Jump to content
Shipfriends

Γενικές Απορίες


Recommended Posts

Σύμφωνα με αυτή τη λογική πάντως (λόγοι ασφαλείας), θα έπρεπε να καταργηθούν όλες οι κυλιόμενες σκάλες σε κάθε χώρο. Όπως κάποιος μπορεί να παραπατήσει σε μία κυλιόμενη το ίδιο μπορεί να παραπατήσει και σε μία κοινή σκάλα παρασύροντας και σε αυτή τους υπόλοιπους. Για να μην πω ότι στην "κοινή" σκάλα (και ιδιαίτερα σε σκάλα πλοίου ;)) είναι πολύ πιό εύκολο να παραπατήσεις αφού βρίσκεσαι σε κίνηση (περπατάς) από ότι στην κυλιόμενη στην οποία απλά στέκεσαι.

Και μην μου πει κανείς ότι στα πλοία υπάρχει συνωστισμός κατά την αποβίβαση γιατί πολύ απλά δεν θα έχει δει τους σταθμούς του Μετρό στο Σύνταγμα ή στην Ομόνοια εν ώρα αιχμής.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 658
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σήμερα το πρωί, το Sea Runner έφυγε από το Πειραιά, για να πάει για πιστοποίηση στα λιμάνια που δεν έχει ξαναπάει όπως η Μύκονος. Στη Σαντορίνη και στη Πάρο εχει ξαναπάει, όποτε δε θα χρειαστεί να περάσει από εκεί.

Με βαση την πιστοποιηση,δεν επρεπε να παει και το ΚΡΗΤΗ ΙΙ ενα ταξιδι Χιο και Μυτιληνη,για να 'δοκιμαστει' στα λιμανια που δεν εχει ξαναπιασει?:confused:Εκτος αν ο παραπανω κανονας ισχυει μονο για τα ταχυπλοα.

Link to comment
Share on other sites

Ενω στην Ευρωπη οι ασχετοι συνεχιζουν να χρησιμοποιουν το Visor για να φορτοεκφορτωνουν και να κανουν τη ζωη τους ποιο ευκολη στον Πειραια κανενα βαπορι (πλην του Ποσειδων Ελλας) δεν το δουλευει. Δε θα ηταν πολυ ποιο ευκολα τα πραγματα αν στον Πειραια καποια βαπορια δουλευαν το visor? Ο Θεοφιλος (τω καιρω εκεινω:D) τα κρητικα που πιανουν θεση γωνια, το Ιθακη που το χειμωνα παει σε γωνια, Τα μεγαλα Blue Star...

Ολα αυτα δεν τα εξυπηρετει το visor?

ΠΛήν όμως ούτε το ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΛΛΑΣ ανοίγει τόν πλωριό καταπέλτη στόν Πειραιά,μόνο στά άλλα λιμάνια και μόνο όταν έχει άμεση αναχώρηση από αυτά (καί πάλι μόνο στό outbound δρομολόγιο,στην επιστροφή πέφτει πάντα μέ την πρύμνη).

Αλλού πιστεύω οτι είναι ο ζωμός τού πράγματος,ομού μέ τίς κυλιόμενες σκάλες που όλα τά βαπόρια πλέον έχουν (στην πρύμνη,φυσικά).Δηλαδή,οτι άν το πλοίο φορτώση από visor στόν Πειραιά,πώς κάνουμε μετά ανάποδα και μανούβρα μέσα στη λιμενολεκάνη γιά να φύγουμε;Θά μού πήτε το έκαναν παλιά οι παντόφλες,αλλά άλλο ο ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ (γιά να πιάσουμε τό μεγαλύτερο τών υποδημάτων) καί άλλο ο Τεό ή τά κρητικά (καί μάλιστα τό ΛΙΣΣΟΣ που κινείται σάν πλάνο σέ ταινία τού Αγγελόπουλου..).Καί μιλάω γι'αυτά που δένουν στήν μεγάλη λεκάνη,γιά σκεφτείτε τά (όχι καί τόσο) μικρά BS που χώνονται στο "λεκανάκι" τών Λεμονάδικων.....

Link to comment
Share on other sites

Στο δελτίο των πλοίων που αναμένεται να καταπλεύσουν στην περιοχή ευθύνης του ΟΛΠ, αναφέρεται ένα Ε/Γ-Ο/Γ πλοίο με το όνομα MONICA EXPRESS. Τα φώτα σας παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Στο Αριάδνη πλοίαρχος είναι ο Δημήτρης Παπατσάτσης

Πλοίαρχος του Αριάδνη είναι Δημήτρης Παπατσάτσης.

Και τα δρομολόγια του Αριάδνη είναι:

Σύμφωνα με το site της Algerie θα κάνει Οράν-Μασσαλία, Οράν-Αλικάντε και Αλγέρι-Μασσαλία.

Στο Ελ. Βενιζέλος πλοίαρχος είναι ο Γιώργος Ντινιόζος

Ο Γιώργος Ντινιόζος ως πλοίαρχος στο Ελ. Βενιζέλος (νομιζω οτι πριν ηταν στο Aegean Pearl), στη θέση του Μπάμπη Πετρά
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδια!Εκλεισα χτες εισιτηρια για κουφονησια και για επιστροφη εβγαλα με το superjet..Αναγκαστικα γιατι με το blue star δεν ειχε...Δυστυχως απ οτι καταλαβα εκανα μεγαλο λαθος..Δεν ειχα ιδεα για το πλοιο και μετα μπηκα εδω και διαβασα τις αποψεις σας..Καταλαβαινετε..Τωρα εχω αγχωθει αρκετα μπορω να πω..Τι λετε?να τα ακυρωσω?Κρατηση εχω κανει.Ειναι και στις 31-8 η επιστροφη και φοβαμαι για τον αερα.Αν μπορειτε πειτε μου μια γνωμη!Ευχαριστω πολυ!Μαρια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Κατ' αρχήν, είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ, οπότε ήθελα αρχικά να σας συγχαρώ για την ωραία παρέα που έχετε φτιάξει, όλοι οι φίλοι της ναυτιλίας!

Είμαι φοιτήτρια στην ΑΕΝ και ψάχνω τα εξής ζητήματα:

1) μέθοδοι ανέλκυσης πλοίων σε ναυάγιο

2) τεχνικές απάντλησης πετρελαίου

Έχω ψάξει αρκετά στο ίντερνετ αλλά δεν έχω βρει τίποτα ικανοποιητικό! Μπορεί να βοηθήσει κανείς? Πλιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιζ

Ξέρω ότι όσον αφορά το πρώτο είναι με μπαλόνια που γεμίζουν με αέρα, με αφρό, και με συρματόσχοινα. Αλλά πού μπορώ να τα βρώ όλα αυτά αναλυτικά και επιστημονικά δοσμένα? Αχ σας παρακαλώ βοηθείστε με γιατί τα χρειάζομαι για την διπλωματική μου!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

@mods: sorry αν πόσταρα σε λάθος thread..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

2) τεχνικές απάντλησης πετρελαίου

http://www.shipfriends.gr/forum/showthread.php?t=782

http://www.shipfriends.gr/forum/showthread.php?p=99566#post99566

Γεια σας παιδια!Εκλεισα χτες εισιτηρια για κουφονησια και για επιστροφη εβγαλα με το superjet..Αναγκαστικα γιατι με το blue star δεν ειχε...Δυστυχως απ οτι καταλαβα εκανα μεγαλο λαθος..Δεν ειχα ιδεα για το πλοιο και μετα μπηκα εδω και διαβασα τις αποψεις σας..Καταλαβαινετε..Τωρα εχω αγχωθει αρκετα μπορω να πω..Τι λετε?να τα ακυρωσω?Κρατηση εχω κανει.Ειναι και στις 31-8 η επιστροφη και φοβαμαι για τον αερα.Αν μπορειτε πειτε μου μια γνωμη!Ευχαριστω πολυ!Μαρια

Γιατι αγχωθηκες για τον αερα; Δεν υπαρχει λογος να ανυσηχεις κοιτα να απολαυσεις τις διακοπες σου στα υπεροχα κουφονησια.

Edited by proud_ionian
2 σε 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!Εκλεισα χτες εισιτηρια για κουφονησια και για επιστροφη εβγαλα με το superjet..Αναγκαστικα γιατι με το blue star δεν ειχε...Δυστυχως απ οτι καταλαβα εκανα μεγαλο λαθος..Δεν ειχα ιδεα για το πλοιο και μετα μπηκα εδω και διαβασα τις αποψεις σας..Καταλαβαινετε..Τωρα εχω αγχωθει αρκετα μπορω να πω..Τι λετε?να τα ακυρωσω?Κρατηση εχω κανει.Ειναι και στις 31-8 η επιστροφη και φοβαμαι για τον αερα.Αν μπορειτε πειτε μου μια γνωμη!Ευχαριστω πολυ!Μαρια

Στην διαδρομή από Κουφονήσια το SuperJet κόβετε στα 8 αρια.Οπότε μάλλον δύσκολα θα δημιουργηθεί πρόβλημα.Αν είχες αναχώρηση από Αμοργό ή Μήλο θα ταν πιο επικίνδυνα τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

μετά άπό ένα προσωπικό πρόβλημα αναγκάστηκα να αλλάψω τις ημερομηνίες στις διακοπές μου. Δυστυχώς αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το εισητήριο επιστροφής για το αυτοκίνητο. Έίχα κλείσει επιστροφή από Ψαρά στις 18/8 με το Παναγία Θαλασσινή αλλά δυστυχώς απρόβλεπτες καταστάσεις με ανάγκασαν να πρέπει να αλλάξω από 18/8 σε 25/8. Δυστυχώς εκείνη την ημέρα το πλοίο είναι γεμάτο. Θέλω να παρακαλέσω αν κάποιος ακούσει για ακύρωση είτε από Ψαρά είτε από Μεστά είτε από Λήμνο ή Αι Στράτη την συγκεκριμένη ημερομηνία (25/8) ας με ειδοποιήσει αλλιώς θα πρέπει να επιστρέψω Αθήνα λίγες μέρες αφότου έχει αρχίσει η αδεια μου και πολλές πριν να τελειώσει και να κάνω κάποιες μέρες χωριστά από την οικογένεια μου.

Μπορώ να ανταλλάξω και το δικό μου εισητήριο (18/8) και να πληρώσω και κάτι παραπάνω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να επικοινωνησεις με τον κεντρικο πρακτορα. Ολο και καποια κρατηση θα πεσει μεχρι τοτε. Αν ειναι ευγενικος και σωστος επαγγελματιας θα σε βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να επικοινωνησεις με τον κεντρικο πρακτορα. Ολο και καποια κρατηση θα πεσει μεχρι τοτε. Αν ειναι ευγενικος και σωστος επαγγελματιας θα σε βοηθησει.

Σε ευχαριστώ πολύ. Απλά ο κεντρικός πράκτορας μου λεεί ότι δεν μπορεί να δει αν υπάρχουν κρατήσεις που εκκρεμουν και έτσι είμαι αναγκασμένος να το κοιτάω 3 φορές την ημέρα από το site της ΝΕΛ αλλά και να κάνω καθημερινά τηλέφωνα σε ΝΕΛ, ένα γραφείο στο Πειραιά, ένα στο Λαύριο και ένα στη Χιο.

Το postαρα σαν μια τελευταία ελπίδα να βρεθεί κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ!! Να σας ρωτήσω, στον Κάλαμο και συγκεκριμένα στο Βλαστό Καλάμου, ένα πλοίο (φορτηγό) που είνα μισοβυθισμένο και το βράδυ έχει 2-3 λάμπες ανοιχτές γνωρίζουμε τι είναι; Είναι πολλά χρόνια εκεί .. ! Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στο καρναγιο στη Συμη σαπιζει εδω και πολυ καιρο(μην πω χρονια) ενα μικρο τουριστικο το Lazy Days.Το εχω δει και σε φωτογραφια τουριστικου οδηγου σε σαφως καλυτερη κατασταση

Οπως φαινεται και απο τις επιγραφες εκανε κρουαζιερες στη Ροδο.Ξερει κανεις πως βρεθηκε εκει και γιατι το παρατησανε πανω στο καρναγιο.

Και καλα καποιος το παρατησε,οι Συμιακοι δεν εχουν αναγκη το καρναγιο ωστε να το ξεφορτωθουν.

Αυτο που ξεχωριζει παντως ειναι τα σινιαλα του.Ο πλοιοκτητης του εχει επηρεαστει για να μην πω αντιγραψει τα σινιαλα των Superfast:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...