Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα αλλαγής των σινιάλων της Blue. Μαζί με το αστέρι είναι τα πιο χαρακτηριστικά στοιχεία του brand της, και πανέμορφα στα πλοία της επίσης. Τα συγκεκριμένα είναι προφανές ότι θα καταλήξουν στην ΑΝΕΚ, και απλά μέχρι τότε κάπως πρέπει να κυκλοφορούν. Η χοντρή δουλειά είναι το λευκό, τα σινιαλα αλλαζουν σε ένα βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 535
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Να θέσω το εξής ερώτημα....

Μιας και η ΑΝΕΚ ανήκει πλέον στο άρμα της ΑΤΤΙΚΑ,  μήπως είναι ευκαιρία να κάνουν μια ανανέωση στο Brand name της (Λογότυπο, γραμματοσειρά, χρώματα)

Link to comment
Share on other sites

Το brand name της ΑΝΕΚ είναι τεράστιο και διεθνώς αναγνωρίσιμο(ασχέτως που την ρήμαξαν).Δε νομίζω ότι  χρειάζεται κάποια ανανέωση πέραν του στόλου.Ισως  η Κρήτη που έχει μία κλίση προς τα κάτω στις τσιμινιέρες να χρειάζεται ένα φρεσκάρισμα. 

Edited by Nick the Greek
Quote
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσαν το μπλε να το σκουραίνουν λίγο στυλ Hellenic και από πάνω να βάζανε τα σινιάλα της ΑΝΕΚ. Με άλλα λόγια όπως ήταν κάποτε το Άρτεμης και το ΑΡΙΑΔΝΗ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 12/2/2023 at 12:02 PM, Ferry Himuka said:

Βάφονται τα σινιάλα της ΑΝΕΚ στις μπάντες του πλοίου σε μια νέα μάλιστα γραμματοσειρά..

Εχεις καποια φωτογραφια;Γιατι σε οσες εχω δει μεχρι τωρα μονο το anek lines εχει γραφτει.

Edited by proud_ionian
μεταφορα
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Mike18 said:

Κανονικά μπήκε το logo 

Αν έχουμε κάποια φωτογραφία θα ήταν ιδιαίτερα καθησυχαστικο, γιατι οπως ειδα το μπλε τετραγωνακι και την γραμματοσειρά στην προηγουμένη φωτογραφία, μου φαίνεται δυστυχως οτι παμε για ενα μινιμαλ εκμοντερνισμό των σινιάλων.

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφία μου στείλανε οπότε δεν μπορώ να την ανεβάσω απλα την ειδα.. Δίπλα από το μπλε κουτάκι έχει μπει και το κίτρινο κουτάκι 

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη εξήγηση,για την επιλογή της συγκεκριμένης γραμματοσειράς και πιθανώς και της σημαίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ίσως γίνεται για λόγους μάρκετινγκ. Καθώς με αυτά τα σινιάλα η ΑΝΕΚ ήταν στα ντουζένια της και ίσως θέλουν να "ξυπνήσουν" μνήμες από το ένδοξο παρελθόν της Χανιώτικης εταιρίας. Άλλη εξήγηση προσωπικά δε βρίσκω. 

Edited by Nick the Greek
Quote
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω λογια για το αποτελεσμα. Ειλικρινα θα ηθελα να ηξερα αν υπηρχαν και αλλα σχεδια τα οποια απέρριψαν για χαρη αυτου.  

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Mike18 said:

https://www.instagram.com/p/C0ZI8H2sph0/?igshid=ODhhZWM5NmIwOQ== εδώ φαίνονται τα σινιάλα 

Αίσχος!!! Έκτρωμα κανονικό!!! Πολύ πιο όμορφα τα σινιάλα του @piraeus ships spotting που έφτιαξε πρόχειρα στον Η/Υ του από αυτά των "ειδικών" που βλέπουμε στο πλοίο..! Πληρώθηκαν κιόλας για να βγάλουν αυτό το αποτέλεσμα..?

Link to comment
Share on other sites

Θυμιζει λίγο το NEL LINES όπως το ζωγράφιζαν πρόχειρα οι ναύτες στα πλοία της ΝΕΛ όταν είχανε πολλές ώρες ελεύθερες μέχρι το βραδυνο δρομολόγιο..

Απαξίωση..

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μ αρέσουν όλα πλην του μεγάλου ανεκ που ειναι μεγαλύτερο απο την Κρήτη.

Χρειαζόταν μια αλλαγή ,τώρα που είναι μέρος μιας άλλης εταιρείας.

Θέλανε και κάτι λογικά να τους χωράει πιο ευκολα στο πακέτο των εταιρειών.

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2023 at 12:28 PM, MILTIADIS said:

Θυμιζει Απτερα και Αρκαδι. 

 

On 12/2/2023 at 4:03 PM, pilot said:

Αυτά τα 2 βαπόρια ακριβώς σκέφτηκα μόλις το είδα 😁

 

16 hours ago, olympic champion anek said:

Καθώς με αυτά τα σινιάλα η ΑΝΕΚ ήταν στα ντουζένια της και ίσως θέλουν να "ξυπνήσουν" μνήμες από το ένδοξο παρελθόν της Χανιώτικης εταιρίας. 

 

33 minutes ago, margaritis24 said:

Σαν το Αρκαδι ειναι πριν 25 χρονια

Επιστροφή στις ρίζες και στα ένδοξα χρόνια της ΑΝΕΚ, κι όλα τ' άλλα, περί άσχετων που δεν ξέρουν από σινιάλα και.... γραμματοσειρές, είναι για τους ειδήμονες των πληκτρολογίων !!! 

Link to comment
Share on other sites

Το χειροτερο απ ολα ειναι το λογκο της εταιριας(κιτρινο-μπλε  κουτακια) που απο πλαγιαστα τα εφεραν ορθια και τωρα δειχνει λιγο ακυρο. Το αποτελσμα θα ηταν καλυτερο αν το Ανεκ το ειχαν βαλει πιο μπροστα. Επισης πιστευω πως πρεπει να βαφτουν μπλε και τα καπελα στις τσιμινιερες.

Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2023 at 12:02 PM, Ferry Himuka said:

Βάφονται τα σινιάλα της ΑΝΕΚ στις μπάντες του πλοίου σε μια νέα μάλιστα γραμματοσειρά..

Θυμιζει αυτη που ειχε το ΑΡΚΑΔΙ

On 12/2/2023 at 12:44 PM, Petros P said:

Όποτε θα αλλάξουν σε όλα έτσι υποθέτω . Όμορφο και μοντέρνο 

Τουλαχιστον να εχουν μια ομοιομορφια

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mpolo said:

Το χειροτερο απ ολα ειναι το λογκο της εταιριας(κιτρινο-μπλε  κουτακια) που απο πλαγιαστα τα εφεραν ορθια και τωρα δειχνει λιγο ακυρο. Το αποτελσμα θα ηταν καλυτερο αν το Ανεκ το ειχαν βαλει πιο μπροστα. Επισης πιστευω πως πρεπει να βαφτουν μπλε και τα καπελα στις τσιμινιερες.

ασχέτως απο την γραμματοσειρά, η οποία καλως η κακος ανα τα χρονια εχει εμφανιστει με πολλους και διαφορετικους τροπους, η κιτρινη μπλε ριγα (νυν κουτακι) ηταν παντα το σημα κατατεθεν της εταιριας απο τα 90'. Αισθητικα θα μου αρεσε περισσοτερο εμενα προσωπικα αν την επανεφεραν σε στυλ 00΄ς-10ς που επιανε τα 2/3 του πλοιου σε υψος, η εστω να μην την χασουμε. Τωρα τα κουτακια ειναι θεωρω μια πληρης απαξιωση, για χαρη του μινιμαλισμου, της ταυτοτητας της εταριας οπως αυτη την ξεραμε τα τελευταια κοντα 40 χρονια απο τοτε που μπηκαν οι ριγες. 

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο σωστα σινιαλα σε μεγεθος γραμματων σινιαλων στα φουγαρα και μεγεθος του λογκο στις μπαντες το ειχαν το λευκα ορη (νυν γκαλαξυ) και ο σοφοκλης β. για να το κανουμε εικονα  το λεω, θεωρω πως σε αυτα τα σινιαλα αναφέρεσαι και συμφωνω, και πιστευω θα πήγαιναν και αρκετά στο horizon. Τελος παντων θελω να πιστευω πως θα το ξανα δουν το θεμα σινιαλα αν και δεν εχω και πολλές ελπιδες.

Link to comment
Share on other sites

     Κάνοντας με αφορμη το ριμπραντ της ΑΝΕΚ και μια αναδρομη σε αντιστοιχα ''ριμπραντ'' εταιριων στην πρωτη δεκαετια του 2000, οπου σχεδών ολες οι εταιρίες προσπάθησαν να ανανεωθούν εν όψη του νεου ''μιλενιουμ΄΄,  οι περισσοτερες ακολουθησαν την ιδια ταση που εφερε η μπλου σταρ με το κατω μερος του πλοιου να βάφεται διαφορες αποχρωσεις του μπλε(ΝΕΛ, Χελλενικ, ΣΑΟΣ) ενώ καποιες προσπαθησαν να κανουν κατι διαφορετικο ωστε να ξεχωρησουν, αλλες με ομορφα αποτελεσματα (endeavour) αλλες οχι και τοσο (ga ferries).

       Ωστοσο αυτο που για μενα ξεχωρίσε, και πιστευω αξιζουν πολλα συγχαρητηρια σε οποιον το σχεδιασε ηταν το νεο σινιάλο της ΛΑΝΕ. Δεν ξερω αν συμφωνούνε και αλλοι μαζι μου αλλα προσωπικα απο το λογοτυπο στο φουγαρο, μεχρι το μεγαλο ΛΑΝΕ στο πλαι ηταν αριστούργημα. Προτοτυπο, καλογουστο, με ωραια χρωματα που σε παρέπεμπαν στο καλοκαιρι, σου εμενε στο ματι (που ειναι και ο σκοπος) και ειδικα το ιεραπετρα το εκανε να μοιαζει 10 χρονια νεότερο. Η σχετική φωτογραφια οπως και πολλες αλλες αντιστοιχες ειναι απο το SHIPSPOTTING.COM καθώς την περιοδο που το εν λογο πλοιο ταξίδευέ ετσι εγώ τελείωνα το δημοτικό και δυστυχώς δεν ειχα σκεφτει να κρατησω αρχειο 😅  

 

   https://www.shipspotting.com/photos/514847?navList=gallery&shipName=IERAPETRA+L&page=9&viewType=normal&sortBy=newest 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...