Jump to content
Shipfriends

Λισσός (IMO 7220269)


Recommended Posts

Μιας και δεν το έχουμε αναφέρει στο θέμα του, να πούμε ότι το πλοίο βρίσκεται από τις 16 του τρέχοντος μηνός στην ΝΕΖ ζώνη του Περάματος, σε πείσμα βέβαια κάποιων φημών που το ήθελαν με το σταμάτημα του να κατεβαίνει για παροπλισμό στο λιμάνι της Σούδας.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 532
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μπορεί να ήταν αργό στην μανούβρα (σάν σκηνή από ταινία τού Αγγελόπουλου) και αργό στην ταχύτητα,αλλά θα συμφωνήσω κι'εγώ ότι ήταν καραβολατρικό πλοίο (άσχετα από την λίγο περίεργη εμφάνισή του με την δίκην αεροπλανοφόρου πρύμνη του).Πρόλαβα και ταξίδεψα μ'αυτό όταν ακόμα ήταν στίς δόξες του,στην γραμμή Πειραιάς-Χανιά.Μάλιστα,επειδή αιτία τού ταξιδιού ήταν η πρόσκλησή μου από μιά φίλη που δούλευε ώς πιανίστρια στο κυκλικό σαλόνι,είχα την ευκαιρία να δώ το πλοίο και πιό...ενδότερα (και να φάω στην τραπεζαρία τών αξιωματικών :lol: ).Θυμάμαι ακόμα το πλωριό μπαλκονάκι στο οποίο είχα κάτσει αρκετή ώρα στο ταξίδι τής επιστροφής,πραγματικό ησυχαστήριο-ούτε κάν ο θόρυβος τών μηχανών δέν έφτανε μέχρι εκεί.

Θα επαναλάβω βέβαια πάλι την γνωστή γκρίνια περί διάσωσης πλοίων που στήριξαν την ακτοπλοϊα-γιατί και το ΛΙΣΣΟΣ θεωρώ ότι ήταν ένα τέτοιο πλοίο-αλλά δυστυχώς σε χαλεπούς καιρούς μνημονίου και αβεβαιότητας ξέρω ότι ακούγομαι αιθεροβάμων.Οπότε άς το αποχαιρετήσω κι'εγώ ξέροντας ότι τουλάχιστον πρόλαβα και να το φωτογραφίσω γιά να το θυμάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι υπουλε Νησος Χιος που τωρα δειχνεις το πραγματικο σου προσωπο. :D

Πες οτι ηδη φαινεται η ελειψη του στη γραμμη. Αντε παραδεξου το... Μου θυμιζεις πολυ τους Δυτικοκυκλαδιτες που ολο γκρινιαζουν για το Αγιος Γεωργιος αλλα εγω που βλεπω

και πισω απο το δεντρο δε θελω καν να σκεφτομαι τι θα γινει αν τα μαζεψει και φυγει απο τη γραμμη...

Αληθεια και περα απο την πλακα τωρα γιατι δεν το δινουν στο Λεφακη να το πουλησει? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Neptune καλα το επιασες :P αλλα υπαρχει μια διαφορα:αλλο το ΛΙΣΣΟΣ στο Πειραιας-Χιος-Μυτιληνη κι αλλο στην αγονη-κ μαλιστα στην θεση του ερειπιου ΘΕΟΦΙΛΟΣ.Νομιζω δεν υπαρχει κανεις που πιστευει οτι ο ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ η ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ ειναι καλυτερα πλοια απο το ΛΙΣΣΟΣ.Εξαλλου το εχω ξαναπει και στο παρελθον για το θαλασσοβαπορο των Χανιων :lol:

Με το ΛΙΣΣΟΣ να ενδιαφερθει η ΑΝΕΚ,εχει την καλυτερη ταχυτητα για τις αγονες :P

Αφου μας καλοαρεσε η συνδεση Κυκλαδες-Β.Αιγαιο,προτεινω το ΛΙΣΣΟΣ να αναλαβει ενεργο ρολο διαμεσολαβητη.Οπως ειχε κ πει κ ο φιλος μου ο enas chiotis 'καντε το αγονη να ησυχασουμε'. Ετσι ακριβως λοιπον,με καποια φραγκα παραπανω απο αυτα που παιρνει τωρα για να ανεβαινει Σαλονικη(τωρα που μας περισσευουν ντε για τις αγονες:rolleyes:)2-3 φορες την βδομαδα(οσες προλαβαινει τελοσπαντων το κακομοιρο)να κανει Πειραια-Συρο-Μυκονο-Χιο-Μυτιληνη-Λημνο-Θεσσαλονικη και να αφησει επιτελους την γραμμη μας στο Ν.ΧΙΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.Το Θεόφιλος ήταν πολύ καλύτερο από το τωρινό Λισσός στην δεκαετία του 90 και πολυτέλεια και ταχύτητα και άνεση,επίσης και σε ομορφιά είναι καλύτερο και σε ταξίδεμα αλλά και σε εσωτερικούς χώρους .

Ερίπειο το κατέντησε η σημερινή του πλοιοκτήσία και όχι τα χρόνια του !!!!

Edited by opelmanos
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις και άδικο .Και πάλι όμως παρά τα χρόνια του και την ταλαιπωρία και τις τόσες κακουχίες σαν σκαρί σαν φινέτσα και θέμα πλεύσης αλλά και μανούβρας το Θεόφιλος είναι κλάσης ανώτερω από το Λισσός

Edited by opelmanos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να δούμε μια μανούβρα του Λισσος για τη θέση του στο νέο «γαμα» στο λιμάνι της Μυτιλήνης, ενώ ο Θεόφιλος ήταν δεμένο στο περίφρακτο του λιμανιού. Συνολικός χρόνος μανούβρας από την είσοδο στο λιμάνι γύρω στα 10 λεπτά.

Lissos Manouvring in Mytilene 13-08-10.rar

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
24. Ανάκληση αποδοχής δήλωσης δρομολόγησης Ε/Γ-Ο/Γ «ΛΙΣΣΟΣ» από τη γραμμή Πειραιά – ΧΙΟΥ – ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ από 13-01-11

Να υποθέσουμε ότι η παραπάνω ανάκληση υποδηλώνει και το τέλος του πλοίου τουλάχιστον όσον αφορά την Ελληνική ακτοπλοία ??? Ή υπάρχει περίπτωση να το δούμε σε κάποια άλλη γραμμή, ίσως και εταιρεία ???

gallery_2102_3_89882.jpg

"Καλοκαίρι του 2008, από τις πρώτες του αναχωρήσεις από τον Πειραιά για Χίο - Μυτιλήνη."

Link to comment
Share on other sites

Το ΛΙΣΣΟΣ την εχει καταβρει με το PRINCESS T :D ,εμενα μου φαινεται οτι ακουμπανε μεταξυ τους :huh

Πραγματι το ΛΙΣΣΟΣ πρεπει να ακουμπαει πανω στο PRINCESS T.Ενδεχομενως να υπαρχουν λαστιχα αναμεσα τους, αλλα για να πω και την αληθεια δεν ειδα κατι τετοιο να συμβαινει

Οχι τιποτα αλλο,αλλα θα γινει καμια ζημια στο ΛΙΣΣΟΣ και θα εχουμε τον φιλο NHSOS XIOS με ηρεμηστικα :D:D

gallery_1819_868_189204.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και προς το παρών η εταιρεία του δεν είναι διατιθέμενη να το στείλει για scrap. Διότι πιστεύει ότι το πλοίο ακόμα μπορεί να σταθεί σε αξιοπρεπώς σε κάποια γραμμή. ;)

Εγώ θα τους πρότεινα κάποια γραμμή μεταξύ Αλβανίας-Ιταλίας ή Ηγουμενίτσα Μπριντεζι για τους καλοκαιρινούς μήνες, δεν θα ήταν άσχημη ιδέα. B)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...