορική συμπεριφορά των υπευθύνων της ΑΝΕΚ που θεώρησαν ότι το πλοίο που αποδρομολόγησαν από τα Χανιά γιατί ήταν πλέον ξεπερασμένο είναι καλό για τους ιθαγενείς του Βορείου Αιγαίου.

Το ξέρω ότι τα έχουμε πει πολλές φορές αλλά καλό είναι να τα θυμόμαστε.

Edited by gtogias
Link to comment
Share on other sites

να συμληρωσω οτι το λισσος μπηκε στην γραμμη λογω του ατυχηματος του θεοφιλου κατ αναγκη τις γραμμης που εμεινε απο πλοιο και ως εκ τουτου δεν υπηρχε οποιαδηποτε υποχρεωση τις εταιριας για αναβαθμιση η αντικατασταση του λισσος...το περιεργο ειναι οτι μεχρι να ερθει το EUROPEAN και αναβαθμιση τη γραμμη κανενας δεν μιλαγε γιατι η ΝΕΛ ηταν ετοιμη για φουντο και υπηρχε η αναγκη τις ανεκ με το λισσος... πλεον εχουμε μπει σε καινουργια δεδομενα απ αυτα που ξεραμε τα τελαυταια 15 χρονια οσων αφορα θεματα ταχυτητας και επιλογων,απο την μια οι οικονομιες κλιμακας σε ολες τις γραμμες θα επιφερει τον σωστο ανταγωνισμο αλλα και καταμερισμο,,,δεν δυναται για χιο-μυτιληνη να πηγαινουν τα τωρινα συν το λισσος η οποιο αλλο ερχοτανε στην θεση του......προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν με συγκινουνε πλοια τυπου νησσος χιος,μπλου σταρ,αιολοι,χαισπηντ,παλατια,σουπερφαστ,θα προτιμουσα με το λισσος και οποιοδηποτε παρομοιο ,και ειναι γεγονος οτι θα ζησουμε πολλη ασχημες στιγμες βλεποντας να φευγουνε πλοια που τα χαρηκαμε λιγο η πολλη για αλλες πολιτειες και χωρις γυρισμο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θέλω να εκφέρω γνώμη αν το βαπόρι πρέπει να φύγει ή όχι. Πρέπει όμως να σημειώσω ότι αναπλήρωσε επάξια το κενό του Θεόφιλου, εσωτερικά μια χαρά έστεκε (δεδομένης της ηλικίας του), ε, εξωτερικά ήταν κακομούτσουνο λίγο :lol: και υστερούσε σε ταχύτητα και σε δυνατότητες ελιγμών. Εδώ που τα λέμε όσον αφορά στην ταχύτητα, δεν ήταν το δυνατό χαρτί ούτε του Θεόφιλου! ;)

Επιπλέον, και αν κάνω λάθος διορθώστε με, στάθηκε εξαιρετικά αξιόπιστο και δεν ταλαιπώρησε με βλάβες και τα γνωστά τους επιβάτες του.

Συμφωνώ ότι η ΑΝΕΚ το είχε παροπλισμένο και το έστειλε τρέχοντας επάνω εκμεταλλευόμενη το κενό της ΝΕΛ, αλλά οφείλω να πω ότι προσέφερε καλες υπηρεσίες όσο καιρό έμεινε. Τέλος να αναφέρω τις εξαιρετικές υπηρεσίες προς τον πελάτη (ήδη από την έλευση του Μυκονος/Χίος τα είχαμε δει αυτά) τις οποίες πολλές φορές η ΝΕΛ τις έβλεπε (και τις βλέπει ακόμα ίσως σε κάποιες -λίγες ελπίζω-περιπτώσεις) με το κανοκυάλι.

Όλα αυτά για να πω ότι το καράβι (οσον μπορεί να δει ένας επιβάτης βέβαια) έστεκε καλά για τα χρόνια του, και δεν νομίζω ότι θα πρέπει να το "μισούμε" κιόλας, απεναντίας εγώ θέλω να πω ένα καλό λόγο ;) Βέβαια περι ορέξεως... :lol:

Edited by kyr1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η άποψη μου έρχεται σε συνάφεια με αυτή του ΝΗΡΕΑ. Οκ το ΛΙΣΣΟΣ είναι πλοίο μεγάλης ηλικίας, κουνάει λίγο παραπάνω (αν και ομολογουμένως το πρόσεχαν πολύ στην θάλασσα ώστε να κουνάει το λιγότερο δυνατόν) η ταχύτητά του δεν είναι για κόντρες στην Παροναξία...αυτά πάνω κάτω είναι τα μείον του. Έχει όμως και πλεονεκτήματα. Έχει ένα πολύ άνετο ξενοδοχειακό, πολύ καλύτερο και πολύ πιο εργονομικό από του ΘΕΟΦΙΛΟΣ που αντικατέστησε, έχει μεγάλη χωρητικότητα που ξελασπώνει την κατάσταση στην αιχμή, κι ένα υψηλού επιπέδου service on board.

Εν πάση περιπτώση αν κάποιον τον φτιάχνουν τα πλεονεκτήματα τόσο πολύ ή τον χαλάνε τα μειονεκτήματα τόσο πολύ είναι ένα προσωπικό θέμα. Αλλά προς θεού δεν φταίει το βαπόρι για όλα τα δεινά της ακτοπλοίας.

Και για να πω την γνώμη μου, την εποχή που μπήκε με τον ΘΕΟΦΙΛΟ εκτός λόγω του ατυχήματος και με την καλοκαιρινή σεζόν σε εξέλιξη ήταν λύτρωση για την γραμμή. Απλά αν θέλετε την γνώμη μου επειδή το πλοίο έφερνε χρήμα στην ΑΝΕΚ, επειδή η Νελ είχε τα χάλια της οικονομικά κι επειδή με την προηγούμενη διοίκηση είχαν συμμαχικές σχέσεις επαναπαύτηκε και δεν κοίταξε την ανανέωση ώστε να διατηρήσει σε κάθε περίπτωση τα κεκτημένα.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μου δεν ταξίδεψα με αυτό, κυρίως λόγω της τιμολογιακής πολιτικής που ακολουθουσε κατά καιρούς η ΑΝΕΚ....

Όσοι γνωστοί μου ταξίδεψαν μου το περιέγραφαν σαν έναν "λίγο πιο αργό και πιο κακοτάξιδο Θεόφιλο". (όπως ήταν ο Θεόφιλος πριν τη στούκα και την άγονη....)

Θεωρώ ότι με βάση τις τότε διαθέσιμες λύσεις για άμεση αντικατάσταση του Θεόφιλου, ήταν πολύ καλή επιλογή. Όπως λέει και ο Earl κάλυψε και με το παραπάνω τη χωρητικότητα του ΤΕΟ χωρίς να υστερεί ή να υπερτερεί συντριπτικά σε κάποιο χαρακτηριστικό. Όσο αργό και να ήταν, το γεγονός είναι ότι τη γραμμή την εξυπηρέτησε συνεπέστατα. Τα ωράρια που δήλωνε τα τηρούσε τουλάχιστον!

Όταν έχουμε φάει στη μάπα τα κατορθώματα της ΝΕΛ στην άγονη, ας είμαστε λίγο πιο μετριοπαθείς στις κρίσεις μας.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά αυτό που έχω να πω και βγάζω το καπέλλο ήταν το πολύ καθαρό ξενοδοχειακό πού είχε το πλοίο χάρη στην δυναμική επιστασεία του που ακόμα και εν πλώ έβλεπα του καμαρώτους και τους επικούρους με τα μπουγελάκια με τα σφουγγάρια και τις βούρτσες να τρίβουν μπουλμέδες να κανουν κάρπεξ μοκέτες-καναπέδες και οι τουαλέτες ήταν πάντα μοσχοβολισμένες .Και αυτό το έλεγε και όλος ο κόσμος που ταξίδευε μαζί του ,αφού φανταστείτε ότι κάποιος μου είπε ότι τόσο καθαρό καράβι έχω να δώ από τότε που το Θεόφιλος ήταν καινούργιο στην γραμμή !!!!!

Edited by opelmanos
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως η μόνη γραμμή που ταιριάζει το Λισσος με τις τωρινές συνθήκες είναι Ηράκλειο Θεσσαλονίκη με ενδιάμεσες προσεγίσεις Θήρα Πάρο;Σύρο Μύκονο Τήνο και Σκιάθο; με αμφιβολίες βέβαια σε πια νησιά θα έμπαινε.Το πλοίο έχει πολύ καλό ξενοδοχειακό και για να ταξίδευε μέχρι πρόσφατα θα βρίσκεται σε σχετική καλή κατάσταση.

Αυτό. Αποτελεί αντίστοιχη ή βελτιωμένη (έως αρκετά βελτιωμένη) εκδοχή των νταλιάνα, μιλένα, ελ γκρέκο, δαίδαλος κτλ. που έκαναν τη γραμμή κατά καιρους. Τα καλοκαιρια δύο δρομολόγια την εβδομάδα μέχρι ηράκλειο και ένα μέχρι κυκλάδες, το χειμώνα ακινησίες.

βέβαια υπάρχουν θέματα με τη γραμμή (σε ποιά λιμάνια χωράει, έξοδα για τόσο μεγάλες αποστάσεις, εποχικότητα της κίνησης κτλ) που έχουν συζητηθεί και αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Good Morning Vietnam :):mellow:

Το Λισσος θα πάει αυτήν την εβδομάδα για ένα ταξίδι στη Λιβύη με προορισμό εκτός Ε.Ε.

Το πλοίο θα κάνει ένα ταξίδι Λιβύη-Βιετνάμ για την ΑΝΕΚ, για να μεταφέρει ανθρώπους έξω από τη Λιβύη και εκεί θα παραδοθεί στους νέους αγοραστές του. Εάν αληθεύουν οι φήμες το πλοίου πουλήθηκε για scrap και του έκατσε αυτό το ταξίδι!!!

Εάν ισχύουν όλα τα παραπάνω θα είναι το μοναδικό πλοίο που και για scrap που πουλήθηκε θα φέρει αρκετά λεφτά στην εταιρεία του!!!

Αυτό το πλοίο ήταν η κότα με τα χρυσά αυγά (όπως και το Λατώ) για την εταιρεία του σε οποιαδήποτε γραμμή να δραστηριοποιήθηκε!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...